indiroid.com: Başarı Mobile'dan Alternatif Android Uygulama Marketi
Mobil

indiroid.com: Başarı Mobile'dan Alternatif Android Uygulama Marketi

Android Market'in Türkiye'da aktif olması için belli bir süre beklememiz gerekti ama artık alternatif uygulama marketleri de Türk kullanıcıların ilgisine sunuluyor. Bunlar arasına son dönemde katılan başarılı bir örnek de İndiroid.

İndiroid, mobil alanda 1998'den bu yana faaliyet gösteren Başarı Mobile'ın, Samsung'un da desteklediği Android uygulama marketi. Yenilenen yüzüyle popüler uygulamaları, oyunları ve mobil içerikleri bir araya getiriyor. indroid kullanıcıları MobilMP3 (yasal olan 130.000’in üzerinde müziğe ulaşabilirsiniz), Samsung  eKitap ve Samsung Fun Club’a da erişebiliyorlar.

Toplam 23 farklı firmanın, 300’e yakın Androidli telefon ve tabletine içerik sağlayan Başarı Mobile, yerli içeriklere de önem veriyor ve şu ana kadar  Batak, Fifa, Angry Birds, Firefox, Hürriyet, Opera, Sokak Basketbolu gibi içeriklerin daha çok tercih edildiğini söylüyor. Androidli cihaz kullanıcılarının m.indiroid.com veya indiroid.com bağlantılarından idirebileceği uygulama marketi, 450.000 kişiye ulaşmayı başarmış bile.

Facebook hesabınız ile de bağlanabileceğiniz indiroid'de ücretli içerikler de sunuluyor ve kullanıcılar tercihlerini daha çok oyunlara para ödemekten yana kullanıyor. "Ücretsiz dene ve oyna" seçeneği oyun kategorisinin öne çıkma nedenlerinden biri gibi görünüyor. Ödemeler telefon numarası üzerinden veya kredi kartı üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Başarı Mobile, Android Market'te yeterli kontrolü yapmayan Google'ın aksine her içeriği değerlendirmeye aldığını ve onay sonrası nda kullanıcılara sunulduğunu ifade ediyor. Geliştiricileri dev.indiroid.com'a, soruları ise [email protected]'a bekliyor.

Özellikle yerel içerikleri öne çıkarmanın anlamlı olacağı mobil uygulama ekosisteminde, Başarı Mobile'ın geliştiricilere yönelik ödüllü kampanyalar hazırlamayı planladığını da eklemeden geçmeyelim.

Diğer yandan Pusula Yayıncılık tarafından yayımlanan Merhaba Android ve Profesyoneller İçin Android ile Uygulama Geliştirme adlı kitaplar da Samsung desteği ile Android tabanlı uygulama geliştiricilerini bekliyor.

Yorumlar (9)
 1. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  her şey den öte ismine hayran kaldım =)indiroid.com

 2. Andro Andro

  Interface falan çok güzel yapılmış ancak fazlaca reklam görüntüsü oluşturuyor, rahatsız ediyor

  1. Selim Selim

   Reklamlara karşı Firefox için Adblock eklentisini kullanabilirsiniz.

 3. Yasin Canli Yasin Canli

  Alan adı harika..

 4. Ben isimdeki yaratıcılıktan ötürü site sahiplerini tebrik ederim :)

 5. Melih Melih

  alan adı güzel fakat site tasarımı daha iyi ve sade olabilirdi bence...Pastadan bir pay kapabilirler niye olmasın

 6. Alim Efe Alim Efe

  Basari varmis arkasinda Samsung destekliyormus.. Siteye sirf milleti facebooktan alalim diye normal uyelik kismina hangi kullanici adini yazarsan yaz cevap vermiyor.. hata olustu bu kullanici adi kullaniliyor diyorki millet facebooktan connect olsun..

  Facebook connect yaptiklari application'a dikkatli bakarsak facebook profilimizi kullanip bizim yerimize post atma iznini bile vermis oluyoruz.. Bu resmen adam kandirmaktir. Biraz basarili bir sirket nasil olur facebook connecti diger buyuk ve kurumsal firmalar hangi izinleri isteyerek yonetiyorlar, sosyal networkler nasil kullanilir ogrenmeden sadece ucuz cinliklerle data toplamayi yakistiriyorsaniz kendinize hayirli ugurlu olsun.

  Umuyorum ki bu pastanin ne kadar buyuk bir pasta oldugunu yakinda anlayan girisimcilerimiz ayni hizmeti veren alternatif projelere yonlenebilirler.

  1. Ali Osman Ali Osman

   Cok haklisin Alim Efe. Siteye Facebook Login haricinde uye olamiyorsun. Hadi oldun diyelim. Tum izinleri almayi istiyor indiroid. Anliyoruz ki Basari Mobile, sosyal medya yonetimi dunyasinda, sirket aplikasyonlarini kabul ettirerek data elde etmekten otesine gecemeyen her bir kurum. AmanAmanAliOsman nickini ya da OfAmanNalan1903 kullanici adini baska kullanicilar nasil almis olabilir acaba. Proje ne kadar iyi ne kadar yararli olsa da musterilerinin anlamayacagini dusunerek kendine cikar elde etmek cok amatorce. Basari'ya bu koylu kurnazi girisimlerinde Basarilar dilerim.

   1. Melih Yıldırım Melih Yıldırım

    Görüyorumki, siz Türk Android kullanıcıları için çaba gösteren firmaları çok rahat harcayabiliyorsunuz arkadaşlar. Bahsettiğiniz izin indiroidte her hangi bir uygulamayı beğenebilmeniz yorum yapabilmeniz falan içindir. Neredeyse tüm facebookla ilişkili uygulamalar aynı izni istiyor. Dolayısıyla yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı :)