Intel'den Nokta'ya Yatırım Geldi - Nokta'nın Değeri 30 Milyon Dolar!
Yatırım

Intel'den Nokta'ya Yatırım Geldi - Nokta'nın Değeri 30 Milyon Dolar!

Türkiye internet pazarının izlesene.com, blogcu.com, sinemalar.com gibi popüler web sitelerinin sahibi Nokta'ya Intel Capital'den önemli bir yatırım yapıldı. Uzunca bir süredir duyumlarını aldığımız ancak taraflardan bir doğrulama gelmediği için paylaşmadığımız bu haber, Cuma günü gerçekleştirilecek basın toplantısı daveti ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanan ilan ile kesinlik kazandı.

Yatırım sonrası Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanan resmi bilgilere göre Noktacom Medya İnternet Hiz. San. ve Tic. A.Ş.'nin 1.600.000 TL olan sermayesi 1.748.150 TL'ye yükseltilmiş. Sermaye artışı ile birlikte Intel Capital'in nominal değeri 148.150 TL olan 5.926 adet hisseye karşılık  şirkete 2.500.000 dolar yatıracağı da yine bu belgelerde belirtiliyor.

Resmi kayıtlardan belirtilen değerlere göre Intel Capital gerçekleşen yatırım sonrasında Nokta'nın %8,47 hissesine sahip oluyor ve buna karşılık şirkete yatırılacak 2.500.000 dolar sermaye göz önüne alınınca, Nokta'nın değerlemesinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu ortaya çıkıyor.

Ancak yatırıma yakın kaynaklarımızdan duyduğumuz kadarıyla, gerçekleşen yatırım 2.500.000 dolardan daha fazlaymış. Burada resmi kayıtlardan görüntülenen bilgiler dışında kurucuların belirli seviyelerde nakit çıkışı sağlamış olmaları muhtemeldir. Ayrıca Nokta'nın şirket hisseleri nama yazılı olduğu için genel kurul dışında kişiler ya da şirketler arasında farklı devir işlemleri söz konusu olabilir.

Nokta yetkilileri henüz konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorlar ancak daha önce de duyduğumuz ve şu anda da emin olduğumuz şekilde Nokta Türkiye'de internet alanında uluslararası kurumsal bir yatırım şirketi tarafından desteklenen ilk grup oldu diyebiliriz.

Hatırlarsanız 2010 yılının Kasım ayında gerçekleşen Webrazzi Summit'in ana sponsoru Nokta'ydı. Aynı konferansta Intel Capital'in yöneticilerinden Marcin Hejka da konuşmacılar arasında bulunuyordu. Öğrendiğimize göre Nokta ile Intel'in yatırım görüşmeleri o dönemlerde alevlenmişti. Ancak kurumsal dinamiklerden dolayı uzayan süreç bugün itibariyle pazara sunulmaya hazır gözüküyor.

Ek bilgi olması adına yatırımla ilgili gerçekleştirilecek olan basın toplantısının davet metnini de aşağıda paylaşıyoruz.

Değerli basın mensubu,

Intel’in dünya çapında farklı sektörlere yönelik donanım, yazılım ve internet hizmetleri sunan yenilikçi teknoloji şirketlerine sermaye yatırımı yapan global yatırım kuruluşu Intel Capital, ilk kez bir Türk şirketine yatırım yapıyor. Gelişen bir ekonomi olarak önemli bir büyüme potansiyeline sahip olan Türkiye’de tüketici internet ekosisteminin büyümesine destek olmak amacıyla Intel Capital, online medya şirketi Nokta ile stratejik ortaklık anlaşması imzalıyor.

Intel Türkiye ve Nokta tarafından yatırım anlaşmasını duyurmak amacıyla 25 Mart Cuma günü Ceylan Intercontinental Oteli’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Intel Capital Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Marcin Hejka ve Nokta CEO’su Tümay Asena’nın katılımıyla düzenlenecek olan basın toplantımızda sizi de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Konuyla ilgili gelişmeleri bu yazıda güncellemeye devam edeceğiz.

Yorumlar (15)
 1. Mahmut Çanga Mahmut Çanga

  Nokta'dan beklenen de buydu. Tebrikler Nokta :)

 2. Fatih Sezer Fatih Sezer

  Tebrikler Nokta :)

 3. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Gerçekten çok güzel bir gelişme, tebrikler. Nokta'nın bu yatırımı akıllı bir şekilde kullanacağını ve muhtemelen Türkiye içinde yatırım ve alımlar yapacağını düşünürsek Türkiye internet pazarı için heyecan verici bir gelişme.

  1. Nokta CEO'su Tümay Asena Webrazzi Gündem: İnternet Pazarı ve Fırsatları toplantısında bu sene içinde geçmiş senelerde olduğu gibi satın almalar yapmaya hazır olduklarını söylemişti.

   https://webrazzi.com/2011/02/16/webrazzi-gundem-internet-pazari-ve-firsatlari-canli-guncelleme/

 4. Necip Çağlar Necip Çağlar

  Yatırım sadece Nokta Medya'ya mı yapıldı, domain grubu da bu yatırıma dahil mi önemli bir ayrıntı.

  1. Noktacom Medya'ya yapıldı yatırım. Domain operasyonu Nokta'nın ayrı bir şirketi üzerinden gerçekleşiyor, bu yatırımla ilgisi yok.

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  tebrikler nokta'ya, buyuk haber.

 6. Emre Anıl Gözel Emre Anıl Gözel

  Süper bir haber olmuş, Nokta'yı tebrik ediyorum.

 7. Murat Erdem Murat Erdem

  Ben hala Türk pazarında Teknoloji ve İnternet şirketlerine ederinden fazla değerleme yapıldığını düşünüyorum. Cember.net in €4,39 mio, nokta $30 mio. Özellikle Türk insanının internetle etkileşimini düşünürsek (düşük ROI,CTR,konzervatif online alışveriş alışkanlığı)rakam gerçekten şişirilmiş gözüküyor.Umarım arkasında manipülatif, dolaylı olarak Türk yatırımcısına zarar verecek düşünceler yatmıyordur.

  1. Necip Çağlar Necip Çağlar

   Bomboş, saçma bir yorum olmuş. Umarım arkasında çekememezlik, haset gibi duygular yatmıyordur.

 8. İhsan Çandır İhsan Çandır

  Tebrikler Nokta. Yeni satın almalar bekliyorum :)

 9. Selcuk Nural Selcuk Nural

  Degerlemeyi yapan adini daha dun duydugum bir firma olsaydi manipulasyon dusunmek normal olurdu. Fakat yatirimci bu tarz kucuk hesaplarin pesine dusen bir firma değil İntel Capital, yorum yapmadan once incelemenizi oneririm.

  Nokta' yi kutlarim. Eticaret disinda bu alanda el sikilmaya deger ilk ve sanirim en buyuk yatirim.

 10. izlesene.com İstanbul Şişli 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafınca kapatılmış. Nedenini bir bilen veya duyan ?

  1. Aygün Coşkun Aygün Coşkun

   Haklısın, biliyorum bu erişim engellenmesinin nedenini; Birincisi, kesin yasaklayacaklar ama bunun yaşanmasını asla ve asla istemem. İkincisi ise kendi kafalarına göre yaptıkları kesin.

 11. Can Aka Can Aka

  Nokta Grubunu tebrik ediyorum.Umarım türk internet dünyası adına geleceği için olumlu bir izlenim bırakır ve yatırımlar artar..