Facebook Places Türkiye'de En Çok Nerede Kullanılıyor?
Lokasyon Bazlı Servisler

Facebook Places Türkiye'de En Çok Nerede Kullanılıyor?

Socialbakers, Facebook'un konum tabanlı servisi Places'ın Türkiye'de en çok kullanıldığı mekanları listelemiş. Listenin başında İstanbul Havalimanı 3421 check-in ile yer alıyor. Arkasında ise Nevizade, Nisantaşı, Antalya Havalimanı, Sabiha Gökçen Havaalanı ve Kanyon geliyor.

Havaalanlarının listenin üst sıralarında yer alması ülkemize gelen yabancıların yüksek kullanım oranlarına işaret ediyor olabilir. Çünkü listede aşağılara doğru inildikçe check-in sayılarında hızlı bir düşüş görünüyor. Listenin 49. sırasında her maçta 50 bin kişinin bulunduğu Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda yapılmış toplam check-in sayısının 178 olması Facebook Places'ın beklenen ilgiyi şimdilik göremediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir :)

Listede biraz daha ilerlediğimizde internet ve teknoloji birer ikişer gözümüze çarpması da Facebook Places'ın şimdilik sadece belli bir kitle tarafından kullanıldığının bir göstergesi. Listenin 53. sırasında Promoqube, 73. sırada Turkcell Maltepe Plaza, 83. sırada Vodafone Plaza, 84. sırada Turkcell Teknoloji, 90. sırada Turkcell HQ görebiliyorsunuz. Listenin devamında birkaç tane daha internet şirketini görmek mümkün. Ancak bu şirketlerin check-in sayılarına baktığımızda 100 civarında veya daha aşağıda olduklarını görüyoruz.

Facebook'un mekan ve sayfa tanımında da netleştirilmemiş bir konu olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak Webrazzi'nin sayfası aynı zamanda check-in yapılabilecek bir mekan ancak 30 kere check-in yapılmış ve listenin sonlarına doğru yer alabilecekken yer almıyor. Tabii ki bu sorun Socialbakers'ın algoritmalarındaki bir eksikten de olabilir. Yine de Facebook'un sayfa ve mekanı birleştirme politikasının biraz kafa karıştırıcı düşünüyorum.

İleride Facebook Places kullanımı arttığında çok daha anlamlı olacak listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Uğur Aydoğdu Uğur Aydoğdu

  Normal işletme hesaplarına girilen adreslerin paralel olarak check-in e izin verdiği durumlarda son derece kullanılabilir ve zamanla tercih edilebilir olsa da, işletme desteği açısından ne yazık ki Türkiye'deki adresleme sorunlarından dolayı Foursquare ile yarışabilecek durumda değil henüz.

  Dolaylı yoldan adres girildiğinde Check-in yapılabilir hale gelmesi gereken sayfaların pek çoğunda adresin, sokak numaralarının anlaşılmadığı veya yanlış yerde işaretlenmiş olduğunu da görmek mümkün. Bu da gerek rastgele işaretlenmiş yanlış isimli işletmeler, özelliği kullanan kullanıcı sayısı gerekse işletmeler açısından eksileri nedeniyle şimdilik Places herkesi küçük çaplı bir kaosa itiyor ve ikinci planda kalıyor gibi..

 2. Sukru Saracoglu Stadi ile ilgili yorumunuz biraz alakasiz olmus sanki..

 3. Dinçer Dinçer

  Her maçta 50 bin mi? :)

 4. Bu servisin kullanılmama sebebi daha çok her telefonda kullanılamaması olsa gerek. iphone de bu özelliği kullanabiliyorum ancak, beykoz'da iken Sarıyer gösterebiliyor. iphone dışındaki bir çok telefonda ise desteklemiyor, örneğin samsung 5620 de places var ancak sayfa gör

  ntülenemiyor sorunsalı çıkıyor bir çok telefondada aynı. Bu sebeple kullanım genel olarak iphone üzerine araştırmayada bu yönde yansımış olsa gerek.

 5. Muhittin Özer Muhittin Özer

  Şükrü Saracoğlu'nda stadın tavanındaki metal yığını GPS alıcılarının çalışmasını engellediği için tribünden check-in yapılamıyor :)

 6. Ozgur Demir Ozgur Demir

  Listenin tepesinde Ataturk Havalimaninin yer alma sebebi Facebook Places'in aktif olmadigi ulkelerde dahi havalimanlarina "check-in" yapilabiliyor olmasi. Dolayisi ile Turkiye'de Facebook Places yokken de Ataturk Havalimaninda check-in yapilmaya baslanmisti.