Hürriyet E-Ticaret Platformuyla Devlere Rakip Olmaya Hazırlanıyor
E-Ticaret

Hürriyet E-Ticaret Platformuyla Devlere Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Bir süredir duyumlarını aldığımız Hürriyet E-Ticaret Platformu konusunda sonunda detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Birkaç hafta içerisinde açılacağını öğrendiğimiz Hürriyet E-Ticaret Platformu, ticari kimliği olan işletmeleri e-ticarete çekmeyi amaçlıyor.

GittiGidiyor'un mağaza modeline benzer şekilde işleyecek olan sistemde, işletme sahipleri Hurriyeteticaret.com'a başvuruda bulunarak mağazalarını açtıktan sonra burada ürünlerini sergileyecekler. Hurriyeteticaret.com adresinde modeli detaylarıyla anlatan bir animasyon videonun da bulunduğu platformda, ürünlerin Yenicarsim.com adresinde yayınlanacağı anlaşılıyor.

Sitede yer verilen İş Ortağı Bilgi Formu'nda yer alan Yenicarsim.com alan adı 14 Nisan 2011'de oluşturulmuş ve Hürriyet.com.tr dnslerine yönlendirilmiş. İlgili formda yer alan sözleşme de satışın Yenicarsim.com'da olacağını doğruluyor.

Hürriyet E-Ticaret platformuna sadece ticari ünvan sahibi işyerleri üye olabiliyor yani GittiGidiyor'daki gibi bireysel satışlara izin verilmeyecek. Üye iş yerleri bir değişiklik olmazsa YeniÇarsım.com adresinde mağaza açarak ürünlerini burada sergileyecekler. Aynı şekilde Yeniçarşım.com kategorilerinde de ürünlerin yer alacağını tahmin ediyoruz.

Aynı GG'de olduğu gibi güvenli alışveriş sistemini kullanacak olan Hürriyet E-Ticaret platformunda müşteri ürünü satın aldığında ürünün bedeli Hürriyet'in hesabına geçerken, satıcı ürünü kargoya verecek. Kargo müşteriye ulaştığında ise müşterinin son onayı vermesinin ardından ürün bedeli iş ortağına ödenecek.

Sözleşmede herhangi bir komisyon oranından söz edilmezken, üye iş yerinin YeniÇarşım'da beyan edilen ücretleri ödeyerek faydalanabileceğinden bahsediliyor ve ürün yerine "ilan" terimi kullanılıyor. Bu açıdan baktığımızda bir üyelik ücretiyle birlikte belki de Sahibinden.com modeline benzer, ilanın veya mağazanın ön plana çıkartılması gibi ücretli ek hizmetler de sunulacak. Ancak kesin bilgiyi servis yayına çıktığında öğrenebileceğiz.

Hürriyet gibi bir markanın e-ticaret alanında yapacağı bir girişim geniş kitlelere yayılması açısından etkili olacaktır. Şimdiye kadar siteden gördüğümüz ve duyduklarımızdan söyleyebiliriz ki Hürriyet'te bu iş için ciddi mesai harcanarak hazırlıklar son hız devam ediyor. Birkaç hafta içerisinde açılacağını öğrendiğimiz Hürriyet E-Ticaret Platformu'nun son 2 yıldır hızla yükselen Türkiye E-ticaretine yeni bir soluk kazandıracağını düşünüyorum. Şimdilik beklemenin dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (31)
 1. Mazlum Dinler Mazlum Dinler

  63 Yıllık Hürriyet tecrübesi diyor ne kadar saçma görende Hürriyet 63 yıldır e-ticaret yapıyor sanacak...

 2. Barış Bildir Barış Bildir

  İnternet üzerinden alışverişte önemli unsurlar ;

  1- Nereden aldığınız ( Hürriyet bu güveni ilk andan itibaren sağlayacaktır)

  2- Alacağınız ürünün fiyatı ( Hürriyet burada uygun fiyatlarla mı yer alacak göreceğiz)

  3- Ödeme seçenekleri ( Kapıda ödeme, hepsiburadanın yaptığı Can Limiti'ödemenin farklı kartlar dan paylaştırılarak ödenebilmesi.

