BTK 138 Kelimenin Alan Adlarında ve Site İçeriklerinde Kullanılmasını Yasakladı
Arama
Genel

BTK 138 Kelimenin Alan Adlarında ve Site İçeriklerinde Kullanılmasını Yasakladı

Bugün Devrim Demirel’in FriendFeed’den paylaştığı bir haber ile sosyal medyada önemli bir hareketlilik yaşandı.

Devrim Demirel’in kurucusu olduğu BerilTech‘e BTK tarafından gönderilen tebliğde belirlenen 138 kelimeyi içeren alan adlarını barındıran şirketlere ceza uygulanacağı bildiriliyor.

Konuyla ilgili hem Devrim Demirel’le hem de sektörün önde gelen ancak adını açıklamayacağımız belli başlı hosting şirketlerininn sahipleriyle görüştüm.

Konuştuğum şirket yetkililerinden bazıları söz konusu tebliğin aslında birkaç aydır kendilerine gönderildiğini ve talep edilen işlemin teknik olarak mümkün olmamasından dolayı yasal yollardan ilgili birimlere geri dönüş yaptıklarını dile getirdiler.

“Yasak” Kelimesi Alan Adı Olarak Barındırılmamalı

Gönderilen tebliğin içeriğine baktığımızda erotik içerikli sitelerde kullanılması mümkün olan birçok kelimenin yanı sıra kulot, haydar, animal, baldiz, yasak, nefes, yerli, liseli, sicak, itiraf gibi aslında pek çok farklı alan adında ya da site içeriğinde bulunması mümkün kelimelere de yer verildiğini görüyoruz.

Tebliğde yasaklı olarak belirtilen kelimeler belirli gruplar altında listelenmiş. Bu gruplar “Alan adı olarak barındırılmaması gerekmekte”, “Alan adı olarak barındırılmaması gereken en geniş liste”, “İçerikten kontrol etme şeklinde” olarak üçe ayrılıyor ve özellikle içerikten kontrol etme tarafında hosting firmaları için zorlukları beraberinde getiriyor.

Hosting Şirketleri: “Türkiye’de bu işi yapmak çok zorlaştı.”

Konuyla ilgili görüştüğüm şirketlerin yetkililerinin ortak görüşleri, Türkiye’de bu işi yapmanın artık çok zorlaştığı yönünde. Bu sebeple de birçok şirketin artık yurtdışı şirketler kurarak, resmi varlığını yabancı ülkelerde gösterdiği belirtiliyor. Hatta görüştüğüm firmalardan bir tanesinin sahibi, “Bu şartlar altında bırakın dünyayı, Türkiye şartlarında bile hizmet sunmamız mümkün değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

İşin yasal boyutunda hosting, yani barındırma, hizmeti sağlayan şirketlerin sorumlulukları kapsamında bunun olmadığını dile getiren yetkililer, bu şekilde bir uygulamanın kendileri için artık zorluğun ötesinde maliyet kalemi haline geldiğini belirttiler.

Çeşitli şirketlere gönderilen tebliğin orjinal metnini aşağıda paylaşıyoruz.

Sayın YETKİLİ,

Bilindiği üzere, 04/05/2007 tarih ve 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve BuYayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”a dayanılarak çıkarılan“Telekomünikasyon Kurumu Tarafından Erişim Sağlayıcılara ve Yer Sağlayıcılara Faaliyet Belgesi Verilmesineİlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik”, 24 Ekim 2007 tarihli ve 26680 sayılı Resmi Gazetedeyayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İnternete açık hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan/işleten gerçek veya tüzel kişiler yer sağlayıcıdır. Yer Sağlayıcılığı hizmetini ticari olarak yapmasa bile web sitelerini kendi sunucularında barındırangerçek veya tüzel kişilerin Yönetmelik gereğince Yer Sağlayıcılığı Faaliyet Belgesi almaları gerekmektedir.

