Spor.net, Sinema.net, Muzik.net Dahil 12 Jenerik Alan Adı 290.000 Dolara Satıldı
Yatırım

Spor.net, Sinema.net, Muzik.net Dahil 12 Jenerik Alan Adı 290.000 Dolara Satıldı

Cetech'in sahibi olduğu 12 farklı jenerik .net alan adı bir süredir kulislerde satışa çıkarılmıştı. Aralarında spor.net, sinema.net, muzik.net, yemek.net gibi önemli alan adlarının da bulunduğu portföyün bugün itibariyle UcakBileti.com'u da 250.000 dolara satın alan Norma İnternet tarafından satın alındığını öğrendik.

Toplam 370.000 dolardan başlayan pazarlık, aldığımız bilgiye göre 290.000 dolara tamamlanmış ve Norma İnternet söz konusu 12 alan adının yeni sahibi olmuş.

Henüz transferi gerçekleşmemiş olan alan adlarının birkaç gün içinde devredileceği de aldığımız diğer bilgiler arasında.

Aşağıda Cetech'in sahip olduğu ve bu satışa konu olan jenerik .net alan adlarının tam listesini paylaşıyoruz.

Anket.net Arkadas.net Doviz.net Hava.net Komedi.net Kredi.net Muzik.net Resim.net Sinema.net Soru.net Spor.net Yemek.net

Bu liste içinde en değerli olan alan adları satış öncesi haberdar olduğumuz fiyatları göz önüne alarak, ortalama her biri için 50.000 dolar istenilen Arkadas.net, Muzik.net, Sinema.net ve Spor.net'di.

İkinci grupta ise ortalama her biri için 30.000 dolar istenilen Anket.net ve Kredi.net geliyordu. Merak edenler için Yemek.net'in de bu satış öncesinde liste fiyatının 20.000 dolar olduğunu paylaşmış olalım. Listedeki diğer alan adlarının her biri için de ortalama 10.000 dolar isteniyordu.

Cetech'in gerçekleştirdiği satış .net alan adlarını göz önüne aldığımızda oldukça iyi bir değerlemeden gerçekleşmiş diyebilirim. Konuyla ilgili tecrübeli isimlerle de görüştüğümde değerleme hakkındaki görüşleri genelde bu yönde oldu.

Norma İnternet'in UcakBileti.com ile birlikte sahip olduğu alan adlarıyla ne yapacağını şu an için bilemiyoruz. Eğer proje yapmak planlanıyorsa, satın alma doğru bir yatırım olabilir, ama eğer bu satın almalar alan adı ticareti amacıyla yapıldıysa, sahip olunan alan adlarının büyük bölümü için ödenilen rakamların üzerinde alıcı bulunması bugünkü pazar koşullarında pek mümkün olmayacaktır.

Yorumlar (45)
 1. Jenerikizm.. Umarız iyi projeler ile karşımıza çıkarlar.

 2. Bu güzel domainlerin hepsine 290.000 dolar bile az diye düşünüyorum. Norma Internet'in düzgün projelerle fazlasıyla kazanacağına eminim.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bence daha fazla etmezdi bu domainler, içlerinde arkadas.net, sinema.net, spor.net, muzik.net iyi... Örn. arkadas.net en güzel arkadaşlık sitesini yapsanız ne olur? Yeteri kadar bu tarz site var. Ayrıca bu tarz sitelerde üyelik ücretinden kazanan siberalem gibi birkaç site var. Hava.net doviz.net anket.net bunlarda aynı şekilde çok örnekleri var. O yüzden gayet iyi bir rakama satmış Cetech tebrikler. Bu arada Norma İnternetin bu domainlerle ilgili projelerini merak ediyorum, umarım başarılı işler çıkarırlar...

 3. Hayirli olsun iki tarafada, Norma'ya artik dikey calismalarda basarilar.

 4. Türkiye'de alan adı piyasası oldukça ilginç. Listedeki bazı alan adlarının fiyatı ölüyken (soru.net, yemek.net, resim.net) bazılarının değeri tek başına 100-150 bin dolar civarında.

  Spor kelimesinin sadece Google'dan yerel aylık arama hacmi tahminimce 15-20 milyon civarındadır. İlgili kelimeleri ve yurt dışı arma hacmini (başka dillerde de eminim aynı anlama geliyordur) de düşünürsek altın değerinde bir alan adı. Başka herhangi bir uzantısı da (.com,.org) aktif değilken 50.000 dolar gibi bir fiyata satılması Türkiye'de alan adı piyasasının ne kadar ucuz olduğunun kanıtıdır bence.

  Umalım da alan firma alan adlarını öldürmesin, başarılı projeler gerçekleştirsin.

  1. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

   Dileğinize bende katılıyorum. Nice jenerik alan adları ya park edilmiş bir şekilde 3 kuruşluk reklam geliri hedefleniyor, yada oldukça başarısız projeler ile hiçbir işe yaramadan duruyor.

  2. Hamsi_Kılıcı Hamsi_Kılıcı

   Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Bir emlakcı olarak benim de hayalimde hep emlak.com, konut.com, daire.com bu 3 domainden biri var ama her biri benim için yüksek rakamlar istiyorlar ama ileride biri benim olacak.

  3. Servet Çetin Servet Çetin

   sizin projeleriniz neler murat bey? elinizde bildiğimiz kadarıyla en az bunlar kadar domain mevcut belkide kaç misli diyebiliriz.

 5. Bence cok ucuza kapatmislar.. Her alan adi ayri ayri toplam bedeli cok rahat cikarir. Elbette iyi projeler ile degerlendirilebilirse..

 6. Ödenen ücretlerin yüksekliği sanal sektör için oldukça değerli. Hayırlı olsun.

 7. Mba Strateji Oyunu Mba Strateji Oyunu

  Hayırlı olsun, başarılar dileyelim :-)

 8. Nokta son dönemlerde cok güzel ataklar ve projeler cikariyor. Fakat, anlamadigim şey nereden geliyor bu sermaye?

  1. Ayşenur Yılmaz Ayşenur Yılmaz

   Nokta degil, norma.

   1. Önemli olan isim değil, değirmenin suyu...

   2. Ayşenur Yılmaz Ayşenur Yılmaz

    Ne degirmeni, ne suyu? Buyuksehirde bir ev alabilecegi paraya 12 muhtesem domain almis adamlar... Ne kadar gozunuzde buyutuyorsunuz!

    Ayrica isim de onemlidir.

   3. Sonuç: Zenginin malı, züğürdün çenesi...

   1. Murat Kilkiş Murat Kilkiş

    Firmamız kurulduğu günden bugüne 4.8 milyon müşterimize ürün göndermiştir. Buda yaklaşık olarak 10 milyon adet ürün anlamına gelir. 4.8 milyon müşteri arasından 200 müşterimiz gerek yanlış kullanım gerekse rakip firmaların sahte kullanıcı adları açarak firmamızı karalama niteliğinde yapılmış şikayetlerdir. Ticaretimizin bu şekilde acımasızca zedelenmesine müsade edemem. Yıllardır en iyisini yapma hayali ve arzusu içinde olan bizler için üzücü bir durum olur.

    Murat KILKIŞ

    Norma

 9. Selam, alan arkadaşlara hayırlı olsun.

  Bende kuponum.com adresimi satıyorum. İlgilenen olursa konuşalım :)

 10. Türkiye domain piyasasında ki gelişmeler son derece umut verici.Daha iyi yerlere gelmesi ümidiyle..Norma'yı tebrik ederim.Daha jenerik domain alımlarını bekliyoruz :)

 11. Mrauthor Mrauthor

  UcakBileti.Com bile 250 bin dolara gittikten sonra bu 12 alan adının 290 bin dolara satılması resmen bedavaya gitmiş dedirtecek bir rakama satılmış.Bence her biri 290 bin dolara alıcı bulur.Hayırlı olmasını dilemekten başka yapıcak başka bir şey yok =)

 12. Grupdavetiye Grupdavetiye

  Hala anlayamadık domain adı değil projeler para kazandırır. Facebook twitter yahoo hotmail webrazzi mükemmel domainler mi? Hayır elbeltte. İçerikleri güzel sağladığı fayda yüksek.. Kısacası isim değil projeye bakalım..

  1. Sinan Cebe Sinan Cebe

   Tatil.com, arkadas.com, istanbul.net, ankara.net, izmir.net, alisveris.com, bilet.net, araba.com, emlak.net gibi alan adları uzun süren reklam çalışmaları sonucu markalaşma sıkıntısı çekmeden direkt kullanıcının aklında kalır. İşte burada jenerik alan adı devreye girer.

   ciceksepeti.com,trendyol.com,tatilsepeti.com gibi isimlerin branding reklam çalışmaları tahmin edemeyeceğin kadar uçuk fiyatlarla sonuçlanıyor.

   Ve rekabet gun geçtikçe artıyor.

   Bahsettigin Facebook anlamı ingilizce neymis ona bakalım alanında en iyi isim olarak kullanılmış.

   Biliyorsun thefacebook adı altında açılmış bu proje 2004 senesinde facebook.com satın alarak devam etmiştir.

   Yahoo ise daha google yokken internet yokken bilinen bir portal.

   Google da teknoloji konuşturmuş.

   Hotmail.com bu isimle açmış mail.com alma şansı olsa onunla açamazmıydı? mail.com register eden kişi salak mıydı?

   pizza.com, sex.com v.b isimler direkt kullanıcı trafigi olan domainler zaten. pizza.com'a vereceği parayı pizzaabc.com'a harcasaydı eminol ki belki isimini duyururdu. ama bunun gelecek yatırımı var.

   jenerik olmayan alan adlarının ileride çok büyük rekabetlere maruz kalacağını bildiririm.

   Domainin yok ise teknolojin olacak içinde yapacaksın o zaman bu karşılaştırmaları yapmak gerekir.

   Başkasının yaptığı işi klonlayıp ondanbundansundan.com dersen zaten başarılı olmazsın.

   Kimsenin yapmadığı iş ise, ondanbundansundan.com işine yarar. tutarsa da tutar.

   yemeksepeti.com gitti yemek.com'u satın aldı.

   1. Kısaca

    Jenerik domain adı = sağlam projeyle çok az maliyetli reklam sonucunda kolay başarı. :)

   2. Grup Davetiye Grup Davetiye

    Tatil.com, arkadas.com, istanbul.net, ankara.net, izmir.net, alisveris.com, bilet.net, araba.com, emlak.net bu saydığınız alan adları maalesef ki alanlarında ilk sıralarda yer almamaktadırlar. istanbul.net yerine siberalem, alisveris.com yerine hepsiburada, bilet.net yerine biletix, araba.com yerine sahibinden.com, emlak.net yerine sahibinden.com kullanılmaktadır.

    bende onu diyorum domain yok ama teknolojin varsa bu daha iyidir çünkü binlerce jenerik öyleyece yatmaktadır.

 13. Güzellll... Eh ben de www.saat.net 'i satayım bari. İlgilenenlerrrr... ?

 14. Murat Kilkiş Murat Kilkiş

  Premium domain alımlarımız devam ediyor ilgilenen arkadaşlar lütfen mail adresinden bizlere ulaşsın.

  Norma

  Murat KILKIŞ

  [email protected]

  [email protected]

  1. Lütfü Altundağ Lütfü Altundağ

   Murat bey,belirttiğini mail adreslerinde sorun var sanırım.