  4- Aldığınız ürünün size ulaştırılması. ( Kargo firmalarının disiplinsiz çalışması ve kargo ücretlerinin yüksek olması ciddi bir sorun olacaktır)

  Güven anlamında da bir çok firma artık kapıda kredi kartıyla ödeme seçeneği sunduğu için x bir firmadan alışveriş yapabiliyorsunuz.

  Ürün size belirtilen zamanda geliyor, görüp alıyorsunuz.

  İnternette zamanın 3 kat hızlı olduğu konuşulurken,

  büyük balığın küçük balığı değil, hızlı balığın tüm balıkları yiyebileceği bir ortam söz konusu.

  Mazlum Dinler'de güzel bir konuya dikkat çekmiş. 63 yıllık Tecrübe tabi ki e-ticaret üzerine olmadı.

 3. ikinci hurriyetfirsat.com olmasın da :)

 4. satış yok ticaret :) isminden kaybetmiş zaten hurriyet e-ticarete başvurduktan sonra hurriyet e-ticaret firma ismini değiştirmiş mi :)

  1. "çok satar ticaret" ile "satış yok ticaret" yıllardır aynı yollardan geçtiyse ve aynı şekilde ayaktaysa, "çok satar ticaret" boşa kürek çekmiş. demek ki "çok satar ticaret" yine boşa kürek çekecek.

   "satış yok ticaret" böyle devam, durmak yok yola devam. :-)

 5. http://bit.ly/nvc9dG adresindeki iletişim formunda, ülke kodu yazmak zorunluyken, sadece Türkiye'den şehir seçmenin zorunlu olması, Hürriyet'in bu işi de başarılı yapamayacağının en basit örneği. Balık baştan kokar. Kaliteli insan kaynağı kullanmadığın sürece, kaliteli iş çıkartamazsın ve istediğin kadar marka değerin olsun, sonucu tahmin etmek hiç zor değil.

  İletişim formunda sanki Amerika'dan bir kurum üye olabilecek gibi telefonda ülke kodu var. Hadi diyelim Amerika'dan biri üye oldu, Şehir zorunlu ve sadece Türkiye. Daha baştan çöp veri ile işe başlıyor hurriyeteticaret.com.

  Ayrıca bu videodaki ifadeler, ciddi taahhütler içeriyor. Daha çok müşteri, daha çok satış, tüm türkiye'den sipariş gelecek, vs. Buraya üye olan firmalar, bu taahhütler yerine gelmezse, yasal olarak hak iddia edebilirler herhalde. :)

 6. Zaten satış yapan üyeler ticari kuruluşlar ise bir güven söz konusu. Ha bir mağazadan alışveriş yapmışsın, ha online mağazadan, neden para Hürriyet'te tutuluyor? GG vb. sitelerde para sitede tutuluyordu, çünkü 2. el ağırlıklı ve bireysel satıcılarda var. Burada tamamen ticari bir alışveriş varken, neden para Hürriyet'te duruyor?

  Yoksa Hürriyet e-ticaret platformuna üye firmalar güvensiz firmalar mı olacak?

  Müşteri, ödemesini Hürriyet'e yapıyor, Hürriyet ödemeyi firmaya yapıyor. Hürriyet, paypal veya kredi kartı gibi bir ödeme yöntemi/aracı değilse, Hürriyet burada ticaret yapıyor. Müşteriden para, firmadan mal alıyor, teslimatı firmaya yaptırıyor. Hürriyet tahsil ettiği ve günlerce kasasında tuttuğu veya işlettiği para için, müşteriye veya firmaya fatura kesiyor mu? Para hareketi nasıl vergilendiriliyor?

  Hürriyet kurumun parasını işletirken, üstüne birde kurumdan üyelik bedeli alıyor mu?

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Guzel bir noktaya deginmissiniz. Iki taraf da ticari olunca parayi hurriyetin tutmasi bana da garip geldi.

   Ne yani ben simdi 10 konteynir urun alacagim bir firma ile anlasip, bunun parasini da hurriyete mi verecegim? Sonucta bahsedilen ticaret modeli B2B. Bu sekilde dunyada herhangi bir bolgede benzer bir model yok. Dunyanin en buyuk b2b siteleri ilan modeli ile calismakta.

   Hedef aldiklari isletmeler sanirim kucuk urun satan ve urun pakedinin ucretinin cok tutmadigi urunler isletmeler.

   Bosluk olan bir alan, ama bana is modeli pek dogru gelmedi. Yani benim icin alacagim urun o kadar onemsiz olmaliki, tanimadigim bir firmadan tanimadigim bir bolgeden, kalitesinden emin olmadan, anlasma/sozlesme yapmadan satin alimi yapabileyim. Mesela x sirketim icin x urunuyle alakali alisveris yerine, ofisimiz icin A4 kagitlar, kalemler, defterler vs gibi urunleri bu site uzerinden alayim.

   Birazcik ticaret tecrubem varsa Turkiye pazarinda, bir firma ve urun cok bilinmedik degilse (mesela Borusan'dan araç satın almıyorsam), asla ama asla, uzaktan, urunu ve belgelerini gormeden hele hele telefonla siparis vererek bir mali satin almam.

  2. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

   "Zaten satış yapan üyeler ticari kuruluşlar ise bir güven söz konusu".

   Türkiye'de e-ticaret ve online kredi kartı kullanımı konusunda, kullanıcıların inanılmaz bir güvensizliği var. Bunun da çok haklı nedenleri var ki, bu da e-ticaret yapan kurumların yapılarından ve müşteriye olan davranışlarından kaynaklanıyor. E-ticaretin avantajlarının hepsini resmen dezavantaja dönüştürüyorlar.

   Hurriyet'in bu yaptığı çok mantıklı. yalnız Türkiye'de insanların Doğan Medya grubuna ve Hürriyet'e güvenleri ne durumda o tartışılır.

 7. Hürriyet'te bizde ürünlerimizin yayımlanması için başvuracağız. Ne kadar çok alanda ne kadar çok ürünümüz gözükürse o kadar bol satış

 8. Dogan grubunun son cirpinislari bunlar. sahi e ticaret alisveris vs demisken yakala.co ne oldu ?

  1. iyi gidiyor.. 8 ayda 100'ün üzerindeki siteler arasında ilk 4 ün içine girdi.

 9. Murat Suna Murat Suna

  Başvuruda bulunmamızdan 1 dakika sonra arayıp gerekli bilgileri söylediler. Tüm işleyiş, komisyon oranları vb. Gittigidiyor ile aynı hemen hemen. Umarım Hemalhemsat.com gibi olmaz sonu. Doğan Grubunun olması tereddütlere gark etti beni. http://ff.im/d6mJH

 10. Fatih Pakdamar Fatih Pakdamar

  Ne yapalım işte bir yeni kanaldır sonradan pişman olmayalım diye bizde ok dedik.

  Fakaaaatt geçmişte benden AD net ile. Hürriyetin ana sayfasından gelecek bir tıklama için 80 tl istediklerinde "manyakmısınız kardeşim siz" demekten kendimi alamamıştım. "Siz adwords diye birşey var hiç duydunuz mu" diye de eklemiştim.

  63 yıllık tecrübe, ve şehir seçme gibi tespitler yine iyi hazırlık yapmadıklarını gösteriyor olabilir.

  Şunu anlasın artık bu dünya, meşhur olmak, eski olmak, başarmak için yeter şart değil... Hele çok parası olmak kesinlikle yeterli değil. Bu işi işte bu yüzden seviyorum. Kafan çalışırsa herkese kafa tutabiliyorsun :)

  Doğa bazı yenilere de şans veriyor allahtan yoksa hep eskiler başarılı olurdu, dinazor çağı devam ederdi :)

  Yine de iyi şanslar dilerim ülkem adına. Bir girişim bir girişimdir sonuçta.

  fatih pakdamar

  HediyeDenizi.com

  kurucu

 11. Fatih Pakdamar Fatih Pakdamar

  Top 10 e-ticaret başarısızlıkları...

  Bu arada webrazzi ekibi aslında Top 10 e-ticaret başarısızlıkları ( top ten dot com failures) gibi bir makalenin yerli versiyonlarını yazsalarda.

