Facebook'ta Güncellemelerin Sınırı Artık 63.206 Karakter
Sosyal Ağlar

Facebook'ta Güncellemelerin Sınırı Artık 63.206 Karakter

Facebook'un durum güncellemelerinin 5.000 karakter ile sınırlı olması kendinizi ifade etmenize yetmiyorsa siz iyi bir haberimiz var: Facebook karakter sınırını 63.206'ya çıkarttı. Böylece Eylül ayında 500'den 5000'e çıkartılan karakter sınırı sadece 3 ay sonra 12 kat daha arttırılmış oldu.

Facebook ilk günlerden beri karakter sınırı konusunda elini korkak alıştırmamıştı. İlk zamanlarında bile Twitter'ın 140 karakterinden fazlasını, 160 karakteri sınır olarak belirleyen Facebook, Mart 2009'da bu sınırı 420'ye çıkartmıştı. Fakat ne olduysa 2011'de oldu ve önce Temmuz ayında sınır 500'e, Eylül'de 5000'e ve şimdi de 63.206'ya çıktı.

63.206 karakterin tam olarak büyüklüğünü hayal edebilmeniz için ortalama bir romanın 500 bin karakter olduğunu ve artık bir romanın 9 Facebook durum güncellemesi ile paylaşılabileceğini söyleyebiliriz. Diğer bir örnek ise dün Webrazzi'de yayınlanan tüm yazılar toplam 20 bin karakter civarındaydı. Yani Webrazzi'nin 3 günlük içeriğini artık tek bir durum güncellemesine sığdırmak mümkün.

Yine de Facebook neden böyle bir özellik getirme ihtiyacı duymuş olabilir?

Belli ki birileri daha uzun yazmak istiyor ya da en azından yazmak istemiş ve başaramamış. Facebook'un bu duyurduğu bu yenilik, bilgilere daha ufak parçalar halinde erişmeyi tercih eden internet kullanıcıları için neredeyse anlamsız. Pek çok kullanıcı mesajlarını Twitter'ın 140 karakterine sığdırmaya çoktan alıştı. Hatta Guy Kawasaki artık 140 karakterin yeni paragraf standardı haline geldiğini söylüyor.

Fakat Facebook için sosyal medyada Twitter'dan başka örnekler de var. Google+ gibi.

Google+ piyasaya çıkmandan önce Facebook'u yakından incelemiş, güzel özelliklerini almış ve gördüğü sorunlarına kendi çözümlerini getirmişti. Google+ artık piyasada olduğuna göre artık sıra Facebook'ta. Son dönemde yenilikleri arttıran Facebook, Google+'ta görüp beğendiği farklı özellikleri kendi sosyal ağına uyguluyor.

Google+'ta şu anda mesaj sınırı 100 bin karakter civarında, çünkü Google'ın istediği Google+'ın aynı zamanda blog'ların da yerini alabilmesi. Facebook'ta bu mümkün değildi çünkü kullanıcıların gönderileri sadece arkadaşları tarafından görüntülenebiliyordu. Ama akıllı listeler bu sorunu da çözdü.

Artık Facebook üzerinde herkese açık paylaşımlar çok daha kolay ve dolayısıyla karakter sınırını arttırmak ve bu anlamda Google+'a yanıt vermekte herhangi bir engel yok. Artık Facebook da kendi sitesinin basın duyuruları veya blog yazıları gibi içeriklerle zenginleşmesini istiyor.

Yine de Google+'ta da Facebook'ta bazı istisnalar dışında bu sınırlara kimsenin kolay kolay yaklaşacağını sanmıyorum. (Tabi ki özellikle ilk başlarda bir süre için buradaki gibi deneysel çalışmalarla karşılaşabiliriz). Burada asıl önemli olan Facebook ve Google+'ın bir yandan farklılık yaratmaya çalışırken, diğer yandan da giderek birbirlerine benzemeye çalışıyor olmaları...

Yorumlar (5)
 1. Bob Baldwin Bob Baldwin

  i set the exact limit to something nerdy. Facebook ... Face Boo K ... hex(FACE) - K ... 64206 - 1000 = 63206 :-)

 2. Copy/Paste yapanlar için güzel bir gelişme:-) Bu kadar uzun yazıyı kim okuyor? Okumadan beğenenler var.

 3. Gokhan Ozdemir Gokhan Ozdemir

  blog olarak kullanimi artirmaya calismis diye dusunuyorum.

 4. Umut Fatih Muhsinoğlu Umut Fatih Muhsinoğlu

  Bu uzun yazısıyla hiç yazı okumadınız demek :) Ayrıca webrazziyi tebrik ediyorum bu tür güzel bilgleri paylaştıkları için.

  Yazı hakkında görüşlerime gelecek olursak; Google+ piyasaya çıkmadan önce ne kadar araştırma yaptı bilemem ama şu anda Facebook'un baya bir gerisinde kalmış gözüküyor. Google+'nın ne kadar kullanıcısı olursa olsun Facebook gibi bir devi devirmek kolay değil. Bazı arkadaşlarımız artık google gibi facebook'u da anasayfa yapar hale geldi. Söz gelimi; Google+ ve facebook her ne kadar bazı özelliklerini kopyalasa da bence çok farklı haldeler.

  Bundan sonra Google+'nın nasıl bir sükse yapacağı belli olmaz ama umarım sonu buzz gibi olmaz.

 5. Nurçin Nurçin

  Facebook'tan karakter sayısını arttırmak yerine farklı bir şeyler bekliyordum. Çünkü karakter sayısını arttırarak, not kullanım oranı da azaltacak.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri