Last.Fm ve MySpace'e Erişim Engellendi!

Last.Fm ve MySpace'e Erişim Engellendi!

MySpace ve Last.Fm'e erişim mahkeme kararıyla engellendi. Her iki sitede de erişim engelleme kararı "T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 26.06.2009 tarih ve 2009/45 sayılı kararı gereği erişime kapanmıştır." olarak belirtiliyor. 26 Haziran'da verilen kararın neden bugün uygulandığını hukuk uzmanlık alanım olmadığı için bilemiyorum ancak tatil dönemine gelen bu engellemenin önümüzdeki haftadan önce kaldırılamayacağını tahmin edebiliyorum.

Kararın detaylarını henüz bilemiyoruz ancak MÜYAP tarafından açılmış olan bir davanın yansıması olabileceği konuşuluyor.

Hali hazırda OpenDNS ile her iki siteye de bağlanılabilirken, eğer tarayıcı ayarlarınızda İngilizce dil seçeneği seçiliyse Last.Fm'de herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz çünkü Last.Fm'e erişim engelleme lastfm.com.tr üzerinden verilmiş.

Sosyal medyanın en önemli iki oyuncusuna gelen bu erişim engelleme kararı Türkiye'ye ekonomik anlamda telif haklarından çok daha büyük zarar veriyor görüşündeyim. Umarım yakın zamanda site engellemeleri kökten bir çözümle tarihe karıştırırız.

Burada telif hakkı ihlali yapan sitelerin korunması gerektiğini söylemiyorum, ancak bu işlemin para cezası ile çözülmesi gerektiğine inanıyorum. Eğer ortada bir suç varsa bunu siteye erişimi engelleyerek değil, ilgili şirkete para cezası vererek cezalandırmak gerekiyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi aldığımızda paylaşıyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.