Etohum’un 2011 Yılı İçin Seçtiği 15 Girişim Açıklandı
Etkinlikler

Etohum’un 2011 Yılı İçin Seçtiği 15 Girişim Açıklandı

Etohum'un 2011 yılı için seçtiği 15 girişim bugün canlı yayınını da verdiğimiz Girişimcilik Zirvesi'nde açıklandı. 1000 girişim arasından yapılan elemeler sonucunda, 200 adayla yüz yüze görüşmeler gerçekleştiren Burak Büyükdemir, seçtiği 40 girişime sektörün önde gelen isimlerinin de yer aldığı bir jüriye sunum yapma imkanı sağladı. Sunum yapan girişimlerin arasından jüri tarafından seçilen 15 girişim ise 2011 yılında Etohum'un sahip olduğu 250 bin TL'lik fondan yatırım alma şansını yakaladı.

Aşağıda paylaştığımız 15 girişim yıl içinde yatırımcılarla görüşecek ve eğer uygun görülürse Etohum'un 250 bin TL'lik fonundan yatırım alabilecek. Ayrıca seçilen 15 girişim Şubat ayında Etohum'un Antalya Rixos Sungate Hotel'de gerçekleşecek kampına da katılacaklar.

Etohum 15 Girişimleri

Medra: ODTÜ Bilgisayar ve Elektrik - Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun 3 arkadaş olan Burak Oğuz, H. Özgür Batur ve H. Kerem Cevahir tarafından kurulan Medra şirketinin ilk ürünü olan MyDLP kişilerin ve kurumların özel bilgilerini korumasına olanak sağlayan açık kaynak kodlu bir projedir.

Gamester: Volkan Taban, Onur Karcı ve Turan Yiğitbaşı tarafından kurulan Gamester sosyal oyun şirketinin ilk ürünü olan Townster, oyuncuların kendi şehirlerini kurup kira geliri toplayarak ya da arkadaşlarının şehirlerinden bina satın alarak emlak kralı olmalarına imkan tanıyan bir şehir planlama ve emlak oyunu.

Betikus: ODTÜ mezunu Deniz Aslı Soykurum Çetin ve Atılım Çetin tarafından kurulan Betikus girişiminin ilk ürünü olan Gideros; bir mobil oyun geliştirme aracıdır. Gideros sayesinde, oyun geliştiricilerin oyunu bir kez yazıp, birden fazla platformda piyasaya çıkarması mümkün olacaktır.

Oyuncak Denizi: İTÜ Jeoloji Mühendisliği ve İTÜ MBA mezunu Serkan Hondur tarafından kurulan oyuncakdenizi.com oyuncak alışveriş sitesidir.

Gezara: Onur Sencer, Hüsnü Babayiğit ve Dağhan Ekmekçioğlu tarafından kurulan gezara.com; konum bazlı bir keşif uygulamasıdır. Bu uygulama kişilerin dışarıdayken ihtiyaçlarını karşılamaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik bir uygulamadır. Bu uygulama, size yakın olan mekan, etkinlik ve indirim fırsatlarını bulmanıza yarar, istediğiniz kategoride mekanlarının nerede oldugunu ve nasıl gidebildiğini gösterir.

Sınavo: İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun M. Murat Demir ve Özgür Erten tarafından kurulan sinavo.com sınavlara hazırlanan öğrencilerin internet üzerinde soru çözmelerini bir oyun haline getiren ve eğlenceli olarak sunan, öğrencilerin performanslarını algılayarak verimliliklerini arttıran bir servis geliştirmektedir.

We-decide.net: Berkeley mezunu Erdem Ovacık ve Stanford mezunu Kutlu Kazancı tarafından kurulan We-decide.net kurumların karar alma sürecinde yardımcı olacak sanal fikir borsası altapısı üzerinde, kullanıcıların fikirleri yaratıp, alıp satmaları, geliştirmelerini sağlar.

Sepeteindir.com: Kocaeli Üniversitesi mezunu Kaan Veral tarafından kurulan sepeteindir.com her gün fırsat bir ürünün yanı sıra farklı ürünler satan bir e-ticaret sitesidir.

Pembepanjur.com: Haluk Akın ve Seda Berber tarafından 2010 yılında kurulan Pembepanjur.com, üyelerine “uzun süreli ve ciddi ilişki” amaçlı bilimsel eşleştirme sunan bir servistir.

Keyground: Cem Evren Ateş ve Can Ateş tarafından kurulan Keyground, internet üzerinden video yayınlama ihtiyacı duyan kurumlara videolarının daha hızlı ve kaliteli yayın olanağı sağlarken yayınlama maliyetlerini de düşüren bir video platformudur.

Gereko: ODTÜ Endüstri mühendisliği mezunu Ayşe Biçer tarafından 2010 yılında kurulan Gereko.com, gündelik hayatta karşılaşılabilen, "Evimi taşıyacağım, iyi bir taşıma şirketi gerek", “Bebeğimi bırakabileceğim bakıcı gerek", "Düğün için organizasyon firması gerek" gibi ihtiyaçlar için başvurabileceğiniz, bu tip hizmetleri sunan şahısların ve firmaların (hizmet verenler) sisteme kayıt olarak, isteklerinizi karşılamak için teklif verip sizinle iletişime geçebildikleri internet platformudur.

Proje Shop: Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Yüksel Eminoğlu tarafından kurulan Proje Shop B2C ve B2B hazır elektronik ticaret altyapıları ve sanal mağazalar açmayı sağlayan yazılım yapıyor.

SmartNews: Çukurova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Erdem Özkan tarafından kurulan SmartNews kullanıcıların sosyal medyada popüler olan ve olacak haberlere ulaşmasını sağlamak için geliştirilen bir sistemdir. SmartNews’in temelinde insanların sosyal medyada paylaşım davranışlarını matematiksel olarak modelleyen ve bir haberin ne kadar popüler olacağını istatistiksel olarak tahmin eden bir algoritma yatmaktadır.

Memlekettengelsin.com: Üç girişimci genç ortak Veysel Karakaya, Ali Can Akkaş ve M. Emre Gül, tarafından kurulan memlekettengelsin.com Türkiye'nin yerel lezzetlerini ve yöresel ürünlerini internet üzerinden satmaktadır.

Uzmankirala.com: Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliğinde okuyan 22 yaşındaki Murat Turan tarafından kurulan uzmankirala.com proje bazlı çalışan uzmanları, proje bazlı iş yaptırmak isteyen işverenler ile buluşturan elektronik ticaret platformudur.

Yorumlar (105)
 1. Osman Mahmut Osman Mahmut

  Hiçbiri tutmaz.

  1. Ekrem Samsunlu Ekrem Samsunlu

   Süper yorum Osman, derinlikli, ileri görüşlü, çağının ötesinde. :))

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Seçilenler arasında birkaçı farklı onun dışındakiler bir hayal kırıklığı bana göre, ben daha farklı ve iyi fikirler bekliyordum bu sene. Örneğin seçilen alışveriş sitelerinin şuan piyasadakilerden ne farkı var? Farklı hizmetleri nedir? Diğer taraftan bir tanede e-ticaret yazılımı seçilmiş. Piyasada o kadar çok e-ticaret yazılımı satan üreten firma varken ve içlerinde 4-5 tane gerçekten iyi ürünler sunan firmalar varken, bu seçilen yazılımın ne farkı var bilmiyorum. Ne diyeyim hayırlı olsun, sonuçta seçenlerin de kendine göre sebepleri vardır mutlaka.

  1. Kerim Kerim

   Etohum cin fikir, yeni fikir yarışması değil ki. Cin gibi girişimciler bulmak, ümit vaadeden girişimcilerin başarmasını sağlamak, desteklemek, yüreklendirmek için var. İyi ki de var.

   1. iyi de Kerim bey 1.000 lerce basvurudan bahsediliyor.Bu basvurularin arasinda hic ama hic mi "cin gibi" "Yeni fikir" "orijinal girisim" hic mi yok?? Bir iki tane de böyle girisim desteklense kötü mü olur? En büyük platformlardan biri Etohum. Avrupa ve Dünyada ses getirebilecek en azindan bir proje bulamiyor mu etohum bu basvurular arasinda? Öyle tahmin ediyorum ilk 40 arasina secilemeyen ama cok büyük basari saglayabilecek girisimlerin olduguna!

   2. Kıyas Kıyas

    Hazır scriptle site kuran herkes girişimci olabilir mi?

   3. Kerim Kerim

    Ulaş Bey, orjinal fikir çoğunlukla başarılı olduktan sonra orjinal oluyor maalesef. Insanın tabiyatı ne yaparsın, kazanana hayran oluyoruz. (Memleketimdengelsin bence güzel bir fikir bu arada.)

    Kardeşiniz 7 yıl önce size ''abi site yapacam üniversite sınıf arkadaşlarımdan resmini ve gerçek ismini girmelerini isteyecem'' üniversite dışından kimse giremeyecek dese veya 10 yıl önce ''ben insanlara restoranlara telefon açmadan internetten sipariş verdirecem ve lokantadan sipariş başına komisyon alıcam'' dese oğlm daha farklı bir şey yapmak lazım deme ihtimaliniz yüksek olurdu.

    Bay/bayan Kıyas, Hazır script ile site kuran HERKES girişimci olamaz elbette. Script dışında bir çok şey daha lazım girişimci olmak için. Elinizde ne varsa, onunla başlayın derim ben.

 3. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  bence seçilen girişimlerin bir çoğu kayda değer değil. Sıradan veya var olan üzerinde oynanmış projeler. İsterdim ki etohum gibi bir yerden waoow diyebileceğimiz projelerin çıkmasıydı :(

  1. Kaan Batur Kaan Batur

   Seçilen girişimcilerin çoğu kaydadeğer değil demek, o girişimcilere ayıp etmek olur. Proje - girişimci ayrımını doğru yapmak lazım. Fikri beğenmeme hakkın var, şahıslara ve emeğe (hele Türkiye gibi oturup ahkam kesmekten başka iş yapmayanlar ülkeisnde) daha fazla saygı duymak lazım. Etohum bu futbol yorumcusu alışkanlıklarına bulaşmamış adamların yeri.

 4. Kamil Kamil

  Bu 15 girişim ve sahiplerini az önce canlı yayında beğenerek izledim. Fikir sahiplerini kutluyorum, en kısa zamanda her birinin büyümelerini ve global servisler vermelerini temenni ediyorum. Bu arada etohum'un arkasında ki Burak beyi de bu organizasyonu başarılı bir şekilde yürütüğü için gönülden tebrik ediyorum.

  2011'in başarılı girişimlerin yükselişinin söz edildiği bir yıl olarak görüyorum artık :)

  1. Sayın Kamil bir yerde yanlışınız var Burak Bey'inde dediği gibi o işin ön yüzünde arka yüzünde sponsorlar var ve onlar olmazsa bu iş olmaz, olamaz...

   O yüzden tüm sponsor olanlarada teşşekkür ediyoruz...

 5. uzmankirala dışında dişe dokunur bir şey yok

 6. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

  Bunlar seçilenlerse acaba elenenler nasıl ben onları merak ettim.

 7. Orginal hic bir sey yok. belki bir ikitanesi biraz farkli. alisveris sitesini bir iki haftada yazarim bende yatirim istiyorum o zaman.

  1. Ahmet Raytan Ahmet Raytan

   O da birşey mi ? Ben 2 haftada facebook yazarım, tasarım dahil :)

   1. Micheal Dirack Micheal Dirack

    yaz. elini tutan yok, yaz.

    böyle adamları seviyorum yahu, bak ben sana ekstaradan 3 ay daha veriyorum. 3 ayda fb'nin şimdiki hâlini yazıp facebook'a cv'inle beraber yolla, 4. ay california'da işe başlarsın.

    mesaneniz geniş tabii...

   2. Ahmet Raytan Ahmet Raytan

    @Michael

    Dalga geçmek için yazdım ama anlayamamışsın belli ki :)

 8. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Burak abi ve ekibine gerçekten bu sonuçlardan sonra kırıldım. 1 tane yeni girişim denilebilecek birşey yok.

  Bize deniliyor ya yenilikçi olun. Bunların hangisi yeni fikir merak ettim. :)

  Böyle olacağını bilsem ben de açar bu sitelerden ben de başvururdum bu mu yani girişimcilik, gelecek vaad eden işler.

  Basit olarak değerlendireyim

  Proje shop: bildiğimiz script satış yeri.

  uzmankirala : bildiğimiz ilan yeri.

  gamester: bildiğimiz facebook oyunu.

  Emek harcanmış olabilir ama bunlarla yapılan girişim değil bana göre. Bunlarla yapılan benim yaptığım gibi clone bir işi devam ettirmeye çalışmak ve yerini almaya çalışmak.

  Gerçekten üzüldüm. Ha tabi bir de şu var gelenlerin en iyileri bunlarsa bilemem. :)

  1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

   Facebook da bildiğimiz sosyal ağ. Bi numarası yok. Neden 50 milyar dolar ediyor anlamadım. Bu adamlar anlamıyor bu işten.

   Hele Twitter? Neymiş 140 karakterde ne yaptığını yazıyormuşsun. Saçma ötesi. Çok saçma.

   Saçmalık.

   Ben çok daha iyisini yaparım ama destek yok işte.

   1. Osman Mahmut Osman Mahmut

    Facebook ve Twitter taklit mi yani?

   2. Kamil Kamil

    Ağzına sağlık :D Ben cevap yazacaktım ama senin ki yeter...

  2. Ahmet Raytan Ahmet Raytan

   Kusura bakmayın ama sizinki de bildiğimiz kedi-mundar durumu. Ahmet bey de zaten güzelce cevaplamış.

 9. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Ek olarak;

  "...eğer uygun görülürse Etohum’un 250 TL’lik fonundan yatırım alabilecek."

  250 TL yazılmış :)

 10. Bir Bilen Bir Bilen

  Sepeteindir.com adlı sitenin neresi bir girişim anlamış değilim. Sitenin header kısmı birebir kopya olarak şirketimizin sitesinden alınmış! Ayrıca presta shop adlı free yazılımı kurmuşlar. Bunu da etohum girişimi olarak seçmişler.

  Yazacak fazla bir sözüm yok... Organizasyon kalitesi ortada.

  1. Kaan Batur Kaan Batur

   Yorumlardan Türkiye'de henüz, girişim'in ne demek olduğunu dahi anlamayan bir sürü insan olduğu anlaşılıyor. ''Bir bilen'' kardeş, malesef sen de kavram kargaşası içerisinde kalmışsın. ''Bilsen'', free yazılım kullanmanın girişimciyi girişimci olmaktan uzaklaştırmayacağını bilir, üstten bakmaya, aşağılamaya çalışmazdın.

   Bu site bir kaç ay sonra günde ortalama 500 sipariş almaya başladığında, ''hah ha bu hiçbirşey değil, dilini burnuna deydirebiliyor musun bana onu söyleee'' diye dellenmeyesin:)

   1. Bir Bilen Bir Bilen

    Emin ol girişimin ne demek olduğunu senden çok ama çok iyi biliyorum. Üsten bakmak veya aşağılamak diye bir şey söz konusu değil. Sorun kopya bir tasarımın ödüllendirilmesi veya desteklenmesidir.

    Bahsedilen girişimcilik sıradan bir girişimcilik değil "web girişimciliği" dir. Bir sürü ücretsiz blog hizmeti veren sistem var ve bunların sayfalarına google reklamlarını veya diğer reklam servislerinin kodlarını koyarak da para kazanılabilir. Bu da bir girişimciliktir.

    Ayrıca, dilini bilmem nerene deydirip deydirememen beni hiç alakadar etmiyor!

  2. Gidişimcilik nedir bir bakın lütfen.

   Girişimcilik gidin kredi çekip bir bakkal açın o bile bir girişimciliktir.

   Ayrıca bu işler ücretsiz yazılıma bakmaz.

   Artık en son üretilen yazılımlar v.b. açık kaynak kodlu yazılımlardır ve açık kaynak kodlu yazılım kullanmak sizi dahada güçlü kılar. Ücretsiz yazılımda buna denk gelebilir.

 11. Çetin Yılmaz Çetin Yılmaz

  Açıkçası daha innovatif projeler beklerdim, ama anladığım kadarıyla yatırımcılar daha önce başka bir yerde kendini ispatlamış iş fikirlerine yatırım yapmayı daha doğru buluyorlar, şahsen girişimciliği desteklemenin bu olmadığını düşünüyorum.

  Tadı damağımızda kalan, gerçekten doyurucu bir programdı, emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

  1. Ahmet Algın Ahmet Algın

   Bu arada memlekettengelsin.com'un kurucularından M. Emre Gül cumhurbaşkanının oğluydu, değil mi ?

   1. Ahmet Ars Ahmet Ars

    evet doğrudur..

 12. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Öncelikle yanlış düşündüğünüz bir şey var. etohum öle ohaa diyebileceğiniz projeler çıkartmak için yola çıkmış bir oluşum değil. Önemli olan kafalarında faydalı ve para kazandırabilecek bir iş modeli yaratabilmiş olan insanlara ihtiyaç duydukları sosyal network ü kazandırmak. Bir facebok bir twitter beklemeyin bu yüzden. Artı twitter kurucusu siteyi açtıktan 3 ay sonra etohuma gelseydi ilk 40 a giremezdi bence. Sepeteindir.com u ben de yazardım demişsiniz. Yazın? Gayet güzel para da kazandırıyor. neden yazmıyorsunuz? Yazınki çarklar da dönmeye başlasın. İlla ki fazrklı birşeyler yapmanz gerekmiyor. Etohum ilk 40 da ben de vardım. Ancak projem henüz hazır değil. Bu anlamda bitmiş ve az çok para kazanmaya da başlamış projelerin ilk 15 e girmiş olması güzel ve mantıklı. İnşallah seneye kadar projem bitip 1-2 kuruş kazanmaya başladığında etohumda ilk 15 e girip, bana yapacağınız eleştirileri de dinleme şansı bulurum.

  1. Osman Mahmut Osman Mahmut

   Twitter'ın kurucuları siteyi açtıktan tam 3 ay sonra işçi olarak çalıştıkları şirketi satın aldılar arkadaşım. Ayrıca bu projelere yatırım yapanlara aylık 10-15bin dolar yetiyorsa, Allah bereket versin diyelim iyi kazanıyorlar.

   1. Micheal Dirack Micheal Dirack

    twitter ocak 2006'da kuruldu, 2008 temmuz'a kadar 100 bin üye sınırını dahi geçemedi. hatta tahran'daki ahmedinejad protestolarına kadar dünyada sesi dahi duyulmamıştı ki, bu da 2009 yılına denk geliyor.

    allah aşkına, birkaç k üye sayısı ile hangi şirketi satın almış twitter üçüncü ayında?

 13. Memlekettengelsin cumhurbaşkanı abdullah gül ün oğlunun sitesi değil mi?? :)) şaşırdım doğrusu burada görünce.

 14. Atilla Oğuzhan Durgun Atilla Oğuzhan Durgun

  Öncelikle Etohum ve ekibine Türkiye'de girişimci gençliğin temellerini attıkları ve kolay kolay kimsenin cesaret edemeyeceği bir gayret emek sarfettikleri için bir Türk vatandaşı olarak sonsuz teşekkürler.

  Etohum 2011'de seçilen arkadaşların hepsine de başarılar.Zaten uzaya uydu gönderdikleri için değil, girişimlerinde başarılı oldukları için seçilmişler.Daha da başarılı olmalarını diliyorum.

 15. Ahmet Algın Ahmet Algın

  Bu arada memlekettengelsin.com’un kurucularından M. Emre Gül cumhurbaşkanının oğluydu, değil mi?

 16. Ümit Ümit

  MemlekettenGelsin.com gibi Cumhur Başkanı Gül'ün oğlunun ortağı olduğu bir projenin , bu tip destek kampanyası içerisinde yer almasına anlam veremedim . . . Bunun dışında bir çok arkadaşımında dediği gibi seçilenlerin bir çoğu kayda değer değil . İyi geceler.

 17. Enes Akar Enes Akar

  Fikirlerin orjinalliğine çok da takılmıyorum. 5 sene önce twitter'i anlatsanız, 140 karakter kime yeter ki derdim. Neyin tutacağı belli olmuyor. Önemli olan girişimcilerin sebat göstermesi, ve ürünlerini insanların ihtiyaç yada ilgilerine göre dönüştürmesi. Bu arada neden girişimlerin linkleri verilmemiş, yoruldum copy paste :)

 18. Girişimci arkadaşları kutluyorum. Umarım başarıya ulaşırlar. Lakin girişimler pek heyecan verici değil. Arkadaşlar memleketimizde pek melek yatırımcı da yok zaten. Körler sağırlar birbirini ağırlar gibi bir durum var ortada. Yani şu kurulan fonlara bakıyorsunuz, sonra bir de girişimci sayısına bakıyorsunuz ve görüyorsunuz ki çok komik rakamlar. Böyle söyleyince tabi mangalda kül bırakmıyorlar. Yok efendim paradan daha önemli şeyler varmış, networkleri varmış, şirket kurulunca birçok konuda yardımları oluyormuş vesaire vesaire...Hepsi hikaye. Kendi aralarında hesap tutmadı mı, senin fikrin falan hiç önemli değil. Sağdan soldan duyuyoruz bazen, ne biçim fikirler geliyor arasıra ama, kendi hesapsızlıkları nedeniyle rezil oluyor...

  İşte, fikir diye seçtikleri projeleri görüyorsunuz. Kaliteli bir organizasyon olsa şu projeleri gördükten sonra dersin ki, "arkadaşlar bu sene seçmeye değer bir fikir bulamadık." Tabi birilerine yapacak iş lazım, bunu da diyecek cesaret lazım. O nedenle bari kötünün iyisini seçelim şeklinde bir yaklaşıma girmişler. Bir bardak suda fırtına koparılan bir organizasyon olmuş. O nedenle arkadaşlar, kendi projenizi kendiniz büyütün diyorum. 50-100 bin TL para için kendinizi de, projenizi de rezil etmeyin.

  1. Peki bize siz mi yatırım yapacaksınız veya bizi bu işlerle ilgili bilgilendireceksiniz.

   Öğüt vermeyi bu güzelim Türkiye'dede herkes yapıyor. YIKIN TABULARINIZI.

   1. Hele bir yatırım al da arkadaşım, sonrasını o zaman konuşuruz...O zaman anlarsın ne demek istediğimizi.

   2. Sırrı Sırrı

    UsN'ye katılıyorum. Melek Yatırımcı'yı yatırımcı olarak değiştirmek lazım aslında. Bireysel olarak saldırmanıza da gerek yok, herkes fikrini açıklamakta özgürdür. Benim de bildiğim enteresan örnekler var. Siz mi bilgilendireceksiniz derken, karşıdakinin gerçekten neler bilip bilmediğini de sizin biliyor olmanız lazım arkadaşım.

   3. Burada fikirler yarışmıyor hatta Burak Bey'de söylüyor bu bir yarışma değil diye.

    İyisiyle kötüsüyle Türkiye'de girişimcilik yaygınlaştırılmaya çalışılıyor.

    Ayrıca e-Tohum istediğini yapar bu kimseye düşmez çünkü onlarda bir şirket.

    Ayrıca ne proje rezil etmesi arkadaşım sende daha ekmek parası kavramı mı oluşmadı ne?:)

   4. Tiramisu Tiramisu

    UsN'nin dikkat çekmeye çalıştığı noktayı anlıyorum. Yaşadığımız bazı süreçler var bizim de...Bazı söylemleri birebire tutuyor. Fakat sizin biraz yaşayıp görmeniz lazım sanırım. Kolay gelsin...

  2. Cem Taner Cem Taner

   Güzel kerdeşim adamlar fikir değil, gi- ri - şim -ci se - çi - yor. En iyi fikir yarışması yan binada.

   1. Sturan Sturan

    Bence yanlış bir noktadan bakıyorsunuz. Bu konuda biraz hassas olmak lazım, girişimci seçiyorum diye çok sayıda örneği olan girişimler seçerseniz bu tarz algılar sonra derece normal hale gelir. Ayrıca, melek yatırımcıların birçoğundan "bizim için önemli olan özgün bir fikir olması, piyasada bariyer yaratmış olması ve arkasındaki ekiptir" gibi lafları duymuş birisiyim. Girişimciler ile kimsenin bir derdi yok zaten, onları tebrik etmek lazım lakin seçilen girişimlere (girişimci değil) bakıldığı zaman bu tanımın pek de tutan ya da desteklenen bir tanım olmadığını söylemek mümkün. O açıdan UsN'ye katılıyorum.

   2. Atilla Oğuzhan Durgun Atilla Oğuzhan Durgun

    @Cem TAner +1000

 19. Tarık Aziz Tarık Aziz

  Bu yorumları etohum girişimcileri de okuyordur diye yazayım dedim;

  E-tohum'da gördüğüm tüm girişimci arkadaşlar.

