Google Caffeine Türk Sitelerini Nasıl Etkiledi?

Google Caffeine Türk Sitelerini Nasıl Etkiledi?

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com, timsah.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Google, "Caffeine" adını verdiği yeni indeksleme ve sonuç sıralama yöntemini Haziran ayında duyurdu ama ilk güncellemeler aslında 2009'da gelmeye başlamıştı. Alexa'da incelerseniz, bu dönemde birçok sitenin aramadan aldığı trafikte ciddi bir düşüş yaşadığını göreceksiniz.

Benim gözlemlediğim kadarıyla Caffeine, ilk önce sahibinden.com'u vurdu. (Hepsiburada da keza nasibini aldı.) Çünkü Google için artık "long tail" daha önemli. Bünyesinde milyon ürün barındıranlar arama sonuçlarında irtifa kaybederken, ürünlerine anasayfa, navigasyon gibi önemli alanlardan link verme şansı olan niş siteler ise ihya oldu. (Gerçi Sahibinden.com'un bir reklam kampanyasıyla trafiğini artırmayı başardığını da ekleyelim.)

GÜNCELLEME (Webrazzi tarafından eklenmiştir): Konuyla ilgili sahibinden.com'dan bilgi istedik ve şirket bizlerle Google trafiği, "sahibinden" anahtar kelimesi hariç oluşan "uzun kuyruk (long tail)" trafiği ve uzun kuyruk trafiğinin sitedeki oranını gösteren çeşitli Google Analytics grafiklerini paylaştı. Alexa'nın aksine sahibinden.com'un resmi istatistiklerinde bu yönde bir düşüş bulunmamaktadır. Ayrıca uzun kuyruk trafiğinin sahibinden.com'daki genel trafiğe oranı da oldukça düşük olarak gözüküyor. Grafikleri aşağıda paylaşıyoruz.

Caffeine, Ekşi Sözlük'ü de vurdu çünkü Google artık "content farm" sitelerine savaş açtı. Caffeine'in mimarlarından ve Google'ın Web spam ekibinin başındaki Matt Cutts, bu tür sitelerin çok ve fakat düşük kalitede içerik ürettiklerini düşünüyor.

Caffeine bizim Timsah.com gibi video sitelerini ise ihya etti. (İzlesene de aynı şekilde yükselişte.) Çünkü Google için video artık çok daha önemli. Özellikle jenerik kelimelerin aramalarında videolar daha da üst sıralarda gelmeye başladı.

Bu arada, Timsah Alexa Türkiye'de ilk 100'e girdiği için hafta başında bir kutlama yemeği yaptık ama Google için kadeh kaldırmayı unuttuk. Bu vesileyle "Şerefine Google!" da demiş olayım. Ayrıca UZMANTV için de yardımlarını bekliyoruz. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.