Facebook Places Türkiye'de En Çok Nerede Kullanılıyor?

Facebook Places Türkiye'de En Çok Nerede Kullanılıyor?

Socialbakers, Facebook'un konum tabanlı servisi Places'ın Türkiye'de en çok kullanıldığı mekanları listelemiş. Listenin başında İstanbul Havalimanı 3421 check-in ile yer alıyor. Arkasında ise Nevizade, Nisantaşı, Antalya Havalimanı, Sabiha Gökçen Havaalanı ve Kanyon geliyor.

Havaalanlarının listenin üst sıralarında yer alması ülkemize gelen yabancıların yüksek kullanım oranlarına işaret ediyor olabilir. Çünkü listede aşağılara doğru inildikçe check-in sayılarında hızlı bir düşüş görünüyor. Listenin 49. sırasında her maçta 50 bin kişinin bulunduğu Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda yapılmış toplam check-in sayısının 178 olması Facebook Places'ın beklenen ilgiyi şimdilik göremediğinin bir göstergesi olarak kabul edilebilir :)

Listede biraz daha ilerlediğimizde internet ve teknoloji birer ikişer gözümüze çarpması da Facebook Places'ın şimdilik sadece belli bir kitle tarafından kullanıldığının bir göstergesi. Listenin 53. sırasında Promoqube, 73. sırada Turkcell Maltepe Plaza, 83. sırada Vodafone Plaza, 84. sırada Turkcell Teknoloji, 90. sırada Turkcell HQ görebiliyorsunuz. Listenin devamında birkaç tane daha internet şirketini görmek mümkün. Ancak bu şirketlerin check-in sayılarına baktığımızda 100 civarında veya daha aşağıda olduklarını görüyoruz.

Facebook'un mekan ve sayfa tanımında da netleştirilmemiş bir konu olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak Webrazzi'nin sayfası aynı zamanda check-in yapılabilecek bir mekan ancak 30 kere check-in yapılmış ve listenin sonlarına doğru yer alabilecekken yer almıyor. Tabii ki bu sorun Socialbakers'ın algoritmalarındaki bir eksikten de olabilir. Yine de Facebook'un sayfa ve mekanı birleştirme politikasının biraz kafa karıştırıcı düşünüyorum.

İleride Facebook Places kullanımı arttığında çok daha anlamlı olacak listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.