İşte Microsoft ve Nokia'nın İlk Ürünü: Nokia Lumia 800!
Mobil

İşte Microsoft ve Nokia'nın İlk Ürünü: Nokia Lumia 800!

Nokia Lumia 800Nokia'nın biraz önce Londra'da düzenlediği Nokia World 2011 etkinliğinde sahne alan Nokia Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Elop, Nokia-Microsoft ortaklığının yeni ürünü Lumia 800'yı tanıttı.

Eski Microsoftlu Elop, Nokia'nın geldiği noktayı özetledi ve sıradaki 1 milyar kişiyi mobil internetle tanıştırmak istediklerini tekrarladı.

Elop, öncelikle hem tuş takımlı hem de dokunmatik ekranı olan Asha adlı yeni S40 serisi 4 telefonları tanıttı. Nokia Asha 303, Nokia Asha 300, Nokia Asha 200, Nokia Asha 201 adlı yeni modellerin Nokia'nın gelişen pazarlardaki yeni silahları olacağı ortada. Asha serisi, Angry Birds'ün S40 tabanlı Nokia telefonlarda destekleneceği müjdesini de veriyor.

Gelelim Lumia 800'e...

Windows Phone Tabanlı İlk Nokia: Lumia 800

https://www.youtube.com/watch?v=rdMoRhfd1Sk?version=3&hl=en_US&rel=0

Tasarımı ve dokunmatik ekran özellikleriyle Nokia N9'u andıran Nokia Lumia 800, Windows Phone Mango'nun en özelleştirilmiş hali ile vücut bulmuş. Nokia 800, bilindik kare şekilli Windows Phone uygulama kısayollarının altında 3 önemli servisi ücretsiz olarak getiriyor.

Şimdilik sadece Nokia 800'e has olarak tanıtılan bu özellikler; sesli testek sağlayan 3 boyutlu navigasyon uygulaması Nokia Drive 3D, zahmetsiz müzik dinleme ve indirme imkanı sağlayan Mix Radio'lu Nokia Music ve spor haberlerine özel bir yerleşik uygulama olan ESPN Sports Hub.

Nokia 800'de 3,7 inç AMOLED dokunmatik ekran, 1,4 GHz gücündeki işlemci ile destekleniyor. Nokia 800, kişi rehberini de özelleştirilmiş bir şekilde geliyor ve güçlü bir kameraya sahip Nokia 800 ile çekilen fotoğraflar etiketlenebilecek veya hemen Facebook'ta paylaşılabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=33q8PY4q448?version=3&hl=en_US&rel=0

Angry Birds, Fruit Ninja, Sonic 4 Episode 1 ve Tentacles gibi oyunlarla gelen Nokia 800'de yer alan yeni internet tarayıcı görünüşe göre Nokia'da ilk defa keyifli bir mobil internet deneyimi sunacak. Microsoft'un bulut depolama servisi SkyDrive ile bağlantılı (25 GB ücretsiz) olarak Office dökümanlarını Lumia 800'de yönetmek de kolay olacak.

Nokia Lumia 800'ün yanısıra yeni bir Windows Phone tabanlı telefon olan Nokia 710 da tanıtıldı. Kasım ayında Almanya, Fransa, Hollanda gibi bir kaç Avrupa pazarında çıkacak cihazların Türkiye'ye gelmesi 2012'yi bulacak. ABD'ye özel bazı ürünler de 2012'nin başında tanıtılacak ve 2012'nin ilk yarısında Nokia 800 Çin'e ulaşacak. Nokia 800 420 euro, Nokia 720 ise 270 euro (vergiler hariç) fiyatla Nokia.com'dan ön sipariş verilebilecek.

Ek bir bilgi olarak Nokia'nın 450'den fazla şehirde toplu taşıma trafiğini takip edeceği bir uygulama ve artırılmış gerçekliğe (augmented reality) adım atacağı da Stephen Elop tarafından açıklandı. Bazı yeni aksesuarlara da yer verildi.

İlk yorumları alırken, Nokia'nın Facebook sayfasından Lumia 800 kazanabileceğinizi de paylaşmış olalım..

Yorumlar (11)
 1. Volkan Volkan

  iPhone ve Android kullanıcıları biraz zor geçer Nokia'ya ( hiç kimse indirdiği app'ler kayıp etmek istemez, BB kullanıcıları için belki daha uygun olur). Ama daha çok kişi smartphone kullanmıyor, bunlar Nokia'nin ilk müşterileri olacaktır sanırım.

  Umarım başarılı olurlar. Rekabet pazarı heyecanlandırır.

 2. nokia, symbianda ekranlar arası geçiş efektini yapsaymış, şimdikinin aynısı olurmuş. Boş yere uğraşmışlar.

 3. Bu özelliklerin hepsi androidde ve iphoneda var... microsoftu sevmem, nokiayı hiç sevmem! Annem babam alabilir böyle bir telefon, 60 yaşındalar anlamazlar teknolojinin hangisi iyi hangisi kötü.

 4. Utanmadan ie9 ile hızlı internet sörfü yazmışlar. :D

  1. Emrah Emrah

   ie9 ile internet deneyiminin yavaş olduğunu düşündüğüne göre hiç denememiş olduğun belli

  2. Kamil Kamil

   Ben o kısmı görünce zaten direk gülme krizine giriyorum, her sürümünde "hızlı sörf!" derken tam olarak neyi kastettiklerini anlamıyorum bu adamların. "Hız" derken? :D

  3. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

   ie9 un neyi varmış? Yeterki kullanmayı bil..

 5. Hem microsoft'tan hem Nokia'dan yine eski hataların tekrarı. Neden aynı anda iki model çıkarırsınız ki ? Yapın düzgün bir model, sonra işin yazılım tarafına yüklenin. İnsanlar, ben dahil, o dandik kameralı Iphone ları alıp kullanmadık mi ? Kullandık, sırf yazılımların hatırına. Eger App tarafını sağlam tutmayacaklarsa, ve App arayüzlerinde Apple'daki gibi ortak bir tasarım , kullanım kolaylığı sağlayamayacaklarsa hiç boşuna heveslenmesinler. Aynı tutarsızlık Android'de de var. Markette binlerce uygulama var,işe yarar 50 tane uygulama çıkmaz. Kullanıyorum, ordan biliyorum :)

 6. Osman Osman

  Arkadaşlar, önyargılı olmayın. Deneyin öyle konuşun. Ben şuan iPhone 4 kullanıyorum, HTC ve Samsung Windows Phone ları denedim, arayüz harika, kullanımı çok eğlenceli, görsel tasarım konusunda bir tasarım firması olan Apple'ı geçmiş durumda. Yazı tipleriyle, minimalist görüntüsü ile harika. Türkiye'ye gelir gelmez alacağım.

  "Utanmadan ie9 ile hızlı internet sörfü yazmışlar." diyen arkadaşım, şu videoyu izle lütfen. http://www.youtube.com/watch?v=FG30mtlDKOs

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   menüler bence de çok güzel olmuş. siyah fon üzerine beyaz fontlar kullanmaları ayrıca hoşuma gitti. Böylece gözü daha az rahatsız eder ve pili daha iyi kullanır.

 7. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Nokia umarım Türkiye'de çok satar. Satar ki biz de Windows Phone 7.x için uygulamalar yazabilir ve kendimizi mobil yazılımda geliştirebiliriz.