Global Türk girişimi Fizy.org ReklamZ grubuna katıldı!
Yatırım

Global Türk girişimi Fizy.org ReklamZ grubuna katıldı!

fizy_ekran_1Bir süre önce haberdar olduğumuz ve kısa sürede globa pazardaki hızlı yükselişine hayretle baktığımız online müzik dinleme servisi Fizy.org aldığımız duyuma göre ülkemizin önde gelen online reklam ajansı ReklamZ'nin de içinde olduğu Z Şirketler Grubu bünyesindeki Site A.Ş. tarafından satın alınmış.

Konuyla ilgili ReklamZ Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Tekin'i aradığımda satınalmayı doğruladı ancak rakamsal boyutta ve işin detayları hakkında fazla bilgi vermedi. Sohbetimizden yakaladığım noktaları kısaca paylaşmam gerekirse;

reklamz_logoFizy.org'un satınalınması ile %40 hissesi Site A.Ş.'ye geçmiş olmasına karşılık anlaşma kapsamında çoğunluk hakkına sahip olunmuş. Servis hali hazırda yaklaşık 100.000 günlük ziyaretçi alıyormuş. ReklamZ tarafından siteye hiçbir zaman banner reklam eklenmeyecekmiş ve inovatif text reklam modelleri uygulanacakmış. Site şu anda 26 dilde yayın yapabiliyormuş ve önümüzdeki süreçte parça listesi oluşturmak gibi ek özellikler servise dahil edilecekmiş. En önemlisi ise Fizy.org için kesinlikle global açılım hedefleniyormuş. Fizy.org'un kurucusu da Site A.Ş. bünyesine dahil olmuş ve servis için geliştirmeler devam ederken kendisi de aktif rol oynayacakmış.

Öncelikle Fizy.org ve ReklamZ birlikteliğinin bugün aldığımız ikinci yatırım haberi olmasından dolayı oldukça mutluyuz. Fizy.org'u deneme şansınız oldu mu bilemiyorum ancak çeşitli servislerin API'lerini kullanarak arama yapan, sonrasında ise aranan şarkıyı istenirse videosu ile oynatabilen servisin kolay kullanımı sanırım söz konusu yüksek ziyaretçi trafiğinin ana sebebi olsa gerek.

Alexa'ya göre %91.3 trafiğini Türkiye'den alan Fizy.org'un bu kadar kısa sürede Alexa Türkiye sıralamasında 133. duruma gelmesi de gördüğü ilgiyi ispatlar nitelikte.

Fizy.org sitesinden de görebileceğiniz gibi servisin şu anda aktif olarak aradığı tecrübeli php ve ajax yazılımcıları bulunuyor. Eğer ilgilenen okuyucularımız varsa diye kısaca dikkatimizi çekmişken paylaşmak istedik. Pozisyonla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Satınalma ile ilgili tarafları tebrik ediyor ve Fizy.org'un önümüzdeki günlerdeki gelişmelerini takip edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.

Yorumlar (39)
 1. Bize de hayırlı olsun demekten başka söz kalmıyor sanırım.

  Not: yazınızda " Fixy.org’un satınalınması ile %40 hissesi Site A.Ş.’ye geçmiş olmasına karşılık anlaşma kapsamında çoğunluk hakkına sahip olunmuş." diyor buradaki x, z olmalı sanırım.Formül gibi oldu ..

  Yamuluyor da olabilirim.

  1. Teşekkürler benim hatam, typo olmuş, düzelttim.

 2. Arda Kural Arda Kural

  Çeşitli servisler dediğimiz direk Youtube'daki videoları getiriyor bu site. Youtube'a önceden eklediğim bir videoyu (içerisinde müzik yok) hemen getiriyor. Yani başlığı Youtube'da arıyıp kendi video playerlarında gösteriyorlar. Sadece müzikleri getirmek için özel bir filtre uygulamıyorlar. Ayrıca hiç bir tasarımı ve içeriği olmayan bir sitenin 26 dilde yayın yapabilmesi çok da zor olmasa gerek. 2 tane yazıyı değiştirip 27. dili de çok rahat ekleyebilirler.

  1. Barış Barış

   aynen,

   var olan sistemin sipekülasyonlar ve sade tasrımı yüzünden şirilmesinden başka birşey değil açıkcası :)

   ama buda bir başarı helal olsun :)

  2. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

   Söylediğin gibi çok fazla bir artısı yok direk youtubede arama yapıyor. Site A.Ş burası için ne para ödedi bilinmez ama :) o paraya çok rahatlıkla böyle bir site yazdırabilirdi sanırım.

   1. Sorun işte burda. Kopyacı zihniyet olmamışlar. Ondan onlar Site A.Ş. olmuş... Yoksa fikir varsa script yazdırmak çok kolay. Ver parasını ya da kendin yap!

 3. Barış Barış

  fizy saglam bir spekülasyon ile gündeme geldi aslında.

  Sistemin kullanılabilirliğinin iyi olması ve spekülasyonun etkisiyle bu kadar çabuk büyüdü sanırım :)

  1. Evet haklısın kurulduğu gün Newyork Times'ta tanıtılmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

 4. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Fizy'i bu kadar popüler yapan google'ın ilk zamanı gibi sadece yaptığı işi yapmasıdır bence. Çok sade bir arayüz ile işlevi neyse onu yapıyor. Örneğin msn'de bir arkadaşıma o an dinlediğim parçayı rahatlıkla dinletebiliyorum mp3 dosyası yollamadan youtube linkini vermeden. (Youtube hala yasaklı ülkemizde, umarım bu yasak fizy'e sıçramaz). Ve çoğunlukla yüklenme hızı youtube ve diğerlerinden daha hızlı olabiliyor bu da bir avantaj. Şu an benim için tek eksik playlist oluşturamamak. Bunun da ekleneceğini yazıda belirtmişsiniz, bunu da üyelik gerektirmeden (cookie ile olabilir) yapmamıza olanak sağlarlarsa gözümüzde bir kat daha değeri artar. Ve oluşturduğumuz playlistleri de bir link şeklinde paylaşabilirsek tadından yenmez. Bir de bazı arkadaşlar zaten olan birşeydi falan demişler, bu girişim bir inovasyondur zaten olsa bile bu biçimde sunulmamış şimdiye kadar. Evet video paylaşım siteleri var, evet müzik dinleme siteleri de var, evet bu site başka sitelerden alıyor içeriğini ama beni bunlar hiç ilgilendirmiyor. Ben canım müzik dinlemek istediğinde açıp anında istediğim müziği dinleyebiliyorsam aradığım şeyi bulabiliyorsam benim açımdan sorun yoktur. Kısacası bu site ekşi sözlükteki "olması gerektiği gibi olan programlar" başlığını * hatırlattı bana. Tam olarak olması gerektiği gibi bir site. Umarım telif haklarıyla ilgili bir sorun yaşamazlar.

 5. Mehmet Talat Mehmet Talat

  Sitenin bir süre sonra video kaynaklarının yasaklanacağını ya da asıl dağıtıcının logosunu basmak zorunda kalacağını düşünüyorum. Brezilya veya Güney Amerika'daki bir yerdeki servisin de başına aynı şey gelmişti. Facebook, Myspace felan hesaplarını tek yerden yönetmeye yarayan sistem, kaynakların erişimi engellemesiyle karşılaşmıştı.

  Asıl dağıtıcıların çıkarı olmadan, Fizy'nin işi yaş.

 6. Benzoat Benzoat

  babam bana bak evladım türkler ne yapmışar diye fizy'nin linkini göndereli beri kendisine gerçekten illet oluyorum. ne yapmışlar lan türkler diye atladım, baktım yutub videolarının seslerini çalan site yapmışlar.

  nyt'deki yazıda 75 bilyon mp3 endekslediğini iddia ediyor filan. NYT de kafayı mı yemiş ne. dünyada 75 bilyon mp3 var sanki. hani bir sürü fact checking prosedürü vardı yazı yayınlamadan önce? sitenin sahibi bildirgec'te filan mashup yaptık diyor, web 3.0 diyor. youtube'dan başka tek bir yerde daha arıyorsa şuracıkta düşüp öleyim. aynısını 1,5 günde yaparım. aha bakın burada yapılmışı var: http://www.moozikk.com efendi gibi de yazmışlar altına "powered by youtube" diye.

  1. Atakan E. Atakan E.

   75 milyar "unique" mp3 degil, aynı mp3 ün farklı isimlerle listelenmişlerini düşünmeniz gerekli.

