Trendyol'a Kleiner Perkins'den Yatırım Geldi!
E-Ticaret

Trendyol'a Kleiner Perkins'den Yatırım Geldi!

Henüz doğrulanmış olmasa da aldığımız duyumlara göre popüler özel alışveriş kulübü Trendyol yeni tur yatırımını almış.

Groupon, Zynga, Twitter gibi dünya devlerinin de yatırımcısı olan yatırım şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers tarafından gerçekleştirilen yatırımda Trendyol aldığımız duyumlara göre 150 milyon dolara yakın bir seviyeden değerlenmiş. Bu tur içinde birden fazla yatırım ve hisse devri gerçekleştiği için 100 milyon ile 150 milyon dolar arasında farklı hisse değerlemeleri duyuyoruz.

Tiger Global'in de belli bir miktarda yatırım gerçekleştirdiği bu turda, Kleiner Perkins'in şirkete yatırımın büyük bölümünü sağladığını öğrendik. Bu tur içinde Tiger'ın gerçekleştirdiği bir bölüm yatırım yaklaşık 100-110 milyon dolar seviyesinden gerçekleşmiş.

Gerçekleşen yatırımın miktarı ile ilgili farklı duyumlar alıyoruz. Ancak toplam yatırım miktarının 25-30 milyon dolar arasında olduğu şu ana kadar kaynaklarımızdan derlediğimiz bilgiler arasında.

Daha önce Tiger Global'den iki farklı turda önce yaklaşık 4.3 milyon TL, sonrasında da yaklaşık 10 milyon dolar yatırım almış olan şirket, yaklaşık 1,5 yıl içinde yakaladığı ivmeyle değerini ve toplam yatırım miktarını Türkiye pazarında alışılmadık bir noktaya taşımış oldu.

Kleiner Perkins'in Türkiye'deki ilk yatırımı niteliğinde olan Trendyol girişi öncesinde, Tiger Global Trendyol'un mevcut hissedarlarından bazılarının hisselerini satın almış ve bu hissedarlardan çıkış yapanlar olmuş. Bu kişilerle ilgili bilgileri de yeni detayları aldığımızda paylaşıyor olacağız. Ancak aldığımız duyumlara göre Yalçın Ayaydın çıkış yapan hissedarlar arasında değilmiş.

Konuyla ilgili Trendyol yetkilileri henüz yorum yapmıyorlar ve yatırımı doğrulamıyorlar.

Gelişmeler oldukça bu haberi güncelleyeceğiz.

Bu haber Webrazzi’nin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Yorumlar (24)
 1. Private shopping şirketleri arasında sadece Markafoni ve Trendyol bu tür yatırımlar alabiliyor. Diğer şirketlerin hiçbiri bu şekilde yatırımlar maalesef göremiyor.

  Yabancılar Groupon, Zynga, Twitter gibi devasa büyük firmaların yanında çok küçük kalan Türk sitelerine yatırım yaparken, bizim yatırımcılarımız daha da küçük ölçekli şirketlere neden yatırım yapmıyorlar hala anlayamıyorum.

  1. Sektörün bu alanına baktığımızda, Markafoni ve Trendyol dışında, limango zaten Otto Group tarafından satın alınmış bir şirket olduğundan yatırım alması mümkün olmayacaktır. Türkiye pazarında özel alışveriş tarafında VipDukkan da kısa süre önce yatırım almıştı.

   https://webrazzi.com/2011/06/15/eplanet-capitaldan-ozel-alisveris-kulubu-vipdukkan-coma-5-milyon-dolar-yatirim/

   Sizin yatırım alması gerektiğini düşündüğünüz ama alamayan firmalar hangileri?

   1. Merhaba Arda Bey,

    Özellikle spesifik şu siteye yatırım yapılır demek doğru olmaz, sonuçta belki de bloglara düşmeyen küçük yatırımlar alıyorlardır. Ama ilk aklıma gelen örnek sadece kurumsal e-mail ile üyelik kabul eden Madalion.com bence örnekleri arasında hedef kitle olarak tamamen şirket çalışanlarını hedeflediği için başarılı bir model.

    Sadece private shopping için konuşmuyorum, diğer e-ticaret siteleri, farklı gelir modeliyle çalışan siteler ve içerik üreten sitelere yerli yatırımcıların yatırımlarının gelmesi internetimiz için çok yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

   2. VipDükkan da yatırım alanlar arasında. Ayrıca Alamarka'ya yapılan lokal yatırımın da o seviyede kalacağını düşünmüyorum, muhtemelen dışarıdaki fon bağlantılarını kullanıp yeni bir yatırım alabilirler...

