Intel'den Nokta'ya Yatırım Geldi - Nokta'nın Değeri 30 Milyon Dolar!

Intel'den Nokta'ya Yatırım Geldi - Nokta'nın Değeri 30 Milyon Dolar!

Türkiye internet pazarının izlesene.com, blogcu.com, sinemalar.com gibi popüler web sitelerinin sahibi Nokta'ya Intel Capital'den önemli bir yatırım yapıldı. Uzunca bir süredir duyumlarını aldığımız ancak taraflardan bir doğrulama gelmediği için paylaşmadığımız bu haber, Cuma günü gerçekleştirilecek basın toplantısı daveti ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanan ilan ile kesinlik kazandı.

Yatırım sonrası Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanan resmi bilgilere göre Noktacom Medya İnternet Hiz. San. ve Tic. A.Ş.'nin 1.600.000 TL olan sermayesi 1.748.150 TL'ye yükseltilmiş. Sermaye artışı ile birlikte Intel Capital'in nominal değeri 148.150 TL olan 5.926 adet hisseye karşılık  şirkete 2.500.000 dolar yatıracağı da yine bu belgelerde belirtiliyor.

Resmi kayıtlardan belirtilen değerlere göre Intel Capital gerçekleşen yatırım sonrasında Nokta'nın %8,47 hissesine sahip oluyor ve buna karşılık şirkete yatırılacak 2.500.000 dolar sermaye göz önüne alınınca, Nokta'nın değerlemesinin yaklaşık 30 milyon dolar olduğu ortaya çıkıyor.

Ancak yatırıma yakın kaynaklarımızdan duyduğumuz kadarıyla, gerçekleşen yatırım 2.500.000 dolardan daha fazlaymış. Burada resmi kayıtlardan görüntülenen bilgiler dışında kurucuların belirli seviyelerde nakit çıkışı sağlamış olmaları muhtemeldir. Ayrıca Nokta'nın şirket hisseleri nama yazılı olduğu için genel kurul dışında kişiler ya da şirketler arasında farklı devir işlemleri söz konusu olabilir.

Nokta yetkilileri henüz konuyla ilgili yorum yapmak istemiyorlar ancak daha önce de duyduğumuz ve şu anda da emin olduğumuz şekilde Nokta Türkiye'de internet alanında uluslararası kurumsal bir yatırım şirketi tarafından desteklenen ilk grup oldu diyebiliriz.

Hatırlarsanız 2010 yılının Kasım ayında gerçekleşen Webrazzi Summit'in ana sponsoru Nokta'ydı. Aynı konferansta Intel Capital'in yöneticilerinden Marcin Hejka da konuşmacılar arasında bulunuyordu. Öğrendiğimize göre Nokta ile Intel'in yatırım görüşmeleri o dönemlerde alevlenmişti. Ancak kurumsal dinamiklerden dolayı uzayan süreç bugün itibariyle pazara sunulmaya hazır gözüküyor.

Ek bilgi olması adına yatırımla ilgili gerçekleştirilecek olan basın toplantısının davet metnini de aşağıda paylaşıyoruz.

Değerli basın mensubu,

Intel’in dünya çapında farklı sektörlere yönelik donanım, yazılım ve internet hizmetleri sunan yenilikçi teknoloji şirketlerine sermaye yatırımı yapan global yatırım kuruluşu Intel Capital, ilk kez bir Türk şirketine yatırım yapıyor. Gelişen bir ekonomi olarak önemli bir büyüme potansiyeline sahip olan Türkiye’de tüketici internet ekosisteminin büyümesine destek olmak amacıyla Intel Capital, online medya şirketi Nokta ile stratejik ortaklık anlaşması imzalıyor.

Intel Türkiye ve Nokta tarafından yatırım anlaşmasını duyurmak amacıyla 25 Mart Cuma günü Ceylan Intercontinental Oteli’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Intel Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz, Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, Intel Capital Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Marcin Hejka ve Nokta CEO’su Tümay Asena’nın katılımıyla düzenlenecek olan basın toplantımızda sizi de aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Konuyla ilgili gelişmeleri bu yazıda güncellemeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.