x

Blogspot’a Erişim Engellendi!

Google’ın popüler blog servisi blogspot/blogger‘a, aynı 2008’de olduğu gibi yeniden erişim engellendi. Digiturk, bir kez daha üzerinden yasadışı Lig TV yayını yapılmasını sebep göstererek, Diyarbakır 5. Asliye Ceza mahkemesine yaptığı başvuruyla Blogspot.com ve tüm alt alanlarındaki bloglara erişimi engelletti.

Dün su yüzüne çıkmaya başlayan karar Superonline’ın Twitter hesabından duyuruldu* ve Superonline’ın sitesinden durum kullanıcılara bildirildi. Yapılan açıklamada Google’ın Blogspot dışındaki diğer servislerinin de bu engellemeden zarar görebileceği paylaşılmış. Bugün ise ne Twitter hesabında ne de Superonline’ın internet sitesinde bu açıklamanın bulunmaması ise şaşırtıcı…

Şimdilik TTNET ve diğer servis sağlayacılarda engelleme kararı uygulanmıyor ancak saatlerin sayılı olduğu ortada. Biraz önce Digiturk’ün gönderdiği ve Dipnot.tv’de yayınlanan basın açıklamasının tamamını aşağıda paylaşıyoruz.

“Tüm kamuoyunun bildiği üzere Digiturk, Türkiye Futbol Federasyonu’nun  yaptığı ihale neticesinde yıllık 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır.

Yayın hakları Digiturk’e ve Lig TV’ye ait olan maçlar, bazı internet siteleri  tarafından  kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.

Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.

Son çare olarak yüce Türk mahkemelerine başvurulup  illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak her şeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile  birlikte blogspot’ta bazı bloglar’a da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu  problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve Blogspot’tur.

Halkımızdan almış olduğumuz destekle Türk futboluna yaptığımız yatırımlarla birlikte, illegal maç yayınlayan kişi yada kişilerle mücadelemiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunulur.”

Anlayacağınız üzere Digiturk yasadışı yayınları engellemek için kime neye zarar vereceğini çok da umursamadan hareket etmeye devam ediyor ve suçu karşı tarafa yıkıyor. Google tarafında ise aynı YouTube olayında olduğu gibi mahkeme kararı çıkıncaya kadar sorunu çözmeye yönelik yeterli adımlar atılmayarak, böyle kararların çıkmasına meydan bırakılıyor.

Geçmişe dönecek olursak 2008 yılında da taraflar birebir aynı kavgayı yapmıştı. O zaman Arda Kutsal’ın yazısında sorduğu 3 soru aslında bugünde geçerliliğini koruyor. Öyleyse aynı soruları tekrar sorabiliriz:

Şimdi çok açık biçimde ve son derece iyi niyetle merakımdan dolayı Digiturk’e soruyorum.

1. Açılan davada yasal olmayan içerik barındıran alt alan adlarına erişimin engellenmesi mi istendi, yoksa tüm Blogger.com ve Blogspot.com’a mı?

2. Google yetkilileri ile uzlaşmaya varılamayan bir görüşme oldu mu? Eğer olduysa Google: “Uzlaşma teklifinizi kabul etmiyoruz, korsan yayına devam edeceğiz” ? – Sanırım bu soruma Google tarafından da cevap verilebilir.

ve gerçekten cevabını en merak ettiğim soru:

3. Dava neden Diyarbakır’da açıldı? Neden İstanbul mahkemeleri tercih edilmedi?

Türk internet sektörünün her gün büyüdüğünden ve mesafe katettiğinden söz ederken hala böyle kararların çıkıyor olması gerçekten can sıkıcı. Umarız taraflar bir orta yol bulur ve blogspot/blogger’a erişim kısa süre içinde tekrar sağlanabilir.

* Kaynak: Zoban – Friendfeed

Yorumlar (38)

 1. diyarbakırda bilirkişi bulamadıkları için davayı kazandılar işte 🙂 bütün mesele bu.

