Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa’ya Giriş Yaptı
Pazarlama

Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa’ya Giriş Yaptı

Facebook Firsat - Facebook DealsFacebook'un markalara sunduğu fırsat özelliği Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa'ya giriş yaptı. Facebook Yerler (Places) özelliği henüz Türkiye'de aktif olmadığı için ülkemizde kullanılamayacak özellik hakkında bazı ön bilgilendirme sunmak istiyorum.

Facebook Fırsatlar, Kasım 2010'da ABD'de yayına başlamış ve büyük markaların hemen dahil olmuştu. Restoran ve mağazaların ağırlıklı olarak kullanmayı tercih ettiği özellik bugün yapılan bir toplantı ile İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da da faaliyete geçti.

Foursquare'da olduğu gibi markaların ve mekanların kampanya ve indirim fırsatlarını Facebook üzerinden paylaşmasını sağlayan Facebook Fırsatlar, Facebook iPhone uygulaması veya touch.facebook.com adresinden kullanılabiliyor. Fırsat ve kampanyalar için 3 farklı model sunan Facebook, kar amacı gütmeyen teklifler için de farklı bir yol sunuyor.

Facebook, bulunduğunuz çevrede fırsat sunan mekanları sarı bir etiket ile gösteriyor ve yaptığınız girişlere göre sunulan indirimlerden faydalanıyorsunuz. Facebook Krediler için reklam panoları kiralayan Facebook, yurtdışında mekanlara özel etiketlerle de Facebook Fırsatları yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Aynı şekilde çalışan Foursquare'ın İstanbul'da yaygınlaşmakta olduğunu net olarak görüyorum. Facebook'un Türkiye'ye girmesi de kullanıcılara alternatif bir seçenek sunacak. Marka ve mekanların profesyonel kullanımı ölçüsünde başarısı artacak bu tür servislerin Groupon vb. servislere rakip olabileceğini ise şu an itibarıyle pek mümkün görmüyorum.

Foursquare'ı etkileyebilecek Facebook Fırsatlar'ın muhtemel bir rakibi de ancak Twitter olabilir. Böylesi bir durumda Facebook-Foursquare-Twitter üçgeninin de birbirine bazı kapıları kapatabileceği de aklıma gelmiyor değil. Google'ın Hotpot'ın ise teknik açıdan değil ama sosyal etkileşim açısından Google Buzz gibi arka planda kalacağını düşünüyorum.

Haklı olup olmadığımı zaman gösterecek ama tabi bu olası rekabette sizin de fikirlerinizi merak ediyoruz. Sizce olası bir lokasyon bazlı fırsat dünyasında dengeler nasıl şekillenir?

Yorumlar (5)
 1. Ahmet Ars Ahmet Ars

  Groupon ve klonları ile Facebook Deals, Google Offers ya da Foursquare'ı karşılaştırmak pek doğru olmaz. Çünkü Bu saydığım üçlü teknoloji sunarlar, kullanmak kullanıcının tekelindedir ya da 3rd party bir şirketten bu teknolojileri en efektif şekilde kullanmak için hizmet alabilirler (örneğin adwords için search marketing firmaları var).

  Groupon ve klonları ise saha satışı yöntemi ile satıcı bulur, pazarlama faaliyetleri ile satın almacıya ulaşır.. Kesinlikle farklı kurgular..

  Piyasa üzerine konuşmak gerekir ise;

  İnternet kullanıcı sayısı, mobil penetrasyonu gibi rakamları göz önünde bulundurduğumuzda en az 1 yıl daha Groupon ve klonlarının ulaşacakları satış rakamı diğerlerinden daha fazla olacak gibi duruyor.

 2. Seneye e-tohum'a katılabilirsek bizde sosyal ağ kurup mobil yönde birkaç farklılıkla buna benzer bir uygulama sunucaz.Benim için kötü oldu o yüzden.

  Fakat en çok işletmelere yarıyor bu iş:)

  Eğer foursqfare bana göre biraz daha reklam ağını genişletmeli yoksa büyük bir payı Facebook kaptırabilir.

  1. Kamil Kamil

   olan biten sadece Facebook'ta "Yaptım Olacak" dedi ve grup satın alma işinden fazlasıyla pay çıkaracak :)

   Ben asıl Google'ın bu konuda ne yapacağını ve "Google Hotpot"a nasıl bir yenilik getirip geliştireceğini merak ediyorum... Zira Google "Google Buzz"dan dersini aldı ve bu konudaki yapacağı hamleyi daha gerçekçi ve garantici bir yolla atacağını düşünüyorum :)

   1. Sayın "Kamil" doğru diyorsun bu Google görüpte tek kullanmadığım eklentisi Google Buzz oldu:)

    Hiç nedir diyede girmedim birtek çıktığında internetten okudum redir diye.

    Ama Google'da her şeyi yapar oldu. Kimseye birşey bırakmıyorki:)

    Google Hotpot için çalışmalara başlamışlardır bile.:) Haha 10.000 peşin Fırsat senin:)haha

 3. Aykut Duman Aykut Duman

  "Facebook Yerler (Places) özelliği henüz Türkiye’de aktif olmadığı için" cümlesinde bir yanlış olacak. Blackberry'mde aylardır kullanmaktayım. Iphone'da kullanılamadaığına şahit olmuştum ama.