x

Sina Afra, Nevzat Aydın ve Arda Turan Ortaklığında Dikey E-Ticaret Girişimi: Lidyana.com


Sina Afra, Nevzat Aydın, Saffet Ulusoy ve Peak Games ile sosyal medya şirketi Krombera‘nın kurucu ortağı Hakan Baş’ın ortakları arasında yer aldığı ve takı/aksesuar alanında hizmet vereceğini duyduğumuz şirket bugün itibariyle resmen kuruldu. Yatırımcılarından sağlanan toplam 2 milyon TL fonla kurulduğunu öğrendiğimiz şirketin resmi kayıtlardaki kuruluş sermayesi ise 100.000 TL. Şirkette İsmet Ömer Öztanık ve Göçe Kabatepe de ortaklar arasında. Hakan Baş ve Onur Kınay’ın kurucu ortakları oldukları şirketin bir de çok dikkat çeken “ünlü” bir yatırımcısı var…

Arda Turan İnternet Yatırımcısı Oldu!

Girişimin dikkat çekici olmasının bir sebebi de futbolcu Arda Turan‘ın ilk internet yatırımı olması. Evet, duyduğunuz doğru, Arda Turan Türkiye’nin ilk “ünlü (celebrity)” internet yatırımcısı oldu. Amerika’da ünlü oyuncu Ashton Kutcher’ın internet girişim ve yatırımlarını Webrazzi okuyucuları takip ediyordur. Artık Türkiye internetinin de bir Ashton Kutcher’ı var demek herhalde yanlış olmaz.

GÜNCELLEME 1:

Şirketin ortaklarından Hakan Baş ile görüştüm. Kendisi hissedar olarak Peak Games’de kalacağını ama operasyonel olarak artık Lidyana’da olacağını bildirdi. Peak Games’den ayrılışının ise herhangi bir problemden kaynaklanmadığını sadece yeni bir girişim heyecanından dolayı bu yöne kaydığının altını çizdi.

Lidyana.com’un odaklanacağı alanlar için de girişimin 1000 TL altı takı, aksesuar ve bujiteri ürünlerine odaklanacağını, pırtalantaya odaklanmayı düşünmediklerini bildirdi.

Arda Turan ortak olduğu için Sinem Kobal’ın Lidyana.com ile çalışacağı bilgisini de yine Hakan Baş’dan aldık.

Henüz yayında olmayan Lidyana.com’un girişinde sitenin yapacağı işi net olarak açıkladığını düşündüğüm şu mesaj yer alıyor:

Dünyanın en seçkin takı ve aksesuar markaları ile size özel tasarımlar uygun fiyat ve hızlı teslimat ile lidyana.com’da. Sizi açılıştan önce haberdar edebilmemiz ve fırsatları herkesten önce yakalayabilmeniz için email adresinizi iletmeniz yeterli.

Henüz sıcağı sıcağına bir duyum olduğu için detayları öğrenemedik ama hızlıca ilgili kişilerle konuşup konuyla ilgili detayları bu yazıda güncelliyor olacağız. Bu süreçte siz dilerseniz siteden ilk haberdar olanlardan olmak için e-posta kaydınızı yaptırabilirsiniz.

GÜNCELLEME 2:

Henüz resmi kayıtlarda internette güncellenmeyen önemli bir bilgi de şirketin ortaklık yapısı. Aşağıda özel olarak aldığımız Lidyana ortaklık yapısı ve hisse oranlarını paylaşıyoruz. Resmi kayıtlarda güncelleme olduğunda son halini kontrol edip gerekirse bu yazıda güncelleme yapacağız.

Yukarıdaki tabloda da görebildiğiniz gibi şirketin büyük ortağı Hakan Baş ve %40’a yakın hissesi bulunuyor. Arda Turan ve Saffet Ulusoy ise girişimde kişi başına %10,60 hisse almışlar.

Sina Afra tabloda da görebildğiniz gibi kişisel olarak ortak değil. Markafoni’nin diğer ortakları Ahmet Sarı ve Tolga Tatari ile sahip oldukları Akinon üzerinden Lidyana.com’a yatırım yapmışlar ve %10 hisse sahibi olmuşlar. Buradan da anladığımız şu ki, Akinon’u Lidyana Yönetim Kurulu’nda Sina Afra temsil edecek.

Şirketin yatırımcıları arasında dikkat çeken bir diğer isim de YemekSepeti.com kurucucularından Nevzat Aydın’ın ise %2 hissesi bulunuyor.

Hakan Baş’dan aldığımız bir diğer özel bilgiye göre 100.000 TL sermaye ile kurulan şirket aslında hissedarlarından toplam 2 milyon TL’lik bir fon oluşturmuş.

İlgi çekecek ve sektör için heyecanlı bir girişim olarak gördüğüm Lidyana.com ile ilgili yeni bilgiler geldiğinde yazıyı güncelleyeceğiz.

Yorumlar (31)

 1. İşin içinde Sina Bey ve Nevzat Bey varsa, en kibar tabirle ‘kasıp kavururlar’ ortalığı…

  Cevapla
 2. Çok çalışan, çok yorulan değil; aklını kullanan kazanır. Bir futbolcunun internete yatırım yapması kadar güzel birşey yok. Bu, ilerleyen dönemde değişik çevrelerden de yeni yatırımcıların doğacağına bir işaret. Hayırlı olması dileğiyle.

  Cevapla
 3. Ana sayfa tasarımı ibretlik olmuş…

  Cevapla
 4. Bu kadar insan toplanıp iş kurmuş; keşke görseldeki kadının Photoshop uygulamasına biraz daha özen gösterselermiş. Hem de “dükkanın vitrininde” duracaksa o görsel…

  Cevapla
 5. Acun Ilıca’dan sonra Arda Turan da internetin nimetlerinden faydalanmak istiyor olsa gerek. Bir futbolcunun 200.000 TL’lik bir fonu internet girişimine ayırması bu pazarın maddi getirilerinin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor.

  Cevapla
 6. sıradan birilerinin adını ne zaman duyacagız acaba? hergun aynı ısımler gormenın bu sektore ne faydası olacak! sina afradan veya nevzat aydından daha zeki veya girişimci kimse kalmadımı bu ulkede merak eder oldum!

  Cevapla
  • Bir girişimde tecrübe ve finans çok önemli 2 etken. Bu 2 etken var olduğu sürece bu isimleri çok daha görürsün. Yeni birisi çıksın istiyorsan çalışman, denemen ya da birilerine destek olman gerekli.

   Cevapla
  • girişmde bulunmak için iyi yatırıma sahip olmak gerekiyor.

   2012 de bu dediğiniz olacak .. 2012 yılı e-ticaret yılı olacak..

   Cevapla
 7. Gulistan Turhan van der Linden |

  Bravo Hakan!Bu 3. basarili olacagi simdiden kesin girisimin. Sevgiler

  Cevapla
 8. Serkan Orhan |

  Ne olcakmışkı canımmm arda turanın 5 6 maç primi 200 bin tl yapar koymaz arhaya nerden baksan 10 trilyon parası vardır

  Cevapla
 9. Sina Bey ve Nevzat Bey gibi girişimci arkadaşlara “Önden giden atlılar” tabirini çok uygun buluyorum. E-ticaretimiz gelişiyor, büyüyor. Arkadan gelenlere çok iyi bir örnek temsil ediyorlar.

  Kendilerini tebrik eder,başarıların devamını dilerim.
  Sevgiler.

  Cevapla
 10. Hazinem.com’ da başlamadan tarih mi oldu? Bakalım para mı E-ticaret tecrübesi mı kazanacak.

  Cevapla
 11. Yanlış anlaşılmasın ama Arda Turan ‘ın bu işe girmesinin tek nedeni kız arkadaşına iş bulmak istemesi 🙂

  Cevapla
 12. Lütfen sitenin ortaklarının adlarına yakışan bir tasarım yaptırsınlar.

  Cevapla
 13. Projeye bu isimlerin yatırım yapması ekibe olan güveni göstermektedir.

  Hakan’ı ve tüm ekibi tebrik ediyorum.

  Cevapla
 14. Küçük girişimler-girişimciler adına pek mutlu olmuyorum bu tür haberlerden. Dönen paralara bakıyorum rakip olsan olamazsın, destek istesen alamazsın…

  Cevapla
 15. Bilindik pazarlama stratejileri değişik konular üzerinde uygulanıp duruyor ülkemizde, bunun neresi yenilik neresi değişiklik!

  Cevapla
 16. yatırım olayı yorumlarda sayfadaki fotoşopa bağlandı ya, tebrik ediyorum

  Cevapla
 17. böyle giderse , 2012 yılı e-ticaretin patlama yılı olacak..

  Cevapla
 18. Alper Özmen |

  Takı siteleri inanılmaz derecede türemeye başladı; umarım hepsi ayakta kalmayı başarabilir. Yeni açılanlardan http://www.modapik.com, http://www.bijouxroom.com ve http://www.takimod.com benim ilgimi çeken sitelerden..
  Bu sitelerin ortak özelliği basit arayüze sahip olmaları. Ancak, http://www.lidyana.com un yeri ayrı tabi..

  Cevapla
 19. Bu yazı üzerine yaptığım değerlendirmeleri sizlerle paylaşmak istedim 🙂
  http://www.bluekep.com/hava-parasina-e-dukkan-e-ticaret/

  Cevapla

Bir Cevap Yazın