Sosyal Oyun Şirketi Peak Games'e Earlybird Venture Capital'den 5 Milyon Dolar Yatırım

Avrupa merkezli yatırım şirketi Earlybird Venture Capital tarafından Peak Games'e 5 milyon dolar yatırım gerçekleştirildiğini öğrendik.

Kurulduğu günden beri dikkat çeken bir büyüme gösteren sosyal oyun şirketi Peak Games, kısa süre önce Hummingbird Ventures'dan 1,5 milyon dolar yatırım almıştı.

Sidar Şahin tarafından Ekim 2010'da kurulan şirket, kısa sürede sadece oyunları ile ulaştığı kullanıcı sayıları ile değil, satışlar bazında da başarılı bir büyüme sergilemişti.

Durum böyle olunca, son dönemlerde yabancı yatırımcıların Peak Games'e olan ilgisi de oldukça fazlaydı ve haliyle beklenen yüksek hacimli yatırım da artık geldi.

Bugün aldığımız bilgi ile Avrupa merkezli yatırım şirketi Earlybird Venture Capital tarafından Peak Games'e 5 milyon dolar yatırım gerçekleştirildiğini öğrendik. Geçtiğimiz hafta ilk kez duyumunu aldığımız ancak detaylarını bilmediğimiz yatırımın kağıt üzerinde de netleşmesinin ardından gelişmeyi taraflardan da doğruladık. Ayrıca konuyla ilgili resmi bilgi de bugün içinde şirket tarafından detaylarıyla birlikte bizlere gönderildi.

Early Bird Venture Capital 5 milyon dolar yatırımla %23,81 hisse aldı

Seri A kapsamında gerçekleşen bu yatırımla Earlybird Venture Capital, Peak Games'in %23,81 hissesine sahip oldu. Gerçekleşen yatırımın ardından ortakların hisse oranlarının resmi kayıtlara nasıl yansıdığını yandaki tabloda görebilirsiniz.

Günde 2 milyon ayda 10 milyon aktif kullanıcı

Şirketten aldığımız bilgiler ve aşağıda paylaştığımız infografikten de görülebileceği gibi Aralık 2010'dan Mayıs 2011'e satışlarında %3216 büyüme gösteren Peak Games, günlük 2 milyon, aylık ise 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşıyor.

Yatırımla şirketin Türkiye, Orta Doğu ve Güney Afrika'daki büyümesi desteklenecek

Earlybird Venture Capital'in 5 milyon dolarlık yatırımı ile Peak Games'in Türkiye ile birlikte Orta Doğu ve Güney Afrika bölgelerini de kapsayan büyümesi destekleniyor olacak.

2015 yılında Facebook'ta Türkiye ve MENA bölgesinin (Middle East North Africa) toplam 250 milyonluk bir popülasyona ulaşacağı tahminleri göz önüne alınınca, Earlybird Venture Capital'in gerçekleştirdiği yatırımın vizyonunu anlamak mümkün olabiliyor. Ayrıca Peak Games'in hedefini neden bu bölgelere odakladığını da anlayabiliyoruz.

Paylaşmakta fayda var; Türkiye ve MENA bölgesi Facebook'ta şu anda toplam 55 milyonluk bir popülasyon yaratıyor.

50 kişilik ekip ve 5 ülkede ofis ile toplam 9 oyun

50 kişilik şirketin şu anda sahibi olduğu 9 farklı oyunu bulunuyor. Bunlar; PokerStar, Okey, OkeyPlus, Komşu Şehir, Komşu Kabile, İkonkız, Bizim Dünya, Komşu Çiflik ve Petiler.

Bu oyunlar arasında en popüler olanlarından birisi kuşkusuz 14 milyon kere yüklenmiş olan Okey. Ayrıca Zynga'nın popüler oyunu Farmville'e yerel bir uyarlama olarak değerlendirebileceğimiz Komşu Çiftlik'te de bugüne kadar 4 milyon çiftlik kurulduğu aldığımız bilgiler arasında.

Aşağıda yatırımla birlikte Peak Games'in bizimle paylaştığı infografiği de yayınlıyoruz. Bu infografikte hem yukarıda paylaştığımız sayısal veriler hem de şirket hakkındaki çeşitli istatistikler yer alıyor.

Türkiye internet pazarına olan yatırımcı ilgisi artarken, yatırım haberleri de artacak

Türkiye internet pazarına olan yabancı yatırımcı ilgisini son dönemlerde birçok yazımızda dile getiriyoruz. Bu ilgi artarak sürmeye devam ederken, Peak Games'in Avrupa'dan aldığı 5 milyon dolarlık bu yeni yatırım gibi, birçok önemli yatırım haberi de önümüzdeki dönemlerde gündemimize girmiş olacak.

Bu noktada önemli olan doğru iş modellerine sahip girişimlerin, altyapısı sağlam kadrolarla gecikmeden hayata geçirilmesi. Çünkü geçmiş yıllarda olduğu gibi Türkiye'de artık bir yatırımcı eksikliği değil, tam tersine girişimci eksikliği hissedilmeye başlandı.

Eğer Türkiye internet pazarı yatırımcı potansiyelini yakaladığı şu dönemde girişimci darboğazını da aşabilirse, Avrupa'nın internet girişimleri tarafında gözde ülkeleri arasına birkaç sene içinde rahatlıkla girebilir.

Peak Games ekibini ve yatırımcılarını özellikle sektör için çok değerli olan bu başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.