Groupon CityDeal'ı Satın Aldı - Groupon Türkiye'de SehirFirsati.com Oldu!
E-Ticaret

Groupon CityDeal'ı Satın Aldı - Groupon Türkiye'de SehirFirsati.com Oldu!

Dünyada grup satın alma, bir diğer deyişle kolektif satın alma, alanında lider konumdaki Groupon, Türkiye'de SehirFirsati.com adıyla hizmet vermekte olan Almanya merkezli CityDeal'ı satın aldı.

Amerika merkezli Groupon kuruluşunu takip eden 1 yıl içinde $1.35 milyar değere ulaşmış ve dünya çapında benzer iş modelini uygulayan tüm girişimlere "Groupon klonu" denmesine zemin hazırlamıştı.

Ülkemizde de aynı alanda hizmet veren ve vermeye hazırlanan Kipru, Grupanya, FirsatKuponu, Markapon, Grupfoni gibi girişimlere çeşitli yazılarımızda hep Groupon modelinde iş yapan girişimler olarak tanımlama yapıyorduk.

Bu alanın lideri olan Groupon'un bir süredir Avrupa'ya girişi yapacağı konuşuluyordu ve bu satın alma ile Avrupa'nın lideri diyebileceğimiz CityDeal ile güçler birleştirilmiş oldu.

Groupon'un CityDeal'ı nasıl bir değerlemeden satın aldığı bu bilginin gizli tutulmasından dolayı bilinmiyor. Ancak satın almanın CityDeal'ın %100'ü için gerçekleştiğini öğrendik. European Founders Fund'ın kurucuları Samwer kardeşlerin girişimi olan CityDeal'da, Türkiye'de özel alışveriş alanında hizmet vermekte olan limango'nun da sahibi olan Otto'nun ortaklığı bulunuyordu.

Satın alma haberi ile ilgili bilgileri alırken, CityDeal'ın Türkiye pazarına 2.5 milyon Euro yatırımla giriş yaptığını ve 1 ay içinde 100.000 üyeye ulaşıldığını da öğrendik.

Konuyla ilgili CityDeal'ın Türkiye şirketi SehirFirsati.com'un Genel Müdürü Emre Ekmekçi şunları söyledi:

"Groupon markası artık tüm dünyada sosyal ticaret ile eş anlamlı olarak biliniyor. Citydeal olarak, dünyanın en büyük global internet markalarından biriyle güçlerimizi birleştiriyor olmanın heyecanı yaşıyoruz."

Groupon'un kurucusu ve CEO'su Andrew Mason da satın alma ile ilgili şunları söyledi:

"Citydeal ışık hızı ve çok büyük başarıyla Groupon modelini her ülkeye adapte etti. Citydeal’in genç ve enerjik ekibiyle çalışmaya başlayacağımız için çok heyecanlıyız ve kültürel açıdan da çok iyi uyum sağlayacağımıza inanıyoruz."

Türkiye pazarında Groupon'un olası bir girişinde satın almalar gerçekleştireceği planları kurulurken, CityDeal satın alması elbette birçok stratejiyi değiştirecektir. Aynı şekilde Avrupa'da CityDeal'ın birçok rakibi için de olası bir satış ihtimali artık ortadan kalkmış durumda.

Ancak Groupon'un Avrupa'ya girişi önümüzdeki dönemlerde daha agresif çalışmaların yapılmasına ve özellikle güçlü olunmayan yerel pazarlarda özel satın almaların gerçekleşmesine sebep olabilir.

Yorumlar (4)
  1. Konsolidasyon erken başladı :)

    Bu tamamen önerilen fırsatların çekiciliğine dayanan bir iş dalı. Grupanya'nın anneler günü promosyonundan faydalandım, ama genel olarak Şehirfırsatı'nın önerilerini daha çekici buluyorum. Pek çok tüketici zaten aradığı ürün-hizmetleri hangi sistem daha avantajlı önerilerle sunarsa, ona gidecektir. Bu modelde "brand loyalty" bence sıfırdır. Bu da markalar üzerinde etkinliği ve maddi gücü büyük olan oyuncunun büyük avantajı olacak alamına geliyor.

  2. Şehir Fırsatı'nın alexa değerini yakından takip ediyorum, inanılmaz bir hızla yükseliyor. Gerçekten başarılı bir grup, Türkiye'de işe yarar fırsatlar sunan bu iş modelindeki tek site, en azından şuan için.

  3. Evet piyasanın kızışması için büyük bir adım olmuş :)

    Bundan sonra sanırım büyük oynayıp büyük kazanmayı hedefliyorlar, iyi bir yatırım süreci olacağına herkes emin.

    Başarılar dileriz kendilerine.

  4. acaba başındaki emre ekmekçinin hissesi varmıydı? eğer var ise acaba groupon'un şu anda bir türk hissedarımı var? varsa bile herhalde çok ufaktır.