İlgili Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasında; “26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda yer alan; İntihara yönlendirme (madde 84), Çocukların cinsel istismarı (madde 103, birinci fıkra), Uyuşturucu veyauyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190), Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194),Müstehcenlik (madde 226), Fuhuş (madde 227), Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama (madde 228)suçları ile 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunda yer alan suçlar,” erişiminengellenmesi konusu olabilecek suçlar olarak katalog halinde sayılmıştır.

İlgili Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında ise;Yayınlar; a) İnsan onuruna, temel hak ve hürriyetlere saygılı olmalıdır. b) Gençlerin ve çocukların fiziksel,zihinsel ve ahlakî gelişimini zedeleyecek türden içeriklere yer vermemelidir. c) Ailenin huzur ve refahınısağlayan hususlara zarar verecek nitelikte olmamalıdır. ç) Kişileri, uyuşturucu madde bağımlılığı, fuhuş,müstehcenlik ve kumar gibi kötü alışkanlıklara teşvik edici olmamalıdır.

Şeklindedir.

Buna göre barındırdığınız alan adlarında İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içeriklerin bulunmamasıgerekmektedir. Aşağıda İlgili kanun ve yönetmeliğe aykırı içerik bağlamında değerlendirilebilecek kelimegurupları verilmiştir. Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetineson verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklerin yerinegetirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

GÜNCELLEME: Konuyla ilgili BTK bir açıklama yaptı ve yer sağlayıcılara gönderilen tebliğin sadece bilgi amaçlı olduğunu, tedbir amaçlı gönderildiğini belirtti. BTK’nın konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamanın tam metni aşağıdaki gibidir.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca vatandaşların yoğun şikayetlerine konu olmuş alan adları ve içeriklerinden hareketle tespit olunan bir kısım sakıncalı kelime grupları, hosting hizmeti yapmakta olan yer sağlayıcılara bilgi amaçlı olarak bildirilmiş ve bu kelimelere içeriklerinde yer verilen alan adları ile ilgili tedbir alınması talep olunmuştur.

Bu içerikleri barındıran İnternet sitelerinin 5651 sayılı Yasanın 8. maddesinde yer verilen katalog suçlar ile ilgisi kapsamında yetkililerince gözden geçirilmesi ve suça aracılık edilmemesi amacına matuf olarak tarafımızca gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara I numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, II numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve III numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir.

Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (76)
 1. tufan dedi ki:

  iyi güzel olmuşta bazı kelimeleri anlamadım açıkcası örneğin nefes, çiftleş gibi?.

 2. Samet Atdag dedi ki:

  Listedeki Turkce kelimelerin hepsini iceren bir devlet sitesi var: http://tdk.gov.tr/

  Ayrica Nefes kelimesini kocaman baslikla veren bir organizasyon sitesi var: http://www.chp.org.tr/?manset=21184

 3. Semih Kaya dedi ki:

  Kesinlikle çok doğru bir karar. Evlatlarımızın böyle ahlaksız sitelere girmesini kesinlikle istemem.

   1. omer dedi ki:

    girdiğini nerden biliyorsun?

  1. kk dedi ki:

   sen hayatında hiç girmedinmi böyle sitelere?

  2. j-joey dedi ki:

   çok güzel söylemişsiniz.

   aynı zamanda okulları da yasaklayalım. evlatlarımız okullarda küfür etmeyi öğreniyorlar, ahlaksız şakalara tabi oluyorlar…

   sokağa çıkmayı da yasaklayalım evlatlarımıza. ahlaksız insanların davranışlarına maruz kalıyorlar…

   …anlayacağınız artık “bu oturumu kapat” demek gerekiyor

  3. wonderkid dedi ki:

   öyleyse çocuğunuzun girmemesi için bilgisayarınıza güvenlik sistemi kurarsınız ve girilmemesi gereken siteleri engellersiniz. Listedeki birçok site adının engellenmesi güzel ancak, çok alakasız bir biçimde hayvan,haydar,yerli vb birçok adlar gibilerinin engellenmesinin mantığını ben çözmüş değilim. Kısacası yakında her birimizi kapatıp özgürlüksüz bir Türkiye yaratacaklar diye korkuyorum. Daha büyük korkum ise sizin gibilerin böyle şeyleri veya kişileri desteklemeniz oluyor. Saygılarımla…

  4. Ali dedi ki:

   Böyle komik yasaklamalarla bu işin çözüleceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

  5. Gokhan dedi ki:

   Ülkeyi kapatıp gidelim.

