Schema.org: Google, Bing ve Yahoo Aramaya Standart Getiriyorlar
Arama
Bilgi Kaynakları

Schema.org: Google, Bing ve Yahoo Aramaya Standart Getiriyorlar

Birbirlerinin rakibi olan üç dev isim, ortak arama standartları oluşturmak için güçlerini birleştirdiler. Farklı konular için geliştirilmiş yüzden fazla yeni işaretleme (markup) ile arama motorlarının web sitelerinde yer alan içeriği daha kolay yorumlayabilmelerini ve arama sonuçlarında daha uygun şekilde sunabilmelerini hedefleyen çalışma Schema.org sitesinde yayınlandı.

Bu çalışma özellikle en büyük üç arama motorunun ortak bir standart üzerinde anlaşması açısından büyük önem taşıyor. Bu sayede yeni işaretlemeleri kullanmaya başlayacak geliştiriciler ve arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanları, çabalarının sonuçlarını üç ayrı arama motorunda birden görebilecekler.

Sitenin ziyaretçileri için hazırlanan içeriğin aynı zamanda makineler tarafından da daha rahat anlaşılabilmesini sağlayacak olan bu yenilik, bugüne kadar arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmaları da büyük oranda değişmesine ve gelişmesine yol açacak olması açısından büyük önem taşıyor.

Böylece özellikle birden fazla anlamda kullanılabilecek kelimelerin tam olarak ne ile ilgili olduğunu aram amotorlarına anlatmak daha kolay hale geliyor.

Veri tipleri, kitaplar, filmler, heykeller, yemek tarifleri, farklı etkinlik tipleri, soyut kavramlar, kuruluşlar, mağazalar, kişiler ve ürünler Schema.org’da tanıtılan yeni işaretlemelerden sadece bir kaçı. Tüm listeyi tek sayfada görmek de mümkün. Sitede her bir maddenin detaylı açıklamaları, kullanım örnekleri yer alıyor. Ayrıca konuyla ilgili bir tartışma grubu da hazırlanmış.

Konuyla ilgili olarak Yahoo, Bing ve Google‘ın kendi açıklamalarını da okuyabilirsiniz.

Bu arada bu üç dev ismin standartlar anlamındaki ilk ortak çalışması değil. Daha önce de benzer bir çalışmayı Sitemaps.org sitesinde gerçekleştirmişlerdi.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
 1. ibrahim dedi ki:

  Her ne kadar azılı rakip olsalarda belirli konularda bir araya gelmeyi becerebiliyorlar. Diğer sektörlere örnek olması dileğiyle.

 2. Kıyas dedi ki:

  Getirilen standartlar RDFa’nın neredeyse birebir aynı:

  Schema.org’da kullanılan Microdata:

  Resistance 3: Fall of Man
  by Sony,
  Platform: Playstation 3
  Rated:Mature

  ve RDFa:

  Resistance 3: Fall of Man
  by Sony,
  Platform: Playstation 3
  Rated:Mature

  Üstteki her iki örnek neredeyse birbirinin aynı.

Bir Yorum Yazın