Yelp Fırsat Oyununa Giriyor, Google Yelp'in Peşinde
Eğlence

Yelp Fırsat Oyununa Giriyor, Google Yelp'in Peşinde

Şimdilerde ismini dahi tam olarak ifade etmekte zorlandığımız özel fırsatlar sunan servislere Yelp de katılıyor. Henüz konum ve mekan olaylarına adım atan Google’ın Yelp’e ait içerikleri Google Places’da kullanıyor(?) olması da işin cabası.Fırsat servisleri üzerine yayın yapan Yipit'in haberine göre Yelp, Sacramento‘da belirli süreler için avantajlar sunmaya başlamış. Durumun farkedilmesi üzerine Yelp’den istenen yanıt da pozitif olmuş. Kendi açıklamasına göre Yelp, belirli şehirlerde kullanıcılarına bazı fırsatlar sunmak için çalışıyor. Test aşamasında olan servisin tam anlamıyla ne zaman işe başlayacağı net değil. Yelp ekibi bu tarz kampanyaları daha önce başarıyla uyguladıklarını örnekleriyle  açıklıyor ancak bu defa işin renginin farklı olduğunu söylemeye gerek bile yok. Twitter’ın dahi özendiği bu furyada Yelp’in daha fazla zaman kaybetmesine de gerek olmadığı ortada. Sahip olduğu güçlü içerik ağı ve popüleritesiyle Yelp’in sunacağı fırsatları hesaplamak dahi yorucu olur. Yatırım ve karlılıkta ise Yelp, yeni Groupon olabilir. Google Places ile Yelp’i takip ettiği düşünülen Google’ın şimdi de Yelp’in içerik ağını kullandığı ifade ediliyor. Google ile Yelp arasında geçmişte yapılan bir telif anlaşması olduğu bilinen bir durum olsa da Google’ın kendini düşünen reklam stratejisi nedeniyle Yelp’in anlaşmadan vazgeçtiği de gelen bilgiler arasında. Ortaya atılan iddia ise Google’ın son dönemde değiştirdiği sözleşmelerle Yelp’in içeriklerini kullanmaya başladığı yönünde. Mesela New York’ta bir limonata içmek istediğinizde Google Maps’in çoğunlukla Yelp’ten olmak üzere, NY Magazin’e kadar farklı içerik kanallarını kullandığını görüyoruz.Google, Yelp’i satın alamamanın farkını nasıl kapatacak bilinmez ama işin en ateşli noktalarından birine geldiğini söyleyebiliriz. Olaylar bizden biraz uzakta gerçekleşse de ülkemizde yerel fırsatlar sunan servislerin dikkatli olmasında fayda var. Mekanist.net‘in firsat oyununa giriyor olması bu anlamda düşünülecek ilk şey olabilir. Mekanist.net’in düşünmesi gereken ise Yemeksepeti.com’un oyuna bu yarışa girip girmemesi olacaktır.

Yorumlar (1)
 1. Google, arama sonuçlarında aranan kurumu, maps* ile göstererek rehber sitelerinin de sonunu getirmiş durumda,

  hatırı sayılır ziyaretçisi olan rehber sitelerinden ikisinin sahibiyle son görüşmemizde "google arama sonuçlarında ziyaretçiyi google maps ile googleun aldığını" anlatıp, ağlıyolardı.

  Kaldı ki çoğu bilgiyi(özellikle firma adı, koordinat, adres, telefon) bu rehber sitelerinden izinsiz olarak alıyor(isterseniz vermeyin googlebot u banlayın :D ))

  Yelpten aldığı bilgiler için yelpe para veren!? google

  farklı bir ulusun (sadece Türkiye de demiyorum) veya farklı bir dilde yayın yapan rehber sitelerine para vermeyi bir kenara bırakın, "içeriğini çalıp kendi içeriğiymiş gibi yayınlarken" izin aldığını dahi sanmıyorum.

  Site sahipleri de aynen bunu söylüyor.

  Bir ipucu gelse de şöyle googleun en azından 5 10 sene daha girmeyeceği bir konu bulsak da o konuya özel siteler yapsak, karnımız doysa ?