 4. kristal inci dedi ki:

  Yok artık daha neler. “Zoo” kelimesi yasaklanmış mesela? Ayrıca şunada dikkat çekmek istiyorum, TC kanunlarında porno yasak bir iş değil. Hangi kanuna dayanarak bu alan adları yasaklanıyor?

 5. hh dedi ki:

  saçma bir yazı. yazanların internetten ne anladıklaı belli o kelimeler sadece prno sitelerin domaininde oluyor sanki ya

 6. A. Can dedi ki:

  Gerçekten utanıyorum artık ülkemden ya. İsteyen servis sağlayıcısından filtre hizmeti alır, bilgisayarına program kurar kendi filtrelemesini yapar.

 7. Hakan dedi ki:

  Zihniyete bak arkadaş! Hangi kişi bu listeyi hazırladıysa interneti tek kelimeyle kullanmamış olması gerekir. Siz ancak “.tr” uzantısını yasaklayabilirsiniz. Bu kelimeleri kullanmak isteyen subdomain olarak yine kullanır. Yazıda geçen hangi kanun “meme” kelimesini yasaklayabilir ki? Şahısın “meme kanseri”nden haberi olmasa gerek. Şöyle bir site engellenecek mi yani? http://www.memekanseri.com.tr/ . Yazıda geçen bir sürü kelime maalesef aynı durumda.

 8. serkan dedi ki:

  Evlere şenlik liste…

  BTK, sanırım Türk Dil Kurumu yerine işlev görecek internet ortamında… “a.q”, “hikaye”, “nefes” vs vs..
  Böylece Türk aile yapısı korunacak öyle mi?

  Komedi filmi, trajedinin tüm unsurlarıyla sinemalarda…

  Tebrikler BTK!

 9. goygoycu dedi ki:

  AMK’a yasak gelmemis, amkhayat.com yirtti 🙂

  1. Murat dedi ki:

   amkhayat.com zaten engelli 😀 bilerek yazdıysan komik, kafadan salladıysan da çok trajik. düşünsene, diyosun ki bu yasaklıdır; bi bakıyosun yasaklı. allah belalarını versin yobaz insanlar.

 10. Yusuf dedi ki:

  Bunlarda devletin patlayan domainleri :

  http://www.turkboks.gov.tr/
  http://www.kickboks.gov.tr/
  http://www.turkiyekickboksfederasyonu.gov.tr/
  http://www.turkboks.gov.tr/
  http://www.eshot.gov.tr/

  En çok “cukpenis” kelimesine takıldım, bunu düşünen görevlinin ne çeşit bir düşünce yapısı var sizce?

 11. Baris Seker dedi ki:

  Bu kanunun tek yapacağı içeriğin yurtdışına taşınmasını sağlamak.
  Ayrıca verdikleri kanun maddelerinde site isimlerini kısıtlatacak bir madde göremiyorum. Bu ülkede genelevlerin yasal olduğunu da unutmayalım…

 12. emre yilmaz dedi ki:

  evet goygoycu benmde ilk aklima o geldi yirtmis ama simdilik. Biraz hit almaya baslayinca fa
  rkederler ek bir teblig ile yasaklar btk. Acaba bu aq kisaltmasi yerine btk kullansak kendi iclerinde sonsuz dongiye girerler mi.