 15. Bu domainlerin bu kadar para yapması benim gibi domaine yatırım yapan kişilerin iştahını açıyor. Yayınlamama müsade ederseniz bende aşağıda ki domainleri satıyorum. Yatırımcıların dikkatine.

  fırsat.ca

  bedava.ca

  spor.ca

  hukuk.ca

  doktor.ca

  memur.ca

  devlet.ca

  sinema.ca

  sinav.ca

  kpss.ca

  klima.ca

  Alan adı uzantısının ca olması sizi yanıltmasın çünkü Google Türkiyede com ve net gibi eş değerde listelenmektedir.

  1. Muhammed Muhammed

   bağış derken faydaya karşılık ödeme türünden bahsediyorum

 16. Burada en dikkat çeken hususlardan biriside hem satıcının hemde alıcının Türk oluşu. Eskiden güzel bir domain ararken tekelleşmiş yabancı kurum/kişiler vardı. Ama yavaş yavaş ülkemizdede "domainin değeri" anlaşılmaya başladı. Her iki tarafada hayırlı olsun.

 17. umarim bu domain name leri alan sirket artik domain name lerin arama motorlarinda aranan kelimeyiyi icerip, direk organik sonuclarda cikmayi hayal etmiyordur. Daha TR ye uygulanmamis olabilir ama SEO nun en gelismis oldugu ulkelerden birinde SEO specialist olarak calistigimdan bu etkenin Google tarafindan artik degerinin eskisi gibi olmadigini cok rahat soyleyebilirim, TR de ayni sekilde olucak zamanla.

  Yani demeye calistigim sadece spor.net spor kelimesi arandiginda otamatik olarak ilk sayfadan cikmiycak, o gunler artik eskide kaldi..en azindan degeri azalmaya basladi diyelim ve yakin zamanda Google tamamen ranking algorithmden discount edicek. Yani benim zzz.com diye bi domainim varsa ve spor.net den daha iyi contentim ve linklerim varsa, spor.net otomatik olarak benden daha yukarda rank edemiycek.

 18. Ömür Ömür

  askkolik.com Satılıktır...

  1. Muhammed Muhammed

   domaın.com ve hostıng.com IDN domainler satılıktır.

 19. Projeleri iyiyse, saha çalışması da eş orantıda iyiyse bu çalışma başarılı olur.

 20. helal olsun valla adamda ne domainler varmış

 21. Hepsi de güzel domain.. Domain ticaretini eskiden kimse bilmezdi herkes istediği domaini bulabilirdi son yıllarda bu ticaret öyle bir hal aldı ki sıradan vatandaşlar bile domain sektörünü bilir hale geldiler.. Bu domainlere verilen para o kadar da çok değil. ucakbileti.com da işi abarttı fakat bunlar için verdiği para gayet iyi. Şirket bu şekilde de reklam yapıyor yani politika bu aldığı bütün domainleri kamuya duyuruyor ve bedavadan reklam yapıyor.. bu kadar domaine proje uygulamak cok uzun zaman alacaktır çoğunu en az bi kac yıl elde tutacaktır.

 22. güzel domainler bikaçtanede bende var. ama bukadar kaliteli değil ama :)

 23. Çok güzel alan adları gerçekten umarım aynı derecede değerlendirilirler.

 24. Murat Ünal Murat Ünal

  önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu domainlerle verdiklerinin 5 katını çıkarabileceklerinden eminim.

 25. Istaka Istaka

  Güzel domainler. İyi paralar. Hayırlı olsun ne denir.

 26. Valla arkadaş bu domainlerde gözüm kaldı diyebilirim. bende bunlardan esinlenerek bir kaç tane ilçe domaini aldım :D

 27. Turgay Turgay

  http://www.normainternet.com.tr/ o kadar iyiler ki daha domainlerini uzatmamışlar. :D

  i.imgur.com/ae8Af.png

 28. Hayırlı olsun..

 29. İyi de ucakbileti.com Norma nin değil ki