Trendyol'a Kleiner Perkins'den Yatırım Geldi!

Trendyol'a Kleiner Perkins'den Yatırım Geldi!

Henüz doğrulanmış olmasa da aldığımız duyumlara göre popüler özel alışveriş kulübü Trendyol yeni tur yatırımını almış.

Groupon, Zynga, Twitter gibi dünya devlerinin de yatırımcısı olan yatırım şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers tarafından gerçekleştirilen yatırımda Trendyol aldığımız duyumlara göre 150 milyon dolara yakın bir seviyeden değerlenmiş. Bu tur içinde birden fazla yatırım ve hisse devri gerçekleştiği için 100 milyon ile 150 milyon dolar arasında farklı hisse değerlemeleri duyuyoruz.

Tiger Global'in de belli bir miktarda yatırım gerçekleştirdiği bu turda, Kleiner Perkins'in şirkete yatırımın büyük bölümünü sağladığını öğrendik. Bu tur içinde Tiger'ın gerçekleştirdiği bir bölüm yatırım yaklaşık 100-110 milyon dolar seviyesinden gerçekleşmiş.

Gerçekleşen yatırımın miktarı ile ilgili farklı duyumlar alıyoruz. Ancak toplam yatırım miktarının 25-30 milyon dolar arasında olduğu şu ana kadar kaynaklarımızdan derlediğimiz bilgiler arasında.

Daha önce Tiger Global'den iki farklı turda önce yaklaşık 4.3 milyon TL, sonrasında da yaklaşık 10 milyon dolar yatırım almış olan şirket, yaklaşık 1,5 yıl içinde yakaladığı ivmeyle değerini ve toplam yatırım miktarını Türkiye pazarında alışılmadık bir noktaya taşımış oldu.

Kleiner Perkins'in Türkiye'deki ilk yatırımı niteliğinde olan Trendyol girişi öncesinde, Tiger Global Trendyol'un mevcut hissedarlarından bazılarının hisselerini satın almış ve bu hissedarlardan çıkış yapanlar olmuş. Bu kişilerle ilgili bilgileri de yeni detayları aldığımızda paylaşıyor olacağız. Ancak aldığımız duyumlara göre Yalçın Ayaydın çıkış yapan hissedarlar arasında değilmiş.

Konuyla ilgili Trendyol yetkilileri henüz yorum yapmıyorlar ve yatırımı doğrulamıyorlar.

Gelişmeler oldukça bu haberi güncelleyeceğiz.

Bu haber Webrazzi’nin özel haberidir. Kaynak gösterilmeden yayınlanması durumunda yasal işlem başlatılacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.