   3. Ahmet Kocasakal Ahmet Kocasakal

    Vallhi ben yıllardır bu okyanus grup ve invest grup girişimlerini takip ederim..birde mynet tabi...bence mesela invest grup ilk fırsat sitesini açan firma, sonra ona bağlı ürün fırsat sitesini açtılar vs..eski siteleri seri ilan, kentport vs..bu adamlara komik rakamlar teklif edildiğini okudum, duydum..Bunlaar adam gibi yatırım almıyorsa, üstelik ellerinde muazzam domainler var bu firmalarn, bence diğerleri biraz hikaye gibi..

   4. Yatırım yapılsa sıçrama yapacak daha ufak private shopping siteleri mevcut.

    bedava.com, unnado.com ilk aklıma gelen..

   5. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

    Nedir bu yorumlarda dönen **vest grup geyiği... Yorumu yazan arkadaş reklam gayretinde çırpınıyor, diye geliyor insanın aklına... ilk defa bir yorumda gözüme çarpmıyor.

  2. Yatırım yapacak olan yatırımcılarımız, daha küçük ölçekli şirketlerde yatırım yapacak potansiyeli görmedikleri için yatırım yapmıyorlardır.

 2. Burak D. Burak D.

  Trendyol'un aldığı yatırımları takip etmek için ayrı bir site/blog falan açmak lazım artık. Birkaç ayda bir yatırım alıyorlar. :-) Bu yatırımlar nereye gidiyor? Alışveriş yapana, üstüne para verseler, bu paralar yine bitmez. :-P

  1. BU TÜR SIRKETLERIN EN BÜYÜK SIKINTISI, MÜSTERILERIN GÖNDERDIGI IADELERDIR. GERI GELEN ÜRÜNLERIN PAZARLANMASI KONUSUNDA BÜYÜK SIKINTILAR CEKIYORLAR. BIZ AVRUPADA ÖZEL ALISVERIS SITELERINE DEVAMLI ÜRÜN TEDARIK EDEN VE TASARLIYAN BIR SIRKET OLDUGUMUZDAN DEVAMLI KENDILERIYLE IRTIBATAYIZ. AVRUPA`DAKI ÖZEL ALISVERIS SITELERININ HEPSI´DE BU GIBI SORUNLARININ OLDUGUNU KABUL EDIYORLAR. TÜRKIYE´DE ACIKCASI FARKLI OLMADIGINI SANIYORUM. PARANIN BIR KISMI ÖLÜ OLARAKTAN DEPOLARDA YATIYOR.

   1. Mustafa Mustafa

    Doğru söze ne denir. Yaşayan bilir :)

   2. Ayhan Bey peki neden pazarlanmıyor bu ürünler.

    Elinizden çıkarmayı düşünmüyor musunuz?

    Ben alırdım toplu olarak mesela!

    Eğer uygunsa irtibata geçebiliriz!

 3. Prohayat Prohayat

  sevindirici bir haber, umarım içerik sunan sitelere de yatırımlar başlar ilerleyen zamanlarda.

 4. Demet Mutlu'nun cebindeki 300.000 dolar ve ikna edilmiş başarılı 3 kişi ile (emre kurttepeli, sidar şahin, yalçın ayaydın) çıkılan yolculuk ve 1.5 senede gelinen nokta gerçekten müthiş.

  Her ne kadar şirket değerlemesini çok abartı bulsam da özellikle yatırım alma konusundaki başarıları birçok şirkete ders olabilir. Ekosistemin gelişmesi adına herkesin bu tür başarılardan çıkaracağı çok ders var.

  Çok önemli bir başarı hikayesi olduğu için bence konu hakkında öpretici bir belgesel bile çekilebilir. Çok öğretici olacağına inanıyorum.

  Tekrar tebrik ederim.

 5. Ahmet Kocasakal Ahmet Kocasakal

  ban bu tip haberlere pek itibar edemiyorum..bu şirketlerin cirolar neki bu miktarlarda yatırım almaktalar..??, burada başka bir şey var adeta..benim bildiğim Türkiyede pek çok başarlı internet girişimi var, çoğu sürünüyor, bu yatırımları kimse kimseye yaapmaz gibi geliyor...1-2 milyon doları hadi anlarım ama 100 milyon dolar yani biraz tuhaf..biraz adeta firmanın reklamı kokusu var...

