Samwer Kardeşlerin İnkübatör Şirketi Rocket Internet Türkiye Pazarına Dikey Alışveriş Siteleri İle Yerleşiyor

Samwer Kardeşlerin İnkübatör Şirketi Rocket Internet Türkiye Pazarına Dikey Alışveriş Siteleri İle Yerleşiyor

Samwer kardeşlerin klon fabrikası olarak isimlendirebileceğimiz inkübasyon şirketi Rocket Internet şu günlerde birden fazla alanda Türkiye pazarına girmek için kolları sıvamış durumda. Bünyesinde Groupon Almanya (CityDeal olarak kuruldu ve Groupon tarafından satın alındı), Zalando gibi şirketleri barındıran Rocket Internet'in en büyük özelliği yüklü sermaye ile dünyada belirli bir ivme yakalamış şirketleri Avrupa'da hayata geçirip, uluslararası olarak yayması.

Bunun en güzel örneğini CityDeal'da görmüştük. Groupon'un henüz giremediği birçok Avrupa ülkesinde 6 ay içinde operasyon başlatan CityDeal, bu süre sonunda da Groupon tarafından satın alınmıştı.

Zalando ismine yabancı olan okuyucularımız olabileceği için onun da Almanya'nın önde gelen online ayakkabı sitesi olduğunu paylaşmış olayım. Samwer kardeşlerin Zappos klonu da diyebileceğimiz Zalando, 2009 yılında kurulmasına rağmen, şu anda aralarında Almanya, İngiltere, Fransa'nın da bulunduğu 6 ülkede faaliyet gösteriyor.

Aldığımız duyumlara göre başta Zalando olmak üzere, Rocket Internet olarak farklı dikey e-ticaret siteleri ile Türkiye pazarına girmeye hazırlanan şirket, Türkiye'de bazı e-ticaret girişimleri ile de görüşmeler yapmaya başlamış. Bu şirketlerin isimlerini şu anda paylaşıp işlerini bozmuş olmayalım. ;)

Bebek/Çocuk, mobilya ve spor alanlarında dikey e-ticaret girişimlerini pazara sokmayı planlayan Rocket Internet, Zalando'yu da ayrı olarak Türkiye'de konumlandıracakmış.

Özellikle dikey alışveriş alanlarında satın alma yapıp yapmayacağını merak ettiğimiz şirketin sektördeki oyuncularla görüşmeler yapıyor olması her ne kadar bu yönde yoruma açık bir durum bıraksa da, henüz bu konuda net bir gelişmenin olmadığını biliyoruz.

Türkiye ofisini yakın zamanda tuttuğunu öğrendiğimiz Rocket Internet, Markafoni'nin eski IT Müdürü Önder Göğebakan ile eski McKinsey ve Skype çalışan Akın Babayiğit'i de şimdiden bünyesine katmış. Türkiye operasyonununda çoğunluğu yabancı çalışanlardan oluşan yaklaşık 10 kişinin olduğunu öğrendiğimiz Rocket Internet, bu ekibi Türkiye'den sağlayacağı istihdam ile daha da büyüterek 40-50 kişilik bir ekibe ulaşmayı hedefliyormuş.

Ortalama her dikey site için 2-3 milyon dolar sermaye ayrıldığını öğrendiğimiz operasyon, CityDeal, yani Şehir Fırsatı'nın Türkiye pazarına 2,5 milyon Euro ile giriş yaptığı günleri hatırlattı. Büyük olasılıkla başlangıçta reklam ve pazarlamaya harcanacak olan bu bütçeler, Rocket Internet'in maddi anlamda dipsiz kuyusundan çok daha yüksek meblağları Türkiye'ye getirecektir.

Türkiye internet pazarı ve tabi ki e-ticaret pazarı için önemli bir gelişme olarak gördüğüm bu konuyla ilgili ek bilgiler aldığımızda paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.