  Türkiye'nin en başarılı web girişimcilerinden oluşan bir jürinin yatırıma değer bulduğu girişimlerinize, ''tutmaz, orjinal değil, ı-ıh'' diyenleri boşverin, İşinize bakın. Onlardan bir kısmı sizi hiç bir zaman anlayamayacak. Anlamayacakları için de üzülmeyin çünkü böylece birçoğu bu sayede rakibiniz değil müşteriniz olacaklar. :)

  Sizi beğenmeyenler sizi bilmiyorlar. Kiminizin onların hayal ettikleri maaşları bırakıp bu yolu seçtiğini, kiminizin ise beğenmedikleri ''orjinal'' bulmadıkları girişim fikrinizle şu an ailenizi geçindirdiğinizi bilmiyorlar ... Nasıl ter döktüğünüzü, başarmak için neleri göğüslediğinizi, nasıl çalıştığınızı bilseler başka şeyler yazarlardı hakkınızda. Kolay gelsin.

  1. Murat Demir Murat Demir

   Tarık Bey,

   Böylesine içten ve samimi bir yorum için çok teşekkürler, girişimcilik ve yatırımcılık farklılık gerektiren kavramlar. Dünya'nın en başarılı yatırımcıları bile twitter'ı yatırım yapılabilir bulmadıklarını ama daha sonra yanıldıklarını anladıklarını itiraf ettiler, Walt Disnay, ilk Disnay Land'ı kurmak için gerekli krediyi görüştüğü 302. bankadan alabilmiş. Bu gibi örnekler açıkça gösteriyor ki yenilikçi fikirlerin kabul edilmesi kolay olmuyor, bu oldukça doğal bir tepki. Biz girişimcilerin bir görevi bu engelleri aşmak değil mi zaten

   1. Mehmet Karapınar Mehmet Karapınar

    Asıl sorunda burda, açıklanan hiçbir projede "yenilikçi" bir durum söz konusu değil.

  2. Güzel yazmışsınız. Katılıyorum.

  3. Atilla Oğuzhan Durgun Atilla Oğuzhan Durgun

   Tarik Aziz Bey, ne güzel yorum olmuş.Elinize sağlık.

 20. Tutku Sepeti Tutku Sepeti

  Öncelikle Burak hocayı tebrik etmek isterim. Katılım çoktu ve her geçen gün Etohum gelişiyor!

  Benim hoşuma gidenler arasında

  MyDLP - Gizli belge sızıntısını önlemek için (wikileaks e karşı)

  PembePanjur - Evlilik sitesi

  Sepeteindir.com - Domainleri guzel!

  Diğer e ticaret sitelerini biraz zayıf buldum. Biz katılmadık ama TutkuSepeti.com u daha yenilikci buluyorum :)

 21. Mustafa Mustafa

  E-Tohum gün geçtikce daha güzel oluyor. Etkinliği kaçıranların videoları izlemesini tavsiye ederim. Ayrıca güzel bir yazıyı paylaşayım. http://interneticaret.blogspot.com/2011/01/etohum-girisimcilik-grupanya-ciro.html

 22. Ahmet Algın Ahmet Algın

  Burak Büyükdemir'in projeleri seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu çok merak ediyorum ? Hazır bir e-ticaret scripti (Hemen Al) ile kurulmuş memlekettengelsin.com sitesini seçerken hangi kriterlere uyduğu için bu siteyi seçmiş çok merak ediyorum. Ben bu siteyi ilk 15 site arasında gördükten sonra diğer 14 sitenin bazıları için düşündüğüm olumlu yorumlarda biranda kafamdan siliniverdi. Burak Bey'den memlekettengelsin.com hakkında tüm web girişimcilerini tatmin edecek bir açıklama bekliyorum.

  1. Tutku Sepeti Tutku Sepeti

   Kesinlikle katılmıyorum.

   Öncelikle memlekettengelsin.com gibi sitelerde kullanılan teknoloji basit veya hazır bir script olabilir. Ve bence doğrusuda o. Yani herkez bir ürün satmak için sıfırdan tekerleği icat mı edecek. Bir insan programcı olmadanda çok başarılı bir internet girişimi yapabilir.

   memlekettengelsin.com sitesinin özelliği kurmuş olduğu network ve türkiyenin dört bir yanındaki firmalar ile anlaşmış olması. Bu başlı başlına bir iş ve tebrik etmek isterim. Fikir olarakda başarılı olucağına inanıyorum.

   Unutmamak gerekirki teknoloji bu tip bir girişimde en önemli unsur değildir. Önemli olan verdiğiniz hizmet, ürün kalitesi ve müşteri memnuniiyeti. Ve tabiiki en önemlisi marketing stratejiniz. Bunlar doğru olursa parasal tarafıda gelicektir.

   Saygılar.

   Hakan

   1. Ali Süren Ali Süren

    Benim babam da Abdullah Gül olsun ben de o network kısmını hallederim. :)

    Savunduğun site sence desteğe ihtiyacı olan bir site mi? Baba Cumhurbaşkanı ama oğlu destek alıyor. Bu olay ancak Türkiye'de olur zaten.

    Bu olay şuna benziyor, bazı işadamları yeşil kart sahibi ya aynı olay bunun için de geçerli. :)

   2. Ahmet Algın Ahmet Algın

    Sizde memlekimdengelsin.com sitesi gibi hazır script kullanarak kendi erotik malzemeler sattığınız sitenize girişim diyorsanız memketimdengelsin.com sizin için girişim sayılabilir ama benim için ve eminim çoğu girişimci için hazır script ile birşeyler yapmak girişim olarak sayılmıyordur. Bence eğer yeni girişim yapılacaksa bunun teknolojisi de girişimciye ait olmalıdır.

  2. Micheal Dirack Micheal Dirack

   +1

  3. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Memleketimdengelsin.com u kesinlikel bir site olarak düşünmemeniz gerekiyor. Arkadasında yürüttükleri muazzam bir çaba var ve çok da başarılılar. ürünleri, peyniri, dondurmayı kaymağı.. yurt dışına yollama imkanları olsa daha da başarılı olacaklar çünkü inanılmaz talep var. Fikir basit gibi görünsede onu hayata geçirmek çok zor. Hee yatırıma ihtiyaçları var mı? bence yok. ama şuan reklamın en iyisini yapıyorlar ki amaçları da buydu diye düşünüyorum.

  4. Ekrem Samsunlu Ekrem Samsunlu

   Ahmet. Bana sorsan memlekettengelsin.com ilk 15 içerisinde, ILK 5'e girer girişimcilik açısından derim. Üniversite'de okuyan öğrenciler tarafından basit bir hazır yazılım platformu kullanarak ayağa kaldırılmış, fikir olarak ''benim de aklıma gelmişti denebilecek'' fakat başarması zor bir proje.

   Türkiye'nin her tarafından her tarafına GIDA (dondurma dahil) nakletmeyi başarmak onlarca şehirde, yüzlerce tedarikçiyi bir standart atlında birleştirmek (hem de öğrenciyken) kolay değil.

   Üstü kapalı olarak, ilk 15'e seçilmesini ortaklarından birinin Cumhurbaşkanı'nın oğlu olmasına bağlaman, üsütne üstlük bu seçimi 15 kişilik bir jürinin yaptığını bilmene rağmen Burak Bey'den açıklama beklemen( Hem de tatmin edici:) şık olmamış. Önyargıdan kurtul, yaşamaya bak:)

  5. Tarık Aziz Tarık Aziz

   Ahmet ilk etohum 15 yorumlarında 3 kere (saat 21:59 bir post'a soru olarak, 22:00 yorum olarak, baktın tutmamış biraz daha üslubunu sertleştirerek bu gün öğlen tekrar) memlekettengelsin.com'a Cumhurbaşkanının oğlunun ortaklığını gündeme getirmişsin. Etohum' un sahalarına politika ve önyargı sokma. 3. kere kaşıma niyetiyle yeniden aynı konuyu açman buaradan art niyetli görünüyor.:(

   Markafoni, Mynet, Gittigidiyor'un kurucuları gibi adamlar jürideler ve 15 girişimciyi seçmişler 40 arasından. Nazar etme ne olur çalış senin de olur.

 23. Torpil Torpil

  Türkiye'nin 1 numaralı insanının desteğini arkasına alan bir girişim e-tohum'dan hangi desteği alacak. Yoksa destekler karşılıklı mı olacak?

 24. Bu konunun adeta özetini geçeyim:)

  Şimdi, projeleri sonuna kadar eleştirebilirsiniz, doğrudur hepsi var hatta bir girişimci harita kullanarak restoranları cafeleri gösteren bir site açacakmış ve diğer sitelerde böyle birşey yok dedi ama araştırmamış bile öyle bir web site var ve popülaritesi yüksek bir site.

  Neyse, projeleri eleştirin ama düzgün bir şekilde insana hakaret edercesine eleştirmeyin.

  Girişimcilik nedir onuda öğrensin bazıları ve öğrenmeniz için şu yolu izleyin:

  MICROSOFT'UN BING ARAMA MOTORU VAR VE O SAYFAYI AÇIN ORADA GELEN EKRANA "GOOGLE" YAZIN VE GİRİŞİMCİLİK NEDİR ARAYIN :):):):)

  İnşallah seneye oradayız:)

  1. Ahmet Algın Ahmet Algın

   Microsoft ve Google ikisi de hazır script kullanarak açılmış siteler mi peki ? Her ikisinin de kendine özgü teknolojiler kullandığını ve arkalarında geliştirme ekiplerinin bulunduğunu biliyorsunuzdur umarım.

   1. Sayın Ahmet Algın size sadece gülüyorum. Siz girişimcilik zirvesinde sunum yapan Sayın Berk Demir' dinleyin ondan sonra gelin yorum yapın oldu mu?

    Çünkü sizin bu yorumunuza karşılık girişimcilik zirvesini izleyen ve dinleyen herkes size gülecek:) Hatta Gülmeye Başladık Bile:):)

   2. Micheal Dirack Micheal Dirack

    DAS kim gülüyor çok merak ettim, zira Ahmet gerçeği söylüyor. Eğer hazır cms,hazır script gibi sayısız açığı bulunan ve yöneticinin arka planını öğrenmekte epeyece zorluk çektiği sistemler kullanacaksanız, kusura bakmayın ama büyümeyi göze alamıyorsunuz demektir. Lütfen bana hazır script kullanarak dev olmuş bir it firması söyler misiniz?

    Ayrıca Berk'in stumbleupon gibi projelerine biraz göz gezdirin, girişimciliğin "ben bir fikir buldum" demek olmadığını anlarsınız.

   3. Serhat Serhat

    DaS, gerçekten fikirleriniz, bilgileriniz çağımızın ötesinde. Bu arada kimin güldüğünü de söyleyeiblirseniz gerçekten çok memnun oluruz. Yani bunu tahmin edebiliyorsanız bu daha büyük projedir ve hazır script kullansanız bile kesin yatırım alırsınız diye düşünüyorum :) Yanıtlarınıza genel olarak bir baktım da, "ee öyle olmaz, sen ne anlarsın, size gülüyorum" tarzındaki cevaplarınız enteresan bir tartışma anlayışınız olduğunu gösteriyor. Sebeplerini iyi düşünmek lazım :)

  2. "micheal dirack" ve "Serhat" arkadaşlarım girişimcilik zirvesini sonuna kadar izledim ve neyin ne olduğunu biliyorum. Ben “ee öyle olmaz, sen ne anlarsın, size gülüyorum” diye hatta ve hatta sen ne anlarsın gibi kelime hiç mi hiç kurmadığımı düşünüyorum. Ben ki eleştirirken kişileri değil projeleri eleştirin diyecem ondan sonrada "sen ne anlarsın" diyeceğim birisine, bunun olması mümkün mü acaba?

   Ben "size gülüyorum" derken Berk DEMİR'in girişimcilik zirvesindeki bir cümlesini aldım koydum ama "Ahmet Algın" arkadaşımız onu ters düz edip kendine göre çevirmiş:)

 25. Hakan Yilmaz Hakan Yilmaz

  öncelikle bu girişimleri jüri seçti ve jüri e-ticaret ağırlıklı. dolayısıyla seçimleri bu gözle incelemek gerekir. Seçilen sitelere başarılar diliyorum. benim ilgimi çeken projeler ise, petarkadaş ve sporcutv

 26. Mert Bolluca Mert Bolluca

  İlk 40taki projeleri de bir degerlendirelimmi?

  Bence cok basarili projeler var.

  http://www.etohum.com/2011-etohum-40-girisimi

 27. Hakikaten bu memlekettengelsin ne ayak oldu şimdi anlamadım :) Çocuk şirketi sattı herhalde birine, o da batırınca e-tohum'mu sahip çıktı?

 28. Erkut Erkut

  gecen yil secilenlerin bircogu domain parking olmus ! yani baslamadan bitmis ! jüriyi tebrik ediyorum projeleri cok iyi incelemisler :D

 29. Vedat Vedat

  Sonuçta hepsi birer girişim. Cesaret, işe başlamak hepsi birer adım ve desteklenmesi gerekir. Sadece herkes gibi biraz zeka kokan, yenilikçi anlayış görmek isterdim. Ama bu genel sorunumuz değil mi? Sonuçta organizasyon iyi ve güzel ama sonuçlar e-tohum açısından tatminkar olmuyordur diye düşünüyorum. Alışveriş sitesi bakkal açmak gibi gibi oldu heyecan duymuyorum. I-Pad gazetesi vs. daha heyecanlı işler olabilirdi.

 30. Muhtar Muhtar

  Hocam, internetten çiçek, böcek, çanya, ayakkabı falan satıyorsan "öyle özgün bir fikir lazım" geyikleri hikayedir. Müşteri kitlen de varsa büyük ihtimalle ilk 15-40 içerisindesin. Juriye bakarsanız zaten hepsi e-ticaret ağırlıklı.

 31. Cem Taner Cem Taner

  Medra/MyDLP ve Betikus 2 yenilikçi proje favorim.

  Sepeteindir.com, memlekettengelsin.com, oyuncakdenizi.com ve malzemem.com (ilk 15'e girmemiş ama olsun) e-ticaret favori projelerim. Desteklemek için alışveriş yapacağım :)

  Başarılı olacaklarına inanıyorum.

 32. Mahmut Keleş Mahmut Keleş

  Yatırımcılara gider gösterebilecekleri yeni projeler, birilerine de yapacak yeni işler çıkmış. Seçilen projeleri bir kez daha tebrik ediyorum. Buradan şunu anlıyoruz. Süper bir fikre gerek yok, sıradan bir e-ticaret siten varsa, gelir modelin de tutmuş ise ve buna rağmen her nedense etohum'a başvurmuşsan, seçilmemen içten bile değil.

 33. Aykut İçöz Aykut İçöz

  Bu 15 girişim ve sahiplerini kutluyorum. Her birinin daha büyük ve geniş katma değeri olan hizmetler verecek seviyeye gelmesini diliyorum. Var olana benzer değil, ancak farklılığı daha fazla olan işlerin başarı şansı daha fazla olacaktır görüşündeyim.

  etohum’un ana gücü Burak Bey'i organizasyonu başarılı bir şekilde planladığı ve yürüttüğü için gönülden tebrik ediyorum. Daha nice girişimler ve organizasyonlar görme dileği ile...

 34. Burak Burak

  sıradan projeler gibi geldi bana çoğu. zaten olan sitelerin taklitlerinin başka bir domain adıyla sunulması olmuş malesef.

 35. Tarık Tarık

  Seçenleri burada suçlayamayız.

  Demek ki aralarından en iyisi bunlarmış.

  Tıpkı geçen sene ve ondan önceki senelerde olduğu gibi.

  1-2 tane girişim çıkar diğerleri kaybolur gider.

 36. Cem Taner Cem Taner

  Fikir FETİŞLERİNE girişim tavsiyeleri (bunlar başka yerde yok):

  Girişimci olmak için hiç düşünülmemiş orjinal bir fikriniz olsun.

  İşinizi web üzerinden yapacaksanız size yakışacak komplike programlama stratejileri planlayın. Web'in paylaşım ruhundan ve hazır kodlardan uzak durun.

  Sürekli gelecekte başınıza gelebilecek aksilikleri düşünün. Zorluklara fokus olun.

  Yanınızdan bir bir geçerek başarıya ulaşan ''ortalama zeka'' ürünü projelerin eksiklerini bulun, içten içe dalga geçin.

  Yatırım alarak hayallerini gerçekleştirmek için uğraşan işini bırakmış, evlenmeyi ertelemiş, kirasını ödemekte zorlanan insanlara ve projelerine burun kıvırın.

  Henüz portakalda enzim olan ama, uzun zamandır kafa patlattığınız projenizi kafadan bir iki milyon dolardan (euro da olur) değerlendirin.

  Siz büyüksünüz ve unutmayın eşsiz bir fikiriniz var. İşiniz neredeyse tamam sayılır. Ama olurya başaramazsınız (zaten bu ihtimali hiç gözardı etmediğiniz için kimse size aptal da diyemez) üzülmeyin suç sizde değil.

  Siz bu ülkede. San Francisco'da olsanız kral olurdunuz.

 37. O kadar çok kişi eleştirmiş ki şaştım kaldım. Ne çok girişimci cengaver varmış ülkemizde.

  Bu eleştirenler

  Şu ana kadar ne yapmış ?

