Hürriyet E-Ticaret Platformuyla Devlere Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Hürriyet E-Ticaret Platformuyla Devlere Rakip Olmaya Hazırlanıyor

Bir süredir duyumlarını aldığımız Hürriyet E-Ticaret Platformu konusunda sonunda detaylar gün yüzüne çıkmaya başladı. Birkaç hafta içerisinde açılacağını öğrendiğimiz Hürriyet E-Ticaret Platformu, ticari kimliği olan işletmeleri e-ticarete çekmeyi amaçlıyor.

GittiGidiyor'un mağaza modeline benzer şekilde işleyecek olan sistemde, işletme sahipleri Hurriyeteticaret.com'a başvuruda bulunarak mağazalarını açtıktan sonra burada ürünlerini sergileyecekler. Hurriyeteticaret.com adresinde modeli detaylarıyla anlatan bir animasyon videonun da bulunduğu platformda, ürünlerin Yenicarsim.com adresinde yayınlanacağı anlaşılıyor.

Sitede yer verilen İş Ortağı Bilgi Formu'nda yer alan Yenicarsim.com alan adı 14 Nisan 2011'de oluşturulmuş ve Hürriyet.com.tr dnslerine yönlendirilmiş. İlgili formda yer alan sözleşme de satışın Yenicarsim.com'da olacağını doğruluyor.

Hürriyet E-Ticaret platformuna sadece ticari ünvan sahibi işyerleri üye olabiliyor yani GittiGidiyor'daki gibi bireysel satışlara izin verilmeyecek. Üye iş yerleri bir değişiklik olmazsa YeniÇarsım.com adresinde mağaza açarak ürünlerini burada sergileyecekler. Aynı şekilde Yeniçarşım.com kategorilerinde de ürünlerin yer alacağını tahmin ediyoruz.

Aynı GG'de olduğu gibi güvenli alışveriş sistemini kullanacak olan Hürriyet E-Ticaret platformunda müşteri ürünü satın aldığında ürünün bedeli Hürriyet'in hesabına geçerken, satıcı ürünü kargoya verecek. Kargo müşteriye ulaştığında ise müşterinin son onayı vermesinin ardından ürün bedeli iş ortağına ödenecek.

Sözleşmede herhangi bir komisyon oranından söz edilmezken, üye iş yerinin YeniÇarşım'da beyan edilen ücretleri ödeyerek faydalanabileceğinden bahsediliyor ve ürün yerine "ilan" terimi kullanılıyor. Bu açıdan baktığımızda bir üyelik ücretiyle birlikte belki de Sahibinden.com modeline benzer, ilanın veya mağazanın ön plana çıkartılması gibi ücretli ek hizmetler de sunulacak. Ancak kesin bilgiyi servis yayına çıktığında öğrenebileceğiz.

Hürriyet gibi bir markanın e-ticaret alanında yapacağı bir girişim geniş kitlelere yayılması açısından etkili olacaktır. Şimdiye kadar siteden gördüğümüz ve duyduklarımızdan söyleyebiliriz ki Hürriyet'te bu iş için ciddi mesai harcanarak hazırlıklar son hız devam ediyor. Birkaç hafta içerisinde açılacağını öğrendiğimiz Hürriyet E-Ticaret Platformu'nun son 2 yıldır hızla yükselen Türkiye E-ticaretine yeni bir soluk kazandıracağını düşünüyorum. Şimdilik beklemenin dışında yapabileceğimiz bir şey yok. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.