Google'a Caffeine Takviyesi Neleri Değiştiriyor?

Google'a Caffeine Takviyesi Neleri Değiştiriyor?

Google Caffeine ile ilgili ilk bilgileri bundan bir süre önce size aktarmıştık. Ve nihayet Google yeni arama sistemi Caffeine'i yaptığı resmi açıklama ile hayata geçirdi.

Arama indeksini büyük oranda değiştiren bu yenilik, sonuçları %50 daha hızlı sunmayı hedefliyor. Eski Google'ın yaptığı gibi tüm bir siteyi değil, sitenin içeriğinin ufak parçalarını indeksleyecek şekilde düzenlenen Caffeine, Google tarafından "aramanın geleceği" olarak nitelendiriyor.

Doğru ve nitelikli bilgiyi daha hızlı sunmak amacıyla geliştirilen Caffeine resmi olarak hayata geçti ama tüm Google indeksinin bu yeni sistemle baştan aşağı yorumlanması zaman alacaktır.

Ama en önemli soru Caffeine'in sizin için ne anlama geldiği

Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?

Bundan böyle Google aramalarında öncelikli olarak daha yeni, taze sonuçları göreceksiniz. Böylece özellikle güncel bilgiler arayanlar için, aradığınız başlıkta yıllar önce yazılmış yazılar arasından sıyrılmaya çalışma devri bitiyor.

Ayrıca Caffeine, kelimenin tam anlamıyla bir sosyal medya hayranı. Sosyal ağlarda üretilen kullanıcı yorumları, popüler paylaşımlar gibi içerikler artık daha büyük ağırlık sahip olacak. Bu tip içerikleri artık Google tarafından daha iyi analiz edilebilecek ve sonuçlarda neredeyse gerçek zamanlı olarak belirecek.

Caffeine sadece daha hızlı değil, aynı zamanda daha akıllı. Çok aranan anahtar kelimeleri tuzak olarak kullanan ama içeriğinde farklı şeyler barındıran siteleri de daha kolay ayırt edebiliyor ve ilgili anahtar kelimenin sonuçlarında bu sahte siteleri eskiye oranla daha başarılı bir şekilde eleyebiliyor.

Profesyoneller İçin Ne Anlama Geliyor?

Eğer arama motoru optimizasyonu ile uğraşıyorsanız Caffeine işinizi zorlaştıracak. Çünkü artık Google, içeriğin üretildiği zamana eskiye göre daha büyük önem veriyor. Siz arama motoru optimizasyonu adına yapılması gereken her şeyi yapsanız bile, söz konusu içerik zaman içerisinde eskiyecek ve Google için önemi azalmaya başlayacak. Bu durum, arama motoru optimizasyonu ile uğraşan kurum veya kişilerin müşterilerini daha sık içerik üretmeye teşvik etmek zorunda bırakacak.

Bu esnada içerik üreten kişi veya kurumlar için yeni fırsatlar doğması anlamına geliyor. Sosyal ağlara verdiği önemi arttıran Google, Caffeine ile aynı zamanda sosyal medya danışmanlarının da değerine değer katıyor. Biraz da abartarak eski "Google'da yoksan yoksun" sözünü; "Facebook ve Twitter'da yoksan, Google'da yoksun" şeklinde yeniden yorumlayabiliriz.

Diğer önemli bir nokta ise Caffeine'in daha fazla siteyi daha kısa sürede indeksine kaydedebiliyor olması. Bu da herhangi bir anahtar kelime için rekabetin eskiye oranla daha hızlı artacağı anlamına geliyor.

Google'ın indeksleme sisteminde meydana gelen bu büyük değişimim tüm taşları yerinden oynatacağı kesin. Zaten Google'ın algoritması Coca-Cola'nın formülü gibi korunurken bir de bilinenlerin yarısının değişmesi, en azından adaptasyon süreci boyunca bu konuyla uğraşanları biraz zorlayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.