 6. Konuyla yakından bilgi sahibi ola(bile)n biri olarak öncelikle bu haberleri okuyan insanların "değerleme" ne demek bilmesi gerekiyor. Bu terimin ve nasıl yapıldığının anlatılması durumunda, "reklamdır", "uydurmadır", "abartmadır" yorumları ortadan kalkmasada azalıyor olacaktır. Çünkü bu yorumlar bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın sonuçlarıdır ki arkadan gelen hem girişimcilerin hemde yatırımcıların motivasyonunu düşürmesin.

 7. Arkadaslar, cogunuz arastirmadan, bilgi edinmeden cevap yaziyorsunuz, konudan anlayan kisiler karsisinda komik duruma dusuyorsunuz. 100 milyon dolar yatirim almadi trendyol, 100 milyon deger bicilmis. Yani %10 aldilarsa 10 milyon yatirim almis oluyor. Markafoni gunde 20 bin satis yapiyor, trendyolda cok geride degildir. Kucuk birhesapla yillik cirosunu bulursunuz.

  Cebinde yuklu miktar paran varsa nakit akisi cok olan, bir sure sonra hisselelerini satip paraya cevirebilecegin siteye yatirim yaparsin. Ne yapsinlar, 10 bin dolardan 1000 ufak siteyemi yatirim yapsinlar?

  Trendyolu ve yoneticilerini kutlarim

  1. Arkadasima katiliyorum. Bahsetmis oldugumuz siteler gercekten "power-selling-sites" diye tanımladığımız sitelerdir. Bu gibi siteler düzenledigi bazi kampanyalarda gün geliyor 10000 adet ürün satiyorlar.

   Gün geliyor günde 20 Kampanya düzenleniyor. Gerisini siz düsünün....

   Deger bicme konusuna gelince almanya´da bundan 6 ay önce brands4friends (almanya´nin en büyük private sales sitesi) 200 milyon dolara ebay ´e satildi. Üye sayisi yaklasik 4 milon. Türkiye´deki siteler bu üye sayisin gerisinde pek kalmiyorlar...

  2. Amerika'da yapılan yatırımların bir çoğu küçük ölçekli sitelere ama çok sayıda siteye yapılır. "Ne yapsinlar, 10 bin dolardan 1000 ufak siteyemi yatirim yapsinlar?" gibi bir mantık onlara tamamen aykırı bir mantıktır.

   Türkiye'de yatırım yapan yabancı şirketlerin geçmiş yatırımlarına bakarsanız çok büyük olmayan şirketlere de delicesine yatırım yaptıklarını görebilirsiniz. Adamlardaki mantık, çok sayıda küçük siteye yatırım yapayım, riski dağıtayım. Zaten %20'si iş yaparsa, çıkış yapar, tüm paramı kurtarır üstüne kar bile yazarım şeklindedir.

   Bizde de belki 50-100 bin TL'lik yatırımlarla çok çok iyi yerlere gelebilecek yüzlerce websitesi veya girişimci genç varken maalesef birçoğu girişimlerinin ilk yılında batıyorlar.

   Bu noktada en büyük görev bu tarz büyük yatırımlar alan Türk girişimcilerinin artık genç nesillere (websitelerine) destek olmalarıdır. Melek yatırımcı da budur zaten..

   1. Dediginiz angel yatirimlar icin dogru ama burda VC den bahsediyoruz. VC 'ler sizin dediginizi yapmaz

 8. Melih Abuaf Melih Abuaf

  Trendyol'un kurucularından olan Inveon'un da bu round'da kalan hisselerinin tamamını sattığını duydum.

  Tüm Trendol ekibini tebrik ederim.

  1. Melih Seni Yakında MochaViola'nın Türkiye Sorumlusu Yapacağım.

 9. Mustafa Dilmen Mustafa Dilmen

  Türkiye artık ciddi bir pazar haline geldi, en nihayet burada da büyük paralar dönüyor. Rekabet de kızısıyor. Markafoninin 220 M USD degerlemesinden sonra, Trendyol'da yatırım sürecini hızlandırmıs diye tahmin ediyorum. Ama Markafoni gibi vizyonları yok.

  Degerlemenin bedelini 90 M USD olarak duydum. Ayrılan kurucu ortaklar (Inveon, Sidar) daha düsük bir fiata satmak zorunda kalmıs

 10. Engin Dal Engin Dal

  Merhaba,

  Yatırımcıya ait websitesinde bulunan ve yatırım yapılan portfolyolarda Trendyol'a rastlamadım.Resmiyet kazanmamış yada haber havada kalmış olabilirmi?

  Selamlar