  Projeleri ney ?

  Ne başarmışlar ?

  Hangi konuda uzmanlar ?

  Bu soruları önce kendilerine sorsunlar sonra o projeleri değilde o projeleri kazanmaya layık gören jüri üyelerinin durumuna baksınlar. Birde bu soruları o jüri üyeleri için sorup cevap arasınlar. Sonra yorum yapsınlar. Jüri üyeleri kendini ispat etmiş başarılı insanlar. Neden diye düşünmeyip direk yargısız infaz yapmak acizliktir.

  Eskiden bir reklam vardı ya o aklıma geldi.

  AĞZI OLAN KONUŞUYOR :)

 38. Mehmet Mehmet

  ya TR de ne zaman bir icraat olsa, sert elestirilerden nasibini mutlaka aliyor..

  bi de internette cok ciddi innovasyon neden beklenir anlamam bir turlu.. bu "Rocket Science" degil ki..

  zaten ciddi bir innovasyona sahip bir site dev bir sirkete donusuyor ileride.. Amerika da bunun ornegini goruyoruz.. insanlarin boyle projelerden neden cok buyuk beklentileri olur halen anlamis degilim.. ne kadar mukemmelliyetci bir milletiz..

  insani Turkiye de proje yapmaktan sogutuyorsunuz..

  zaten siteler pat diye kapatiliyor.. bi sizin sacma sapan elestirileriniz eksikti.. (olcuyu kaciranlari kastediyorum)

 39. Mehmet Ali Nalbant Mehmet Ali Nalbant

  Bana göre tam bir hayal kırıklığı. Daha yenilikçi girişimlerin çıkmasını beklerdim. İkincisi bu bütçe çok az, üçüncü bu girişimler bu parayı almaya aday, alması garanti değil?

  Genç girişimciler gidin başka fonlar arayın!

  1. Sonuçları hayal kırıklığı gören arkadaşlara katılıyorum. Aslında bu hayal kırıklığının en önemli nedeni Burak Bey'in bir yıldır verdiği çaba neticesinde beklentilerimizin yükselmesi. Ammaaa maalesef problem E-Tohum'da değil. Problem iyi girişimler üretmesi gereken kişilerde. Yani bizlerde. E-Tohum iyi girişimleri ve yapılabilirliği olan fikirleri keşfetmekten ve desteğe ihtiyacı olan projeleri çeşitli şekillerde destekleyerek yatırıma hazır hale getirmekten öte bir misyona sahip değil. 2000 başvurunun içinden çıka çıka bu projeler çıktıysa demek ki eldeki mal budur arkadaşlar. E-Tohum müthiş projeler çıkarmak istemez mi. Sonuçta E-Tohum da ticari bir girişim. Ne kadar çok bomba patlatırsa o kadar iyi. Hiç yoktan girişim var edemeyeceklerine göre bu sene bu projelerle idare edeceğiz artık.

   "X başvurusu vardı seçilmedi halbuki bunun desteklenmesi gerekirdi." dediğiniz projeler varsa yazın buraya linkini. "Hakkatten bu iyiymiş, haksızlık edilmiş" denilen bir proje çıkarsa söz veriyorum ben arsızlık edip Burak Bey'in, yatırımcıların kapısının önünde çadır kuracağım, kapıdan kovulup bacadan gireceğim ve tek tek hepsini anlatacağım :) Ama biliyorum ki yok. Varsa da ya e-tohuma başvurmamıştır ya da kendini ifade edememiştir. Sonuçta fikir tek başına yeterli değil. Onu yapacak kişi de önemli. Aslında bu fikirden de önemli. Benim 1 günde aya gidecek bir fikrim var ama yapacak adam yok. Ne işe yarar bu fikir.

   Bugün ne kadar eleştirilse de e-tohum'un geleceğine inanıyorum ve e-tohum gibi farklı oluşumların da ortaya çıkmasını diliyorum. Hatta eleştirilmesini bile başarısına bağlıyorum. Her yıl bir önceki yıldan daha iyi olacak. Buna inancım tam.

   Ha bir de 250 bin lira max. yatırım miktarı değil. Bu bir destekleme fonu. Yani projeler yatırıma hazır hale gelene kadar destekleme amaçlı kullanılacak bir miktar. Zaten adı üzerinde *tohum*. Projeler yatırıma değer düzeyde olsalar E-Tohum'a falan filan ne gerek var ki. 500 bin'lik yatırıma gerek duyan ve parıldayan bir proje varsa Angel'lardan biri basar parayı ortak olur...

   1. Recai Uluced Recai Uluced

    Emre Bey;

    Çok emin konuşuyorsunuz. Biliyorum ki yok derken. Acaba başvuruda bulunan herkesin listesi elinizde var mıdır? Var ki bu kadar eminsiniz. Bize de söyleseniz elenen girişimleri biz de görsek.

   2. Sayın "Recai Uluced" Sayın "Emre Eren" için çok emin konuşuyorsunuz ama ilk önce okumak lazım Emre Eren'in bahsettiği bazı konular e-tohum resmi sitesinde mevcuttur.

 40. Proje başına düşen miktar çok az. Ancak 3 ay ofis + developer + satış elemanı + masrafı karşılar.

  MyDLP gelecek vaadediyor.

  1. Mehmet Yayla Mehmet Yayla

   Arkadaşlar ;

   Yukarıdaki bazı yorumları okurken çok güldüm.

   E-Tohum 15'ten ne beklediğinizi de çok merak ettim.

   Demek ki yaptığınız daha güzel işler var ki mevcutları eleştirebiliyorsunuz.Ya da uçuran,kaçıran web projeleri biliyorsunuz da söylemiyorsunuz...

   Ben ağır eleştiri getiren arkadaşların ne önerdiklerini merak ediyorum.

   Daha girişimcilik nedir iş fikri nedir bunun anlamını tam kavrayamadık sanırım.

   Hep güzel bir söz gelir aklıma böyle durumlarda : "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak"...

  2. Ben öyle birşeymi dedim anlamadım? Fikirlere birşey demedim gördüğünüz gibi, sadece verilen miktar çok az dedim.

 41. Mehmet Yayla Mehmet Yayla

  Arkadaşlar ;

  Yukarıdaki bazı yorumları okurken çok güldüm.

  E-Tohum 15′ten ne beklediğinizi de çok merak ettim.

  Demek ki yaptığınız daha güzel işler var ki mevcutları eleştirebiliyorsunuz.Ya da uçuran,kaçıran web projeleri biliyorsunuz da söylemiyorsunuz…

  Ben ağır eleştiri getiren arkadaşların ne önerdiklerini merak ediyorum.

  Daha girişimcilik nedir iş fikri nedir bunun anlamını tam kavrayamadık sanırım.

  Hep güzel bir söz gelir aklıma böyle durumlarda : “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak”

 42. Yener Arslan Yener Arslan

  Projeleri değerlendirilip, 250 bin TL lik yatırımdan pay almayı hak eden arkadaşları tebrik ediyorum. İnandıkları projelerini tamamlamışlar ve yatırım alıp işlerini daha da büyütmek istiyorlar. Bazı arkadaşların dediği gibi 3-5 yıl önce tutmaz dediğimiz projelerin ciddi yatırımlar aldığını görüyoruz. Darısı düşünüpte hayata geçiremenlerin başına.

 43. Aydoğdu Aydoğdu

  "Sepeteindir.com adlı sitenin neresi bir girişim anlamış değilim. Sitenin header kısmı birebir kopya olarak şirketimizin sitesinden alınmış! Ayrıca presta shop adlı free yazılımı kurmuşlar. Bunu da etohum girişimi olarak seçmişler."- Bir bilen.

  Aynen böyle işte etohum'da acilen jüri değiştirmek gerekli bence tamam ticaretten anlamaları iyi de bu adamların seçeceği proje de ya kolan oluyor ya standart alışveriş sitesi bu mudur yani yurdum yaratıcılığı.

  Ayrıca ben seçilemeyen işlerden vay be diyeceğiniz çok yaratıcı işler olduğunu iyi biliyorum (1 değil bir kaç tane ama onlar seçilemez çünkü kopya değil.)

  1. Sayın "aydoğdu" neden sürekli site header bizden çalmışlar diyorsunuz ve neden sürekli free yazılım kullanmışlar diyorsunuz. Eğer sitenizden çaldılarsa gidip dava açın avukat tutun kaldırtın çokmu zor. Niye bunu yapmıyorsunuzd sürekli aşağılıyorsunuz.

   ve ayrıca...........

