Popüler Online Müzik Servisi Fizy’ye Erişim Engellendi!
Genel

Popüler Online Müzik Servisi Fizy’ye Erişim Engellendi!

Webrazzi 2010'da da birden çok kategoride aday olan Fizy'ye erişim mahkeme kararıyla engellendi. Birkaç haftadır MÜ-YAP ile sorun yaşadığı ve artık çözüme ulaşılamadığı yönünde haberlerini aldığımız servis, 17 Aralık 2010 tarihinde Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararıyla engellenmiş.

Telif hakları konusunda uzun süredir MÜ-YAP'la görüşmeler yapan Fizy'nin bir süredir kurumla iletişiminin tıkandığını duymuştuk. Yüzyüze görüşmelerin yapılmış olmasına rağmen telif hakları konusunda sıkıntıların aşılamadığı da bize aktarılan bir diğer konuydu.

Geçtiğimiz haftalarda engellemenin gerçekleşeceği duyumlarını da almamıza rağmen bu konuda kesinleşen bir durum olmadan haber yapmak istememiştik ki, bugün konunun neticelendiğini gördük.

Güncelleme: MÜ-YAP başkanı Bülent Forta, Fizy'nin durumu hakkında DipNot.tv'ye açıklamalarda bulunmuş. Yazının sonunda okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda yayınladığımız infografikten alıntı yapacak olursak, aylık 6.2 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan servis 150 milyon sayfa görüntülemesi yapıyordu. 500 binden fazla kayıtlı üyesi bulunan Fizy'de ziyareçiler sitede ortalama 36 dakika vakit geçiriyordu.

Kurulduğundan beri MÜ-YAP ve diğer müzik şirketleriyle ilişkide olan servisin, dünyada bilinen bir servis olduktan hatta Mashable Awards gibi yarışmalarda finalde yarışmaya layık görüldükten sonra mahkeme kararıyla engellenmesi üzücü bir gelişme.

Son dönemde Türkiye'den çıkmış önemli internet girişimlerinden olan Fizy'nin, MÜ-YAP ile sorunu ne boyutta olursa olsun bir şekilde çözülmeli diye düşünüyorum. MÜ-YAP tüm klip arşivinin YouTube'deki kanalında yayınlarken, içeriğinin çoğunu YouTube'den alan Fizy'nin bu noktada bir anlaşma zemini bulacağını umuyorum.

DNS adresimizi değiştirerek erişebildiğimiz Fizy, şu anda bakıma alınmış gibi görünüyor. Yani, erişimi engellenen Fizy, malesef erişilebildiğinde de kullanılabilir durumda değil.

Güncelleme: MÜ-YAP başkanı Bülent Forta, Fizy'nin durumu hakkında DipNot.tv'ye açıklamalarda bulunmuş. Yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

Fizy bizim üyelerimizin şarkılarını kullanıyor ama bize hiç telif ödemiyor. TTnet, Turkcell, Avea gibi portallar sundukları şarkıların teliflerini düzenli olarak öderken biz fizy'ye ayrıcalık tanıyamız.

Fizy ile bu karardan önce 7 ay içinde 20'ye yakın toplantı yaptık. 5 ayrı iş planı sunduk. Ama kendileri hiçbir plana yanaşmadılar. Şu ana kadar geçmişe dönük 80 milyar borçları var, ödemedikleri gibi ödemeye de yanaşmıyorlar.

Fizy eskiden bir arama motoru şeklinde çalışıyordu. O şekilde dailymotion gibi bir siteydi. Ama 2010 yılında liste yaptıran bir siteye dönüştü. Bu haliyle başka müzik sitelerinden bir farkı kalmadı. Bundan dolayı da piyasada haksız rekabet doğdu. Biz Müyap olarak hukuka müraacat ettik ve savcılık karar verdi. Fizy de hakkını mahkemede arayabilir. İnternet özgürlüğü, insanların haklarını çalma özgürlüğü değildir. Biz sanatçıların haklarını koruyan bir örgütüz. Fizy bize, şarkıları 100 liralık kullanırız ama 5 lira öderiz diyorlar. Bunu asla kabul edemeyiz.

Yorumlar (27)
 1. maintenance ekranlarının geliyor olmasının baska bir sebebide olabilir

 2. Hakancez Hakancez

  Özel alan adı kullanan Blogger altyapısı kullanan bloglara da, bugün itibarı ile erişim sağlanamıyor. Bu arada aynı sorun aybaşında da olmuş, ghs.ggogle.com yönlendirmesi yerine farklı IP'ler ile erişime devam edilebilmişti.

