Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa’ya Giriş Yaptı

Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa’ya Giriş Yaptı

Facebook Firsat - Facebook DealsFacebook'un markalara sunduğu fırsat özelliği Facebook Fırsatlar (Deals) Avrupa'ya giriş yaptı. Facebook Yerler (Places) özelliği henüz Türkiye'de aktif olmadığı için ülkemizde kullanılamayacak özellik hakkında bazı ön bilgilendirme sunmak istiyorum.

Facebook Fırsatlar, Kasım 2010'da ABD'de yayına başlamış ve büyük markaların hemen dahil olmuştu. Restoran ve mağazaların ağırlıklı olarak kullanmayı tercih ettiği özellik bugün yapılan bir toplantı ile İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da da faaliyete geçti.

Foursquare'da olduğu gibi markaların ve mekanların kampanya ve indirim fırsatlarını Facebook üzerinden paylaşmasını sağlayan Facebook Fırsatlar, Facebook iPhone uygulaması veya touch.facebook.com adresinden kullanılabiliyor. Fırsat ve kampanyalar için 3 farklı model sunan Facebook, kar amacı gütmeyen teklifler için de farklı bir yol sunuyor.

Facebook, bulunduğunuz çevrede fırsat sunan mekanları sarı bir etiket ile gösteriyor ve yaptığınız girişlere göre sunulan indirimlerden faydalanıyorsunuz. Facebook Krediler için reklam panoları kiralayan Facebook, yurtdışında mekanlara özel etiketlerle de Facebook Fırsatları yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Aynı şekilde çalışan Foursquare'ın İstanbul'da yaygınlaşmakta olduğunu net olarak görüyorum. Facebook'un Türkiye'ye girmesi de kullanıcılara alternatif bir seçenek sunacak. Marka ve mekanların profesyonel kullanımı ölçüsünde başarısı artacak bu tür servislerin Groupon vb. servislere rakip olabileceğini ise şu an itibarıyle pek mümkün görmüyorum.

Foursquare'ı etkileyebilecek Facebook Fırsatlar'ın muhtemel bir rakibi de ancak Twitter olabilir. Böylesi bir durumda Facebook-Foursquare-Twitter üçgeninin de birbirine bazı kapıları kapatabileceği de aklıma gelmiyor değil. Google'ın Hotpot'ın ise teknik açıdan değil ama sosyal etkileşim açısından Google Buzz gibi arka planda kalacağını düşünüyorum.

Haklı olup olmadığımı zaman gösterecek ama tabi bu olası rekabette sizin de fikirlerinizi merak ediyoruz. Sizce olası bir lokasyon bazlı fırsat dünyasında dengeler nasıl şekillenir?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.