Facebook 250 Milyon Mobil Kullanıcıya Odaklandı

Facebook 250 Milyon Mobil Kullanıcıya Odaklandı

Facebook mobil stratejilerini geliştirmeye devam ediyor. Snaptu'yu satın alarak internet erişimi olan tüm telefonlara ulaşmayı hedefleyen sosyal ağ, bu kez m.facebook.com ve touch.facebook.com adresleri mobil arayüzlerini yeniliyor.

Facebook Geliştirici Blogu'ndan bildirildiğine göre artık XHP tabanlı yazılımla farklı mobil cihazlara aynı verimlilikte hizmet sunulabilecek. Bugüne kadar farklı ekran boyutları, mobil tarayıcıların düşük performansı ve mevcut yazılım dillerinin elverişsizliği nedeniyle çok da verimli olunamadığını söyleyen Facebook ürün yöneticisi Lee Byron, kısa süre içinde yayında olacak yeni arayüzün bu anlamda etkili olacağını söylüyor.

Akıllı telefon penetrasyonunun özellikle ABD dışında çok yüksek olmadığı göz önüne alınırsa Facebook m.facebook.com ile touch.facebook.com arasındaki farklılıkları en aza indirgeyerek doğru bir adım atıyor. Mobil Facebook deneyimini tüm kullanıcılar için belirli bir düzeye çekmeyi istemek, Facebook için bazı uygulamaları daha erken mobile yansıtabilmek anlamına geliyor.

Mobil deneyimi güçlendirmek için sadece HTML, CSS ve JavaScript sınırlarına takılı kalmayan Facebook, XHP ile daha esnek bir arayüz sunmaya ve bunu standart haline getirmeye çalışıyor.

Resmi istatistikler Facebook'un 200 milyon aktif mobil kullanıcıya sahip olduğunu söylüyor ama tahminler bu sayının 250 milyona ulaştığı yönünde. Yani ortalama her 2 kullanıcıdan biri Facebook'u cepten takip ediyor.

Attığı adımlarla web dünyasını şekillendiren Facebook, mobil dünyanın da tahtına kurulmak niyetinde. Bakalım rakipleri buna ne kadar izin verecek..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.