MÜ-YAP’tan YouTube Kanalı Hakkında Açıklama Geldi
Arama
Genel

MÜ-YAP’tan YouTube Kanalı Hakkında Açıklama Geldi

MÜ-YAP’ın YouTube’da açtığı kanal hakkında kısa süre önce bir yazı yazmıştık. Yazıyı yazdığımızda kanalın MÜ-YAP’a resmen bağlı olup olmadığını bilmiyorduk ancak daha sonra çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiyle yazıyı güncellemiş ve konuyu netleştirmiştik.

Bugün MÜ-YAP YouTube’daki kanalından uzun bir açıklama metni yayınladı. Aşağıda tamamını paylaştığımız metin, kurumun YouTube’la yaptığı anlaşma, Türkiye’deki engelleme kararı ve bundan sonrası için YouTube üzerinde kullanıcıların yükleyeceği videolara yönelik kurumun tutumuna ilişkin önemli açıklamaları barındırıyor.

MÜYAP uzun uğraşlardan sonra Youtube ile anlaşmaya varmış ve şu an izlemekte olduğunuz kanal da bu lisans kapsamında kurulmuştur. Youtube bu kapsamda Türkiye’deki hak sahipleriyle elde ettiği gelirleri paylaşmakta ve tüm sitedeki Türkçe müzik içerik kullanımlarını da eşleştirerek bu şekilde değerlendirmektedir.

MÜYAP kurum olarak hiçbir zaman İnternet özgürlüğünün karşısında olmamıştır. Youtube’u kapatan MÜYAP olmadığı gibi kapattığı sitelerde de hedefi; müziğin yayınlanmasının engellemesi değil hak sahiplerinin haklarının ve emeklerinin yok sayılmasıyla mücadele etmek olmuştur.

Henüz tanıtımı yapılmış olmasa da site Youtube’da oldukça popüler olmuş ve en çok izlenen kanallar listelerinde en üst sıralara tırmanmıştır. Bunda tabii ki geniş Türkçe görsel müzik repertuarına kolaylıkla ulaşılabiliyor olunması, kaliteli içerik ve şık tasarımın etkisi büyüktür.

Kullanıcıların kendi yükledikleri içeriklere, kliplere ve şarkılara gelince; bu noktada Müyap’ın amacı bunların yayınlanmasını engellemek değil, bunların da izlenmesini ancak bu izlemelerden doğabilecek gelirlerden hak sahiplerinin de paylarını alabilmesini sağlamaktır. Youtube ile anlaşma imzalayana kadar Müyap bu içerikleri, hak ihlallerini engelleyebilmek için kaldırma yolunu tercih ediyordu. Ancak şimdi durum farklıdır.

İyi dileklerimizle

MÜ-YAP

Yapılan açıklama YouTube’un Nisan ayına kadar açılma ihtimaline yönelik duyumlarımızı da biraz daha güçlendirdi diyebilirim. Çok net olmasa da, bir süredir çeşitli kaynaklardan bu yönde duyumlar alıyorduk. MÜ-YAP’ın bu girişimi ile Türkiye ile YouTube arasındaki buzların erimesi önümüzdeki günlerde aldığımız duyumların da kesinlik kazanmasını beraberinde getirebilir.

İlk yazıyı yazdığımızda 3,604,829 olan video görüntülenme sayısının geçen yaklaşık 10 günde  5,745,958 sayısına ulaştığını da yeri gelmişken paylaşmış olalım.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (22)
 1. M. Hakan Deryal dedi ki:

  Biraz kaçamak bir açıklama olmuş sanki. Neyse, adımların devamını görmek lazım.

 2. Özgür dedi ki:

  Kanalla ilgili sitelerinde hiçbir bağlantı yok. Bahsettiğiniz açıklamada zaten kanal üzerinden yapılmış. Yani halen bir doğruluk payı yok. Kendi siteleri üzerinden veya basın açıklaması şeklinde açıklanmadıkça inanmak saçma olur.

 3. Cemil Günel dedi ki:

  Nisanda açılır artık youtube. Bu ilk adım denilebilir.
  Saygılar.

 4. Erkan dedi ki:

  Bunlar değilmiydi video sitelerini ,mp3 paylaşımı yapan siteleri kapatıran. Şimdi ne değişmiş merak ettim. Çifte oynuyorlar.

 5. Barış Şeker dedi ki:

  Çok iyi. Bu kararla birçok dünya ülkesinin müzik sektörünün önüne geçmiş oldular.
  Diğer kullanıcıların yüklediği videolardan gelir elde etmeleri de bence büyük bir başarı.
  Youtube şarkı ilişkisini nasıl belirliyor merak ediyorum.

 6. Serkan dedi ki:

  İlk önce, yasak olan youtube’un açılması için yırtınsaydılar ya! Korsan için kendilerini paralayanlar, “internet yasaklarına” önayak olma suçunu gözardı ediyor. Mü-Yap’ın şikayetleri ve davaları sonucu onlarca müzikle ilgili siteler kapandı. Açıklamaya sadece gülüp geçiyorum

 7. Gökhan dedi ki:

  Ülkemizde internete koyulan saçma sapan yasakların gözden geçirilmesi gerek serkan arakadaşımızında dediği gibi. Yoksa müyap kanal açmış kapamış çokta önem arzetmiyor bana göre.

 8. Aytaç ZEREN dedi ki:

  Banada içi boş gibi geliyor. Aldığımız duyumlara göre gibi yuvarlak cümlelerle bu haberin, yalan haber olması ihtimali ortadan kalkmıyor. Bence iyice araştırma yapılıp sonra bu yazı yazılmalıydı.

 9. dmoz_zede dedi ki:

  kapitalizmin gücü bu olsa gerek, hukuk üstü kararlar alıp kafasına göre uyguluyorlar. bravo.

 10. antitemplate dedi ki:

  Ya siz kimsiniz ki, ne zannediyorsunuz kendinizi. Dünya çapındaki şarkıcılar, sanatçı ve eser sahipleri yayınlanan eserleri için herhangibir hak talep etmezken, bizim yerli hımbıllar, çingene kurnazlığı ile telif hakkından bahsediyor.

  Tavşan dağa küsmüş…

  Boş iş. İnşallah YouTube kabul etmez de çakılır kalırlar.

 11. Demir dedi ki:

  yazıyı okuyunca “Yasaları korumak için, bazen yasa dışı olmak gerekir” şeklinde hollywood tarzı bir replik geldi aklıma:)

 12. Ahmet Alp Balkan dedi ki:

  Olan Last.FM’e olduğuyla kaldı 🙂 Umarız youtube’un yasağı bir gün kalkar da vatandaş da MÜ-YAP’ın bu düşünceli ve ince davranışlarından faydalanır.

 13. Turgut dedi ki:

  Merak ettiğim konu acaba youtube üzerinden embed ile yayın yapan klip siteleri ne olacak. Onlarada izin çıkacakmı yoksa kapatmaya devam mı ?

 14. /dev/mach dedi ki:

  Dip not: Müyap’ın kanalına 1 hafta öncesine kadar Almanya üzerinden ulaşılabilirken artık sadece Türkiye’den ziyaretçi kabul ediyor.

  Müyapa sormak isterim: Youtube kanalını açtınız, yazdınız üzerine “Turkey is playing” peki neden engelliyorsunuz Türkiye dışındaki ziyaretçileri ? “Sanatçılarınız” kar payını alacaktı zaten ??! Aranızda aklı başında biri var mı ?

 15. Raif dedi ki:

  Evet youtube açılırsa onlarca diğer site kapanabilir anlamı da taşıyor.

 16. Emre dedi ki:

  Bunuda gördük ya neler denmez. Müyap İnternette engellemeleri bırakıp, İnternetten para kazanmaya çalılıyor.

 17. teknoali dedi ki:

  22 milyon gösterim yapmış şimdiden. ve gerçekten arşiv olarak geniş ve temiz. üstelik yüksek kalitede yüklüyorlar…

 18. cem dedi ki:

  En doğrusuda bu bence. Site engellemek tarihe karışmalıdır.

 19. ibrahim dedi ki:

  Dear ibrahimTsn,

  Your video, Can Atilla – Vivaldi İstanbul'da, may have content that is owned or licensed by Muyap.

  No action is required on your part; however, if you are interested in learning how this affects your video, please visit the Content ID Matches section of your account for more information.

  Sincerely,
  – The YouTube Team

  😀

Bir Yorum Yazın