MÜ-YAP'ın YouTube'da Kanalı Mı Var? Hem de 2700 Klip Mi Yüklenmiş?
Genel

MÜ-YAP'ın YouTube'da Kanalı Mı Var? Hem de 2700 Klip Mi Yüklenmiş?

Geçtiğimiz günlerde MÜ-YAP'ın YouTube'da bir kanalı olduğunu öğrendim ve açıkcası bunun mümkün olamayacağını bile düşündüm. Sonrasında www.youtube.com/muyap adresinden ulaşabileceğiniz kanala girdiğimde şaşkınlığım iyice arttı. MÜ-YAP adına bir profil vardı ve sadece bu ay 2 milyona yakın gösterim yapılmıştı. Bu gösterim sayısıyla da müzisyenler kategorisinde tüm YouTube kapsamında 8. sırada yer alan profil olmuştu.Daha sonra gerçekten bu profil MÜ-YAP'a mı ait diye düşündüm. Kurumun web sitesinde dolandım ancak YouTube'daki profile verilmiş bir link göremedim. Ama şöyle bir gerçek vardı ki, 2700'den fazla klibi bu kadar temiz şekilde isimlendirip yüklemek başka hiçbir kurumun harcı olamazdı.Henüz bu konuda MÜ-YAP tarafından kimseyle görüşüp kesin bir cevap alabilmiş değiliz. Ancak ortada Türkiye'de erişimi engelli olan dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube'da MÜ-YAP adına açılmış ve içinde 2700'den fazla Türkçe klip bulunan bir profil var.

Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, Eylül 2009'daki Last.Fm ve MySpace engellemeleri MÜ-YAP tarafından açılan davaların yansımasıydı.Diğer taraftan şöyle bir nokta daha var ki, YouTube'daki profil Şubat 2007'de açılmış gibi gözükse de, şu anda sistemde yer alan kliplerin çoğu son birkaç hafta içinde gönderilmiş. Bu da akıllara "MÜ-YAP şu günlerde özel bir proje için mi bu profili hazırlıyor" ya da "YouTube'un yakında açılacağı duyumları alındı diye ön hazırlık mı yapılıyor?" sorularını getiriyor.

Söz konusu profilin Türkçe şarkıları dünyaya tanıtmak adına hazırlanmış bir yapıda olduğu da dikkatimizden kaçmadı bu arada. "Tune in! Turkey is playin'" sloganıyla kurulmuş olan YouTube profiline baktığımızda, MÜ-YAP'ın özel bir proje hazırlığı içinde olduğu fikri ağır basıyor doğrusu.Bu konunun üzerine söyleyebileceğimiz çok şey var aslında. Ama önce profil gerçekten MÜ-YAP sahipliğinde mi öğrenmek gerekiyor. Sonrasında zaten burada yayınlanan videolardan doğan telif haklarını YouTube mu ödüyor, MÜ-YAP mı ödüyor sorusuyla başlayarak uzun uzun devam edebiliriz.Genel olarak güzel bir gelişme olarak gözükse de, dediğim gibi henüz belirsizlikler olduğu için üzerine fazla konuşamıyoruz. Konuyla ilgili kesin cevap alabilirsek haberi güncelliyor ve detaylandırıyor olacağız.GÜNCELLEME: MÜ-YAP tarafından konuyla ilgili geri dönüş alamadık ancak kuruma yakın bir kontağımızdan bu kanalın MÜ-YAP'a ait olduğu ve YouTube'la yapılan anlaşma sonucunda açıldığını öğrendik.

Yorumlar (32)
 1. Barış Ünver Barış Ünver

  Acayipmiş :). Başbakan giriyor, MÜYAP giriyor, biz giriyoruz, giremeyen Google'da arattıktan 5 dakika sonra girebiliyor... Girmeyen kaldı YouTube'a?

  Bence bu erişim yasağı, YouTube'un Türkiye çapında uyguladığı devasa bir viral reklam kampanyası :).