   Sizi nefretle kınıyorum. Siz hangi hakka teşebbüsen jürilerin değiştidilmesi gibi yersez cümleler kuruyorsunuz.Sizin değişmesi gerek dediğiniz jürilerin bir başarısı var özelliklede Sayın Nevzat Aydın'ın.

   1. Aydoğdu Aydoğdu

    Benim sitem değil o, yukarıdaki bir bilen isimli arkadaştan alıntı yaptım, yoruma dikkatli bakarsan görürsün Das.

    "Sizin değişmesi gerek dediğiniz jürilerin bir başarısı var özelliklede Sayın Nevzat Aydın’ın." Ben başarısız adamlar mı dedim?

    "bence tamam ticaretten anlamaları iyi de bu adamların seçeceği proje de ya kolan oluyor ya standart alışveriş sitesi bu mudur yani yurdum yaratıcılığı." dedim ve hala aynı düşünüyorum.

    Nevzat bey başarılı birisi tabii ki ama yemeksepeti'ni ABD'de görüp kopyalamadı mı? kendi mi yarattı bu sistemi?

    Adamlardan kopyalanan sistemlerle mi onlarla yarışacaksınız? ( ha amacınız bu mu 3-5 kazanmak mı onu belirlemek lazım önce ) ve etohum gibi projelerin gençleri para kazanan iş başarılıdırdan ziyade yeni ve yaratıcı işler yapmaya yönlendirecek- motive edecek projeler olması gerektiğini düşünüyorum.

    Bu kafayla onlar yapar biz kopyalarız, orjinali gelip bizi satın alsın diye bekleriz, gelip satın almazsa batarız, işte durum bu.

 44. Biliyorum bu konu hakkında çok fazla yazı yazdım ama kusura bakmayın. Birilerini bilgilendirmek çok güzel birşey çünkü.

  Şimdi!!! Çoğu kişi yok efendim projeler böyle yok projeler ücretsiz yazılımlarla kurulmuş catta curtta...

  E-tohumun tüm sayfalarını kelime kelimesine okumaya çalıştım nedir bu e-tohum diye eskiden ama hala okumayanlar varki bay çok bilenler yerden yere vurdu.

  E-TOHUM NEDİR?

  e-tohum bir dernek veya bağış yapan bir kurum değildir. E-tohumda çoğu kuruluş gibi bir ticari amacı vardır.

  E-TOHUM GİRİŞİMCİYİ NASIL SEÇER?

  e-tohum sadece ve sadece girişimciye bakar ve ona göre seçer ayrıca e-tohum girişimcilerin projelerini veya ne ile ilgili olduğunu dinlemek veya konu ile ilgilenmek zorunda değildir.

  E-TOHUM BİR YARIŞMA DEĞİLDİR. GİRİŞİM DEĞİL, GİRİŞİMCİ SEÇİLİR.

  E-TOHUM AMACI NEDİR?

  e-tohum yeni fikirler üretmeye çalışmaz eğer öyle olsaydı Ay'a gitmek için olan projeler seçilirdi.E-TOHUM TÜRKİYE'DE GİRİŞİMCİLİĞİ YAYMAK, BU GİRİŞİMCİLİK ANLAYIŞININ ZEMİNİNİ OTURTMAK AMAÇLARI ARASINDADIR.

  e-tohumdan aklımda kalanlar bunlar şunu söylemek gerekirse SİLİKON VADİSİ'NDEN bahsediyoruz. Silikon vadisi, USA kendi fonlarını kurarak oluşturdu, büyük destekler verdi ve bu sonuca geldi.

  Hangi insan doduğu an yürümeye başlar bana birisi açıklasın.

  Lütfen ülkemizde yavaşta olsa ilerlemeler hatta kıvılcımlar çakmaya başladı, bizimde bu ülkenin vatandaşı olarak bir marka çıkmasını istiyorsak o gençleri kaybetmemeliyiz, bugün basit bir e-ticaret sitesi olabilir ama yatırım aldığında bir hevesle bu işe atılacak ve tek düşüncesi herkesçe bilinen bir web sitesi açmak olacaktır hayali bunun içinde fikir üretmeye başlayacaktır.

  AMA WEBRAZZİ'DE BU KONUYA ÖYLE ELEŞTİRİLER YAPTINIZ Kİ O GENÇLERİN ÇIKARMIŞ OLDUĞU KIVILCIMLARINDA ÜZERİNE SU SERPMİŞ OLDUNUZ.

  Geçenlerde Webrazzi'de bir şeyi 3 kelime ile anlatma ile ilgili bir website açıldı ama hiç biriniz bu ne biçim bir şey demediniz... Ne yazıkki bir Türk girişimlerini ise yerden yere vurdunuz.

  O siteyi kurana nemi oldu ne olacak iş teklifleri aldılar.

  CHATROULETTE vardı onu kurana nemi oldu 200'den fazla iş teklifi aldı, evinin önüne limuzinle iş adamı gelip iş teklifindi bulundu.

  NEDEN Mİ??? NEDEN Mİ?

  Orası silikon vadisi, Girişimciliğin kalbi ve orası doğalı çok fazla oldu onlar koşuyorlar.

  BİZ NE YAPIYORUZ?

  Biz ise henüz emekliyoruz ama emeklerken bile düz yolda değil yersizce eleştirenlerin sayesinde rampayı emekleyerek çıkıyoruz.

  Bu arada "gençler felan dedim ama bende yaşlı değilim 18 yaşındayım.

  SON OLARAKTA İÇTENLİKLE ŞUNU SÖYLEMEK İSTERİMKİ...BEN VE BENİM GİBİLERİN AKLINDA MUAZZAM BİR PROJE OLSA VEYA FACEBOOK, GOOGLE GİBİ PROJE OLSAYDI AİLEMİ VE BAŞKALARINA GİDİP BUNDAN BAHSEDİNCE SİZE 7 KELİMEDEN OLUŞAN 2 CÜMLE KURARLAR "NE İŞİN VAR BUNLARLA, GİT DERSİNİ ÇALIŞ" GİBİ BİR CÜMLE DUYULURKİ HALADA BUNU DUYMAKTALIM.

  İşte kaybettiğimiz nokta bu Türk insanına bilgisayar oyun amaçlı gibi yüklenmiş bunun sebebide çocuklarının v.b. davranışlarının yanı sıra ara sıra gazete ve TV'de çıkan yok şiddet oyunları böyle-şöyle diye haber yapmaları.

  "ALLAH AŞKINA SÖYLER MİSİNİZ HANGİ ÇOCUK LİSEDEYKEN AİLESİNE ANNE-BABA BEN BİR SOSYAL OYUN YAZICAM DEYİPTE AİLESİNİN DESTEĞİNİ ALABİLİR VARMI BÖYLE BİRŞEY"

  Chatroulette kuran çocuk babasına söyleyip 10 bin $ para almış babasından.

  ASIL GİRİŞİMCİ NEDİR BİLİYOR MUSUNUZ? GÜVENDİĞİ FİKRİ UĞRUNA BAŞKA ŞEYLERİ UMURSAMAYIP ELİYLE İTENDİR, MİLLET SİZE GÜLERKEN BEN YAPARIM DEYİPTE KİMSEYİ UMURSAMADAN YAPTIĞINIZ İŞTİR.

  Size bir olayımı anlatayım:

  DIASPORA adlı bir site için 4 ünv. genç bir video çekip yayınlayıp kendilerine yardım etmelerini istediler ve 200 bin $ yardım aldılar halktan ve bu sitenin konusunuda söyleyeyim Facebook gizlilik sorununa karşılık bir sosyal ağ kurdular. Kimse demediki Facebook var ne diye yapıyorsun demedi.

  Neyse; bende o düşünüyordum bir site açmayı ama imkan yok bende dedim böyle bir şey yapsam mı diye ama Türkiye'de zordu, bunu arkadaşlarımla paylaştığımda bana güldüler ama ablam destekledi aldım kamerayı çektim. Bir domainim ve banka hesabı vardı. Çektim ücretsiz hostingi alan adıma açtım siteyi, paypal v.b. ama birşeyler eksikti oda bundan kimsenin haberi olmayışı.

  Açtım Mozillayı "Tıkırtı Gazetesi", "Webrazzi"(O zamanlar yeni yeni webrazzi'de takılıyordum) v.b. birçok yere mail ile iletişim formlarını doldurarak ve SPAM'lar ile yaymaya çalıştım ama SONUÇ = 0

  Belki çok fazla dalga geçildi ama sonuçta birşeyler yapmaya çalışmıştım.

