Nokia-Microsoft Ortaklığının Düşündürdükleri
Mobil

Nokia-Microsoft Ortaklığının Düşündürdükleri

Nokia'nın mobil işletim sistemi pazarında adeta pes ederek Microsoft'la anlaşmış olması günlerdir çeşitli şekillerde gündeme geldi. MWC 11'de görüntülenen Nokia - Windows Phone konsepti (aşağıda) ve konuşulanlar halen konunun sıcaklığını korumasını sağlıyor.

Microsoft bir mobil cihaz üreticisi değil ve Nokia gibi bir devle anlaşarak oldukça iyi bir adım atmış oldu. Tüm Windows Phone tecrübesini artık Nokia ile ortaya koyacak olan Microsoft, Nokia'nın 2007 yılında satın aldığı Navteq ve Ovi Maps'ten de faydalanacak.

190 pazarda aktif bir pazarlama yürüten Nokia ise Symbian yerine daha iyi bir mobil işletim sistemi kullanacak. Web ile mobil dünya arasında Microsoft sayesinde daha iyi bir bağlantı kuracak. Nokia'nın mobil oyun üzerine Xbox ve Kinect deneyimlerinden faydalanma gibi bir kazancı da olacak.

Olumsuzluklar

Yukarıdaki bakışlar doğrultusunda Nokia ve Microsoft kendi olumlu açıklamalarını yapıyor ama bu anlaşmada kısırlaştırılan bazı durumlar göze çarpıyor.

Nokia Windows Phone KonseptiStephen Elop, eski şirketiyle yeni şirketi arasında ortaklık kurma fikrini ne zamandan beri aklında tutuyordu bilemiyorum ama bana göre Symbian'ı öldürdü.

Halen Meego ve QT'yi ayrı olarak geliştireceğini söyleyen Nokia, yıllardır Symbian ile yapamadığını Windows Phone ile ilgilenirken nasıl yapacak bilemiyorum. Artık akıllı telefon dünyasının olmazsa olmazı olan uygulama ekosistemi için nasıl bir geliştirici ağı oluşturulacak, iOS, Android ve Windows Phone dururken geliştiricilerin o tarafa yaklaşacağını pek sanmıyorum.

Yalnızca bu işe adım atmış geliştiriciler değil Symbian'a QT ile uygulama geliştirenlerin de bu durumdan mutlu olmadığını görüyoruz . Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi adı anılmayan Ovi'nin de bu durumda bırakılmayı haketmediğini düşünüyorum üstelik 200 milyon Symbian kullanıcısı varken.

Nokia'dan Daniel Kihlberg'in açıklamasına göre şu anda 400.000 QT geliştirici bulunuyor ve bu sayının daha da artması için destek bekliyor. Microsoft'ta Matt Bencke ise 28,000 kayıtlı geliştiricinin 8,000 uygulama ve oyun geliştirdiğini ve bunların 1 milyonu aşkın kez indirildiğini paylaşıyor.

Sonuç:

Konuyu Nokia ve Microsoft odağından çıkararak güçler savaşındaki bir denge değişimi olarak baktığımda ise yapılan anlaşmaya gayet pozitif bakıyorum. Apple'ın kendine has stratejilerini geride bırakan Android artık göz ardı edilemeyen bir güç konumunda. Bugün Samsung'un kendi işletim sistemi Bada'yı çıkarmasına rağmen, en büyük yankıyı Androidli cihazlar ile oluşturması da bunu gösterir nitelikte.

Online dünyada hemen her alanda tekel olma potansiyelini mobile de taşıyan Google'ın karşısına, Microsoft ve Nokia'nın birlikte çıkmasını pazar açısından olumlu buluyorum. Açıkçası ne Nokia gibi mobil cihaz dünyasına yıllarını vermiş bir üreticinin ikinci sınıf bir üretici olma ihtimali, ne de Bill Gates'in emanetinin mobil dünyada var olmama ihtimali kulağa pek hoş gelmiyordu. Microsoft'un açık kaynak dünyasından uzak olması bakalım pazarı bu anlaşmanın ardından nasıl değiştirecek.

Yorumlar (9)
 1. microsoft'un açık kaynağa uzak olma durumu bu birleşmede üzerinde durulmayan bir konu. elbette nokia gibi küresel bir şirketten açık kaynak gibi naif bir konu üzerine duygusal yaklaşmasını beklemiyorum ama sen git daha birkaç ay önce symbian'ın kaynak kodlarını aç, meego'yu tamamen açık kaynak dünyasının ellerine emanet et. sonra da git microsoft'un kucağına otur. bu kadar günü birlik stratejilerle yönetilemez bir şirket. apple, google en azından saflarını belli ediyorlar.

 2. Barış Şeker Barış Şeker

  Symbian zaten ölmeye mahkum bir işletim sistemi. 400 bin Symbian programcı varsa, milyonlarca da Windows programcısı var. Bence çok akıllıca bir karar. İki şirket için de son şans gibi görünüyor. Yoksa ne Nokia kalacak, ne de Windows phone.

  1. Muhammed Er Muhammed Er

   Symbian 3'ü kullanmadınız heralde ?

 3. Altan Alpay Altan Alpay

  iki yanlis bir dogru etmez.

 4. Son 4 yıldır KDE kullana birisi olarak Qt durumu ne olacak acaba?

  Tam telefonuma meego yüklemeye düşünürken bu haber geldi :( neden meego diyenlere, "yum update" ile telefon güncelemek güzel olsa gerek...

  1. Muhammed Muhammed

   Qt'yi geliştirmeyi Nokia durdursa bile KDE'cilerin durduramıyacağı ap açık duruyor :) Açık kaynak yazılımın en güzel yanıda bu.

   Oracle openoffice'i geliştirmeyi yavaşlatınca, libreoffice adında yeni bir projeyle açık kaynakcılar devam ettirdi.

   Qt, KDE masaüstü yazılımı geliştiricilerinin kullandığından çok, gömülü yazılım geliştiricilerinde vazgeçilmez tercihi.

 5. Gun Makinabakan Gun Makinabakan

  Iki sirket icin de en hayirlisi oldu diye dusunuyorum. WP7 gayet modern bir isletim sistemiydi sadece MS'in mobilde artik pazarlama gucu kalmamisti. Nokia ise OS olarak cok gerilerde kaldi. Bu sekilde birbirlerine hayat vereceklerdir. Developerlar icin de acikcasi cok sevindirici bir haber oldu (QT uzmanlari haric). QT tool vs VS ve Silverlight vs C++ karsilastirmasini yaptigimizda arada bir cag oldugunu goruyoruz. Fakat asil onemli husus bu gecisin ne zaman gerceklesecegi. Eger dedikodulardaki gibi 2 sene icinde gerceklesecekse, o zamana kadar mobil gibi dinamik bir alanda o koprunun altinda cok su gececektir.

 6. Zafer S. Zafer S.

  Microsoft ile Nokia'nın yaptığı işbiriği esasında Telekom sektöründe yep yeni bir cephe açılmasını sağlıyor. Geçen sene lansmanı yapılan Windows Mobile tüm cihaz üreticileri için 2. veya 3. öncelikli işletim sistemi haline gelmişti. Bir çok cihaz üreticisi, Android işletim sisteminin büyüyen ve herkesin katkı sağladığı ekosisteminde başarıyı yakalamak için çalışmaya başladı. 2011 yılına baktığımızda HTC, Samsung, LG, Sony Ericsson ve Motorola neredeyse tüm yeni modellerinde Android işletim sistemini kullanıyor. Ama bu da bir anda birbirine benzer cihazların ortaya çıkmasına neden oluyor. Barcelona’daki fuarda tek konuşulan konu ANDROID!

  Nokia ise hardware olarak her zaman için aranan bir cihazlar yaratırken software olarak(Symbian serisi...) Android ve iOS seviyesini hiç bir zaman yakalayamadı... Windows içinse geliştirilen yeni işletim iyi ve güzel olmasına rağmen bir çok developer Android ve Ios üzerine yatırım yaparken windows bu işletim sistemiyle arkadan gelen topal ördek olmak durumda kaldı.

  Nokia ve Windows'un ortaklığında bir yılın sonunda 2 şey çıkabilir. Bu ortaklık başarılı olacak ve Android-Ios savaşında yeni bir cephe daha açılacak... Başarısız olacaklar ve Nokia rakiplerine göre daha da geriye düşmüş olacak...

  Gelişmeleri merakla bekliyorum...

 7. Said Murat Said Murat

  İki taraf için de düşündürücü bir ortaklık. Ama iki tarafın da yararına olacağı kanaatindeyim. Symbian 3 ile kendine gelme yolundaki Nokia, bir de Windows Mobile dalına tutunmuş olacak. Ayrıca Google ve Apple ile rekabette kendine gelmeye çalışan Microsoft da Nokia ile ortaklık yaparak cephe almış durumda. Bakalım, herşeyi zaman gösterecek diyorum...