  Bu arada MÜYAP'ın Fizy'ye hizmet edişi de çok ironik olmuş :D.

  1. Osman Hamdi Osman Hamdi

   MUYAP'ın Fizy'e hizmet edişi derken... Zaten para vermiyor mu Fizy her halükarda?

   1. Barış Ünver Barış Ünver

    Sanmıyorum, Fizy'nin yaptığı video sitelerinden veri çekip videosuz, sadece sesli olarak yayın yapmak. Ama emin değilim, bakayım ödüyor mu diye.

   2. Pelin Perver Pelin Perver

    Fizy muyap ile anlaşmalı.Hem de neredeyse 1 seneye yaklaştı.

    Ama benim anlamadigim youtube da arattigim her parca fizy de de var zaten. Herhalde onlarda da var ayni sarkilar benzer adetlerde.. ama onlar bu derece haber olarak lanse edilmedi burada.

    bir Turk olarak enteresan diyorum.

  2. Escobar Escobar

   You Tube'da Müyap Profilini görüyor olmanızı bana göre, Müzik Meslek Birliklerinin You Tube Lisanslamış ya da lisanslamak üzere olduklarını göstergesi olarak yorumlayabilirsiniz.

   Aynen Fizy'inin lisanslanmış olduğu gibi...

 2. Cemil Günel Cemil Günel

  Sizin de yazdığınız gibi ilginç olan videoların 1 hafta önce yüklenmiş olması.

  Sanatçılar açılım yemeği yediler belki de açılım dedikleri youtube açılımıydı. Geç kaldılar ama artık açılırsa hiç fena olmaz hani. Millet dns proxy işlerini çözdü uzman olduk youtube sayesinde. Belki ilerde bir işimize yarar proxy dns bilgileri.

  Saygılar.

 3. Osman Hamdi Osman Hamdi

  'burada yayınlanan videolardan doğan telif haklarını YouTube mu ödüyor, MÜ-YAP mı ödüyor sorusu'

  Bunun cevabı basit. Youtube Mu-yap'a ödüyor Mu-Yap plak şirketlerine ödüyor. Youtube ile ortak lisans anlaşması ile mu-yap'ın yaptığı sanatçılar (mesam-msg-muyorbir) de o paranın için kendi içlerinde alıyorlar.

  Ücretlendirme için şöyle bir şey üfüreyim. Tamamen tahmindir. Bu mu-yap kataloğundan izlenenler için daha fazla para ödüyor you-tube. Bu kataloğun içerisinde yer alan eserlerin kullanıcılar tarafından eklenmiş versiyonlarından ise daha az para ödüyor.

 4. Besim Donmez Besim Donmez

  MÜYAP'ın, YouTube üzerinden yapılan reklamın değerini anlamış olmasına sevinebiliriz ancak. Diğer taraftan da, madem iş buraya gelecekti o davalara ne gerek vardı dostum diye de sorarlar adama.

  1. Ayhan Şahin 'osmanhamdi' Ayhan Şahin 'osmanhamdi'

   Madem iş buralara gelecekti ödeseymiş you-tube baştan parasını derler adama.

 5. Torbam.com Torbam.com

  Videolarda herhangi bir TV logosu da yok, yani televizyonlardan aşırılma değil klipler. Eğer MU-YAP'ın işi değilse Kral TV'nin eski çalışanlarından birinin işidir :)

 6. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Arda bey siz koskoca webrazzi'siniz. Gündem toplantıları gibi ciddi etkinlikler düzenliyorsunuz. Bir telefon açsanız MÜYAP'a çok mu zor? Cevap vermemeleri gibi bir durum da yok. Bence webrazzi tahmin değil haber sitesi olmalı :)

  1. Onu da yapıyoruz, maksat haber fazla gecikmesin ;)

   1. Güzel soruya güzel bir cevap :)

   2. Erdem Dağlar Erdem Dağlar

    Evet gerçekten de Crypty'nin dediği gibi güzel soruya güzel bir cevap ancak yaklasık 1 hafta önce [email protected]'a soru niteliğinde gönderdiğim maile hala cevap bekliyorum :) Webrazzi ekibinin gözünden kaçmış olmalı ki hala cevap bekliyorum yoksa Arda bey eskiden hemen hemen aynı gün içinde sorulan sorulara cevap veriyordu. Belkide yoğunluktan kaynaklanıyordur, ee malum gündem toplantıları gibi ciddi işler başarılıyor webrazzi ekibi olarak...

   3. @Erdem Dağlar

    Oopps... :( Mailiniz işaretlenmiş olarak cevap vermemi bekliyordu, kusura bakmayın. Biraz da stratejik bir karar sorduğunuz için çok hızlı geri dönüş yapamadım içinde bulunduğumuz süreçte. Aklımda ;)

   4. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

    Ee Arda bey görüşmeniz sonucunda ne öğrendiniz? :)

 7. Dogan Tuncer Dogan Tuncer

  Bence resmi bir profil çünkü normal profillerde url youtube.com/user/kullaniciadi şeklinde oluyor ama burda görüldüğü gibi youtube.com/kullaniciadi şeklinde. Bu da sadece youtube ile anlaşmalı olunduğunda alınıyor bildiğim kadarıyla.

 8. Barış Şeker Barış Şeker

  Muyap neden bunu yapmış diye düşününce çok mantıksız gelmedi.

  Bu müzik videoları zaten heryerde dolanıyor. Muyap bunları yasal, kaliteli ve tasnifli bir şekilde internete koyarak yasal olmayan yüklemelere karşı bir avantaj elde etmiş oluyor.

  Sanırım yotube ile bir reklam anlaşması da var. Yani insanların hali hazırda ordan burdan seyrettiği şeyler için kendi kanalını yaratarak kazanç kapısı açmış oluyor.

  Yalnız sanatçılara birşey kaldığını düşünmüyorum. Google'ın verdiği 3 sent kime ne bölüştürülecek?

 9. Barış Şeker Barış Şeker

  Bir de muyap sitesinde http://www.turkeyismusic.com/ adresine bir link var ama site açık değil.

  1. Koç Blog Koç Blog

   Site domain tacirlerinin eline düşmüş bile. Müyap neredeymiş acaba o ana kadar anlamadım :D Belki bu yüzden sloganını Turkey Is Music'den Turkes Is Playin yapmış sanırım :D

 10. Hasan Fırtına Hasan Fırtına

  Az önce Ezel'den sonra dizinin ekranda verdiği adres www.youtube.com/ezel

  heralde bu yeni gelişmeler için biraz daha ipucu veriyor...

  1. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

   Aslında memlekette Youtube yasak :) İroninin böylesi.

 11. Reklam kampanyası için sanırım. Bir açılımda sanatçılardan yapılacak ama ne için yapılacağı merak konusu. Neyse bıgünler çıkarar kokusu.

 12. videolar açıklamalar ve müzik şirket bilgileri özenle girilmiş :) 100/99.9 profil müyap ın :)

 13. Sanırım en yakın cevap EZEL dizisinin Youtube kanalı. Video sitelerine geçmiş olsun.

 14. Ömer Kayapınar Ömer Kayapınar

  Bence mü-yap online müziğin tanımını öğrenmeye başlıyor. Bunların youtube yasağının kalkacağı anlamına geldiğini hiç sanmıyorum.

 15. Onur Bayrak Onur Bayrak

  Videolar bildigim kadariyla alternatif bir telif hakki kanali olabilmesi icin mü-yap tarafindan yuklendi. Henuz hangi kriterlere gore telif odenecegi belli degil ama yakin zamanda belli olacaktir.

 16. Arda Yaşar Arda Yaşar

  Asıl sorun, müyap elindeki videoları ve sesleri senelik bir lisansla kiralıyor tr'deki belli başlı bazı sitelere. Fakat gidip youtube'a yüklüyor. Burada para verip alanlar ne yapacak?

  Yapılan davranış tamamiyle etik dışı ve söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyor. Bundan birkaç ay öncesine kadarda müyap dailymotion'u kapattırmıştı, aynı sebeblerden. Şimdi ne oldu ne değişti, sorarım sana müyap.

 17. Ahmet Dogan Ahmet Dogan

  arkadaslar bu konuyla yakından ilgilendigim için bilgi vereyim sizler.

  Youtube daki muyap kanalı muzik yapımcıları dernegi (mu-yap) a aittir.Muyap youtube daki bir cok klibi kaldırtmaya başladı lisans ve telif hakları nedeniyle ve kendi kanalına yukledi...Yapılan anlasmaya gore youtube kanaldan ve videolardan elde edilecek reklam gelirinin yarısını mu-yap a verecek.aslında bu gelir kapısı reklamcıların konunun ciddiyetine varmasıyla oldukca büyüyecektir.hayatta her sey için para veriyoruz,meslegimizde verdigimiz her emek için para bekliyoruz,ama hayatın en onemli unsurlarından biri olan muzige gelince dogal hakkımız olarak goruyoruz.oysa calınıyor gercekten de birilerinin emekleri.sarkıcılar para kazanıyor konserlerden ama sadece zirvedeki bir kac isim,bestecileri saymıyorum bile tek gelirleri telif hakları.bu nedenle mu-yapı biraz olsun anlayışla karsılayalım.zaten bircok sitede bedava ya da cok cok cuzzi rakamlara satın alınıyor sarkılar(ttnetde bedava) tek yapmamız gereken yasal yollardan ulasmak sarkılara..kendinize iyi bakın..

 18. Samet Samet

  muyaptan sayfada aciklama var;

  MÜYAP uzun uğraşlardan sonra Youtube ile anlaşmaya varmış ve şu an izlemekte olduğunuz kanal da bu lisans kapsamında kurulmuştur. Youtube bu kapsamda Türkiyedeki hak sahipleriyle elde ettiği gelirleri paylaşmakta ve tüm sitedeki Türkçe müzik içerik kullanımlarını da eşleştirerek bu şekilde değerlendirmektedir.

  MÜYAP kurum olarak hiçbir zaman İnternet özgürlüğünün karşısında olmamıştır. Youtubeu kapatan MÜYAP olmadığı gibi kapattığı sitelerde de hedefi; müziğin yayınlanmasının engellemesi değil hak sahiplerinin haklarının ve emeklerinin yok sayılmasıyla mücadele etmek olmuştur.

  Henüz tanıtımı yapılmış olmasa da site Youtubeda oldukça popüler olmuş ve en çok izlenen kanallar listelerinde en üst sıralara tırmanmıştır. Bunda tabii ki geniş Türkçe görsel müzik repertuarına kolaylıkla ulaşılabiliyor olunması, kaliteli içerik ve şık tasarımın etkisi büyüktür.

  Kullanıcıların kendi yükledikleri içeriklere, kliplere ve şarkılara gelince; bu noktada Müyapın amacı bunların yayınlanmasını engellemek değil, bunların da izlenmesini ancak bu izlemelerden doğabilecek gelirlerden hak sahiplerinin de paylarını alabilmesini sağlamaktır. Youtube ile anlaşma imzalayana kadar Müyap bu içerikleri, hak ihlallerini engelleyebilmek için kaldırma yolunu tercih ediyordu. Ancak şimdi durum farklıdır.

  İyi dileklerimizle

  MÜ-YAP

  1. bizim de müzik sitemiz var ve yasal olarak lisans almak istiyoruz ancak karşımıza adam gibi bir muhattap ne yazık ki çıkmıyor. Bu yüzden ihtarname gelene kadar devam..

 19. Furkan Özden Furkan Özden

  Türklerinde bir kanalı olmuş youtube'da fena mı ? En güzeli de videoları kanal linki subscribe linki olmadan orjinal şekilde izleyebilmemiz.