İnfografik: Geçmişten Bugüne Online Müzik Servisi Fizy

İnfografik: Geçmişten Bugüne Online Müzik Servisi Fizy

Ercan Yaris tarafından kurulan daha sonra gerçekleştirilen yatırımla ReklamZ'nin ortak olduğu Fizy'nin yayın hayatında bugüne kadar geldiği noktayı şirketin hazırladığı ve ilk kez Webrazzi'de yayınlanan infografik ile kolaylıkla değerlendirebilirsiniz.

2008 Aralık ayında test yayınına başlayan Fizy, 2009 yılında MÜ-YAP ve Sony-BMG anlaşmalarını tamamladı. Uyguladığı inovatif reklam modelleri ile arama sonuç ekranlarında, playlist bölümünde ve Fizy Mood özelliğinde Mini, Coca-Cola ve Turkcell gibi şirketlerle çalıştı.

2009 Haziran ayında 40 milyondan fazla sayfa gösterimine ulaşan Fizy'nin üye sayısı da bu dönemde 100 bin'i geçti.

Webrazzi 2009 adı altında 2009 yılının en iyilerini sizlerin oylarınızla belirlediğimiz yarışmamızda "En İyi "Yeni" Web Girişimi" ve "En İyi Müzik Sitesi" kategorilerinde birinci olan Fizy'nin 2010 yılının Ocak ayında üye sayısı 250 bin'i geçti. Üyelerin oluşturduğu playlist sayısı ise 300 bin'i geçti. Bu gelişmelerin yansıması olarak Ağustos ayında yeni bir sıçrama yapan Fizy aylık sayfa gösterimini 150 milyonun üzerine çıkartıp, üye sayısında da 500 bin sınırını aştı. Güçlenen üye tabanının etkisiyle Ağustos ayında 1 milyondan fazla playlist sistemde üyeler tarafından oluşturuldu.

Aşağıda detaylı olarak inceleyebileceğiniz infografikte Fizy hakkında farklı istatistiklere de yer verilmiş.

Mesela, aktif kullanıcıların %35'inin siteye hergün giriş yapıyor olması ve her üyenin ortalama 2 playlist'i olması bu istatistiklerden bazıları.

Ziyaretçilerin sitede ortalama 36 dakika geçiriyor olması ise yine ilgimizi çeken bir bilgi oldu.

Fizy'nin ziyaretçi profili hakkında da önemli bilgiler veren infografiğe göre, servisin ziyaretçilerinin %51'i erkek, %49'u kadınlardan oluşuyor. Bu ziyaretçilerin yaş aralıkları ise; %45'i 15-24, %30'u 25-34, %15'i 35-44, %10'u ise 45 yaş üzeri olarak belirtilmiş.

İnforgrafik üzerinde burada paylaştığımız bilgileri görselleştirilmiş olarak inceleyebilirsiniz.

Benim infografikte özellikle dikkatimi çeken bir diğer nokta da 2009 Ağustos ayında 250 bin üye sınırı aşıldıktan sonra yakalanan büyüme ivmesi. Yaklaşık 1 yıl içinde 250 bin kişiye ulaşan servisin, takip eden yaklaşık 8 ayda 500 bin üye sınırını aşması web girişimlerinde sıkça rastlanan kritik çoğunluk sayısına ulaşılması ile ilgili bir durum.

Fizy'ye hazırladığı infografiği öncelikli olarak Webrazzi ile paylaştığı için teşekkür ediyorum ve bu tür sektöre renk katan ve bilgi paylaşımını destekleyen çalışmaları diğer şirketlerin de gerçekleştirmesini ümit ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.