  O yüzden en kötü bir girişim bile yersiz eleştirileri hakketmiyor...

  Çok uzun oldu heralde ama.

  Teşekkürler...

  1. das yorumlarına biraz baktım da gerçekten saçmalıyorsun. bedava hosting ile istersen new york times'a gönder, seni kaale almazlar. bir hosting parası bile mi bulamıyorsunuz yahu, spam ile yaymaya çalıştığınız proje mi next big thing olacaktı?

   evren diyalektiktir, şimdi karşılaştığın zorluklar ileride büyük başarıları sağlayabilir. söyleyip durduğun amerika'nın kuruluş hikayesini lisede öğretmediler mi?

   threewordsme zaten tutmuş bir proje olarak geldi webrazzi'ye, hatta techcrunch'ta coverlanmasına, cnn'e çıkmasına rağmen bayağı eleştiri de geldi türk kullanıcılarından (friendfeed'de biraz arat).

   bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma, gelecekte çok ağrır başın.

   1. Neden bir forumda tanıştığım birisinin bana sunucusundan bir alan vermesi çokmu kötü birşey.

    Konumuz "ff" değil webrazzi'deki konu ben "ff" baz alarak değil webrazzi baz alarak yazdım.

    Ayrıca Amerika'nın kuruluş hikayesi anlatılda ama size karşınızdaki bir insanla nasıl iletişim kuracağınız hem okullarda hem de ailenizde öğretilmedi galiba.

    Benim söylediklerim gayet açıktır. Girişimcilere herhangi bir eleştiride bulunmayın, projelerine eleştiride bulunun. Ama buda sınırlarını zorlamasın çünkü e-tohum girişim değil girişimci seçer.

 45. herseye eyvallah da bu ne hakkaten yahu Memlekettengelsin.com mus... ooh-ne-a-la-memleket.com :)

  -babasına sirin gozuksun diye haklarinda haber yapmayan medya(?) kanalı var m?

  -reklam vereni diledigi gibi yonlendirir (sıkıysa karsı gelsin)

  -ihracatta burokratık sıkıntı yasamayacagı bellı

  -satıs pazarlama problemı oldu mu "babacım yaaa oynatmıolar" dıye bir alo dedi mi sorunu cozebılcegı kanalları da bol.. oooh aman ne kebap :)

  jüri işini biliyor :) ben saniye durmam hemen yatırım yaparım. siz girismciler de bu kadar naif olmayi birakin. okulda sinava hazirlanmiyorsunuz. burasi pazar, burda gözün gordugu temel kavramlar para ve güctür. o heyecan o bahsi gecen ruh vs pratikte boyle delik tesik edilir iste

  1. Evet. "Keşke ben de içinde olsam" dediğimiz şeylerin içinde siyasetçi, iş adamı çocuklarını görmek, bunların yakınlarına her türlü imkanın sağlandığını düşünmek ne kadar sinir bozucu değil mi. Elimizdeki imkanların daha kısıtlı, başarı şansımızın daha az olduğunu, elimizden bir tutan olmazsa bir yerlere gelemeyeceğimizi hissettiren düşünceler bunlar...

   Belki siyasetçi yakını olmak memlekettengelsin.com'a bazı sorunları bizden daha hızlı aşacak kolaylıklar sağlayabilir. Ancak iş emek verilerek helal kazanılan parayı bir işe yatırma noktasına geldiğinde hiç bir yatırımcının gözü siyasetçi falan görmez. Hatta bu noktada bu kimlik bence bir dezavantajdır. Yatırımcılar projeye kendini adamış, iki gün sonra sıkılıp bırakmayacak kişilerle birlikte çalışmak ister. Siyaset saygı görebilir, trafikte öncelik tanıtabilir, bir tanınmışlık sağlayabilir ama siyaset sucuk sattırmaz. Kimse bilmem kimin yakını diye siteye girip baklava siparişi vermez.

   Çevrelerinde hazırolda bekleyen o kadar zengin iş adamına rağmen bu proje e-tohuma geldiyse ben sadece şunu anlarım. Babanız Cumhurbaşkanı bile olsa Türkiye'de internet girişimi yapmaya kalkışan herkesle aynı noktadasınız. Öyle reklam verene baskı yap, kanun dışı ihracat yap, sıkıştın mı babana koş'la olmaz bu işler. Yılbaşı gecesi saat 00.30 civarında twitter'dan Burak Büyükdemir'in video upload ettiğini farkettim. Normalde bu insanların siyasetçi çocuklarına torpil yaparak geldikleri noktada günlerini gün etmeleri, partiden partiye koşmaları gerekmez mi? Sizce bu insanlar "dur ben şu siteye bir kıyak yapayım belki Cumhurbaşkanından bir avantam olur" diye düşünmüş olabilirler mi? Bence bütün herşeyi bunun gibi basit bir noktaya indirgemek doğru bir düşünce değil. Bu yanlış düşünceler sadece kendi motivasyonumuzu düşürürür, çalışma isteğimizi yok eder, başka da kimseye birşey olmaz.

   1. Mehmet K. Mehmet K.

    Yılbaşı gecesi video upload etmek işini saygıyla yapmaktan çok iş kolik olmakla ilgili birşey bence kimse yılbaşı gecesi video'yu izlememiştir zaten.

   2. Bravo :) Ne anlamlar çıkarıyormuşsun.

    Bir XYZ Ülkesi düşün:

    10binlerce insanın telefonlarının dinlendiği, özgürlüklerin ayaklar altına alındığı, beğen beğenme defalarca vergi şampiyonu olmuş ülkesinin en büyük medya kuruluşuna 3,2 milyar dolarlık ceza kesip elindeki yayın kuruluslarını satmaya zorlandığı, tv radyo kanallarının baskı altına alıp kapattırıldığı/el değiştirildiği bu XYZ ülkesinde o ülkenin bir bakanının ya da cumhurbaşkanının oğlununun etrafta duyduğu eğlenceden tad almak için katıldığı girişimcilik zirvesinde ilk 15 e girmesi EMİNİM yüzlerce girişimciyi motive etmiştir. Onlarda acayip bir eşitlik duygusu yaratmıştır :)

    Bütün ticaret dibine kadar siyasete batmışken buraya da siyaset karıştıranlar utansın!

    Bakan olduğu için, başarılı notlarına rağmen kendi oğlu yerine Yaşargil'e burs verdiren ya da memleket yönettiği için oğulların ticaret yapmasına izin vermeyen siyasetcilerin yaşadığı yıllardan bu yana memleketin girişimcilerinin de "sindirebilitesi" çok artmış demek ki!

    memleketten-önce-adam-gelsin.com domaini bende bu arada. ilgilenen varsa satabilirim :)

   3. *Mehmet K.: Bunu "biz nasıl yılbaşı gecesi bile çalışıyorsak herkes çalışıyor" anlamında söyledim. Artı girişimcilik biraz da işkoliklik değil mi zaten?

    *emrah: Açıkçası memlekettengelsin.com ülke siyasetinde nasıl bir yer teşkil ediyor hiç bilmiyorum. Ben de bahsi edilen kişileri ancak sizler kadar biliyorum. Konu biraz farklı noktalara gitmiş. Herneyse. E-Tohum iyiyi kötüyü belirleme organı değil. Kendi çapında bir girişim o kadar. Ekip toplanır, bir takım kararlar verir, biz de bu kararları beğenir veya beğenmeyiz... Ama bunlar memleketteki internet girişimcilerinin motivasyonunu olumsuz etkileyecek çapta şeyler değil. O kadar da büyütmemek gerek.

    Yıllardır söyleyip durmaz mıyız neden Türkiye'den iyi internet projesi çıkmıyor diye. İşte bazı kişiler kendilerince bir çözüm düşünmüşler ve bu amaçla bazı faaliyetlerde bulunuyorlar. Ben de bu faaliyetlerin uzun vadede faydalı şeyler olduğunu düşünüyorum. Ben de bahsettiğiniz olumsuzlukların karşısındayım. Ancak bunların karşısında olmak memlekettengelsin'e de karşı olmayı gerektirmiyor.

 46. Bu girişimi yerinde ve gerekli görüyorum. Sonuç olarak hiç kimse, hiçbir şirket babasının hayrına bu işlerle uğraşmıyor ve bence etohum'un da kendi stratejilerine göre bazı planlar içersinde olduğu veya ona göre hareket ettiği gayet anlaşılır bir konu.

  Ancak bir siyasetçinin hele ki Cumhurbaşkanı'nın oğlunun gayet sıradan bir projesini aday listesini almak diğer adaylara alenen hareket sayılır.