  Gerek makale olarak gerek infografik olarak o listeden çıkartılacak çok ders olacağından eminim.

  http://www.cnet.com/1990-11136_1-6278387-1.html

  ben yukarıdaki bu orjinal listeden çok şey öğrendim açıkçası...

  fatih pakdamar

  hediyedenizi.com

  kurucu

 12. Orkun Şahin Orkun Şahin

  Sonuçta bu işler için önce "aradığını uygun fiyata bulma" sonra da "güvenip güvenmeme" kriterleri başrolde. Görünüşe göre GG deki gibi "firma olmayan firmalar" bu sistemde olmayacaklar, bununla beraber "ha mağazadan ha hurriyet adından alışveriş yapmışsın fark etmez" konusu doğru değil, elbette fark eder. Mini firmaların ultra bedavaya meydana getirdiği sitesindeki, nereye ne kaydettiği belirsiz kredi kartı ile ödeme bölümünden herkesin hoşlandığını söylemek doğru olmaz.

  Doğan grubundaki sitelerin operasyonel sorunları cidden bunaltıcı (özellikle sektörde lider denilen hepsiburada.com) ama böyle bir işe giriştiklerine göre herhalde geçmişten ders almışlardır.

  Ödenen paranın hürriyette tutulması da gayet mantıklı, sonuçta para hem alıcı hem satıcı için güvenilir ellerde bir sorunda başına ekşiyebilirsiniz, şikayet sitelerine şikayette bulunabilirsiniz ve elbette hürriyette marka değerini korumak adına yardımcı olacaktır. Diğer türlü sarı çizmesini satan memet ağayı şikayet etsende pek geri dönüşü olmaz kanımca.

  Adamlar platform kurmuşlar, gel benim aracılığmla adımı markamı kullanarak satış yap demişler, satış yapanlardan para alıyorlarsa buda onun kirasıdır diye düşünmek mantıksız olmaz herhalde. Aksi halde sedo dan da satış yapılmasın ebay den de yapılmasın, gg de de sadece listeleme olsun lazım olan ürün için telefon aç para gönder bi şekilde di mi?

 13. E-Ticaret E-Ticaret

  Zor gibi görünüyor farklı stratejileri var ama bence tutması zor.

 14. Biacayip.com Biacayip.com

  E-Ticaretin önümüzdeki yıllarda artarark büyüyeceğini kanıtlayan başka bir girişim. Hürriyet medya gücünü kullanarak, bu projeyi Acunn.com gibi hızlı bir şekilde tanıtacaktır.

  Umarım pazar için yeni iyi fırsatlar doğurur.

 15. Ber-Cen Ber-Cen

  Hürriyetin 63 yıllık e ticaret yapmasa da ,63 yıllık geçmişinin olması güven verici olması yetiyor bence.

 16. Cüneyt Cüneyt

  İnanmayanlar mutlaka olacaktır ama ocak ayından beri tamamen aynı model üzerinde çalışmaktaydım. İş planını ve pazar araştırmasını tamamlamış yazılım kısmını yaptıracaktım ki webrazzi'de böyle bir haber çıktı.

  Herkes fikrinin aynısının böyle bir holding tarafından yapılmasını kaldıramaz. Demek ki çok şanslıymışım(!)

  GG ile çok farkı olmaz gibi gelebilir bazılarına çünkü bende çevremde kime bahsetsem GG ile rakip mi olacaksın tepkileri aldığım için tek başıma direndim. Ancak eğer benim kafamdaki gibi düzende kurgulandıysa sitenin düzenlemesi, çok geçerli bir iş modelidir.

 17. 63 yillik gecmis guven veriyorsa yarin 80 yillik gecmisi olan biri daha cok guven mi verecektir. Ayinesi istir kisinin lafa bakilmaz. eticaret patlayacak diye balon ucuruluyor. tamam artis olur, daha cok kisi alisveris yapar bu daha cok siteye ihtiyac var anlamina gelmeZ. Bu pazara buyugu kucugu kim iyi calismadan, etud etmeden girerse , farkliliklarla girmezse ,proje eticaretteki patlamanin tersi yonunde patlayarak coker. cok ornegini yasayacagiz bu girisimlerin galiba. Bir mahallede bir bakkal acilir hemen kari goren ziplar bakkal acar. Sonrada batar. Iyi gunler.

