Şirketçe.com Semantik Modülüyle Gelişimini Sürdürüyor
Arama Servisleri

Şirketçe.com Semantik Modülüyle Gelişimini Sürdürüyor

Devrim Demirel'in kurucusu olduğu Beriltech'in girişimi olan Şirketçe.com, yeni yüzüyle kullanıma girdi. 2007 yılından beri üzerinde çalışılan serviste semantik modülü ilk kez kullanılmaya başlanmış.

İçerisinde 265 bin işletmeyi barındıran Şirketçe.com'un yıl sonunda 500 bin şirkete ulaşması planlanıyor. Girişimin uzun dönemli hedefi ise web sitesi olan tüm şirketleri kapsamak olarak aktarılıyor. Önümüzdeki aylarda arama modülüne de eklenecek olan semantik algoritmalarla şirketlerle ilgili markalar ve benzeri veriler de sisteme dahil edilecekmiş.

 

Şirketçe.com'da şu anda 243 sektör, 45 binden fazla ürün ve hizmet yer alıyor. Şirketlerin hangi sektörlere ait olduğu, ürün ve hizmetlerin hangi sektörlere ait olduğu gibi bilgiler semantik algoritmalarla belirleniyor.

Uygunteklif.com'un satın alınmasının ardından sistem entegrasyonu da tamamlanmış ve Şirketçe.com üzerinden şimdiye kadar 2 milyondan fazla ticari talep gönderilmiş. 55 bin üye şirketin bulunduğu Şirketçe.com'da şirketinizin sayfasını üstlenerek site üzerinden yönetimini yapabiliyor, talepleri karşılayabiliyorsunuz.

Proje başlangıcından itibaren semantik teknolojiler kullanılarak Türkiye'deki tüm şirketleri birbirine bağlamak amacındaki Şirketçe projesi, 2010 yılı sonunda TÜBİTAK'ın Ar-Ge nitelikli ve yenilikçi proje desteğini almaya hak kazanmıştı.

Gelişmesini ilgiyle izlediğimiz Şirketçe.com projesi hakkındaki yeni gelişmeleri paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (11)
 1. Abdullah Alagöz Abdullah Alagöz

  Herkese merhaba,

  Bana herhangi bir şekilde bilgi verilmeden şirketimin telefonu ve adresi şirketçe.com isimli web sitesine eklenmiş. Hatta google'da şirketimin ismi arandığında eskiden şirket site adresim 1. sırada gelirken, şimdi izinsiz olarak bilgileri kullanan şirketçenin sayfası ilk sırada geliyor. Bu yapılan etik midir ? Şirketlerin isimleri ve iletişim bilgilerini veritabanına kaydederek onlar üzerinden hit kazanmak doğru mudur ? Eklenen şirketlerden izin alınması veya en azından e-mail yolu ile bilgilendirilmeleri gerekmez mi ? Bu konuda geri bildirim yapabilirseniz çok memnun olacağım.

  İyi akşamlar.

  Abdullah

  1. Umut Akyol Umut Akyol

   Sirketler, alan adlari, ticari unvanlar bunlar hemen her durumda kamuya aciktirlar. Sirketiniz hakkinda yorum yapilmasini veya bilgi alinmasini onlemek istiyorsaniz sirketinizi kapatabilirsiniz. Hele ki yeni ticaret yasasinda sefaflik daha da fazla olacak, artik ticaret yapan herkesin buna alismasi lazim. İnsanlar sirketiniz, urun ve hizmetleriniz, siteniz hakkinda sizin web siteniz disinda bilgi kaynaklarindan da yararlanabilir. Google arama sonuclari da Google'la alakali bir durum, konuyla ilgisi yok.

   1. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Beyefendinin bahsettigi konu, sirketinin isminin afise olmus olmasi degil, sirketinin google aramalarinda kendi websitesi yerine; sirketce'nin ilgili sayfasinin uste cikmis olmasidir. Bu konuda katiliyorum kendisine. Kimse o sekilde cikmasini istemez. Tescilli bir marka ise hukuki problem bile yaratir bu. Arama motorlari sadece arama yapma amacinda olmalidir, ama sirketce sirket ile ilgili kayitlari kendi websitesinde de tutuyor izin almadan tutuyor. Asil amac ticari anlamda deger katmak oldugu icin bu konua buyuk bir sorunun olmadigini dusunuyorum. Zaten bu durum sirketce'nin de isine gelecegi icin herhangi bir filtreleme de yapmak istemeyecektir.

   2. Umut Akyol Umut Akyol

    Bahsettiginiz Google'la alakali bir durum. Sirket sahibi hakli olabilir, ancak sorunun muattabi ve sorumlusu Google. Bilgi veren servisler degil.

   3. Guru Fasulye Guru Fasulye

    Anlasilmayan nokta, sirketce arama yapmiyor, arama sonuclarini da kaydedip bunlari gosteriyor. Yani google gibi bilgi veren bir servis yok ortada. Sirketin kendi websitesinde adres satiririn yazdigi bolume yonlendirme yapmiyor. Ayrica kendi sitelerinde diger sirketlerin adres ve telefon numaralarini da resim olarak sunuyor bu sekilde o bilgilerin kopyalanmasini, kendisi gibi websitelerin buna ulasmasini engellemek istiyor. Aslinda biraz kendiyle celisiyor. 2011'e kadar (sirketceyi saymiyorum) hala kobilere hitap eden ticaret hacmini artirmaya yonelik bir sitenin olmamasi (en azindan benim bakis acima gore) uzucu.

   4. Bu iyi niyetli bir yaklaşım değildir. Şirket bilgileri kamuya açıktır ve evet daha şeffaf olması gerekir ve olacaktır.

    Ancak ticari bir faaliyet gösteren bu firma sizi adınızla veya sunduğunuz hizmetle arayan bir kişiyi sef-seo çalışmalarıyla kendi sayfasına yönlendiriyorsa bunun üzerinden de reklam vb. gelir elde ediyorsa bu etik değildir.

    Böyle bir sitede adınızın olması ticari itibarınıza da zarar verebilir ki bence bu isminizin siteden kaldırılmasını talep etme olmazsa dava açmanız için bile yeterli sebeptir.

    Madem iddali bir projeleri var, madem destek ve yatırım almışlar o zaman bi zahmet firmaları arayacaklar ve izin isteyecekler. Yada başka bir yolunu bulacaklar.

  2. Osman Gamli Osman Gamli

   Ayrica sizin bilgilerinizi kullanarak Google Adsense Network'unden de gelir elde etmekteler.

   1. Umut Akyol Umut Akyol

    Google da kullaniyor bu bilgileri. Daha fazlasini da gani gani kullaniyor. Google da bu bilgilerden para kazaniyor. Google da ayni sevisleri Google Maps vs. bir suru servisi araciligiyla urun, hizmet, sirket listeleme seklinde dahi veriyor. Samimi olarak soyluyorum, bir kez daha dusunun. Bakis acimi gormeye calisin, bu bakis acisiyla fikirlerinizi merak ediyorum.

 2. Metin Metin

  Çok güzel bir site. Sık kullanılanlara ekledim.

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Birsey dikkatimi cekti, ticari taleplerin 2milyon fazla oldugu yazilmis, sitedeki eon son talep isteginin ID'si ile ortusmuyor, sanirsam talep degil de taleplere verilen tekliflerin sayisindan bahsediliyor.

 4. Murat Demir Murat Demir

  Aramalarda üst sırada çıkmakla ilgili problem için şirketlerinizin web sayfalarını seo konusunda biraz daha optimize etmeniz yeterli olacaktır. Şirketçe kendi bünyesindeki şirketler arandığında arama yapan kullanıcılara doğru bilgiyi ulaştırmak için bence gayet başarılı bir algoritma kullanmış. Amaçlarının sizin şirketinizden daha üstte sıralanmak değil, şirket adı aratan kullanıcılara mümkün olan en doğru sonucu ulaştırmak olduğunu düşünüyorum. Birde şu tarafı var, site şuan yeni olmasına rağmen gayet aktif şekilde kullanılıyor belki yakında müşterileriniz sizi google da değil, şirketçe'de aratmaya başlayacaklar, bence biraz bekleyip görmek lazım.