Facebook Yer Bildirim Fırsatları Türkiye'de!

Facebook'un konum bildirme hizmeti Facebook Places'a (Facebook Yerler) bağlı fırsatlar Türkiye'de kullanıma açıldı. Artık mekan ve markalar tarafından sunulan fırsatlarda Facebook gibi bir oyuncu var.

2010 yılının Kasım ayında hizmete sunulan bu yenilik ABD'nin ardından Avrupa'da (Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’da) da kullanıma açılmıştı. Türkiye'de de kısa süre önce aktif olacağını öğrendiğimiz yenilik bugünden itibaren hayatımıza girdi.

Konum bildirimine bağlı olarak kazanılan "Yer Bildirim Fırsatları" için ilk adım atan markalar  Garanti Bankası, Teknosa, Turkcell ve Vodafone olmuş. İlk fırsatlar* yüzde 50'ye varan indirimler kazandırıyor. Türk kullanıcıların Facebook ilgisi ve Facebook'un mobil atılımları düşünülürse Yer Bildirim Fırsatları'nın ülkemizde ciddi bir kitle yakalaması sürpriz olmayacak.

Facebook Yer Bildirimi Fırsatları, bir kaç şekilde karşımıza çıkacak. Bireysel Fırsatlar’da; indirim, bedava ürün veya diğer ödüllerden yalnızca bir sefere mahsus olmak üzere yararlanabilecek. Arkadaş Fırsatları beraber yer bildirimi yapan arkadaşlar tarafından kullanılabilecek. Sadakat Fırsatları ise kullanıcılar sadık birer müşteri olmaları nedeniyle (giriş sıklığı referans alınıyor olmalı) ödüllendirilecek. Ayrıca isteyen firmalar Bağış Fırsatları ile ziyaretçilerinin yer bildirime bağlı olarak belirlenen yerlere bağış yapabilecek ancak bunun ne kadar ilgi çekici olacağı tartışılır.

Foursquare'a direkt rakip olan Facebook'un konum tabanlı yerel uygulamaların da suyunu ısıtacağı kesin. Yerel reklamcılık pazarında yarışı önde götüren Groupon'a rakip olabilecek fırsatların ne zaman ortaya çıkacağı ise asıl sorulması gereken soru..

Fırsatlardan Nasıl Yararlanacaksınız?

Facebook mobil uygulamanızda veya Touch.Facebook.com'da Facebook Yerler bölümüne girin. Fırsat sunan mekan/marka yerlerinin isminin yanında küçük sarı bir kupon/bilet simgesi (üstteki resim) bulunuyor. Çevrenizde fırsat sunan bir mekan varsa hemen görebilirsiniz. Eğer istediğiniz yeri göremiyorsanız bir arama yapın ve o sayfaya gidin.

Yer sayfasında kuponun detayını göreceksiniz. Giriş yapın ve karşınıza çıkan ekranı mağazada satış temsilcisine gösterin. Benim denediğim fırsatta indirimin 3 saat boyunca geçerli olduğunu gördüm. Diğerleri için farklı bir sistem tanımlanmış olabilir.

Bakalım bundan sonra  Türkiye’de Facebook Yerler'in en popüler mekanları nasıl değişecek..

Güncelleme: Facebook fırsat kullanımızla ilgili bir e-posta gönderiyor ve geri bildiriminizi bekliyor.

*Türkiye’deki ilk fırsatlar şunlar:

Garanti Bankası; tüm Türkiye’ye yayılmış Garanti Paramatiklerde yer bildirimi yaptıktan sonra, destek kredisi başvurusu yapıp krediyi kampanya tarihleri arasında kullanan tüm Garanti Bonus, Flexi, Money ya da Paracard sahiplerine 50 TL bonus hediye ediyor.

Teknosa; Ankara, İstanbul ve İzmir’deki toplam altı mağazasındaki çeşitli teknoloji ürünlerinde cazip indirimler sunuyor. Teknosa akıllı telefonlar, USB’ler, yazıcılar ve taşınabilir harddiskler başta olmak üzere birçok üründe yüzde 50’ye varan indirim fırsatları sunacak. 

Turkcell; İstanbul’daki üç flagship mağazasında yer bildirimi yapan müşterilerine tüm aksesuar ve alternatif ürünlerde yüzde 50 indirim fırsatı sunuyor.

 Vodafone; 20 anlaşmalı mağazasında, her gün, yer bildirimi yapan bir müşterisine yeni Vodafone 555 cep telefonu için yüzde 35 indirim fırsatı sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.