  Birde serzeniş, Webrazzi uzunca bir zamandır bu konuları gündeme getirmiyor. Son dönemlerde yazılarda facebook, alışveriş siteleri üzerine bir yoğunlaşma var. Tabii ki, sektöre bakış açısından bu konular önemli ama blogger erişimi gibi önemli ayrıntılarında gözden kaçırılmaması gerekir.

 3. Bu mu yani, müyapla anlaşma aşamasındalardı kulislerde o şekilde haberler vardı. Bu sanatcı kavimi internette şarkım bu kadar dinlemiş bu kadar tıklanmış diye çaka satmasını biliyorlar ya bune şimdi yazık büyük marka olabilecek bir site kapandı.. Yazıklar olsun müyap

  1. MÜ-YAP "Müzik Yapımcıları"nı temsil eder, ve kurumsal ismi

   "Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği"dir. Bu

   konunun sanatçılarla doğrudan bir ilgisi yok. Sanatçıları temsil

   eden dernek ya da kuruluşlar ise MESAM ya da MSG'dir.

   1. internethink tinke ve iltere; Öncelikle bu sanatçı kavimi diye tabir ettğiniz insanlar şarkı üreten söz yazan müzik yapan müziğe emek ve zaman veren insanlardır. Ağzınıza alırken bir tesdur çekin. Herkes yattığı yerden ahkam kesmesini çok iyi biliyor. Alın elinize müzik aletini üretin koyun internete kendi sitelerinizden yayınlayın. Size aitse tabi yok size ait değilse zaten başkasının olanı bedava dinlemeye yada sitenizden yayınlamaya kalkmayın çünkü başkasının olan size ait değildir. Ha bu arada bende bir söz yazarı besteciyim.. İlter bey' e insanları msg yi hada mesamı hedef göstermek bence mantıklı bir çözüm değildir. Sizde müzik üretiyorsunuz düşünün , fizy.com 100 bin üye sayesinde yarın öbürgün on binlerce dolar reklam geliri elde edecek ne sayesinde Sanatçıların şarkılarını umuma dinleterek değil mi? Albümler satmasın müzik üretimi dursun nasılsa herşey bedava. Bizlerde BU SANATÇI KAVİMİ diye bizlere hitap eden insanlar topluluğuna şarkı üretelim.. Alkışlar canım türkiyeme..

 4. İbrahim İbrahim

  Bu gibi dünyaya açılan Türk projelerinin ülkemiz tarafından bu hale getirilmesi, üzülüyorum.

 5. Günlük olarak en çok kullandığım müzik servisi olan Fizy'nin bu şekilde kapanmasına üzüldüm, umarım en kısa zamanda sorunu çözerler. Artık her gün yeni bir başarılı girişim duymaya alıştığımız şu günlerde, hemen akabinde yeni sansürleme haberlerinin de gelmesi ayrıca bizi üzen ve hevesimizi kıran şeyler...

 6. yahu ben anlamıyorum insanlar sağda solda vah vah diyip duruyor. ne olacaktı ki ? onca eserin telif hakkını ödeyip mi yayınlıyordu fizy ? hadi müyapla anlaştı, bu sefer yabancı eserlerin telifleri ne olacak ? müyap ı girişiminde haklı buluyorum, mahkeme doğru kararı vermiş diyorum.

  1. Peki sizce doğru olan bu mudur ? "SANSÜR" bu nereye kadar böyle devam edecek ?!?

  2. Bu tür zihniyetler yüzünden bu durumdayız.

  3. "telif hakkı"

   Bir fikir veya sanat eserini yaratan kişinin, bu eserden doğan ve "yasalarla" korunan mülkiyet hakkı.

   Sansür ise yayınların sıkı denetimi. Bu durumda fizy ne üretmişte yayınlamış ? Başkalarının ürettikleri değil mi bunlar ? Fizy beste yapıp mı dağıtmış bunları ? Bu yüzden mi sansür yemiş ?

   Müyap gayet mantıklı bir açıklamada yapmış. Tebrik ediyorum.