   Fizy.org basit arabirimi ve hızlı sonuç vermesi ile takdiri hakediyor. Farketti iseniz verdiğiniz sitedeki arama aleti anlik calisiyor, yani gidip youtube api uzerinden direk ariyor ve oldukca yavas geliyor sonuclar. İndekslemekten kasıtlarını anlamak için ikisinde aynı şeyi aramanız yeterli olacaktır.

 7. Bu tür mp3 dinletmet sitelerinde herhangi bir yasal sorun yaşanmıyor mu acaba ?

  Müyap yada benzeri firmalar bunları es mi geçiyor merak ettim doğrusu

 8. Erkan Tasoz Erkan Tasoz

  Kurucu Omer Enis beyi kutlamamak elde degil. Onun gibi mutesebbisler hem teknoloji kapasitesini hemde muzik zevk kalitesinin citasini yukseklere tasiyorlar.

  Omer Bey`e ulasamadim ama sahsinizda kendisini tebrik etmek isterim.

  selamlar.

  Erkan Tasoz

 9. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Hayırlı olsun. fizy son zamanlarda en çok kullandığım servis. Böyle bir servisin Reklamz bünyesine katılmasına ayrıca çok sevindim. Reklamz ve Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Tekin'e başarılarının devamını diliyorum. Özellikle Orkun Tekin birçok genç girişimciye örnek olabilecek bir kişi.

 10. Yar Danisman Yar Danisman

  ReklamZ yi hep duyuyoruz sagdan soldan bu aralar.. fizy.org da guzel ve kullanisli bir site.. takip edip gormek lazim..sonu nereye gider bilinmez belki ama..helal olsun yapanlara da alanlara da.. aksiyon lazim bu memlekete.. herkes oturdugu yerden konusmaya bayiliyor.. aksiyona gecen herkese ve kuruma saygi !

 11. Tebrikler, Benzer bir site http://www.songza.com/ ayni şekilde çalışıyor. müzik listesi oluşturma özelliği, oy verme, twitter ve arkadaşına gönderme gibi ek özellikleri de mevcut. Ayrıca yazdıklarına göre müzik oynanma sayısına göre elde ettikleri geliri müzik sahiplerine de ödüyorlar. http://www.songza.com/page/about

 12. Bundan aylar önce reklamz yayıncılar bölümünde zaten vardı.

 13. Turgut'un sorduğu soruya Bilişim Hukukundan anlayanlar cevap verebilir mi?

  Neye garanti edilerek böyle bir şey var, şimdiye kadar müyap tarafından neden kapatılmadı site? Düşündürücü :)

  1. Yar Danisman Yar Danisman

   kapatilmasini istermis gibi konusmussun. ?

   1. Kapatılmasını isteseydim ihbar ederdim. Sadece soruma hukuki bir cevap istiyorum. Hukuki olarak uygun mu değil mi.

    Ayrıca kullanmadığım için kapatılıp kapatılmaması da umrumda değil.

 14. Murat Tunceli Murat Tunceli

  Site güzel bir site. Reklamz'de büyük bir grup. İkisi birlikte giderlerse çok büyük oynarlar.

  İzleyip göreceğiz. Tebrikler.

 15. Yar Danisman, görüyoruz ki bizim internetimiz de olan arkadaşlar bu tarz projelerin çıkmasını pek sevmiyor. Tıpkı Rahmi Koç'un bir sözü geldi aklıma," Devlet Malezya'da ki gibi sen şunu üreteceksin sen bunu üreteceksin demedi." diyordu ve bu durumu şikayetvari bir söz ile diyordu, devlet internete girip al arkadaşım şu para sana sen şunu geliştir sen bunu geliştir demediginden oluyor sanki bunlar.

 16. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Bu kadar yaygaranın sebebi dışarıdan çok basit bir yapı olarak gözüken fizy'nin çıktığı andaki patlaması. İnsanlar üzerinde baskı yaratıyor.

  Bir çok girişimci bir çok konuda tabir-i caiz ise kafa patlatırken bu tarz programlaması basit ve tasarım vb. konularda eksik bir girişimin böylesi patlama yaptığını görmek haklı olarak sinirlendiriyor.

  İnternette ve diğer mecralarda yazılanların aksine ben tekrardan bildiğimi okuyor ve şunları söylüyorum:

  "Bir girişimi patlatan yani başarılı kılan en büyük etken piyasa üzerinde sahip olduğunuz kişisel marka değerinizdir. Bir başka deyişle sektörde edindiğiniz pozitif çevredir."