 18. Aslında bu tip girişimlere olumlu yaklaşmak gerekiyor. Olumsuz düşüncelere katılmıyorum. Nitekim hurriyet internet gazeteciliğinde başarısını kanıtladı. Bizler pırlanta satan birer firma olarak Hurriyet'te reklam verdiğimiz zaman deli gibi nitelikli hitler alıyoruz. Bu bu insanların başarısını gösteriyor. Bu açıdan umuyorum ki Hurriyetin de gücünü arkalarına başarılı olurlar.

 19. Hurriyet eticarett anladigim kadariyla zaten piyasada bu isi yapan firmalarla calisacak. bu firmalar sahibinden ve gittigidiyor uzerlnden de satis yapanya da tedarik eden firmalar. Bennim icn burda guven 63 yillik gazetecilik degl 10 yillik eticaret gecmisi burada da zaten bu piyasanin kurallarini yazan gittigidiyor cok agir basiyor. ki gittigidiyorun herhangi bir grubu arksina almadan bu isi modellemesi ve buduruma getirmesi cok ama cok onemli. klon siteler turkiyede pek tutunamiyor. kopya cekmek bile akil zeka emek istiyor.

 20. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

  1. Türkiye'de internet sektöründe çeşitli alanlarda, hatta hemen her alanda tek oyuncu var. Bunların artık çeşitlenmesi lazım. Hatta yeni trendlere göre evrilmeleri lazım.

  2. Doğan grubu mali güçlerine ve reklam yapabilecekleri muazzam kanallara rağmen, inanılmaz bir biçimde girdiği alanların çoğunda fiyasko yaşadı. Eğer hatalarından bir nebze olsun ders alabildiler ise başarılı olmamaları için hiçbir neden yok.

 21. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Siteye ait istatistikler var mı acaba elinizde?

 22. Ht Eticaret Ht Eticaret

  Başarılı olacağını tahmin etmiyorum..

 23. site açıldımı benmi göremiyorum ?

  Nezaman açılacağına dari bir bilgisi olan varmı sayın ilgililer

  1. Elif Bakiler Elif Bakiler

   www.yeniçarşım.com adresinde 9 Eylül Cuma günü açılacak

 24. Volkan Çakan Volkan Çakan

  hemalhemsat.com üzerinde yapılan hataların aynısı aynen devam ediyor.

  1) Internet üzerinden alışveriş için düzenlemiş bir girişim (B2B veya B2C olması hiç mühim değil) ama MAIL adresi yok :)

  2) İletişim bölümündeki bilgilere bir bakın, bir başka E ticaret sitesi iletişim bölümüne bunu yapsa herkes acaba dolandırıcı mı diye sorulur :) (Lütfen bakın gerçekten)

  3) Üyelim iptal edebilmek için: "Üyeliğinizi iptal etmek için Müşteri Destek Merkezi ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır." ibaresi var ancak bu MDM'nin ne maili var ne de telefonu.

  4) Üyelik paket ücretleri ve ilan bazında alınan fiyatlar oldukçü yüksek ve üzerine komisyon talep ediliyor.

  Sadece bu 4 madde ile bile değerlendirsek ölü yatırımdır. Hemalhemsat.com'dan çok daha erken bitecektir, çünkü insanların zaten o girişimde ağzı yandı ve yoğurdu üfleyerek yiyecektir.

  Hürriyet grubu Yakala.co dışındaki E ticaret girişimlerinin hiçbirinde başarılı olamamıştır. Zaten yakala.co'da başka bir girişimcinin fikir ve altyapı donanımı ve yaklaşımı ile Hürriyet grubu ile ortak olarak başlamıştır, yakında Hürriyet grubundan ayrılabilme olasılığı da olabilir diye düşünüyorum.=

  Hürriyet grubunun bu başarısız girişimlerinin tek bir sebebi vardır, işinin ehli olmayan insanları işin başına getirme alışkanlığımız, hepsi bu.

  Saygılar.

 25. Eticaret Eticaret

  Hürriyet gazetesi eticaret üzerine çok yoğunlaşmaya başladı, eticaret eki de çıkarıyor. Biraz daha bu konunun üzerine eğilmeli.

 26. Creeping Death Creeping Death

  yeni çarşım için yolun sonu... yazık... işi ehline teslim etmek varken neden basiretsizlere bırakılır.