Ballroom; Reklamz, Linkz ve SEM A.Ş.'yi satın aldı

Ballroom; Reklamz, Linkz ve SEM A.Ş.'yi satın aldı

Türkiye'nin önde gelen reklam ağlarından Reklamz, kardeş şirketlerinden Linkz ve SEM A.Ş.'nin de dahil olduğu bir anlaşma ile Almanya merkezli Ballroom International Network tarafından satın alındı.

Reklamz ve dijital hizmetler sunan kardeş şirketlerinin tamamını satın alan Ballroom International, web sitesinde de gerekli güncellemeleri yapıp, ağına Reklamz, Vidyoda, SEM ve Linkz'yi dahil etti. Ballroom International'ın tüm ağları ve ortaklarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Satın alma rakamı hakkında bilgimiz yok ancak aldığımız bazı duyumlar var ve bunları doğrulamaya çalışıyoruz.

Gerçekleşen anlaşma kapsamında Reklamz, Linkz ve SEM A.Ş.'nin Türk ortakları da Ballroom International'ın %10 hissesini satın alarak operasyona ve uzun vadeli bu yatırıma ortak oldular.

Reklamz dışında kendi yatırımları da olan Orkun Tekin'in bu çıkış ile sektördeki yatırımlarına hız vereceğini tahmin ediyorum. Bu sebeple de hem yabancı yatırımın Türkiye pazarına girişi hem de pazarımızda sermayesi olan melek yatırımcı sayısının artışı açısından Reklamz'nin satışını değerli görüyorum.

Konuyla ilgili Reklamz kurucusu Orkun Tekin'le görüştüm. Haberi doğruladı ve bizlere ek bilgiler de sundu.

Orkun Tekin'den aldığımız bilgilere göre bu anlaşma ile kendisi Ballroom International'ın Stratejik Yatırımlar ve Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi olmuş.

SEM, Linkz ve Vidyoda'nın ürün ve hizmetleri Ballroom International tarafından önümüzdeki dönemlerde 5 ülkeye ihraç edilecekmiş.

Ballroom International halka arza hazırlanıyor

Bir süre önce Polonya'lı bir grup tarafından %35'ine karşılık yatırım alan Ballroom International'ın Reklamz ve kardeş şirketlerini satın alması da bu yatırım ile yaratılan sermaye ile sağlanmış. Satın almanın özünde de Ballroom International'ın çalışmaları başlayan halka arz hazırlıklarının etkisi varmış. 2012 yılı içinde Polonya'da halka açılmaya hazırlanan şirket uluslararası genişleme ile borsaya hazırlanıyor demek sanıyorum ki yanlış olmaz.

Reklamz, Linkz ve SEM A.Ş.'nin toplam cirosu 2011 yılı için 35 milyon TL.

Toplam değeri 30 milyon Euro olan Ballroom International'ın gerçekleştirdiği satın alma sürecinde Türk ortaklara aktardığı %10'luk hisse de söz konusu olduğu için Reklamz, Linkz ve SEM A.Ş.'nin değerlemesi konusunda farklı duyumlar alıyoruz. Bu konuyu da Orkun Tekin'e özellikle sordum ancak yorum yapamayacağını ve bilgi veremeyeceğini söyledi. Grup şirketlerinin toplam cirosunu sorduğumda ise 2011 yılında 35 milyon TL'nin üzerinde bir ciro yakalayacaklarını paylaştı.

Reklamz ve kardeş şirketleri 15 milyon dolardan değerlenmiş olabilir

Buradan yola çıkarak aldığımız duyumların doğru olduğunu göz önüne alıyorum diyebilirim. Şöyle ki, satın almanın toplam değerlemesini 15 milyon dolara yakın diye duymuştuk. Her ne kadar Orkun Tekin bu konuda yorum yapmasa ve bilgi vermek istemese de, 35 milyon TL ciro yakalayan grubun 15 milyon dolardan değerlenmiş olmasını mantıklı buluyorum. Elbette bu sadece benim tahminim ve duyumlarımıza bağlı paylaştığım bir rakam. Önümüzdeki günlerde bu konuda şirketlerden bir açıklama gelirse paylaşacağız.

Yabancı yatırımcı almış ilk medya satış evi Reklamz oldu

Türkiye'de dijital medya satış evleri arasında yabancı yatırım almış bir şirket bildiğim kadarıyla bulunmuyordu. Reklamz'nin bu konuda ilk olduğunu da söylemek herhalde yanlış olmayacaktır. Yeni bir dönemin kapısını aralamış olabilecek olan bu gelişme ile sektörde farklı reklam ağlarının da benzer yatırım ve satış haberlerine konu olması bundan sonra olasıdır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.