  Cevapla
 2. Onunla alakası olduğunu sanmıyorum İstanbul ‘da davalar yıllar sürüyor.

  Cevapla
 3. Sadece Digiturk’e kızmayalım. Dava neden Diyarbakır’da açıldı yerine neden bir İnternet Yasamız yok diyelim! Çünkü internet yasası olmadıkça bu ve benzeri olayları daha çok kez yaşayacağız!

  Cevapla
  • 2007’den bu yana bir internet yasamız var. Yasasız mahkeme nasıl karar versin. İşte yasanın metni : http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html

   Cevapla
   • Gökay Ergene, evet bir yasa var ama yetersiz! Acele çıkarılmış bir yasa. O nedenle bunun tartışmasını bile yapmayalım.

   • önce yasamız yok deyip olayı siyasi bir zemine çekiyorsun. sonra “yo yasayı da çıkarttılar” denince “yetersiz” deyip yine siyasi zemine çekiyorsun.

    dostum, ortada yenen bir hak var. blogspot yöneticilerine başvurulmuş ve fakat olay iplenmemiş. subdomainden hizmet verdiği için sadece tek blogu veya o suçu işleyen blogları cezalandırmak mümkün değil. geriye bir tek sonuç kalıyor o da blogspot.com domainin banlanması.

    Editörün Notu: Parti ismi zikretmeye gerek yok. Son cümlenizi bu sebeple kaldırdık.

 4. Toptan google’ı engelleselerde rahatlasak. Ne menem birşeymiş bu rant kavgası.

  Cevapla
  • Yok artık blogcu zaten kullanımı zor sırf illegal maç yayınlandığı için kapandıysa diğer siteleri de kapatsınlar.

   Cevapla
 5. Merhaba,

  Ben sorularınıza yanıt vermeye calışayım.

  Mahkemeye başvururken her alan adı için ayrı başvuru yapılması gerekiyor ve bu tip başvurularda kabul edilmiyor. Bu sebeple tek alan adı üzerinden yapılıyor.

  Bunun dışında Google tüm dünyada bu tip isteklerle uğraşıyor, duruşu belli, özgürlükçü izlenimi verdiler. Ama aslında altında başka sebebler vardı. Unutmayın adwords üzerinden senelerce vergi kaçırdılar, Koskoca Maliye bakanını ciddiye almadılar.

  Son olarak diyarbakırda olması, tahminimce bu firmaların avukatlarının istanbulda olması, yani süreci uzatmak. Diyarbakır’a ulaşmak ve karar hakkında aksiyon almak daha zor olsa gerek.

  Ben açıkcası burada asıl suçlunun google olduğunu düşünüyorum, evet mağduriyet var fakat birazda olsun Türkiyenin prestijini düşünmek lazım, devlet bakanını kaale almayan bir kurum bırakınız kapatılsın. Bence bu tip tepkiler vermek, internetin özgürlüğünden daha önemli.

  Cevapla
  • @ahmet: bakan o konuda kısmen haklıydı ama aynen futbolcularda veya sanatçılarda olduğu gibi sen uygun yasaları zamanında çıkarmazsan vergi de kaçırırlar prestijini de sarsarlar. ayrıca google vergi kaçırdığı için cezasını neden biz çekiyoruz? parasını tahsil etmeyi beceremiyorsa bu koskoca maliye bakanının ayıbıdır. vergi kaçıran futbolcunun da kramponlarını alsınlar tam olsun. neyse zaten dijiturk’le bu tamamen ayrı konular.

   Cevapla
   • O konuda maliyet haklıydı. zaten yasalarda net yazıyor. Hizmet turkiye de ise KDV kesme fatura kesme zorunluluğun var. Adwords için hicbir kucuk firmaya fatura kesmediler, sonra key accountlara kesmeye başladılar. Hatta Eski Genel müdürlerinin gitmesinin sebebi buydu. Bildiğim kadarıyla Vergi kaçırmaktan hakkında dava var.

    Digiturk haklı demiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ama yasanın uygulaması bu şekilde, sonuçta bu tip ticari davalarda, bir tarafın mağdur olmaması gibi bir durum söz konusu olmuyor. Genelde zaten bir taraf mağdur olmak durumunda kalıyır.

  • Bence sen Digiturk’te çalışıyor olabilirsin. Çünkü Digitürk hakkında hiçbir aleyhte açıklama yapmamışsın. Digiturk kaçakla mücadele yapmak için başka yollar bulmalı. Ben blog’uma ulaşamıyorum şu anda. Digiturk gibi bir firma, nasıl olur da ben ve benim gibi olduğunu düşündüğüm birçok insanı bu şekilde karşısına alır anlamıyorum.

   Cevapla
 6. özgürlügü kısıtlamak dedikleri bu olsa gerek .. Digiturk 321 milyon dolar yatırım yapmış yaptın tamamda senin hedef gösterdigin 1 site için binlercesi gitti ve bu işten ekmek yiyen insanlarda var. ben digiturk kullanıcısı olarak üyeligimi iptal ettirecegim vwe bir çok dijiturk kullanıcısının benimle aynı düşüncede olacagına eminim…bunun yanında 321 milyon dolar yatırımmış dünyanın tüm kanalların yayını yapılıyor en meşhur diziler vs… dijiturk’e ne oluyorsa 321 milyon diyip duruyorlar

  Cevapla
 7. Suç mahalli ceza mahkemelerinin yetkisini belirlediğinden büyük ihtimalle Diyarbakır ilini gösteren İP’den yapılan yayın neticesinde Blogspot.com engellenmiş olabilir.

  Bireysel olarak bir yaptırımın uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

  Cevapla
 8. Bende digitürk yüzünden blogumu takip eden kullanıcılarım ve blog sahibi olarak bendeniz zarara uğramaktayım diye dava açsam kazanırmıyım:) Haha

  Tabi bu bir varsayım:)

  Cevapla
 9. bence bu tür davaların türk mahkemelerinden alınması gerekiyor. site yasaklama kararları uluslararası mahkemelerde görülmeli. pire için yorgan yakmaya devam edildikce hem türkiye olarak imajımız zedeleniyor hemde bu tip şeylerin ticari ve siyasi çıkarlar için kullanılabilmesi rahatsız edici bi durum.

  Cevapla
 10. Çin’i geçmemize 1 at boyu mesafe kaldı ha gayret

  Cevapla
 11. Gören duyanda sanacak ki illegal olan sadece LigTv için geçerli.İllegal herzaman var ve olacakta fakat alınacak önlemler herkesin özgürlüğünün kısıtlanmaması için daha mantıklı bir hareket olacak…

  Cevapla
 12. 100 lira para ödedim digitürk web tv’ye. Kaçak yayın yapanların kalitesi daha iyi. 8 mbit limitsiz hattım var. Her maç 10 kere takılıyor. 1 dakika gecikmeli yayın yapılıyor ve derbi maçları izlemeye imkan yok. Ondan sonra kaçak yayın yapıyorlar diye dava açıyorlar. 50 kere müşteri hizmetlerini aradım digitürk web tvden haberleri bile yok. Çanak anteninizi kontrol için ekip gönderelim diyorlar. Ne çanağı 🙂 Bu sene için parayı verdik artık seneye bi kuruş vermem hizmet rezalet.

  Cevapla
  • kesinlikle katılıyorum,

   hatta geçen sene kendi server larından web yayını yapmaya çalıştılar baktılar olmadı, başka bir firmayla anlaştılar! bu sefer altyapı silverlight oldu, eğer bilgisayarınız biraz yavaşsa silverlight HD yayın veya SD yayında takılıp kalıyor! iyiysede bu sefer kendi yayınlarını arada bir kesiyorlar hattı tazelemek için!

   derbiler için yorum bile yapmıyorum çünkü izleyemiyorsunuz!

   herneyse konuya dönecek olursak;
   – Diyarbakırda davanın açılmasının nedeni orada bulunan IP den yayın,
   – Digiturk buna kesin çözümü ancak rastgele ekrana userID basmakla yapabilir, kaçak yayın yapanların ekranında anlık userID belırecegınden dolayı uyelıgın ıptalı ve mahkemeye verılebılır o user,,,

   ayrıca google tekeline ulaştırma bakanlığının tek bir çözümü yok, hatta google destekleniyor izlenimi var!

