Blogger.com davası ile ilgili Digiturk açıklaması ve sorular...

Blogger.com davası ile ilgili Digiturk açıklaması ve sorular...

Biraz önce Marketing Türkiye'de Digiturk Hukuk Müşaviri Süleyman Talaş'ın Blogger.com'un erişiminin engellenmesi ile ilgili IP Magazin'e yaptığı açıklamanın haberini okudum.

Açıklama Marketing Türkiye'den alıntı yaptığım şekilde şöyle: (kaynak)

Google’ın Blog hizmetlerinin kapatılmış olmasından mutlu olmadıklarını ve söz konusu olaya neden teşkil edenin, yayın hakları Digiturk’e ait olan Turkcell Süper Lig ve Fortis Türkiye Kupası maçlarının izinsiz, illegal olarak yayınlanmasına önlem almak istemeleri olduğunu söyledi. “Digiturk’u para vererek seyreden abonelerimiz var ve birilerinin bu hakka hiç para ödemeden sahip olması ve hatta kamuya serbestçe dağıtması hukukun reddettiği bir durum” diyen Talaş, gerek sahip oldukları yayın hakkını gerekse abonelerinin haklarını korumaya yönelik bir harekette bulunduklarını belirtti. İnternet hukukunun Türkiye’de az gelişmiş olduğunu ve ihtisaslaşmış mahkemelerin bulunmadığını söyleyen Talaş, bunun sorumlusunun Digiturk olmadığının altını çizerek; “Böyle bir mekanizma yavaş işliyor diye haklarımızın alenen çiğnenmesini kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Erişimi engellenen site yöneticilerinin iletişim adreslerine söz konusu sitelerde yayın haklarının ihlal edildiğini ve maçların izinsiz ve canlı olarak yayınladıklarını bildirdiklerini söyleyen Talaş, geri dönüş alamadıkları için hukuki yola başvurduklarını belirtti. Korsan yayın yapan sitelerle kanuni çözüm yoluna gittiklerini yoksa blogların kapatılması ve iletişim özgürlüğünün engellenmesi gibi bir söylemlerinin olmadığını söyleyen Talaş, amaçlarının “iletişim özgürlüğüne ve etik yayıncılığa” çözüm bulmak için başvurulmuş bir aksiyon olarak özetledi.

Blog yetkilileriyle görüşmeye devam ettiklerini söyleyen Talaş, "Google'ın biz korsan yayın yapmak istiyoruz diyecek olmasını düşünmek istemiyorum. Biz kamuoyunda bu başvuru nedeniyle blog kapatmakla itham ediliyoruz ama öte taraftan Google'un bizim uzlaşma teklifimizi kabul etmeyerek korsan yayına devam edeceğiz demesi çok mu ahlaki? Ama biz böyle birşey olacağına inanmıyoruz ve Google ile ortak bir yol bulup bu korsan yayının devamının engellenmesini istiyoruz" dedi.

Hiçbirimiz zaten illegal uygulamaların internet üzerinde cezasız kalmasını kabul etmiyoruz. Burada tartışılan konu neden alt alan adları değil de tüm Blogger.com'e erişim engelleniyor. Bu sorunun cevabı genelde şu şekilde veriliyor: "Mahkemelerimiz ve yasalarımız yeterli değil." Bazen bu cümleye bir de şu ekleniyor "Alt alan kapatmak için teknik yeterliliğimiz yok."...

Şimdi çok açık biçimde ve son derece iyi niyetle merakımdan dolayı Digiturk'e soruyorum.

1. Açılan davada yasal olmayan içerik barındıran alt alan adlarına erişimin engellenmesi mi istendi, yoksa tüm Blogger.com ve Blogspot.com'a mı?

2. Google yetkilileri ile uzlaşmaya varılamayan bir görüşme oldu mu? Eğer olduysa Google gerçekten açıklamada belirtildiği gibi şöyle mi dedi: "Uzlaşma teklifinizi kabul etmiyoruz, korsan yayına devam edeceğiz" ? - Sanırım bu soruma Google tarafından da cevap verilebilir.

ve gerçekten cevabını en merak ettiğim soru:

3. Dava neden Diyarbakır'da açıldı? Neden İstanbul mahkemeleri tercih edilmedi?

Digiturk, Google ya da dava dilekçesini gören bilen diğer avukatlar bu sorularıma cevap verebilirlerse hem ben çok merak ettiğim sorularımın cevabını almış olacağım, hem de inanıyorum ki bulanık gözüken bazı noktalar açıklığa kavuşacak.

NOT: Bu yazının yorumlarında lütfen sadece yazıya değer katacak görüşler belirtiniz. Yeni bir tartışma yaratmak değil sadece en merak edilen soruların cevabını bulmak amacındayız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.