Acunn.com Cumartesi Günü Açılıyor!

Acunn.com Cumartesi Günü Açılıyor!

Geçtiğimiz günlerde Acun Ilıcalı'nın internet projesi Acunn.com ile ilgili haberi ve sitenin ilk ekran görüntülerini sizlerle paylaşmıştık. Bu haberimizden sonra Acun Medya'nın kardeş şirketi Acun İnternet ile iletişime geçtik ve siteyle ilgili bilgileri direkt birinci ağızdan aldık.

Öncelikle büyük önem verilen bu proje için şirketin Levent'teki ofisinde 30 kişilik bir ekip oluşturulduğunu belirteyim. Ayrıca projenin başında da internet sektörü deneyimi olan iki isim yer alıyor. Bu isimler şirketin Genel Müdürü Bilhan Bilge ve Genel Koordinatörü Baha Uyar.

İlk haberimizde de paylaştığımız gibi sitenin alan adı olarak Acunn.com kullanılacak ancak satın alınan Acun.com alan adı da bu adrese yönlendirilmiş olacak. Haberimizin başlığında da paylaştığımız gibi Acunn.com 9 Nisan 2011, Cumartesi günü yayına alınacak. Yani, aslında aşağıda anlatacağımız birçok noktayı bu Cumartesi günü kendiniz görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Haber, spor, ekran ve eğlence şeklinde 4 ana bölümden oluşacak olan Acunn.com için yüksek trafikleri kaldırabilecek ciddi bir altyapı yatırımı yapılmış. Hatırlarsanız Acun Ilıcalı çeşitli gazetelere verdiği röportajlarda aylık 10 milyon ziyaretçi ve toplam 7 milyon üye hedeflediğini belirtmişti.

Nihat Doğan'lı Survivor'ın kamera arkası görüntüleri ve canlı yayını Acunn.com'da olacak

Ekran ve eğlence kategorileri ile sektördeki diğer sitelerden farklılaşmayı hedefleyen Acunn.com, videoları konusunda oldukça iddialı. Son günlerde özellikle Nihat Doğan sayesinde yaşanan sosyal medya patlaması ile ses getiren yarışma programı Survivor'ı gün içinde de canlı yayınlayacak olan Acunn.com'un video sayfaları HTML 5 uyumlu olarak hazırlanmış. Bu sayede video yayınları iPad, iPhone gibi mobil cihazlardan da izlenebilecek. Ayrıca yarışmanın kamera arkası görüntüleri de Acunn.com'un sunacağı fark yaratacak içeriğin ne olacağı yönünde fikir veriyor.

Basit ama bağımlılık yaratacak ödüllü oyun "Var mısın yok musun?" etkisi yaratabilir

Aldığım bilgiler doğrultusunda bağımlılık yaratacağını tahmin ettiğim bir oyunu da bulunan Acunn.com, burada yöneticilerinin tabiriyle "para ile satın alınamayacak" ödülleri ziyaretçilerine sunmayı hedefliyor. Oyunun ne olduğunu paylaştılar ancak haberimizi hazırlarken oyun kurgusunu anlatmamamızı özellikle rica ettikleri için bu taleplerini geri çevirmiyoruz. Şunu söyleyebilirim ki, basit ama "Var mısın yok musun?" gibi ses getirecek bir oyun. ;)

Sosyal medya aktif ve etkili şekilde kullanılacak

Sosyal medyayı aktif şekilde kullanmayı hedefleyen Acunn.com bu çalışma için de ekibi içinde kadrolar oluşturmuş. Zaten sosyal medyada varolmak için Acun Medya'nın sahip olduğu programları göz önüne alınca şirketin özel bir çaba sarfetmesi gerekmeyecek diye düşünüyorum.

Acunn.com'un başarılı olması sektör için önemli

Webrazzi yazarlarından Serkan Ünsal'ın 2 gün önce paylaştığı haberde Acunn.com'la ilgili görüşlerimi paylaşmış ve "Sektöre dikkat çekmesi adına Acunn.com projesini değerli buluyorum, ama başarısız olması durumunda yeniden bir ixir.com örneği görmek istemem." demiştim. Bu görüşümü tekrarlıyorum.

Çünkü, Acunn.com projesi başarılı olursa ve hedefler tutturulursa, internet dışı sektörlerden bu alana geçişler artacaktır. Bu artış beraberinde internet girişimlerine büyük grupların yatırımlarını da getirecektir. Amerika ve Avrupa'da olduğu gibi ülkemizin özellikle medya gruplarının yeniden internet stratejilerini gözden geçirmeleri ve bu alana yatırım yapma kararı almaları söz konusu olacaktır, ki bu sektörün büyümesi için oldukça önemli bir konu.

Yazımın başında da belirtiğim gibi Acunn.com yetkililerinden aldığımız bilgiye göre site Cumartesi günü yayına girmiş olacak. Sonrasında ise yaratacağı etki, medyada alacağı yer ve hedeflerine ne kadar yaklaşacağını hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.