MÜ-YAP'ın YouTube'da Kanalı Mı Var? Hem de 2700 Klip Mi Yüklenmiş?

MÜ-YAP'ın YouTube'da Kanalı Mı Var? Hem de 2700 Klip Mi Yüklenmiş?

Geçtiğimiz günlerde MÜ-YAP'ın YouTube'da bir kanalı olduğunu öğrendim ve açıkcası bunun mümkün olamayacağını bile düşündüm. Sonrasında www.youtube.com/muyap adresinden ulaşabileceğiniz kanala girdiğimde şaşkınlığım iyice arttı. MÜ-YAP adına bir profil vardı ve sadece bu ay 2 milyona yakın gösterim yapılmıştı. Bu gösterim sayısıyla da müzisyenler kategorisinde tüm YouTube kapsamında 8. sırada yer alan profil olmuştu.Daha sonra gerçekten bu profil MÜ-YAP'a mı ait diye düşündüm. Kurumun web sitesinde dolandım ancak YouTube'daki profile verilmiş bir link göremedim. Ama şöyle bir gerçek vardı ki, 2700'den fazla klibi bu kadar temiz şekilde isimlendirip yüklemek başka hiçbir kurumun harcı olamazdı.Henüz bu konuda MÜ-YAP tarafından kimseyle görüşüp kesin bir cevap alabilmiş değiliz. Ancak ortada Türkiye'de erişimi engelli olan dünyanın en popüler video paylaşım platformu olan YouTube'da MÜ-YAP adına açılmış ve içinde 2700'den fazla Türkçe klip bulunan bir profil var.

Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, Eylül 2009'daki Last.Fm ve MySpace engellemeleri MÜ-YAP tarafından açılan davaların yansımasıydı.Diğer taraftan şöyle bir nokta daha var ki, YouTube'daki profil Şubat 2007'de açılmış gibi gözükse de, şu anda sistemde yer alan kliplerin çoğu son birkaç hafta içinde gönderilmiş. Bu da akıllara "MÜ-YAP şu günlerde özel bir proje için mi bu profili hazırlıyor" ya da "YouTube'un yakında açılacağı duyumları alındı diye ön hazırlık mı yapılıyor?" sorularını getiriyor.

Söz konusu profilin Türkçe şarkıları dünyaya tanıtmak adına hazırlanmış bir yapıda olduğu da dikkatimizden kaçmadı bu arada. "Tune in! Turkey is playin'" sloganıyla kurulmuş olan YouTube profiline baktığımızda, MÜ-YAP'ın özel bir proje hazırlığı içinde olduğu fikri ağır basıyor doğrusu.Bu konunun üzerine söyleyebileceğimiz çok şey var aslında. Ama önce profil gerçekten MÜ-YAP sahipliğinde mi öğrenmek gerekiyor. Sonrasında zaten burada yayınlanan videolardan doğan telif haklarını YouTube mu ödüyor, MÜ-YAP mı ödüyor sorusuyla başlayarak uzun uzun devam edebiliriz.Genel olarak güzel bir gelişme olarak gözükse de, dediğim gibi henüz belirsizlikler olduğu için üzerine fazla konuşamıyoruz. Konuyla ilgili kesin cevap alabilirsek haberi güncelliyor ve detaylandırıyor olacağız.GÜNCELLEME: MÜ-YAP tarafından konuyla ilgili geri dönüş alamadık ancak kuruma yakın bir kontağımızdan bu kanalın MÜ-YAP'a ait olduğu ve YouTube'la yapılan anlaşma sonucunda açıldığını öğrendik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.