Turkcell Resmi Açıklamayı Yaptı – Fizy Turkcell Desteğiyle Yayına Başlıyor
Yatırım

Turkcell Resmi Açıklamayı Yaptı – Fizy Turkcell Desteğiyle Yayına Başlıyor

Turkcell FizyAralık 2010'da telif hakları ihlali nedeniyle engellenen online müzik servisi Fizy'nin Turkcell ile olan anlaşması resmi olarak doğrulandı.

Turkcell tarafında yapılan Fizy toplantısını ve anlaşma kararının çıktığını sizlerle daha önce paylaşmıştık. Biraz önce Turkcell tarafından gönderilen bültenle de anlaşmanın resmi sonucunu aldık. Fizy artık yoluna Turkcell desteğiyle yasal bir müzik platformu olarak devam edecek.

Bültende yapılan anlaşmanın detaylarına girilmezken Turkcell'in Fizy'nin telif anlaşmalarını üstlendiği ve lisansız içeriklerin ayıklanmasını sağlayarak yasağa son vereceği aktarılıyor. 2008'den bu yana hizmet veren Fizy'nin yaklaşık 1 milyon üyesi olduğu, ayda 20 milyondan fazla ziyaret ile toplam 300 milyon sayfa görüntülendiği de bülten de paylaşılıyor. (bkz: Fizy infografik)

Uzun vadeli bir reklam anlaşmasıyla karara bağlandığını düşündüğümüz anlaşmanın detaylarını ve Fizy'nin nasıl bir arayüzle karşımıza geçeceğini önümüzdeki günlerde öğrenmiş olacağız.

Turkcell tarafından gönderilen bültenin tamamı aşağıdaki şekilde:

fizy.com, Turkcell desteğiyle geri dönüyor

Yasal müziğin en büyük destekçisi Turkcell'den müzikseverlere büyük müjde! Telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süredir erişimi engellenen Türkiye’nin en popüler müzik portalı fizy.com, Turkcell ile yaptığı işbirliği sayesinde tamamen yasal bir dijital müzik platformu olarak milyonlarca kişiye müzik coşkusunu ücretsiz yaşatmaya devam edecek

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, hem müzik sektörünü hem de milyonlarca müzikseveri yakından ilgilendiren önemli bir işbirliğine imza attı. Telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süredir erişimi engellenen popüler müzik portalı fizy.com, Turkcell'in verdiği destek sayesinde hem sektörün büyümesi için öncü rol oynayan ve haklarını koruyan meslek birlikleri ile telif hakları konusunda anlaşma sağladı, hem de tamamen yasal bir dijital müzik platformu haline geldi. Bu işbirliği sayesinde müzik tutkunları yerli yabancı milyonlarca şarkıyı ücretsiz olarak dinlemenin keyfini sürmeye devam edecek.

Turkcell-fizy.com işbirliğini değerlendiren Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar şunları söyledi:

"Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fizikî müzik pazarı giderek daralırken dijital müzik pazarı daha da büyüyor. Ancak bu büyüme ile birlikte korsan müzik oranı yüzde 95’lere ulaşmış durumda. Turkcell olarak 2005 yılından bu yana müzik sektörünün büyümesi ve korsana karşı mücadeleye öncülük ediyor, müzikseverlerin ve dijital müziğin yasal platformlarda kalması için büyük rol oynuyoruz. Böyle bir ortamda her gün yüzbinlerce kişinin milyonlarca şarkı dinlediği fizy.com gibi bir platformun da tamamen yasal bir platforma oturtularak müzikseverlere hizmet vermeye devam etmesi bizim için önemliydi. Bu işbirliği çerçevesinde fizy.com'un telif anlaşmalarını üstlenerek, lisansız içeriklerin ayıklanması, yasağın kalkması ve de müzik tutkunlarının yasal dijital müziğe Turkcell desteğiyle özgürce ulaşmaya devam edebilecek olmasını sağladığımız için memnuniyet duyuyoruz."

fizy.com adına açıklama yapan Orkun Tekin de fikrî mülkiyet ve telif haklarına büyük saygı duyduklarını vurgulayarak; "Bilindiği üzere fizy.com telif haklarından kaynaklanan hukuki süreç nedeniyle bir süre erişime engellenmiştir. Bu süreç boyunca görevi hak sahipleri ve sektörü korumak olan meslek birliklerine yönelik kamuoyunda olumsuz bir algı oluşmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Turkcell ile yaptığımız işbirliği sonucu geldiğimiz nokta tüm taraflar açısından çok değerli. Yasal dijital müzik pazarının büyümesindeki değerli katkılarından ve bize verdikleri destekten dolayı Turkcell’e ve fizy.com'un tekrar geri dönmesinde kamuoyundaki algının aksine en başından beri yapıcı tutum sergileyen meslek birlikleri MÜ-YAP, MESAM, MSG, MÜYORBİR’e fizy.com ekibi ve tüm fizy kullanıcıları adına teşekkür ediyoruz. fizy.com kullanıcılarını da müzik coşkusuna kaldıkları yerden devam etmeye çağırıyoruz" dedi.

Türkiye’nin en popüler müzik platformu

2008 yılından bu yana müzikseverlere hizmet veren fizy.com, 2 yılda müzikseverlerin beğenisini kazanarak Türkiye’nin en popüler müzik platformu haline geldi. Online müzik sektörünün yüzde 60 gibi bir oranla en çok takip edilen sitesi olan fizy.com’un yaklaşık 1 milyon üyesi bulunuyor. Ayda 20 milyondan fazla ziyaret edilen fizy.com’da toplam görüntülenen sayfa sayısı 300 milyonu buluyor. fizy.com tutkunları her gün ortalama yarım saatten fazla müzik dinliyor.

