Facebook Fırsat İşine Girdi, Mobilde Yenilikler Var
Mobil

Facebook Fırsat İşine Girdi, Mobilde Yenilikler Var

Mark ZuckerbergFacebook mobil odaklı olacağını ifade ettiği toplantıyı, dün Palo Alto'da gerçekleştirdi ve önemli açıklamalarda bulundu. Zuckerberg'in de bulunduğu ve özel davetlilerin katıldığı toplantının bombası Facebook'un yerel fırsatlar sunacağını açıklaması oldu.

Toplantının önemli konusu Facebook Fırsatlar (Facebook Deals) olmasına rağmen mobile dönük açıklamalar da kayda değerdi. Şirketin, Facebook markalı bir mobil cihaz tanıtıp tanıtmayacağı merak edilirken bu konudaki beklentiler umduğunu bulamadı.

Facebook'un herhangi bir mobil cihaz üzerinde çalışmadığını Webrazzi Summit toplantısı öncesinde Christian Hernandez Gallordo bizimle paylaştı. Gallardo  "iPad için Facebook uygulaması" hakkındaki sorumuza da olumsuz yanıt verirken, Kalifornia'daki toplantıda Zuckerberg'in iPad'i bir mobil cihaz olarak görmediğini söylemesi şirketin aynı bakış açısına sahip olduğunu gösterir nitelikteydi.

Zuckerberg, Facebook'un mobil cihazlarda kullanımını artırmak amacıyla tek dokunuşla web sitelerine giriş sağlayan bir yapı oluşturduklarını açıkladı. Mobil cihazları hedefleyen ve  kullanıcı adı/şifre kullanımının yerini alması beklenen yenilik, temelde Social Graph ile desteleniyor. Bu altyapı ile güncellemeye giden yeni Facebook Mobile SDK, geliştiricilere sunulurken Read API, Write API ve Search API de genel kullanıma açıldı. Facebook mobil güncellemesi konum özelliklerine ise Facebook Fırsatlar'ı getirdi.

Facebook Fırsatlar açıklamalara göre yerel kampanyaların Facebook kullanıcılarına ulaşmasını hedefliyor. Bazı yorumlar Facebook'un Groupon gibi fırsat sitelerine rakip olabileceğini söylese de bu pek gerçekçi durmuyor. Çünkü Facebook'un resmi elden kampanya yürütmeyecek olması işi tamamen mekanların üzerine yıkıyor. Bu nedenle de asıl rekabet endişesi yaşaması gerekenin Google Places olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Facebook Fırsatlar, şimdilik yalnızca Amerika'da geçerli olacak. Facebook.com/Places sayfasının Türkçe desteği olmasına rağmen fırsatlar konusundaki İngilizce açıklama aşağıdaki şekilde.

Facebook Fırsatlar

Mobil dünyayı oldukça önemseyen ve stratejilerini sürekli gözden geçiren Facebook'un, fırsat işine girmesini sürpriz olarak görmemek ve Facebook Places'in neler getirdiğini tekrar hatırlamak gerekiyor. Sahip olduğu kullanıcı potansiyelini göz önünde bulundurarak Facebook'un konum tabanlı geleceği üzerine uygulamalar geliştirmek de iyi bir fikir olabilir.

Görsel kaynak: NyTimes

Yorumlar (3)
  1. Mustafa Mustafa

    Rekabet endişesi duyması gereken google placesdan çok foursquare değil mi?

  2. facebook fırsatlardan gelecek ticari değeri çok yeterli görmüyor herhalde. burada değecek bir fırsat görseydi mutlaka girmez miydi? fırsat sitelerinden maximum 4000 kişi (ferrari sürüş ) benim gördüğüm faydalanmış. DB'inde 500 milyon kullanıcı olan bir platform ortalığı silip süpürecek bilgilere fazlasıyla sahip..

    ben buradan grup fırsat indirimlerinin çokta karlı olmadığını düşünmeye başlıyorum. yani öyle olmasaydı birkaç yüz milyon dolar en azından kazanmak istemezler mi? kar marjları çok düşük sanırım grup fırsatı işinde(%'de kaç acaba?).Nereden nereye geldim kusura bakmayın :)

    1. kar marjı düşük olsada facebook sürümden kazanır ama facebook bu işe girerse aşırı bi taleple karşılaşabilr o yüzden ciddi bi hazırlık yapmaları lazım bence ki zaten bu firmalarla görüşme oalyı falan fistan baya meşagatli bi iş olacağından sazanlık etmemeyi tercih ediyolar bence