Turkcell Resmi Açıklamayı Yaptı – Fizy Turkcell Desteğiyle Yayına Başlıyor

Turkcell Resmi Açıklamayı Yaptı – Fizy Turkcell Desteğiyle Yayına Başlıyor

Turkcell FizyAralık 2010'da telif hakları ihlali nedeniyle engellenen online müzik servisi Fizy'nin Turkcell ile olan anlaşması resmi olarak doğrulandı.

Turkcell tarafında yapılan Fizy toplantısını ve anlaşma kararının çıktığını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Biraz önce Turkcell tarafından gönderilen bültenle de anlaşmanın resmi sonucunu aldık. Fizy artık yoluna Turkcell desteğiyle yasal bir müzik platformu olarak devam edecek.

Bültende yapılan anlaşmanın detaylarına girilmezken Turkcell'in Fizy'nin telif anlaşmalarını üstlendiği ve lisansız içeriklerin ayıklanmasını sağlayarak yasağa son vereceği aktarılıyor. 2008'den bu yana hizmet veren Fizy'nin yaklaşık 1 milyon üyesi olduğu, ayda 20 milyondan fazla ziyaret ile toplam 300 milyon sayfa görüntülendiği de bülten de paylaşılıyor. (bkz: Fizy infografik)

Uzun vadeli bir reklam anlaşmasıyla karara bağlandığını düşündüğümüz anlaşmanın detaylarını ve Fizy'nin nasıl bir arayüzle karşımıza geçeceğini önümüzdeki günlerde öğrenmiş olacağız.

Turkcell tarafından gönderilen bültenin tamamı aşağıdaki şekilde:

fizy.com, Turkcell desteğiyle geri dönüyor

Yasal müziğin en büyük destekçisi Turkcell'den müzikseverlere büyük müjde! Telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süredir erişimi engellenen Türkiye’nin en popüler müzik portalı fizy.com, Turkcell ile yaptığı işbirliği sayesinde tamamen yasal bir dijital müzik platformu olarak milyonlarca kişiye müzik coşkusunu ücretsiz yaşatmaya devam edecek

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, hem müzik sektörünü hem de milyonlarca müzikseveri yakından ilgilendiren önemli bir işbirliğine imza attı. Telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süredir erişimi engellenen popüler müzik portalı fizy.com, Turkcell'in verdiği destek sayesinde hem sektörün büyümesi için öncü rol oynayan ve haklarını koruyan meslek birlikleri ile telif hakları konusunda anlaşma sağladı, hem de tamamen yasal bir dijital müzik platformu haline geldi. Bu işbirliği sayesinde müzik tutkunları yerli yabancı milyonlarca şarkıyı ücretsiz olarak dinlemenin keyfini sürmeye devam edecek.

Turkcell-fizy.com işbirliğini değerlendiren Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar şunları söyledi:

"Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fizikî müzik pazarı giderek daralırken dijital müzik pazarı daha da büyüyor. Ancak bu büyüme ile birlikte korsan müzik oranı yüzde 95’lere ulaşmış durumda. Turkcell olarak 2005 yılından bu yana müzik sektörünün büyümesi ve korsana karşı mücadeleye öncülük ediyor, müzikseverlerin ve dijital müziğin yasal platformlarda kalması için büyük rol oynuyoruz. Böyle bir ortamda her gün yüzbinlerce kişinin milyonlarca şarkı dinlediği fizy.com gibi bir platformun da tamamen yasal bir platforma oturtularak müzikseverlere hizmet vermeye devam etmesi bizim için önemliydi. Bu işbirliği çerçevesinde fizy.com'un telif anlaşmalarını üstlenerek, lisansız içeriklerin ayıklanması, yasağın kalkması ve de müzik tutkunlarının yasal dijital müziğe Turkcell desteğiyle özgürce ulaşmaya devam edebilecek olmasını sağladığımız için memnuniyet duyuyoruz."

fizy.com adına açıklama yapan Orkun Tekin de fikrî mülkiyet ve telif haklarına büyük saygı duyduklarını vurgulayarak; "Bilindiği üzere fizy.com telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süre erişime engellenmiştir. Bu süreç boyunca görevi hak sahipleri ve sektörü korumak olan meslek birliklerine yönelik kamuoyunda olumsuz bir algı oluşmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Turkcell ile yaptığımız işbirliği sonucu geldiğimiz nokta tüm taraflar açısından çok değerli. Yasal dijital müzik pazarının büyümesindeki değerli katkılarından ve bize verdikleri destekten dolayı Turkcell’e ve fizy.com'un tekrar geri dönmesinde kamuoyundaki algının aksine en başından beri yapıcı tutum sergileyen meslek birlikleri MÜ-YAP, MESAM, MSG, MÜYORBİR’e fizy.com ekibi ve tüm fizy kullanıcıları adına teşekkür ediyoruz. fizy.com kullanıcılarını da müzik coşkusuna kaldıkları yerden devam etmeye çağırıyoruz" dedi.

Türkiye’nin en popüler müzik platformu

2008 yılından bu yana müzikseverlere hizmet veren fizy.com, 2 yılda müzikseverlerin beğenisini kazanarak Türkiye’nin en popüler müzik platformu haline geldi. Online müzik sektörünün yüzde 60 gibi bir oranla en çok takip edilen sitesi olan fizy.com’un yaklaşık 1 milyon üyesi bulunuyor. Ayda 20 milyondan fazla ziyaret edilen fizy.com’da toplam görüntülenen sayfa sayısı 300 milyonu buluyor. fizy.com tutkunları her gün ortalama yarım saatten fazla müzik dinliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.