 13. Cemil dedi ki:

  Belli ki bu Haydar birilerinin canini feci yakmis

 14. Ali Yolal dedi ki:

  libido eksik kalmış, peki benim adım oral sever ise kendi adıma site açamayacakmıyım, çok saçma bir hareket burdan btk’yı kınadım hem a.q diye domain nasıl alınır bilen varsa bana alsın yurtdışında barındırırım.

 15. Hulleci dedi ki:

  Ya bu şekilde uğraşıp durma tib. Kökten çekin fişini olsun bitsin sizde kurtulun bizde. 🙂

 16. kk dedi ki:

  hadi bazı kelimeleri anladımda; itiraf, sıcak gibi farklı zeminlerde normal şeyler için kullanılabilinecek kelimeleri ne diye yasaklıyorlar, anlamak mümkün değil

 17. Desmal dedi ki:

  Oldukça gülünç bir ülke haline geldik. Artık sitelerde “Nefes Kesen Otomobiller” diye içerik olmayacak. Ya da Haydar isimli hiç bir arkadaş kendi ismini taşıyan blog açamayacak.

 18. Erkan dedi ki:

  Adult neden yasak. Zinanın serbest, genel evlerin yasal olduğu bir memlekette porno neden yasak olsun ki ?

 19. Ozan Karadağ dedi ki:

  Rezilliğimiz diz boyunu geçmiştir, hepimize hayırlı olsun.

 20. metin dedi ki:

  Yerinde bir karar, destekliyorum. Bütün porno siteler yasaklanmalıdır. Porno, insanın aşağılanmasıdır. İnsan bedeninin ve cinselliğin pazarlanmasıdır. Oynayana, hazırlayana, seyredene zararları çoktur. Bunun özgürlüğü olamaz, olmamalı.

  1. Ogan Tabanli dedi ki:

   Burada konu pornonun yasaklanmasi degil…

  2. Toprak dedi ki:

   Alan memnun satan memnun. Genelevlerde çalışan insanlar aşağılanmıyorda film çekenler mi aşağılanıyor?
   Bırakında zararını faydasını oynayan veya izleyen düşünsün; siz değil!

   BTK’dakiler sizinle aynı zihniyeti taşıyorlar herhalde ama bir gerçeğin farkında değiller; Türkiyede bilgisayarı ve interneti olupta izlemeyen insan hemen hemen yok denecek kadar az bir oranda.

 21. Caner dedi ki:

  İsmi “Ali Haydar” olan birinin ne yapacağını merak ediyorum. Kendi adını taşıyan bir alan adı varsa sitesini Türkiye’de barındıramayacak demek ki.

 22. Sezgin dedi ki:

  İleri demokrasi, en büyük hizmetlerinden biri olan sansürle hayatımızın her alanında baskıyı artırmaya devam ediyor. sANALmarketim.com, HAYVANhaklari.org gibi alakasız siteler de mağdur olacak. “hikaye” kelimesinin nesini sansürlüyorsunuz bre kitap düşmanları?!!

 23. Bora Yalçın dedi ki:

  en çok dikkatimi çekenlerden biri(haydar bi yana) “adrianne” oldu.
  o kadar pornocu ismi vs varken sadece adrianne ismine takılmaları BTK’dakilerin Adrianne hakkında ileri geri konuşmamızı istemediklerini gösteriyor. takıntıları olsa gerek

  en çok üzüldüğüm de http://www.haydartavukgogsu.com isimli türkiyenin ilk tavuk gögsü girişimi projemi hayata geçiremeyeceğim

  1. Toprak dedi ki:

   BTK’daki ilgili herhalde harf hatası yapmış. Galiba doğru olanı bu “adrianna lynn” 🙂

 24. Anil dedi ki:

  Bunun gerçek olmama ihtimali var mı acaba ?

  “şişman” nasıl yasak olabilir; “şişman” yerine “şişko” mu diyelim 🙂 (bkz: sağlık bakanı açıklaması)

  “itiraf” ? yılların itiraf.com’unu kapatıyormuyuz şimdi.

  “nefes” bence filmini de yasaklasınlar..

  “yerli” zaten yasak.. hersey ithal memlekette

  “a.p” ne demek acaba, “adrianne” i rocky’nin eşinin adıydı 🙂 ya da benzeri bişi, heralde o yüzden yasaktır

  “firikik” “daşşağ” “erotig” türkçe’yi kötü kullanma adına yasaklanmalı zaten

  eah daha bakamıcam, allah akıl fikir versin.

 25. Ali Haydar UNSAL dedi ki:

  Adimi alan adı olarak kullanmak sanırım benim özgürlüğüm olmalı. Haydar isminin yasaklanmasına mantıklı bir gerekçe bulamıyorum. Yetkililerin ivedi bir şekilde bunu çözmesini bekliyorum. Şok içindeyim.

  http://www.alihaydarca.com ne olacak şimdi? 3 yıldır hayatta

 26. Mehmet Tufan dedi ki:

  Sevgili Arda, Sevgili Fırat. “Yeni medya” da lider olmak istiyorsanız, liderliğinizi artık göstermeniz lazım. Bu sansür olayında sessiz çoğunluk sizden daha aktif habercilik bekliyor. Michael Arrington, Jason Calacanis gibi biraz hırçın olun. Gizmodo gibi biraz araştırmacı gazetecilik yapın. Mesela şu devlet kurumlarındaki adamları bir araştırın. Bu kurumların kirli çamaşırlarını ortaya çıkarın. Yaptığı kararların saçmalıklarını analiz edin. Biraz sansasyonel başlıklar kullanın. Bu konuyu gündemden düşürmeyin. İnternette sansür denilince insanlar webrazzi ne demiş diye buraya gelip baksın. Hadi koçlar, gayret.

 27. Mustafa dedi ki:

  BTK bugün 1 Nisan değil git işine!!!!

 28. Gökay Ergene dedi ki:

  İşte çılgın proje buymuş 🙂 bu ülkede yaşamak zorlaştı beyler.

  1. Emre dedi ki:

   Haha kesinlikle katılıyorum.Ayrıca Haydar Dümen dava açmalı:)

 29. Mehmet dedi ki:

  Bu nasıl işbilmezlik nasıl bir her kuralı ben koyarım, benden daha iyi kimse kontrol edemez zihniyeti… http://www.besiktas.org sitesi yasaklanacak mı? Escort Bilgisayar’in web sitesinin adı ne olacak ve bir sürü diğer siteler vs… salak yemin ediyorum gerizekalı bunlar

 30. Fıkra Park dedi ki:

  Her yasak haberinden sonra söylüyorum. Yine söylüyorum yasaklarla bir yere varılamaz. Zihniyetin değiştirilmesi lazım. O kelimeler yasaklandıkça bizim insanlarımız daha çok yönelecektir.

 31. Altan dedi ki:

  internette özgürlük olmalı tabi bir yere kadar.Listedeki bir çok kelimenin yasaklanması doğru ancak hikaye,haydar,meme, nefes gibi gündelik hayatta da kullanılan kelimelerin yasaklanmasını anlamsız buluyorum.Bu arada yasaklarla bir yere varılamayacağının farkında olunması gerekir. Yukardaki listedeki kelimeleri bugün en çok kullanılan sosyal paylaşım sitelerinde arattığınızda örnek facebook kaç sonuç çıktığını ve beğenenleri görürseniz aslında nerelerin yasaklanması gerektiğini daha iyi anlarsınız. Yasakların olmadığı bir ortamda internet sitelerini kullanmak dileğiyle

 32. Burc Sade dedi ki:

  Sene 1984, Devekusu Kabare, Yasaklar, 27 yil gecmis aradan… Arpanin boyunu olcuyorum metrik sistem ile, bir de katettigimiz yola bakiyorum huzun ve keder ile.

  1. firsatbulur dedi ki:

   Kurum kıvırtmaya çalışmış, öyle demedik, yardım etmeye çalışıyoruz ayağına yatıyor.

   Metinde açıkça belirtmiş
   “Bu kelime guruplarını barındıran içeriklerin çıkarılması ile ilgili alan adlarının hizmetineson verilmesi ve son durumun mail ile tarafımıza iletilmesi gerekmektedir.”

   Sonraki cümleye nasıl yol hazırlamış:
   Bu yükümlülüklerin yerinegetirilmemesi durumunda ilgili CEZAİ müeyyideler ile karşı karşıya kalınabileceği unutulmamalıdır

 33. Ogan Tabanli dedi ki:

  Gercekten guldum ya 🙂

 34. firsatbulur dedi ki:

  Zor koşullar altında çalışıyorlar, düşünsenize sabah 8 akşam 5 gün boyu porno izle, site kapat. Zor. Psikolojik yardım lazım. Bu konuda ciddiyim.

  1. Huseyin dedi ki:

   Hocam yorum bomba yaa 🙂 koptum inanki …. En güzel yorum bence seninki ve gerçekten çok güzel tespit

 35. Gokhan Ozbal dedi ki:

  Türkçe sözlükten sonra “Türkçe yasaklı sözlük” dağıtılması bence yerinde olur!!!

 36. Eren dedi ki:

  Domalan kasabası ile domalan mantarı hapı yuttu.

 37. umurcan dedi ki:

  Uygulama ne kadar baştan sagma. Sitenin icerigine bakmadan alanadlarindaki anahtar kelimelere göre cezai yaptirim uygulamak. Buna yargisiz infaz denir. Sanirim bu uygulama itiraf sitesini etkileyecegi gozukuyor. Malum alan adi ve iceregi genclerimizin kisiligini bozacak düzeyde. Tebligata göre.

 38. Toprak dedi ki:

  Arkadaşlar boş yere tartışarak birşeyler anlatmaya çalışarak kendinizi yormayın.
  An itibariyle filtre sistemi devreye girdiği için bahsedilen kelimelerin yasaklanmasına gerek kalmamıştır.
  Türk Telekom (Hariri Telekom) BTK’nın yazısına porno sitelerin tümüne ip tabanlı yasak koyarak gerekli cevabı vermiştir.
  Vatana millete hayırlı olsun..
  Yakında “yasaklı olmayan porno siteler” cümlesi google’da hit yapar.

 39. Eylos dedi ki:

  Hıımmm çok zekice bir çalışma olmuş!.. BTK mühendislerinin ve idari görevlilerinin yaptıkları bu çalışma için kutlarım!..

 40. murat dedi ki:

  aslında BTK öyle demek istememiştir bence 🙂 sonradan dönerler siyasiler gibi bu yaptıklarından muhtemelen.

 41. ahmet burak dedi ki:

  komik bir karar… tüm dünya bu konuları aştı, rahatladı.. biz hala yasaklarla uğraşıyoruz. çocuk psikolojisinden anlayanlar bilir insanlara bir şeyleri yasakladıkça öğrenme isteği, talebi, arzusu artar.. doğrusu serbest bırakmak ve bu konuların zaman içerisinden ilgi çekmeyen konulara dönüşmesine yol açmaktır.

  yazık, çok yazık ki böyle basiretsiz adamların elinde bu sistem!

 42. Bu Sansüre Karşı En Etkili Sanal Eylem Önerisi dedi ki:

  Merhabalar,

  Bu 138 kelimelik sansire karşı en etkili eylem önerisi şudur:

  BTK’nin İletişim Başkanlığın sayfalarına bu yasak sözcüklerle link vermek.

  Webmasterlar, veya blog yazarları çok basit bir şekilde, sitelerindeki istedikleri sayfalardan BTK’nin ana sayfası veya Kurul Başkanı ve Üyeler gibi alt sayfalarına bu yasak sözcüklerden en yakışanı ile link verecek. Hepsi bu.

  Bu eylemin sonucunda olacak olan ise şudur:

  Herhangi bir arama motorunda, bu yasak sözcükleri arayanlar bu saçma yasağı getiren kişilerin ve kurumun linklerini ilk sırada bulacaklar.

  Nasıl? Ben bunun gayet adilane olduğunu düşünüyorum.

 43. Çağlar dedi ki:

  bazı arkadaşların güzel haber falan diyip olayın ciddiyetini kavrayamamışlar, 22 ağustosta gelecek yasa ile olacaklara bir bakarsanız sevinirim…

 44. Yusuf dedi ki:

  ne olacak bizim bu halimiz…
  Mu-Yap video klip sitelerimi kapattı sıra diğerlerinde… Size ne internetteki sitelerden o kadar kapatılması gereken siteler varken basit bir müzik sitesinden ne istiyorsunuz ve diğerlerinden…

 45. Cavid dedi ki:

  Allah’a havale ediyorum bu hükümeti!

 46. vizontele dedi ki:

  btk ‘nın ne yaptığından haberi yok galiba. bir içeriğin yaygınlaşmasını önlemek için alan adlarını yasaklamak anlamsız ve yetersizdir. Bu tarzda içerik hazırlayan web siteleri; btk’nın en ahlaklı diye tabir ettiği alan adlarıyla da ( ki ahlaklı alan adı nasıl olur bilmiyorum ) bu işi yapabilirler. artık önlem adı altında almaya çalıştıkları şeyler ice saçma ve komik bir hal almakta…. bu işin çözümü gayet basittir. İnternet servis sağlayıcılarıyla masaya oturup insanlara filitreli bağlantı sunan tarifeler hazırlamalarını istemeliler. alan adlarına tüm ülkede yasak koymak “ahlaki kurallara uyğun olmayan” sitelerin açılımında insanları daha da uzmanlaştırmakta. yada türkiyedeki interneti kontrol eden insanların k…. o koltuklardan kaldırması gerekmekte … ne kadar kolay? işlerini yapan hosting firmalarına salça oluyorlar… bilgisizliklerinin ve cahilliklerinin dışa vurumundan başka birşey değil… bu adamların eğitim durumlarını da merak ediyorum doğrusu… şimdi diyceksiniz ki coluk cocuk o sitelere giriyor? ben girsinler demiyorum sadece türkiyede interneti kontrol etmeye çalışan kurum adı her neyse bu kurumun yapısının değişmesi ve özel kanunlar getirilmesi gerekmek te sansür çözüm değil… işini bilen insanlar geçsin kurumun başına bakın sorun nasıl çözülüyor…

 47. Barış Arslan dedi ki:

  İnternete uygulanacak olan filtreler ile ilgili herkes sansürü konusuyor. Ancak sansür bunun ufak bir parçası, işin boyutu daha kapsamlı. Asıl amaç kimlerin internette ne yaptığını takip etmek. TELEKULAK vakasının internete uyarlanmış halidir bu sistem. Standart paket hikayeden ibaret, bundan sonra BTK’nın kapısından geçip girmeniz gerekecek internete. Devlette bu sayede herkesi internet ortamında dinleyip istediği gibi takip edebilecek. NETKULAK sistemimiz herkese hayırlı olsun koca Türkiye’yi BBG evine cevirdiniz helal olsun size.

 48. Serdar Erbaş dedi ki:

  haydar-dumen
  animal.discovery
  yasakmeyve
  nefesfilm
  sicakpara

  en çok Haydar Dümen’ e üzüldüm. Yasakçı tutum yerine eğitici tutumu tercih edip zor olanı seçmişti.

 49. Bilge dedi ki:

  Bu Tür Yasaklar İşe Yarar Mı Bir Tarihe Bakalım Yaramış mı ?

Bir Yorum Yazın