Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan Yer Sağlayıcılara İkinci İleti ve Açıklama

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan Yer Sağlayıcılara İkinci İleti ve Açıklama

BTK'nın 138 kelimeyi gruplandırarak yer sağlayıcı firmalardan önlem almasını istemesi ile ilgili Devrim Demirel'in paylaşımından yola çıkarak yapmış olduğumuz haberimizden sonra birçok büyük medya grubu konuyu Webrazzi haberi olarak gündemine taşıdı. Sektörde büyük ses getiren bu haberin ardından BTK bir açıklama yaparak gönderilen tebliğin sadece bilgilendirme amaçlı olduğunu duyurdu. İlgili yazımızda biz de gerekli güncellemeleri yaptık. BTK'nın yapmış olduğu açıklamayı ilk yazımızda bulabilirsiniz.

Biraz önce ise Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan yine yer sağlayıcılara gönderilmiş olan yeni bir ileti tarafımıza ulaştı. Yapılan açıklamada olduğu gibi bu sefer de yer sağlayıcılara söz konusu 138 kelimenin yasaklı kelime grupları olmadığı bildirildi.

TİB'den servis sağlayıcılara gönderilen iletide, söz konusu 138 kelimenin sadece erişim engellemeyi gerektiren internet sitelerinin tespitinde öz denetim ile incelenmesine yönelik işbirliği sürecinden ibaret olduğu belirtildi.

Gönderilen iletinin tam metnini aşağıda paylaşıyoruz

Sayın Yetkili;

27/04/2011 tarihli elektronik postamız ekinde yer alan kelime grupları yasaklı kelime grubu değildir. Ancak kamuoyunda ve İnternet ortamında yapılan tartışmalardan da anlaşıldığı üzere; yazımızla ilgili açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

Kelime grupları ile ilgili olarak yapılan çalışma gelen ihbar ve şikâyetlerin incelenmesi sonucu oluşturulmuştur. Bu kelime gruplarının geçtiği alan adlarından katalog suçlar kapsamındakiler ile ilgili işlem yapılması şeklinde anlaşılmalıdır.

Yapılan bildirim işlemi; ilgili Kanun gereği erişim engellemeyi gerektiren İnternet sitelerinin tespitinde kolaylık sağlanarak bu İnternet sitelerinin öz denetim anlayışı kapsamında incelenmesine yönelik işbirliği sürecinden ibarettir.

Konuyla ilgili basın açıklamamız İnternet sitemizde yer almaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı

Konuyla ilgili yeni gelişmeler olursa güncellemeler ile bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.