   Cevapla
   • Video düzenleme programlarıyla o userID’i çok rahat bir şekilde gizliyebilir, en basitinden üzerine kendi logolarını yerleştirebilirler.

 13. Az bile olmuş bence tum yasak yayın yapan çop siteler yok olsun gitsin… Zaten bu mac yayını yapanların amacı yayın degil sagına soluna reklam koyup reklamlara tıklatmak…Lig tv ye sonuna kdar destek gutbol sever olarak illagele karşıyız… 321 milyon dolar yatırım yapmış bence herseyde haklılar…

  Cevapla
  • Arkadaşım tabiki illegal içerik iyi değil ama onu yasakla bunu yasakla nereye kadar kardeşim …yasaklanan blogların arasında bu işten gerçekten ekmek parası kazananlar var, emek verenler var bunlarda dava açsın o zaman . Bence bu yasaklarla dijitürk blog adresi olan birçok abonesini kaybedebilir … Yani böylede zarar edebilir …Artı ülkemizin prestiji açısından pek iyi bir çözüm değil, hele ki google youtube gibi dünyanın en büyük şirketlerine karşı cephe almak pek akıl işi olmasa gerek …Ayrıca illegal içeriğe bakarsak internet aleminden kamu sitelerini çıkartın olduğu gibi illegal. Bu işin bide Hacker boyutu var, bence tek çözüm hedeflenen sitenin domainini engellemek . hepsi budur…

   Cevapla
 14. Son derece yerinde bir karar olarak görüyorum.

  Aynı kararı blogcu.com içinde bekliyorum. Internet bu gibi free blog siteleri ile illegal çöplüğe dönüşüyor.

  Cevapla
  • sen iyimisin arkadasim? kimse kimsenin ozgurlugunu kisitlayamaz boyle sacma bi karar yok ya guya ozgur bi ulkede yasiyoruz OZGUR bir sey hatirlatiyor mu? digiturk sorunu gidip google la halletseymis illegal sey paylasmayanlarin sucu ne burda bizimde bloglarimiz kapatiliyo burda scarim boyle ise be

   Cevapla
 15. Bence site kapatmak çözüm değil eminimki digiturk’e zararı, site kapatmadığı durumdakinden çok daha fazladır. bunları düşünmek gerekiyordu, fayda analizi yapılmalıydı. Hele kurumsal kimliklerinin değiştirildiği bir güne denk gelmesi de hoş olmamış.

  Cevapla
 16. ve gerçekten cevabını en merak ettiğim soru:

  3. Dava neden Diyarbakır’da açıldı? Neden İstanbul mahkemeleri tercih edilmedi?

  daha hızlı sonuç alabilmek için olabilrmi

  Cevapla
 17. İşte çağdaş Türkiye ! Yasaları Kaddafinin yasasından Hiç farkı yok Biri hata yaptıysa Tümü yasakla mantığı…

  Yav kardeşim Bir yazılım yazıpda Telekom şirketine vereceksin hata yapan siteye veya linke engeli koyacak Şimdi bizim Günahımız ne ?
  Birinin yaptığından bizim bloglarımız etkileniyor.

  Cevapla
 18. ben erişebiliyorum dünden beri açıldımı ?

  Cevapla
 19. Bi ara geldi yine engellendi 🙁

  Cevapla
 20. kötü bir durum ama google ile görüştük diyorlar youtubedeki videoda sanırım google anlaşmadı problem bundan kaynaklandı.sorun neyse umarım bir an önce çözülür 🙁

  Cevapla
 21. blogspot açıldı…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın