Peak Games’e 11,5 Milyon Dolar Yatırım Geldi

Türkiye’nin popüler sosyal oyun şirketi Peak Games‘in geçmiş dönemlerde Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital‘den aldığı yatırımları paylaşmıştık. Geçtiğimiz günlerde de dünyanın önde gelen sosyal oyun şirketlerinden RockYou ile gerçekleştirilen iş ortaklığı ile Peak Games tekrar gündemimize girmişti.

Bugün ise şirketin yeni bir yatırım haberi kulağımıza geldi. Her ne kadar şirket yetkilileri şu an için duyumlarını aldığımız yatırım hakkında yorum yapmak istemeseler de, Peak Games’in Alpha Investment Partners isimli yatırım şirketinden yeni bir tur yatırım aldığı resmi kayıtlara geçmiş durumda. Şu anda şirketin doğrulaması gereken tek nokta gerçekleşen yatırım miktarı.

Şirkete yakın kaynaklarımızdan aldığımız bilgiye göre Alpha Investment’ın gerçekleştirdiği yatırım miktarı 11,5 milyon dolar ve buna karşılık Peak Games’in %16,50 hissesine sahip olunmuş. Bu rakamları baz alarak düşünecek olursak şirketin bu yatırım turu ile yakaladığı değerleme yaklaşık 70 milyon dolar oluyor.

Henüz 1 yaşına gelmemiş bir şirketin bu süre zarfında 70 milyon dolar değerlemeyi yakalaması Türkiye internet pazarında sürekli yaşadığımız bir durum değil. Bunu global pazarlarda oynayan başarılı bir sosyal oyun şirketi olan Peak Games’in aldığı yatırımları da yine global yatırım şirketlerinden alıyor olmasına ve Türkiye pazarının bu alandaki sıcak duruşuna rahatlıkla bağlayabiliriz.

Haberimizin başında da belirttiğim gibi Alpha Investment’ın Peak Games’e bir yatırım gerçekleştirdiği resmi kayıtlara göre kesin, ancak duyumlarını aldığımız yatırım miktarı ile ilgili henüz şirketten bir doğrulama gelmedi.

Konuyla ilgili açıklama gelirse ya da yeni gelişmeler olursa paylaşıyor olacağız.

Yorumlar (12)

 1. Serkan Ünsal |

  Sidar ve Evren’e tebrikler.
  Gerçekten iyi bir ekip oldular ve nasıl yatırım alındığına dair Türk girişimcilerine öğretecekleri çok şeyler var.

  Cevapla
 2. Osman Mahmut |

  Yahu bu Peak Games ne is yapiyor da yatirimcilar bu kadar para saciyor?

  Cevapla
 3. Tebrikler Sidar ve tüm ekibe 🙂

  Cevapla
 4. yeni yatırım almalarının arkasında Hummingbird ve Earlybird gibi, diğer yatırımcı ağlarına kolayca ulaşabilen VC’lerin varlığı yatıyor. Fakat ilk 2 yatırımdan sonra bu 3. yatırım ben de biraz “balon” hissiyatı yarattı. Gelir modeli, gelirler/satışlar vb bilgileri paylaşsalar da bilmediğimiz ne varmış öğrensek diyorum. Yine de hayırlı uğurlu olsun, yerel pazarımız için güzel bir gelişme

  Cevapla
 5. Çok da ümitlenmememiz lazım çünkü yatırımcılar farkındalar ki Sosyal Ağ oyunlarında müthiş paralar dönüyor. Sadece FarmVille gibi bir oyunla Zynga nerelere geldi görüyosunuz. Bu sosyal ağ oyunlarının bütçesi diğer multiplatform veya excluisive oyunların bütçesinin yanında 0 kalır. Bu yüzden müthiş bir kar söz konusu.

  Cevapla
 6. Bildigim kadariyla sadece Turkiye pazarindaki oyunlariyla aktifler. (?) . Turkiye’deki sosyal aglardaki oyun pazari acaba 70 milyon dolar genisliginde mi diye kendi kendime sordum dogrusu. Ekipleri cok guzel.Tebrik ediyorum.

  Cevapla
 7. Dogrulama geldi mi acaba rakam hakkinda?

  Cevapla
 8. Böylesine büyük yatırımlar daha unique fikirler için kullanılamaz mı? Farmville kitlesini bu platforma çekmek için, ya da bu platformda da pay sahibi yapabilmek için bu oyundaki en büyük farklılık nedir?

  Cevapla
 9. Bence bu haberler balon. Sıradan bir okey oyunuyla bu kadar değerlemeye sahip olamaz bu şirket. Zaten diğer oyunları da vasat’ın bile altında.

  Cevapla
 10. şirketin ortaklarından demet suzan mutlu üçok’u görünce çok şaşırdım kendileri trendyol’un kurucusudur. trendyol gibi bu şirkette kısa sürede yükselir gibi hissediyorum

  Cevapla
 11. Oyunları iyi değil diyenler için geliyor…

  Sudden Attack

  Cevapla

Bir Cevap Yazın