 17. Mehmet Talat Mehmet Talat

  Şimdi bir 2 dakika daha düşündüm, bu servise yatırılan para buharlaşabilir. Veri yok. Kullanıcı bağımlılığı yok. Katma değerli hizmet yok. Telif sorunu var. Yasal sorunlar var, iki gün sonra isteyen birisi kapattırabilir mi?. Bunu kendileri de düşünmüşler ki, "ATATÜRK" aramsına hiçbir sonuç gelmiyor. Yasal şeyleri boşverin, Youtube zaten bir sürü şey yaşıyor, yarın iki saniyede sunucusunu Fizy'ye kaptırabilir. Bence vur-kaç yapıp, topladıkları kadar para toplarlar. Sonrasını da o zaman düşünürler.

 18. Internetdummy Internetdummy

  Selamlar Arda Kutsal ve webrazzi okuyucuları

  malesef fizy.org bir balondur ve patlamıştır

  aşağıdaki

  http://www.biliyormuydunuz.com/index.php/2009/02/20/the-curious-case-of-the-pimp/

  linkinde konu açıklığa kavuşturulmuş buyrun ilgilenenler okusun

 19. birde www.fizy.biz var cakması sanrıım :D

 20. fizy'nin balon olduğu zaten belliydi, google satın alacak diye gazetelerde haberleri çıkıp, sonuçta REKLAMZ alınca patladı zaten.

  Çakma global sitemizin ne olduğunu hep birlikte görmüş olduk.

 21. Elif Yılmaz Elif Yılmaz

  bir de www.yehha.net ...

  1. http://www.fliis.com/

   şu site de var..

 22. Ahmet Ahmet

  Fizy bir balondur! Alexa'da görüyoruz, daha yükseklere yükseltecek bir balondur. :)

 23. De La Cimmy De La Cimmy

  Birşeyi de lütfen beğenelim, hayatımız eleştiri olmuş. Yok 1,5 günde ben de yazardım, yok çalıyor v.s.

  Yazsaydın o zaman, çalsaydınız o zaman. Birşeyi de destekleyelim ya.

  Hala bir yerlere neden gelemiyoruz işte bu yüzden. Kendimizi hep küçük görmekten, takdir etmemekten.

 24. Trys Lieptai Trys Lieptai

  de la cimmy +1.

  yazsaydin o zaman, calsaydiniz o zaman.

  reklamz konusunda buyuk ve kendini kanitlamis kaliteli bir sirket. yatirim guzel olursa -ki suphesiz olacak gibi- fizy dunyanin tepesine oturabilecek buyuk websitelerinden birisi.

  tebrikler, tesekkurler. gurur verici.

 25. Yar Danisman Yar Danisman

  Yurdumda birşeyler yapılınca ve ses getirince hemen alaşağı etme politikaları başlar..

  internetdummy ve Wrzl gibi arkadaşların olduğu örgütlü bir kitle.. friendfeed , eksisozluk ve burasi gibi hakkinda olumlu yazi yazilan fizy hakkinda her yere girip bu süreci etkilemek için provokatif şeyler yapıyorlar..

  amaçları nedir bilinmez ama artık bunlara ne gerek var diyorum..

  kendilerine ait itusozluk sitesinin de bir eksisozluk kopyasi olmasindan yola cikarak ..

  etrafa zarar vermektense , daha yapici ve yenilikci seylere kafa yormalarini diliyorum.

 26. Mustafa Kenan Mustafa Kenan

  Garbta ip cambazını ha geçti ha geçecek diye izlerlermiş... şarkta ise ha düştü ha düşecek diye..

 27. Kemal Kulaksız Kemal Kulaksız

  birde www.vattoz.com var

  playlist oluşturup müzik dinlemek isterseniz burayı tavsiye ederim..

  aynı winamp gibi playlist oluşturabiliyorsunuz..

  türkçe dil desteğide var...

  1. Engin Engin

   bu daha iyiymiş fizy kaç gün oldu iki satır kod yazacakta play list oluşturacaz.

   1. Cemre Cemre

    :D

 28. Ayşe Tutan Ayşe Tutan

  iyi güzelde telif hakları ne olacak

  ben nasıl çalıştığınızı bilmiyorum aydınlatırsanız sevinirim.