Acun Ilıcalı’nın Sitesinden İlk Görüntüler

Acun Ilıcalı’nın çok büyük bir internet projesi üzerinde çalıştığını çoğunuz bu haftasonu çeşitli gazetelerde yer alan haberlerden (1, 2) duymuştur. Biz yine de kısa bir ön bilgi verelim. Acun Ilıcalı “televizyon dünyasındaki başarıları sonrası internette de çok büyük oynamak istediğini, kısa sürede Türkiye’nin en çok konuşulan sitesini yapmak için büyük bir ekip kurduğunu, Ligtv’den futbol maç görüntülerini aldığını ve televizyonda yaptığı yarışmaları da canlı olarak bu siteden izleteceğini” söylemişti.

Bunun üzerine yaptığımız hızlı bir araştırma ile edindiğimiz ve webrazzi olarak ilk defa bizden öğreneceğiniz bilgileri ve ekran görüntülerini paylaşalım.

Sitenin adı: acunn.com (acun.com alan adı da satın alındı)

Facebook Sayfası: http://www.facebook.com/acunncom

Twitter Sayfası: http://www.twitter.com/acuncom

Sitenin ilk görüntüleri ise aşağıdaki gibi.

 

Sitenin görsel tasarımı bize 2000’lerin başındaki web 2.0 öncesi siteleri hatırlattı fakat içeriğin çok güçlü olduğunu bildiğimiz için çok fazla yorum yapmak istemiyoruz. Yine de Türkiye’nin en çok konuşulan sitesi olmak için beklentilerinden daha fazla zamana ihtiyacı olacak gibi gözüküyor.

Konuyla ilgili Webrazzi’nin kurucusu Arda Kutsal’ın görüşleri ise şöyle:

Gazetelere verilen demeçler oldukça iddialı. Sonuçta Türkiye’nin en çok trafik alan sitesinin 10 katı trafiği 3 ayda yakalamayı ve dünyada ilk 10’a girmeyi hedefleyen bir siteden bahsediyoruz. Bu hedefler doğrultusunda 10 milyon ziyaretçi ve 7 milyon üyeye ulaşacağını belirten Acun Ilıcalı’nın internet sektörüne biraz daha yakın kişilerle çalışması iyi olabilir. Ortada ayrılmış ciddi bir bütçe, dikkat çeken hedefler ve tabi ki Acun Ilıcalı’nın başarı grafiği varken, Acunn.com projesini şansa bırakması pek doğru olmaz.

Sektöre dikkat çekmesi adına Acunn.com projesini değerli buluyorum, ama başarısız olması durumunda yeniden bir ixir.com örneği görmek istemem.

Özetle; İnternet sektörüne yatırım yapılması ne olursa olsun hepimizi sevindirmeli, bu yüzden kendisine şimdiden başarılar diliyoruz ve pazarı ve online reklam pazarını büyütmesi temennilerimizi sunuyoruz.

 

 

 

Yorumlar (48)

 1. Atıf Yıldırım |

  Twitter linki diye verdiğiniz link sanki alakasız başka biri gibi ama teyit etseniz iyi olur bence.

  Cevapla
 2. Aylar önce bir televizyon programında tüm Türkiye’nin katılabileceği online bir yarışma planladığını açıklamıştı. Bence bu siteler basit kalmış.

  Büyük proje bence online yarışmadır. Ama Acun Ilıcalı’nın televizyon sayesinde ulaşabileceği kitle göz önüne alındığında online bir yarışma için yapması gereken yatırım oldukca yüksek olmalı…

  Cevapla
 3. Acun kusura bakmasın ama bu siteden ne köy olur ne kasaba. Acun markasıyla bir kısım kitlenin ilgisini çekebilir ama hedeflerinin çok gerisinde kalacaklari aşikar.

  Cevapla
 4. Ne yapmışlar forumlardan 100 TL ye tasarımcımı bulmuşlar?

