Google Caffeine Türk Sitelerini Nasıl Etkiledi?
Analiz

Google Caffeine Türk Sitelerini Nasıl Etkiledi?

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com, timsah.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Google, "Caffeine" adını verdiği yeni indeksleme ve sonuç sıralama yöntemini Haziran ayında duyurdu ama ilk güncellemeler aslında 2009'da gelmeye başlamıştı. Alexa'da incelerseniz, bu dönemde birçok sitenin aramadan aldığı trafikte ciddi bir düşüş yaşadığını göreceksiniz.

Benim gözlemlediğim kadarıyla Caffeine, ilk önce sahibinden.com'u vurdu. (Hepsiburada da keza nasibini aldı.) Çünkü Google için artık "long tail" daha önemli. Bünyesinde milyon ürün barındıranlar arama sonuçlarında irtifa kaybederken, ürünlerine anasayfa, navigasyon gibi önemli alanlardan link verme şansı olan niş siteler ise ihya oldu. (Gerçi Sahibinden.com'un bir reklam kampanyasıyla trafiğini artırmayı başardığını da ekleyelim.)

GÜNCELLEME (Webrazzi tarafından eklenmiştir): Konuyla ilgili sahibinden.com'dan bilgi istedik ve şirket bizlerle Google trafiği, "sahibinden" anahtar kelimesi hariç oluşan "uzun kuyruk (long tail)" trafiği ve uzun kuyruk trafiğinin sitedeki oranını gösteren çeşitli Google Analytics grafiklerini paylaştı. Alexa'nın aksine sahibinden.com'un resmi istatistiklerinde bu yönde bir düşüş bulunmamaktadır. Ayrıca uzun kuyruk trafiğinin sahibinden.com'daki genel trafiğe oranı da oldukça düşük olarak gözüküyor. Grafikleri aşağıda paylaşıyoruz.

Caffeine, Ekşi Sözlük'ü de vurdu çünkü Google artık "content farm" sitelerine savaş açtı. Caffeine'in mimarlarından ve Google'ın Web spam ekibinin başındaki Matt Cutts, bu tür sitelerin çok ve fakat düşük kalitede içerik ürettiklerini düşünüyor.

Caffeine bizim Timsah.com gibi video sitelerini ise ihya etti. (İzlesene de aynı şekilde yükselişte.) Çünkü Google için video artık çok daha önemli. Özellikle jenerik kelimelerin aramalarında videolar daha da üst sıralarda gelmeye başladı.

Bu arada, Timsah Alexa Türkiye'de ilk 100'e girdiği için hafta başında bir kutlama yemeği yaptık ama Google için kadeh kaldırmayı unuttuk. Bu vesileyle "Şerefine Google!" da demiş olayım. Ayrıca UZMANTV için de yardımlarını bekliyoruz. :)

Yorumlar (20)
 1. Hit bazında içerik yönetimlerinin değişieceği zaten kesindi.Yeni trendlerin olacağı belli idi fakat bu kadar büyük düşüşlerin olacağınıda kısa sürede tahmin etmemiştim..

 2. Teakolik Teakolik

  Bu müthiş düşüşü sağlam hit alan ve SEO'su ile dehşet saçan sitelerde de gördüm. 400bin/ay gibi ziyaretçi potansiyeline sahip bazı sitelerin 100k'nın altına indiğine şahit olmak Google'ın bu işe ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

 3. gittigidiyor.com'da da durum aynı. Onu atlamışsın galiba..

 4. Firma Rehberi Firma Rehberi

  Yeni arama algoritması gerçektende sonuçları etkilemiş durumda. ilk sayfalarda çıkan siteler ilk on sayfaya bile girmeyebiliyor. Yeni algoritmaya ayak uydurmak için biraz zaman ve emek harcamak gerekecek

 5. (Bence) sahibindencomu yapan edenler;

  Arama motoru dostu link yapısı yapmak isterken bozdular siteyi.

  Eski linkleri gerektiği gibi yönlendirmeden yeni bir link yapısına geçtiler.

  Bu süreçte bir ara bir içerik eski ve yeni link yapılarıyla iki farklı şekilde yayınlandı.

  Hatta ve hatta bu yeni link yapısını da bir süre tutup sonra tekrar değiştirdiler.

  Oysa ben favorilerime o kadar ilan eklemişim, takip ediyormuşum kimin umdunda ?

  Askerde, işi bilmeyen çavuşlar ... diye bir söz vardı uzun zaman oldu tabi tam hatırlamıyorum.

  Askerlik ne güzeldi...

 6. Arda Kural Arda Kural

  Ersan Bey'in webrazzi'ye yazdığı bu yazının amacı google'ın yeni algoritmasından daha ziyade timsah.com'un alexa türkiye ilk 100'e girdiğini duyurmak gibi geldi bana.

 7. Seo makalelerini güncelleme vakti gelmişte geçiyor bile. İnternetin her alanında olduğu gibi SEO'da da bu işi çözdüm deyip bir kenara çekilmek örnek verdiğiniz sitelerde olduğu gibi büyük zararlara sebep olabiliyor.

 8. Caffeine'e ayak uydurmak zor olacak gibi. Umarım geç kalmadan tam anlamıyla ayak uydurabiliriz :)

 9. Güzel bir inceleme olmuş teşekkurler

 10. Birbirinden farklı tarihlerde olmuş olayları Google Caffeine'e bağlamak yanlış. Örneğin, sahibinden.com'daki dik düşüş sırasında ne sourtimes ne de timsah etkilenmemiş.

  Sunulan veriler ortaya konulan tezi desteklemiyor.

  Hatalı bir teknik analiz.

 11. Konu hakkında ben de baktım biraz ama, sanırım Caffeine henüz yeni olduğu için düzgün SEO yazısı yazan da olmamış. Bu böyle bir inceleme, ancak örnekleme daha fazla olabilirdi. Teşekkürler.

 12. yazıda bir tek bilgi var o da hatalı. ekşi sözlük'ün düşüşünün sebebi sozluk.sourtimes.org olan adresini geçici olarak eksisozluk.com adresine yönlendirmesi. bütün içerik eksisozluk.com adresine yönleniyor. bu sürecin etkisi. teknik temelli olmayanların teknik analiz yapmaya çalışması böyle hatalı sonuçlanabiliyor. uludağ sözlük ve inci sözlük gibi sitelerdeki yükseliş de zaten bu iddaları çürütüyor.

  1. Herbalife Herbalife

   valla bende anlamadım ne yapmam gerektigini

   1. kardeş tek yapman gereken böyle her önüne gelen yere sitenin linkini vermemek. siteni google'a hile yaptığın yönünde şikayet ettim. ayrıca bu tarz yerlerde sitene link vermen bi işe yaramaz, sen akıllısın da buraları yapan akıllı değil mi. burda verilen linkler rel="nofollow" le verilir ve google bu siteleri ciddiye almaz. ayrıca genç yaşında herbalife'çıların tuzağına düşmüşsün allah tez zaman da çıkarsın seni o tuzaktan. akıllı bi adama benziyorsun başkalarının tuzağından kurtulursun umarım.

 13. Herbalife Herbalife

  gittigidiyor.com’da da durum aynı. Onu atlamışsın galiba...

 14. Video Video

  Ersan Bey'in webrazzi'ye yazdığı bu yazının amacı google'ın yeni algoritmasından daha ziyade timsah.com'un alexa türkiye ilk 100'e girdiğini duyurmak gibi geldi bana.

 15. Bu müthiş düşüşü sağlam hit alan ve SEO’su ile dehşet saçan sitelerde de görmüştüm

 16. Style Style

  gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz altyapımızı ona göre değerlendirmemiz gerekli

  1. Ozel Ders Ozel Ders

   aynı algoritmadan kaynaklanan düşüşü bizde yaşadık

 17. Arifsarp Arifsarp

  Güzel bir inceleme teşekkurler:d.d