   1. Fizy'nin daha önce Müyap ile anlaşması vardı. Anlaşmanın yenilenme sürecinde taraflar anlaşamamıştır. İki tarafın karşılıklı yaptıkları açıklamaları okumanızda fayda var.

    https://webrazzi.com/2010/12/28/fizy-muyap-aciklama/

  4. Okudum, Müyap işini yapmış.

 7. Coupdegrace Coupdegrace

  Tek sucumuz bu ulkede dogmus olmamiz

 8. Şuan farklı dns ile site çalışıyor ancak üye girişinde sorun var

 9. sanatçılar şarkılarının internette yayınlanmasına o kadar da karşı değil, asıl karşı olanlar plak şirketleri.

  yetenekli sanatçılara genç yaşta kontratlar imzalatarak hayatlarının sonuna kadar onların sırtından deli paralar kazanmaya alışmış bu şirketler internetin paylaşımcı ruhundan nefret ediyor :)

  1. Bugün tesadüf eseri öğrendim, internet cafeden girdim önüme büyük punto ile engellenmiştir yazısı çıktı. Sürekli girdiğim bir sitenin kapanması çok üzüntü verici. Umarım açılır. Webrazzi'deki oylamada at başı gideceğini tahmin ettiğim sitenin kapanması ayrı bir ironi. Eh ülkemiz yurtdışında adını sıkça duyuran bir şirketi bir anda silmeyi alışkanlık haline getiriyor.

 10. Fizy kendi alanında barındırmıyordu ki hiç bir müziği. Böyle bir sansür olması çok mantıksız. O zaman Youtube, Dailymotion, Metacafe, Soundcloud vs. tüm medya servislerini de kaptırlar yakında bunlar.

  E ne de olsa TTNetMuzik ve TTNetVideo sitelerine hit lazım :) Yakında TTNet'in sosyal ağ projesi yapıp, mahkemenin de Facebook ve türevi siteleri kapatmalarından korkuyorum.

 11. Bekir Cem Bekir Cem

  Fizy sansürünün eleştirilebilecek o kadar çok yanı var ki.

 12. Hakan Arin Hakan Arin

  Bir taraftan yapılan her işin bir bedeli olması gerektiğine inanıyorum ama bir taraftan da her işin usulünce yapılması gerektiğine inanıyorum.

  Her yerde kullandığım bir örneği kullanacağım. Terörist bir örgüt bir yolu kullandı diye o yolun cezalandırıldığını gördünüz mü?

  Yada hiç ücretsiz müzik yayınına imkan tanıyor diye bir web tarayıcının ceza aldığını gördünüz mü? Daha uçuk olacak ama hiç bir hoparlör firmasının müzik yayınına vesile olduğu için ceza aldığını gördünüz mü?

  Burada sorun şu. Eğer fizy bu müzikleri kendi sunucularında barındırıyor ve bu şekilde yayınlanmasını sağlıyor ise ceza alması veya sitenin kapatılmasında sonuna kadar haklılar ancak fizy tamamen başka kaynaklarda yasal olarak yayına sunulan müziklerin bize düzenli bir şekilde sunulmasına imkan tanıyor.

  Bu noktada hukuk sistemimizin ne halde olduğunu bir kez daha anlamış oluyoruz. Zira vicdanların ne olduğuna bakılmaksızın hukuk metinlere bakar. Bunu ekmek çalan çocuk örneğinden hepimiz biliriz. Kimi zaman bizi bu yaralasa da hukuk'un vicdanının olmaması çoğu zaman daha doğru sonuçlar alınmasına vesile olur.

  Ekmek çalan çocuk örneğinde bile hukukun bir kabahati değil o çocuğun ekmek çalmasına giden yolda başına gelen ve bu konu ile ilgilenmeyen aile, devlet kurumları gibi kurumların suçu vardır.

  Neyse laf çok uzadı. Kısacası bir hukuksuzluk daha.

 13. Acaba Kemal Unakıtan'ın oğlu abcmp3.com diye bir sitemi

  açacak diye de düşünmüyor değilim. Aslında bu duruma tam olarak net

  bakabilmek biraz zor geliyor bana.İlk argumanımız şu;adamlar mp3

  barındırmıyor, serverda birşey tutmuyorlar.Bu sanki biraz, adam

  esrar üretmiyor ki sadece satıyor durumuna benziyor.Aslında bu

  adamlar şık ve basit bir arayüzle telif hakkı ihlaline tam destek

  full destek veriyorlar. Ama diğer bir yandan şöyle bir durum

  var;Fizy çok güzel ve basit bir proje.Dünyada başarılı olma

  ihtimali olan bir proje yarın öbür gün "belki de" milyar dolarlık

  değeri olacak bir proje.Bu devletin buna bu gözle bakamaması ve

  bekle ve gör stratejisi yerine direk fişini çekmesi bana çok garip

  geliyor.Ya fenamı olur bütün dünyanın konuştuğu bir projenin

  Türklere ait olması.Proje derken de öyle grou.ps felan gibi Us de

  bile 14.000 nci olan varlığından bihaber olduğumuz bubblelardan

  bahsetmiyorum.Facebook youtube google tadında hiç değilse

  grooveshark tadında birşeylerden bahsediyorum.

  1. Hakan Arin Hakan Arin

   Burada şunu unutmamak lazım ki satışını da yapmıyor. Yani şu haliyle hiçbir hukuki kuralı çiğnemiyorlar.

   Anlaşılması için daha basit bir şekilde ifade edeceğim. Şimdi online yayın yapan tv ve radyo kanallarının linklerini bir araya toplayan bir program bu haliyle bir suç işlemiş midir?

   Elbette ki hayır. Buna rağmen onların yapmadığını yapan fizy eğer ki gerçekten kendi barındırmadığı ve pazarlamadığı içeriğe rağmen belirli bir ücret vermek için anlaşmaya çalışıyor ise bu noktada gerekli kolaylığı yapmak ise müyap'a düşmektedir.

   Fizy hiçbir hukuki sorumluluğu olmadığı halde sana bir ücret vereceğim diyor ve sen yok niye 100 lira yerine 5 lira veriyorsun diyorsun. Bu yapılan sadece ayıptır.

   Bu arada fizy üzerinden eriştiğim bazı parçalarında grooveshark vb. yasal kaynaklar üzerinde barındırıldığını farketmiştim.

   1. Fizy, Türkiye'de Reklamz adlı bir şirketin alt servisi.

    İnternet üzerinden müzik yayınına izin veren ve maddi getirisi olan

    her ciddi şirket ya da servis, bağlı olduğu ülkenin müzik

    lisanslama kurallarına uygun hareket etmek zorundadır. Grooveshark

    ve Last.fm gibi kuruluşlarda, internet üzerinden streaming yoluyla

    kullanıcılara "dinlettiği" müziklerin telif haklarını, şirketlerin

    bağlı olduğu ülkelerde ödemekle yükümlüdür. IFPI gibi uluslararası

    kuruluşlar da, alınan telif ücretlerini hak sahiplerine ya da hak

    sahiplerinin bulunduğu ülkelerdeki meslek birliklerine dağıtır.

    Yani "hiç bir hukuki sorumluluğu yok", yanlış bilgi olur. Bugün

    Amerika'da, telif ödememek için internet üzerinden yayın yapmayan

    büyük radyo istasyonları bile var.

 14. Sunu madem su odul toreninden sonra yapsaydiniz :(

  Baskalarinin agzindan cikacak bir lafla (sebepli ya da sebepsiz,

  dogru ya da yanlis) irdelenmeden, isinizin kapatilmasi kadar sacma

  birsey yok!

 15. Anlaşma sağlayamamış olmaları üzücü tabii. Fakat fizy gibi

  üst seviye teknoloji kullanan bir Türk İnternet girişiminin bu

  şekilde engellenmesi de yanlış. Bu İnternet kullanıcılarına

  aksettirilmeden çözülmeliydi. Fakat İnternet'le ilgili kanuni

  mevzuatlarımız henüz gelişkin değil, ve bir internet servisini

  erişime kapatmak ne yazık ki çok kolay. Sorun çözülecektir ama,

  tepedekilerin şu işe bir çekidüzen vermesi şart. Bir an

  önce.

 16. bu ülkenın değerlerini böyle değersizleştirmek başka ülkelerde kolay kolay meydana gelecek mevzular değil..olamazda..google la vergi konusunda başa çıkmadılar ..ama bu ülkenın insanıya vur kardeşim bide sen vur...bırakın kazanacaksa bu ülkenın insanları kazansın...yazıklar olsun bu siteyi engellenmeye çalışanlara diyorum ve MÜ-YAP ıda kınıyorum bu tavrından dolayı!!!!!!!!!!!!1

 17. fizy.comun kapatılmasına karşı miting düzenliyoruz. http://fizy.sanalmiting.com adresinden herkes mitinge katılsın