Facebook Türkiye İnfografiği

Facebook'un en büyük nüfusa sahip olduğu 4. ülke konumunda olmamız nedeniyle Türk kullanıcıların Facebook kullanımını sayılarla göstermek için bir derleme yapacaktık. Ancak Fırat Demirel bunu bir infografikle daha iyi gösterebileceğimizi söyleyerek kendisi bir infografik hazırlamaya karar verdi. İlk başta bizim de şüpheyle yaklaştığımız Fırat'ın tasarımcılık deneyimi başarıya ulaştı ve yazının sonundaki sade ve temiz infografik ortaya çıktı :)

İnfografikteki sayılardan bahsedecek olursak, Türkiye nüfusu internetstats.com'un verisine göre 77.804.122, çeşitli kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Türkiye'de ortalama 35 milyon internet kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Socialbakers'ın rakamlarına göre ise Türk Facebook kullanıcılarının sayısı 28.897.440, yani Türk internet kullanıcılarının %82'si Facebook üyesi.

Facebook üyesi Türk'lerin cinsiyet ve yaş dağılımına baktığımızda ise %64'ünün Erkek, %36'sının ise Kadın olduğunu görüyoruz. Yaş grubu olarak %33'ile 18-24 yaş grubunun çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Arkasından ise %29 ile 25-34 yaşında kullanıcılar, %20 ile 13-17 yaş grubu yer alırken son olarak 35 yaş üstü kullanıcılar ise Türk Facebook üyelerinin %18'ini oluşturuyor.

Facebook'taki popüler sayfa ve mekanlara baktığımızda ise en çok beğenilen 5 marka sayfası sırasıyla Avea, Turkcell, Nike Football Türkiye, TTNET ve OXXO olarak görünüyor. En çok beğenilen 5 medya sayfası ise yine sırasıyla izlesene.com, Zapkolik, VidyoTV.com, Number 1 FM ve NTV Spor olarak sıralanıyor.

Facebook Places'ta en popüler check-in yapılan 5 mekan ise İstanbul Airport, Sabiha Gökçen Airport İstanbul, Atatürk Havalimanı, İstanbul Atatürk Airport ve Bağdat Caddesi geliyor.

Keyifle inceleyeceğinizi düşündüğümüz infografiğimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.