Facebook Abone Ol Düğmesini Kullanıma Açtı
Araçlar

Facebook Abone Ol Düğmesini Kullanıma Açtı

Sizlere Facebook'un Abone Ol Düğmesini kullanıma açmaya hazırlandığını aktarmıştık. Özellikle marka veya şirket olmayan ama kendi kitlelerine ulaşmak için Facebook'u kullanmak isteyen kişiler abone sayılarını arttırmak adına abonelik düğmesini bugün itibariyle kendi sitelerinde yayınlamaya başlayabilecekler.

İlk olarak bundan üç ay önce devreye giren abonelik sistemi kısa zamanda oldukça popüler hale geldi. Facebook'un paylaştığı rakamlara göre abonelik yapısını 135 milyon kişi kullanıyor. Facebook'un 800 milyonluk kitlesi içerisinde önemli bir oranı oluşturan bu kişilere ulaşmak için kullanacağınız düğmeyi hazırlamak ve kişiselleştirmek için de Facebook oldukça basit bir yapı sunuyor.

Bunun için yapmanız gereken Facebook hesabına giriş yaptıktan sonra sitedeki Abonelik Düğmesi sayfasını ziyaret etmek. Bu sayfada profil adresinizi girdikten sonra düğmenin görünümü ile ilgili kişiselleştirmelerinizi yaparak, saniyeler içerisinde sitenizde veya blog'unuzda kullanacağınız kodu elde edebilirsiniz.

Facebook kullanılacak kodu XFBML veya Iframe olarak elde etmenizi sağlıyor. XFBML için JavaScript SDK'sına da ihtiyacınız olacak. Iframe içinse kodu, düğmenin sitenizde yer almasını tercih ettiğiniz bölüme yerleştirmeniz yeterli.

Kısa sürede oldukça popüler hale gelen abonelik yapısının kullanımı, bu düğmenin de etkisiyle daha da hızlı bir şekilde artacak. Bu sayede de Facebook; çıkış noktası olan arkadaşlarınız ve yakın çevrelerinizle iletişimizi sürdürmenizi sağlarken, diğer yandan Twitter ve Google+'ın önemli özelliklerinden biri olan "arkadaş olmadan takip etme" imkanı sunmaya başlayacak ki bu da var olan sosyal ağlar rekabetinde Facebook adına çok önemli bir hamle olarak dikkat çekiyor…

Yorumlar (5)
  1. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

    Siteme ilk ekleyenlerden birisi ben oldum :) faydalı olacağına inandığım bir düğme olacak..

    1. Arkdas nasıl yapdın ben prfıl ıcın denedım 2 saat bulamadım bı yardımmmm

  2. Facebook yavaş yavaş kendine bir çeki-düzen vermeye başlıyor.

  3. Ben de deneyeceğim, bakalım işe yarayacak mı?

  4. ben yapamadim ya :)