Blogger.com davası ile ilgili Digiturk açıklaması ve sorular...
Genel

Blogger.com davası ile ilgili Digiturk açıklaması ve sorular...

Biraz önce Marketing Türkiye'de Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talaş'ın Blogger.com'un erişiminin engellenmesi ile ilgili IP Magazin'e yaptığı açıklamanın haberini okudum.

Açıklama Marketing Türkiye'den alıntı yaptığım şekilde şöyle: (kaynak)

Google’ın Blog hizmetlerinin kapatılmış olmasından mutlu olmadıklarını ve söz konusu olaya neden teşkil edenin, yayın hakları Digiturk’e ait olan Turkcell Süper Lig ve Fortis Türkiye Kupası maçlarının izinsiz, illegal olarak yayınlanmasına önlem almak istemeleri olduğunu söyledi. “Digiturk’u para vererek seyreden abonelerimiz var ve birilerinin bu hakka hiç para ödemeden sahip olması ve hatta kamuya serbestçe dağıtması hukukun reddettiği bir durum” diyen Talaş, gerek sahip oldukları yayın hakkını gerekse abonelerinin haklarını korumaya yönelik bir harekette bulunduklarını belirtti. İnternet hukukunun Türkiye’de az gelişmiş olduğunu ve ihtisaslaşmış mahkemelerin bulunmadığını söyleyen Talaş, bunun sorumlusunun Digiturk olmadığının altını çizerek; “Böyle bir mekanizma yavaş işliyor diye haklarımızın alenen çiğnenmesini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Erişimi engellenen site yöneticilerinin iletişim adreslerine söz konusu sitelerde yayın haklarının ihlal edildiğini ve maçların izinsiz ve canlı olarak yayınladıklarını bildirdiklerini söyleyen Talaş, geri dönüş alamadıkları için hukuki yola başvurduklarını belirtti. Korsan yayın yapan sitelerle kanuni çözüm yoluna gittiklerini yoksa blogların kapatılması ve iletişim özgürlüğünün engellenmesi gibi bir söylemlerinin olmadığını söyleyen Talaş, amaçlarının “iletişim özgürlüğüne ve etik yayıncılığa” çözüm bulmak için başvurulmuş bir aksiyon olarak özetledi.

Blog yetkilileriyle görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Talaş, "Google'ın biz korsan yayın yapmak istiyoruz diyecek olmasını düşünmek istemiyorum. Biz kamuoyunda bu başvuru nedeniyle blog kapatmakla itham ediliyoruz ama öte taraftan Google'un bizim uzlaşma teklifimizi kabul etmeyerek korsan yayına devam edeceğiz demesi çok mu ahlaki? Ama biz böyle birşey olacağına inanmıyoruz ve Google ile ortak bir yol bulup bu korsan yayının devamının engellenmesini istiyoruz" dedi.

Hiçbirimiz zaten illegal uygulamaların internet üzerinde cezasız kalmasını kabul etmiyoruz. Burada tartışılan konu neden alt alan adları değil de tüm Blogger.com'e erişim engelleniyor. Bu sorunun cevabı genelde şu şekilde veriliyor: "Mahkemelerimiz ve yasalarımız yeterli değil." Bazen bu cümleye bir de şu ekleniyor "Alt alan kapatmak için teknik yeterliliğimiz yok."...

Şimdi çok açık biçimde ve son derece iyi niyetle merakımdan dolayı Digiturk'e soruyorum.

1. Açılan davada yasal olmayan içerik barındıran alt alan adlarına erişimin engellenmesi mi istendi, yoksa tüm Blogger.com ve Blogspot.com'a mı?

2. Google yetkilileri ile uzlaşmaya varılamayan bir görüşme oldu mu? Eğer olduysa Google gerçekten açıklamada belirtildiği gibi şöyle mi dedi: "Uzlaşma teklifinizi kabul etmiyoruz, korsan yayına devam edeceğiz" ? - Sanırım bu soruma Google tarafından da cevap verilebilir.

ve gerçekten cevabını en merak ettiğim soru:

3. Dava neden Diyarbakır'da açıldı? Neden İstanbul mahkemeleri tercih edilmedi?

Digiturk, Google ya da dava dilekçesini gören bilen diğer avukatlar bu sorularıma cevap verebilirlerse hem ben çok merak ettiğim sorularımın cevabını almış olacağım, hem de inanıyorum ki bulanık gözüken bazı noktalar açıklığa kavuşacak.

NOT: Bu yazının yorumlarında lütfen sadece yazıya değer katacak görüşler belirtiniz. Yeni bir tartışma yaratmak değil sadece en merak edilen soruların cevabını bulmak amacındayız.

Yorumlar (25)
 1. Cem Özkaynak Cem Özkaynak

  @ Sinan Yüce:

  6 patlarda çok enteresan birşey var; Muhtemelen Digiturk çalışanı olan blogun yazarlarından biri, bir yıl önce Wordpress'in kapatılmasıyla ilgili

  Wordpress - site kapatma büyük ayip yazısında "Çok büyük olasılıkla wordpress.com’da bulunan bir blogun içerik ihlali vardı, içini çok iyi bilen avukatlarımız yalnızca bu içerik ihlalcisi blogu kapatmak yerine tüm domaini kapattırdı" şeklinde bir ifade kullanmış.

  Fakat aynısını Digiturk yaptığında ayıp olmak ne kelime, "Digiturk hakkını arıyor neden üstüne gidiyorsunuz." şeklinde bir ifade var.İşimize gelince demokrasi buna diyoruz.

 2. Sinan Yüce Sinan Yüce

  @Cem Özkaynak:

  Güzel bir ayrıntıyı yakalamışsınız. Maalesef olayları işinize geldiği gibi yorumlarsanız böyle talihsizliklerle karşılaşıyorsunuz.

  1. Erkan Erkan

   Hakikaten iyi yakalamışsınız.

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Arkadaşlar, yasamız maalesef herkesin her türlü siteyi yargılama yapılmaksızın "tedbiren" kapattırmasına müsaittir, ve ihtisas mahkemesi olmaksızın, yüzlerce adliyeden herhangi birinde bu karar aldırılabilmektedir. Digiturk elbette hatalıdır ve taktisyen davranıp blogger ve blogspotu engelleyerek, kendince Google'ı cezalandırmak istemiştir, bu konuda haklısınız. Ancak bu yasal hak yasa ile tüm firmalara ve kişilere verilmiştir, Türkiye'de büyük-küçük tüm internet girişimleri her türlü tehditin altındadır. Konu çok boyutludur.

 4. Emrah Gokmen Emrah Gokmen

  Varsayalim ki siz bir muzisyensiniz (ya da yazar, cizer, programci vs.) Yani gelirinizi burdan elde ediyorsunuz. Kiranizi, cocugunuzun ihtiyaclarini burdan karsiliyorsunuz. Yazdiginiz kitabinda fazlasiyla alicisi var. Sonra bir site site cikiyor ve sizin kitaplarinizi ucretsiz olarak dagitiyor. Hem kitabinizi para vererek alan insanlar aptal yerine konuyor hem de geliriniz onemli bir sekilde azaliyor.

  Bu sitenin icerigi ne olursa olsun onunla ilgili suc duyurusunda bulunmaniz sizi nasil suclu ya da "acgozlu" durumuna dusurebilir ki? Dedigim gibi buna para verip sahip olan milyon tane insan var! bu insanlar aptal mi?

  Bunun engellenmesi 'resmi' organlarin gorevidir. Bu konuyla alakali her turlu aksaklikta yine o mercilerin basiretsizligi ile alakalidir. Sikayet yapanin bu kadar ustune gitmek adalaetin tek tarafli bir kilic gibi islemesine sebebiyet verir ve bunun ucu bugun onlara yarin size dokunur.