Yorumlar (17)
 1. Kamil Kamil

  hayırlısı olsun, sevindim :) Acaba tam olarak hangi tarihte açılacak ?

 2. Serkan Serkan

  Umarım çok fazla reklam eklenmez.

 3. Ciguli Ciguli

  ....fizy.com’un tekrar geri dönmesinde kamuoyundaki algının aksine en başından beri yapıcı tutum sergileyen meslek birlikleri MÜ-YAP, MESAM, MSG, MÜYORBİR’e teşekkür ederiz....ey para sen nelere kadirsin.O asi ve bürokrasi karşıtı özgür gençler gider ve yerine aynı bürokrasiye teşekkür eden gençler gelir.İsrail başbakanı çıkıp şöyle bir duyuru yapsa ya ; kamuyoundaki algının aksine yahudilerin bütünlüğü için başından beri yapıcı tutum sergileyen Hitler'e teşekkür ederiz.Herkesin iki yüzlü olduğu bu dünyada will simith I am legend gibi hissediyorum kendimi :)

  1. Mehmet Can Mehmet Can

   Katılıyorum.

 4. Nerkn Nerkn

  Bence muyap içeriklerine gıcıklık yapsınlar, çalarken arkadan müyap diye ses gelsin, veya gecikme olsun, veya her 10sn aralıkla reklam gözüksün vb. son dediğim çok mantıklı geldi :)

 5. Doğan Sarıoğlu Doğan Sarıoğlu

  Ne diyor özetle "tamamen yasal bir dijital müzik platformu haline geldi"

  Yani yasadışı bir siteydi Fizy. Turkcell kabul ediyor bunu. Demek ki Müyap haklıymış.

  Bence bu siteyi kuranlar yeni bir viral proje yapmalılar. Çünkü bu gerçekten çok başarılı idi. Herkesi uluslararası bir marka olduklarına inandırdılar.

 6. Tam da daha önceki fizy başlığında söylediğim gibi oldu. Kazanan o zaman dan belliydi. Ama tabii ki hakkıyla değil parasıyla. Sağlık olsun artık fizy'e tekrar gireceğimi sanmıyorum. İnsan tepkisini koymalı ki herkes hakkı olanı alsın.

 7. Bilirkişi Bilirkişi

  Alladılar pulladılar Turkcell'e köstürdüler :) Şimdi kimse mashable'dan ödül aldı falan demesin o oyların ne diye kimler tarafından verildiği belli. Bizim millet bayılıyor sırf Türk olduğu için oy vermeye :) Ercan Yaris kapatılma mevzunda haklıyız diye bir parladı sonra ses yok. Daha önce de kesinlikle satmayacağız diyordu e şimdiki durum ortada. En son da M. Serdar Kuzuloğlu'na satarsak tüm parayı hayır kurumuna bağışlayacağız demiş. Şimdi de bunun sonucunu merakla bekliyorum.

  Gördüğünüz gibi TV dizilerinde olup da bu hikayede olmayan bir şey yok. Ev hanımlarının da ilgisini çekebilirse internet daha yağlı bir ekmek kapısı olacaktır.

 8. Oktay Oktay

  Yazı için teşekkür ederim, takipteyim.

 9. Necip Çağlar Necip Çağlar

  "Fizy artık yoluna Turkcell desteğiyle yasal bir müzik platformu olarak devam edecek."

  Fırat Demirel, dikkatsizce yazdığınız için olabilir ama çok yanlış bir bilgi olmuş bu. Fizy Turkcell desteğiyle yasal olmadı.

 10. Demreli Demreli

  Sonunda beklentiler gerçekleşti.Fizy gibi bir site bulamadım.Umarım en kısa sürede açılır

 11. Murat Demir Murat Demir

  Sevindim buna. :)

  Fizy gibi bir Türk projesi kapatılmamalı aksine desteklenmelidir.

 12. Haklısınız bir de biz borçlarımızı ödedik diye açıklama yapıolar yasal olmadıklarını kabul etmiyorlar kısaca halkı kandırıyorlar sonra da parayı bulunca yalancılıkla suçladıkları müyap a teşekkür ediyorlar..Yarışmada birincilik verdikleri linke kend milletinin TÜRK halkının oy vermesi sonucu birinci oldular dünya habersiz bu siteden,sonra tekrar dünya birinci yapıyor bizimkiler kapatıyor diyorlar yazık ya kim verdi o oyları??sitenin kapatılmasını haklı blorm keşke hiç açılmasa başka site yok sanki..ama turkcell fizy i de kurtardı..bende bundan sonra kesinlikle kullanmicam fizy denen siteyi.keşke herkes biraz bilinçli olabilse bu konuda

 13. Muhammed Muhammed

  helal olsun adamlara.

 14. Canberk Canberk

  değil Türkiye dünya çapında çok büyük bir ivme yakalamıştı fizy.com, bu kapama olayı büyük darbe vurdu fizy ye ama umarım toparlanabilirler yeniden...

 15. Kurt Kanunu Kurt Kanunu

  Turkcell her şekilde zamlıyor bizi halen kullanıyoruz biraz farklı operatörlere geçmek gerekli

 16. Dinlegari Dinlegari

  Sitenin Turkcell desteği ile yayına girmesi çok güzeldi ancak Türkiye dışına yayın yapamıyo olması büyük bir handikap. Fizy gibi bi siteyi yurtdışına açamamak talihsizlikten başka bi şey değil.