MÜ-YAP'tan YouTube Kanalı Hakkında Açıklama Geldi

MÜ-YAP'tan YouTube Kanalı Hakkında Açıklama Geldi

MÜ-YAP'ın YouTube'da açtığı kanal hakkında kısa süre önce bir yazı yazmıştık. Yazıyı yazdığımızda kanalın MÜ-YAP'a resmen bağlı olup olmadığını bilmiyorduk ancak daha sonra çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiyle yazıyı güncellemiş ve konuyu netleştirmiştik.

Bugün MÜ-YAP YouTube'daki kanalından uzun bir açıklama metni yayınladı. Aşağıda tamamını paylaştığımız metin, kurumun YouTube'la yaptığı anlaşma, Türkiye'deki engelleme kararı ve bundan sonrası için YouTube üzerinde kullanıcıların yükleyeceği videolara yönelik kurumun tutumuna ilişkin önemli açıklamaları barındırıyor.

MÜYAP uzun uğraşlardan sonra Youtube ile anlaşmaya varmış ve şu an izlemekte olduğunuz kanal da bu lisans kapsamında kurulmuştur. Youtube bu kapsamda Türkiye'deki hak sahipleriyle elde ettiği gelirleri paylaşmakta ve tüm sitedeki Türkçe müzik içerik kullanımlarını da eşleştirerek bu şekilde değerlendirmektedir.

MÜYAP kurum olarak hiçbir zaman İnternet özgürlüğünün karşısında olmamıştır. Youtube'u kapatan MÜYAP olmadığı gibi kapattığı sitelerde de hedefi; müziğin yayınlanmasının engellemesi değil hak sahiplerinin haklarının ve emeklerinin yok sayılmasıyla mücadele etmek olmuştur.

Henüz tanıtımı yapılmış olmasa da site Youtube'da oldukça popüler olmuş ve en çok izlenen kanallar listelerinde en üst sıralara tırmanmıştır. Bunda tabii ki geniş Türkçe görsel müzik repertuarına kolaylıkla ulaşılabiliyor olunması, kaliteli içerik ve şık tasarımın etkisi büyüktür.

Kullanıcıların kendi yükledikleri içeriklere, kliplere ve şarkılara gelince; bu noktada Müyap'ın amacı bunların yayınlanmasını engellemek değil, bunların da izlenmesini ancak bu izlemelerden doğabilecek gelirlerden hak sahiplerinin de paylarını alabilmesini sağlamaktır. Youtube ile anlaşma imzalayana kadar Müyap bu içerikleri, hak ihlallerini engelleyebilmek için kaldırma yolunu tercih ediyordu. Ancak şimdi durum farklıdır.

İyi dileklerimizle

MÜ-YAP

Yapılan açıklama YouTube'un Nisan ayına kadar açılma ihtimaline yönelik duyumlarımızı da biraz daha güçlendirdi diyebilirim. Çok net olmasa da, bir süredir çeşitli kaynaklardan bu yönde duyumlar alıyorduk. MÜ-YAP'ın bu girişimi ile Türkiye ile YouTube arasındaki buzların erimesi önümüzdeki günlerde aldığımız duyumların da kesinlik kazanmasını beraberinde getirebilir.

İlk yazıyı yazdığımızda 3,604,829 olan video görüntülenme sayısının geçen yaklaşık 10 günde  5,745,958 sayısına ulaştığını da yeri gelmişken paylaşmış olalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.