  Bu olaya boyle tarafsizca bakip sikayetlerimizi dogru yone yonlendirmemiz sonuca ulasmamiz acisindan da cok daha yararli olacaktir cunku bu oklari baska ve aslinda bir sekilde 'hakli' olan tarafa yonlendirmek, yalnizca, bu 'resmi' mercilerdeki vurdum duymaz isleyisin ekmegine bal surmek anlamina gelip, internet uzerine uzmanlasmis bir ceza hukukunun gecikmesine sebep olmaktadir. herkesin bilgisine.

 5. Bu bir şaka olmalı. Digiturk'un bu kadar cahil olacağını hiç düşünmemiştim. Yayını verenleri kapatmak yerine yayını sağlayan siteleri kapatsanız. Bloğuna embed kodunu yerleştirmek ne zamandan beri suç oldu?

  Justin.tv engellendi fakat de.justin.tv yada nl.justin.tv buralardan giriş yapmak halen mümnkün...

 6. Pisho Pisho

  diyarbakır'da açtı davayı, çünkü sanal ile gerçek arasındaki ince çizgiyi bilmeyen bir hakimden istedikleri kararı bu şekilde çıkartabildiler.. sinsice bir girişim olarak görüyor ve gaspedilen haklar için özür dilemelerini bende bekliyorum.

 7. Serkan Ozturk Serkan Ozturk

  “Alt alan kapatmak için teknik yeterliliğimiz yok.” cümlesini kimin söylediğinin kaynağını belirtmeliler.

  Aksi durumda Digiturk adına açıklamada bulunan kişi "alenen" yalan beyaz etmiş olur. Hali hazırda bile yasaklı bir alt alan adı örneği var. Sizi çalışmakta olan www.google.com ve yasaklı bir alt alan adı olan groups.google.com a bakmaya davet ediyorum.

 8. Konuyla ilgili avukatlardan aldığım bilgiler:

  1. Digiturk subdomain'e degil, Blogger ve Blogspot'un ip'lerine erişim yasağı istenmiş.

  2. Degil davaya konu olan bloglari, Davanın hangi mahkemede açıldığını bile Google'ın avukatı ile paylaşmamışlar.

  3. Diyarbakirda acilmasinin niyeti ve amaci cok acik. Hafta sonuna denk getirilmeye calismasi da.

  Bu olay tamamen art niyet ve ego kokuyor. Digiturk'un boyle bir insani (C.K) barindirmasi ve bu tarz amator, bilincsiz bir hareket sergilemesi icler acisi bir durum.

 9. 1. Davaya konu olan yayınlar blogger altyapısı kullanılarak aktarılmıyor sn digitürk yetkilisi. sapın ve samanın ilişkisi ne güzel değil mi?

  2. Eğer bir "embedding" kodunu alıp sayfada yayınlamak suç teşkil edebilecekse (yasayla korunan yayınlar için), bütün interneti kapatabilme imkanınız doğar.

  3. yayının yapıldığı siteyi uyarınız. şahid olduğum kadarıyla şikayet edilen tüm yayınlar justin.tv ve ustream.tv tarafından durduruluyor. saçmalamayın.

  4. para verip lig tv seyrediyorum. kaçırdığım golleri uyduruk açılmaz sitenizden seyretmek istemiyorum. çok mu? haa, bir de digiturk web tv şebelekliği var, verdiğiniz para için küfür ederken digiturk yetkilisine pişkinliğin tavanına vuruyorlar.

  5. hem para veriyorum lig tv seyrediyorum, hem blogger'da blogum var. pek sevgili digiturk kardeşim, akıl almaz derecede saçmalık kalkıştığın iş.

  6. intenetten maç seyretmeğe çalışan adamın büyük ihtimalle lig tv'ye ayıracak parası yok, o yüzden seyrediyordur. o zaman kahvehanede veya başka bir yerde bir şişe suyla maç seyreden adamı da kovun, o'na da dava açın diyarbakır'da ki gidip gelemesin kendini savunmak için.

  7. pek sevgili digiturk kardeşim, yayınının senden habersiz sağa sola dağılmasını istemiyorsan, biraz yatırım yap, yayın verdiğin abonelere dikkat et.

  8. bütün avrupa'yı gördüm, sayısız türkle konuştum ve kimse digiturk'e maç ayayınları için para ödemiyor. internet bağlantılı (şifre dağıtımı için) çeşitli cihazlarla insanlar bedavaya lig tv seyrediyor. üstüne üstük senelik €300-400 gibi bir fiyat ödüyorlar korsana ;) pek sevgili digiturk kardeşim, kıytırık bloglarla, kötü video kalitesine sahip yayınlarla uğraşacağına avrupa'da iyi örgütlen, orayı temizle. anti fraud takımınız sadece google'da arama yapmasını biliyor sanırım.

  9. o kadar korkaksınız ki digiturk kardeşim. uğraşmayayım diye gidip teee diyarbakır'da dava açıyorsunuz. sizin gibilere çakal derler, masum ayaklarını bırakın.

  10. antifraud ekibinizin alnından öperim

 10. @ Cem Özkaynak @ Sinan Yüce

  İşimize gelince demokrasi durumu yok arkadaşlar. Defalarca söyledim yine söylüyorum. Bu kapanma yaşanmadan önce DT yetkilileri Blogger'a Google'a ulaşmış derdini anlatmış ama ilgililer öncelikli görevlerinin bu olmadığını konuyu üst mercilere bildireceklerini söylemenin ötesine gitmemişler. ve bu girişimlerden sonra (1 haftadan fazla bir zaman) DT davasını açmış.

  Koskoca Google Türkiyenin önemli şirketlerinden birini adam yerine koymama tavrı gösterirken, yarın sizin, benim içeriğim ile ilgili bir ihlal durumunda bizler birey olarak lafımızı nasıl dinleteceğiz? Halen DT hakkını aramıştır söylemimi devam ettiriyorum. 2 yazım aslen bir biri ile çelişmemektedir.

 11. @Barboss:

  Yazınızı okudum ve benimle aynı düşünceleri paylaşan birini görmek oldukça mutlu etti... Malesef bu tartışmalarda google'ın ticari bir firma olduğu bedava hizmet veriyor diye kanunları ve hukuki hakları görmemezlikten gelmek gibi bir lüksü olmadığı unutuluyor...

  Ayrıca peki google'nin kendisi böyle bir durumda ne yapıyor diye kimse merak etmiyor... Belki merak edenler vardır diye ozgoogle.com'a ne olduğunu araştırsın veya linke tıklayarak bilgi sayibi olabilirsiniz http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=190216

  Ozgoogle örneğinde de görüldüğü gibi google ticari firması kendi hakları ihlal edildiğinde tehdit etme ve kapatma yoluna gitmiştir.

  ozgoogle.com kapatılırken neredeydi bu sansürle savaşan arkadaşlar???

 12. @Ersin KOÇ : anlaşılan telif haklarına saygınız sonsuz umarım bilgisayarınıda mp3 gibi medya metaryelleri bulunmaz. Hayır yukarıda o kadar çok yergi etmissinizki embesil, gerizekalı gibi laflar ile biran kendime edilmiş gibi hissettim...

  Yayıncı değilim vakti zamanı gelince izliyorum, gayette memnunum kalitesiz izlemeye... Neden eleştirmek yerine insanları yargılıyorsunuz buna hakkınız olduğunu pek sanmıyorum...

 13. hatırlıyorum. Wordpress olayındada bir yetkili teknik olarak sub domainleri kapatma şansımız yok flan demişti...

  (: şaka yapıyorlar isteyince sub domain gayet güzel engellenebiliyor...

  yani bir soru da benden;

  “Alt alan kapatmak için teknik yeterliliğimiz yok.”

  - eminmisiniz?

  Digitürk Diyarbakır'ı seçerek, durumun farkında olarak, kasten ve direkt olarak Blogger.com ile Blogspot.com domainlerine dava açmıştır. Bu artık sugötürmez bir gerçek bence...

  Digitürkten ciddi bir özür bekliyoruz...

 14. Blogcular bu sefer cok zeki davrandi ve TTnet`i suclamakdan vazgecti.Cunki ttnet davanin sonucuna gore davraniyor.Esas mesele davayi acan kiside bitiyor.Bizim blogcular davayi acani bulup oyle bir rezil ettiki markanin internette sayginligi ciddi sekilde dustu.Bu sayginligi tekrar kazanmasi icin internete yonelik projeler bulmasi gerekiyor…

  Ha ayrica kapatma davasi acmadan once 2 kere dusunmesi gerekecek markalarin…

 15. Senel Senel

  Blogger ve blogspot'un gecikmelide olsa telif yasasını ihlal eden blogları kapatacağına eminim bunu es gececek kadar ciddiyetsiz firmalar değiller.

  İnternet yasaların da hukuk'un oturmadığına cok hakim bence firmalar, hatta bunu avantaj olarak görüp rahat rahat kapattırıyorlar.

 16. Sordugun sorular zaten kotu niyeti ortaya koyuyor. BU kapatma olayi, digiturk'un acik bir guc gosterisi yapma cabasidir.

  Davayi diyarbakirda actilar, cunku mudahil olmayi zorlastirdilar. Daha belirli bloglari kapatmaya yonelik degil, tum blogspot ve blogger'i kapatmaya yonelik acilmis. Bu durumda asla yargiyi suclayamazlar. Kendileri kasten tum sitenin kapatilmasini icin dava actilar.

  Digiturk'de bu islerin basinda olanlarin isbilmezligidir. Copyright ihlallerine karsi blogger'da cok acik bir surec tanimlanmistir. Bu sureci izlemeyip iletisim kismina mail atmakla yetinmisler ve cevap alamadiklari icin de blogger'i sucluyorlar.

  Internet kullanicisi olarak, digiturk'un cok acil olarak ozur dilemesini bekliyorum.

 17. az önce SDN de okuduğum ilgili haberdeki google groups meselesi bu subdomain sorularına cevap veriyor.. ozaman subdomain kapatılabildi de şimdi mi kapanamıyor?

 18. Ersin Koç Ersin Koç

  Digiturk veya dijital yayın yapan platformlar isterse yayının kaynağını bulup kesebilirler. Yayın esnasında zaman zaman ekrana yansıtılacak abone kart numarası sayesinde yayının ilk nerden verildiği tespit edilip, aboneliği durdurulabilmektedir. Bu teknoloji fazlası ile vardır. (Digiturk uydu alıcısı olması gerek :) zaten kart başka bir cihazla aktif ise o da zor gerçi.) Ayrıca bu düşük kapasiteleli ve kalitesiz görüntülerden maç izlemeye meraklı kitlenin bir ligtv aboneliği alması veya maçları adam gibi izleyecek yer bulması çok zor değildir. Bence tek amaç hırsızlık yapmak bundan zevk almak olabilir. Bak para vermeden izliyorum diyebilmektir. Yayını yapan gerizekalının ise amacı hiç bilinmez, reklam yapıp para mı kazanacağını ummakta, yoksa adrenalini yüksek tutmaya mı çalışmaktadır. Digiturk'ü suçlamak kolay tabi, yok efendim blogger.com u tümden kapattırmış vs. Hırsızı suçlayan, bunlara karşı bir yazı yazan göremiyorum. Yazık, herkes hırsızları savunursa Digiturk daha çok siteyi kapattırır. Bir kaç blogda yazıldı diye de Digiturk internette kötü görünen bir firma olmaz. Ben Digitürk'e sadece daha basit ve teknolojisi yeten yöntemler kullanmasını öneririm. Bak iki üç tanesini yakalayıp ifşa et, bir daha cesaret eden kalacak mı netten kalitesiz ve embesil maç yayını yapmaya.

 19. Sinan Yüce Sinan Yüce

  Şimdi anlaşılan o ki Digiturk Google'ın tutumundan rahatsız olmuş ve bütün blogger sitelerini kapatarak bir anlamda ceza kesmek istemiş.

  Davanın Diyarbakır'da açılmasına şurada yorumlar kısmında ben de dikkat çekmiştim. Digiturk her ne kadar teknolojiye yatırım yapan gelişmiş bir şirket izlenimi vermeye çalışmışsa da şark kurnazlığı yapmayı da ihmal etmemiş.

  Fakat maalesef sorun geldi yine kendilerine patladı. Onlar da hemen anlamış olacak ki şikayetlerini geri çekip Blogger'ın yeniden erişilmesine imkan sağlamışlar.

  Bu olayla birlikte Digiturk'te taşlar yerinden oynamıştır umarım. Fevri davranan bir kaç yönetici koltuğundan olmuştur herhalde.

 20. @Ersin KoçHırsızın adı üzerinde "hırsız"; ne yaptığı belli, -enazından Webrazzi ve benzeri ortamlarda- kimse savunmuyor, tavsip etmiyor.

  Öbür tarafta hırsız var diye bir şehri yoketen bomba atan bir firma var ve bunu; bilerek, isteyerek, kasıtlı olarak yapıyor.peki bu suç değil midir? hırsızlıktan farkı nedir?

 21. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Sayın Emrah Gokmen, size objektif bakılması gerektiği konusunda kesinlikle katılıyorum. Aynı şeyi bende düşünmekteyim ve digiturk yetkilileri yerinde bizlerden biri olmuş olsaydı benzer şeyi bizimde yapacağımızdan eminim. Bu durumda kalsaydık kendi şirketinizin çıkarlarını düşünmek zorunda olurduk.

  Ancak aynı şekilde Digiturkunde yaptığının iyi bir hareket ya da düşünceli bir davranış olmadığı aşikâr. Blog yazarlarının verdiği tepkiler de bence yerinde oldu. Ancak bunların şirketlerin dava açmalarını değil Türk yargısındaki eksikliği gidermesini bekliyorum. Bu tarz olayların olmasını pozitif yönünden bakacak olursak bu olaylar bizlerin bazı şeyleri değiştirmek ve geliştirmek zamanının geldiğini gösteriyor burada nekadar ümitli olduğumuz tartışılır ancak siyasilere ve sevgili hukukçularımıza iş düşmekte.

  Umarım kısa zamanda bu tarz eksiklikler giderilir ve artık bu sorunları aşarız.

 22. Bence bir şekilde laftan anlamayan "biz büyüğüz kimseyi dinlemeyiz" firmaları için çok güzel bir ders olmuştur bu. Tabiki firmanın bu yaptığını tasvip etmiyoruz fakat Google gibi bir firmanın pek ala bu tür şeylerde -Amerikada- "anında" harekete geçmesi bize çifte standart uygulamasını anlamıyorum. Bu kadar engelleme yapıldı daha bir kere bu engellemelerden ders çıkardı mı google? Blogger davası çıkarmadığını ispatlıyor. Bu siteler defalarca rapor edildi. Fakat hiçbir şekilde harekete geçilmedi. Dijitürkte yeryerinden oynar mı bilmem ama bence googleda da birşeylerin yerine gelmesi gerek.

 23. Cem Gencer Cem Gencer

  subdomain kapatmak istemediler; çünkü kaçak yayın yayınlayan kişilerin gayet kolaylıkla başka bir subdomain üzerinden aynı yayını yapabileceklerini tahmin ettiler. haliyle inatlaşmaktan çığ gibi büyüyebilecek bir karşı tepkiyi engellemenin en kolay yolu, daha kartopu ilk yuvarlanmaya başlamadan karı komple yok etmek algılamış olsalar gerek. illegal bir hareket olmasa, o çığın büyümesini görmek keyifli olurdu. 1-2 sene önce dvd korumalarıyla ilgili bir şifre, digg'de yayınlanmaya başlamış, digg yöneticileri dgma'ya uyarak bu entry'leri ayıklamaya başladıklarında karşılarında çok daha hızlı büyümesine sebep olmuşlar ve bu yüzden çok büyük bir kitle kaybetmişlerdi. sonunda digg yöneticileri, dgma'ya uymak yerine, kullanıcılarından sansür uyguladıkları için özür dilediler ve müdahale etmeme yolunu seçtiler. yoksa tüm digg çökecek kadar etki oluşmaya başlamıştı. benzeri pekiala digiturk'ün de başına gelebilir.

 24. Barboss Barboss

  Google'ın iyi niyetli olduğunu düşünmek istiyorum. Fakat @HMERT'in yazdığı gibi şeyler geliyor aklıma her seferinde. Youtube bugün kapalı. En büyük zararı kime? Gocca gugıl efendinin yıllık bütçesi mi sarsıldı? Yassahlatma davası açanlar milyon dolar mı kazandı? Yassahlayan hakim beyler terfi mi aldı? İnternet kullanıcıları tünellerden geçerek yuutup seyredine pulları mı dögüldü?

  Aramızda müthiş bir huzursuzluk nedenidir şu youtube olayı... Youtube'un kapatılmasının en büyük nedeni, google'ın kendisidir. İmkanlarını, teknolojisini ve kadrosunu kullanarak hızlı bir şikayet/yayından kaldırma sistemi kurabilirdi. Ne yaptı? "Ben kaldırmam bu videoları arkadaş" dedi. Sonra belki kaldırdı. Daha sonra "uğraşamam ben sizinle" dedi. Kendi üzerine düşmeyen bir şirketin biz niye bu kadar üzerine düşüyoruz ki? Birileri ceddimizi, ülkemizi, birlik beraberliğimizi bozacak yayınlar yapıyorlar youtube üzerinden, youtube’da umrunda olmadan “ben yayınıma bakarım arkadaş, o sizin meseleniz” diyor, sonra kapatılıyor. Bizim milli ve manevi değerlerimize bu kadar kaygısız kalan bir kurumun politikalarını bir yana bırakıp, yine kendimize saldırıyoruz. Adaletine, hakimine, davacısına, mübaşirine giydiriyoruz. Bunlara bu kadar kolay laf söylüyoruz da, niye yasaklananlara karşı çok lafımız yok. “Youtube'umu isterim diye yüz sit”e açıp Türk olarak Türklere sallıyoruz da, niye üç-beş ecnebi dilinde site açıp "youtube bizim ülkemizde huzursuzluk çıkartıyor, açılsa huzursuzluk, kapansa huzursuzluk, sizde ülkenizde kapattırın kurtulalım bundan" diye olayı farklı boyutlara bağlamıyoruz (şimdi aklıma geldi, neden yapmadın diye bana bakmayın). Çok anlamam ama kanaatim şu yönde ki; youtube'u kapatan da, kapattıran da google'ın kendisidir. Google youtube'un kapatılması işinden rahatsız değildir, olsaydı durumlar farklı olurdu, biz bunları yazmaz olurduk. Google gayet ticari, gayet para kazanan, gayet emperyalist bir şirkettir. Böyle bir şirketin "fan"ı olmamıza gerek yok, düşünmemiz gereken daha önemli şeyler olmalı hayatta. Herkesle şu güzel video'yu paylaşmak istiyorum http://masterplanthemovie.com/ . Tam anlatmak istediğim bu değil ama az şeyde anlatmıyor bu video.