  Cevapla
 5. Başarılı olacağını zannetmiyorum tıpkı GSM şirketlerinin web girişimlerinin başarılı olmamasıyla aynı sebepten sitelerin direk kar amaçlı olması kullanıcılarıda cok iyi tanımamalarından kaynaklanıyor.Bu nedenle kendi alanlarında başarıdan fazlasına gideyemecekler.

  Cevapla
 6. Tasarım açısından çok sade kalmış bence. Zaten iddialar da tamamen saçmalık. Bu saatten sonra dünyada hiç yapılmamış, orjinal bir fikri hayata geçirse bile mümkün değil 3 ayda o başarıyı yakalayamaz. Face bile ilk zamanında yakalayabildi mi acaba öyle bişey sormak lasım..

  Çıta çok yüksek, programlama kısmıda yüksek gibi, ama tasarım sınıfta kalmış. Bu saatten sonra portaldan bir hayır gelmez! Arkadaşların da dediği gibi, online bir yarışma platformuna yönelse çok daha iyi iş çıkar..

  Cevapla
 7. Eğer bunlar gercekten acunun sayfası ise, önce piyasadan gerçekten bu işlerden anlayan bir tasarımcı bulsun, bu basic tasarımları 30 dakikada yapılabilir. Türkiyede belki ciddi hit alabilir ama dünya standardında bir sayfa olmasını beklemek fazlaca iyimserlik olur. Belli bir konseptek uzak görünüyor.

  Not:Sanki neler tutuyor bu internette sorusuna verilen cevaplardan oluşmuş bir site gibi geldi bana. Maç özetleri tutuyor, o zaman maç özetleri koyalım. Ne tutuyor, gazeteler oknuyr, o zaman onu da koyalım, ne tutuyor, videolar olsun… 🙂

  Cevapla
 8. 3 ayda dünyada ilk ona girmek gibi zaten gerçekçi olmayan bir amaç olayı özetliyor. fazla birşey çıkmaz bu işten…

  Cevapla
 9. Acun.com alındıysa onu neden kullanmadı merak ediyorum. Madem dünya çapında bir site olacak neden acunn.com tanınsın ki? Acun neyin peşindesin koçum sen 😀

  Cevapla
 10. Acun gibi Türkiye dinamiklerini iyi koklayan birinden başarı her zaman beklenebilir, ama bu siteyle gerçekten çok zor.

  Keşke daha iyi bir ekip kursaymış.

  Cevapla
 11. Recai Uluced |

  Acun’un hedefleri çok yüksek. Köklü internet deneyimim ile bu hedeflere bahsettiği zaman zarfında ulaşabileceğini sanmıyorum. Ancak acunn.com projesinin başarılı projeler içinde gösterileceğini söyleyebilirim. Belki bahsettiği hiti ve popülerliği o zaman zarfında yakalayamayacaktır ama Türkiye internet aleminin başlarına oturacağı gerçektir. İlgi çekici özellikler ile geliyor çünkü. Televizyonlarda bile maç görüntülerinin yayınlanmadığı bir dönemde ligtv özetlerini yayınlaması büyük bir artı (ligler tatile girdiği için ise kısa vadede buradan büyük bir kar elde edemez) Onun haricinde azun projeleri Türk halkı tarafından her zaman takdir görmüştür. Bu sayede bir çok hit elde edecektir. Kısa zamanda mükemmel bir dereceye çıkacağına eminim.

  Yalnız arda Bey’in de belirttiği gibi bu konsepti bu yatırımı ve bu özellikleri gerçek internet kişileri ile büyütmek daha mantıklı olacaktır. Acun’un yapacağı en mantıklı olay şu ana kadar ekibinde olan arkadaşlarına ilave bu işi bilen bir internet gurusu dahil etmek olmalıdır. Ekibinde var mıdır böyle birisi. Yukarıdaki görüntülere bakarak yoktur diyebilirim. Onun için şart.

  Cevapla
 12. Egemen Yılmaz |

  Kendi yaptığı programların yayınlanması ve daha sosyal hale gelmesi için güzel fikir ama daha sade bir konsept seçse iyi olurmuş.

  Cevapla
 13. Gerçi 1 Nisan da geçti, şaka filan mı bu? Bu büyük proje filan değil alelade Türkiye’de her 2 webmasterdan birinin “muhteşem bir projem var” diyip açtığı ilk internet sitesi. (2/3 aqy sonra da kapattığı.)

  Cevapla
 14. meral cansu |

  malesef olmamış acun bey, diğer internet portallarından görünürde hiçbir fark yok…

  Cevapla
 15. Geçen gün tasarım yenileyen Hurriyet.com.tr’nin tasarımından ne farklı var?

  Önemli olan içerik mi tasarım mı?
  Acun 10 bin dolar verip tasarım yaptıramayacak biri mi?

  Bence içeriği tartışalım tasarım 1 günlük iş.

  Cevapla
 16. en azından sitenin demosunu gösterebilirlerdi acunn.com’da 🙁

  Genele vurursak ülkemizde kaliteli şeyler yapanı pek sevmezler, hele ki bu internet üzerinde ise onu yerden yere vururlar.
  Şahsi görüşüm acun internet sektörüne başarılı olsa dahi girmemeliydi.

  Cevapla
 17. bence herkes kendi işini yapmalı.

  Cevapla
 18. Yaşar Güner |

  Çok iddia lı bir proje ama spor alanındaki başarıya ulaşacagına inanıyorum çünkü maç özetlerini tv ile aynı anda internet sitesinde yayınlama çok büyük sükse yapıcaktır hızlı bir portalla daha güzel olucaktır..
  ama kodlamada programlamada bu işlerden anlıyan çok saglam insanlarla çalışabilir..kendi diger sitesi de olmakla beraber çok basit sanki hazırlanmış gibi..bekleyip görecegiz nerelere ulaşacak proje

  Cevapla
 19. pikniktube vardı bir zamanlar. o ne oldu?

  Cevapla
 20. Ersin Özbilen |

  Bir aldatmaca olabilir mi?

  Cevapla
 21. Tasarım gerçekten çok kötü bu şekilde sınıfta kalır bırakın ilk 10 girmeyi 10 milyona giremez.

  Cevapla
 22. Mevcut medya gücü ile ortaya atılmış çok büyük iddialar ama gerçekleşmesi ihtimal bile değil.

  Cevapla
 23. acun ve turkcell bir şeyler çeviriyor gibime geliyor. reklam kokuyo biraz.

  Cevapla
 24. İcerik her zaman kraldir ama tasarımla birleşinçe etkili olur. Gösterilen site cok başarısız bir tasarıma sahip ligtv nin bile tasarımı daha başarılı. Acun bukadar iddaalı konuştuktan sonra ve imkanı da varken sosyal ağ tadında iletişimi kuvettli bir yapıda site beklerdim. Umarım böyle kalmaz da güzel bir siteye sahip oluruz.

  Cevapla
 25. bence de reklam kokan hareketler bunlar. aksi halde büyük bir projenin böyle basit bir tasarımla çıkacağını düşünmek yanlış olur.

  Cevapla
 26. acun televizyonda milyonlara ekranda hitap eden bir adam, hatırlarsınız bir aralar acun şuanki kadar meşhur olmadığı dönemlerde televole programını sunarken uçankuş adlı bir siteden bahsediliyordu ve o site o zamanlar magazin siteleri arasında ipi çekiyordu, şu acunn.com sitesini kendi sitesi olduğuna göre bunun reklamıda ona göre olacaktır elbet, sen girme ben girmiyim ama bir çok insan siteyi takip edecektir, ne demişler reklamın iyisi kötüsü olmaz aşağıdaki ve sosyal ortamlardaki yüzlerce yorumdan bu belli, bu sitenin tasarımına o kadar takılmışki herkes onu konuşuyor, bu durum birçok projenin ortak kaderidir birisi çıkar o buton öyle olmayacak böyle olacak arkaplan fırfırlı olacak vs.vs. arka arkaya revizeleri dizer. şahsen ben görünüme değil içeriğe bakarım şuan takip tek portal var ama acun bunu değiştirirse eğer benim gibi bir çok insan içinde değiştirir, fazla söze gerek yok bekleyelim görelim..

  Cevapla
 27. Elini attığı her işte başarılı oluyor. Burada başarılı olamasa bile ne farkeder Acun için.

  Cevapla
 28. Herşey bir kenara yazıda da vurgulanan sektöre olumlu etkileri bile bizler için önemlidir. Bu tür projeler tutsada tutmasa da medya gücüyle gelecek olan tanıtımın büyüklüğü dikkatleri internet sektörüne çekecektir. Sektörün içinde bulunan her alana ve herkese faydası dokunacaktır. bireysel oluşumlardan, kurumsal oluşumlara, interaktif reklamcılıktan, e-ticarete , sektörde bulunan ve aklınıza gelebilecek herşeye fayda sağlaması muhtemel olduğundan dolayı projenin önemi oldukça büyüktür.
  Tasarım vs. bunlar değiştirilebilir ancak projenin etkileri bir tasarım yüzünden azalacaksa işte bu değiştirelemez ve sektörün büyümesine olumsuz etki sağlar. Bu sebeple bizler için şu an bardağın dolu tarafını görmek en mantıklı hareket olacaktır.
  Saygılar

  Cevapla
 29. Tasarım içler acısı, umarım geliştirilir.

  Cevapla
 30. Hiç yakışmayan bir tasarım. Sıradan bir web ajansı kadrosu mu var acun’un?

  Cevapla
 31. öncelikle logosunu değiştirmesini öneririm 🙂

  Cevapla
 32. Tekerlek icad edilmişti, çok zaman önce. Yeniden yapmaya gerek yok. Herneyse, emeği geçenlerin emeğine yazık olmaz umarım.

  Cevapla
 33. iddaalı, büyük bir ekip, maç yayınları, canlı yayınlar v.s derken,karşımızdaki site bu mudur? Berbat bir tasarım, karmakarışık site içeriği… Ne idüğü belli olmayan açılış sayfası… Daha iyi olabilirdi.

  Cevapla
 34. Acunn.Com sitesinin tek beğendiğim şeyi yazı fontu

  arkadaşlar acunn.com yazan fontun adı nedir 2 ay oldu bulamadım yardım edermisiniz ?

  Cevapla
 35. aynur cakır |

  acun bey cok mukenmel işler başariyosunuz helel olsun sıze ben bir trabzonlu olarak sızınle gurgur duyuyorum heralde erzurumlular iftaar ediyordur allah sızı cocuklarınıza cocuklarınızıda sıze bagişlasın sana ve başarına nazar degmesın başarılardiler bursadan aynur cakır

  Cevapla
 36. Bu konu hakkında: http://ff.im/Lh9lD

  Cevapla
 37. mrb acun bey öncelikle şunu söylemeliyimki çok başarılısınız yaptığınız işler mükemmel ötesi
  sadece işlerinizle deyil alçak gönüllü olmanızlada kalbimizi çaldınız
  ben size ulaşmak için çok uğraştım olmadı umarım bunu okursunuz eyer siz bana ulaşırsanız çok memnun olurum sizden küçük bir ricam olacak eşimin doğum günü yaklaşıyo benim eşim futbol hastası en büyük hayalide sizinle oynamak kendi takımıyla eyer zaman ayırırsanız çok mutlu olurum saygılarımla başarılarınızın devamını diliyorum

  Cevapla
 38. sitesini sanırsam biraz daha güzelleştirse kreatif bir şekil verse bence tam olur

  Cevapla
 39. Güncel Alexa değerlerine bakınca sitenin başarılı olduğunu söylemek mümkün bence.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın