Pilli'de Ortaklar Arasında Hisse Satışı Gerçekleşti
Yatırım

Pilli'de Ortaklar Arasında Hisse Satışı Gerçekleşti

Türkiye internet pazarının yenilikçi şirketlerinden olan Pilli'yi Webrazzi okurları yakından tanırlar. Bildirgec.org, hafif.org, 10marifet.org gibi popüler siteleri bünyesinde barındıran pillinetwork'ün yanı sıra sosyal ağ sosyomat ve yenilikçi online depolama ve dosya paylaşım servisi put.io'nun da sahibi olan Pilli'de ortaklar arasında bir hisse satışı gerçekleştiğini öğrendik.

Pilli'nin bunca yıldır süregelen yaşantısında ortakları Hasan Yalçınkaya ve Cem Başpınar'dı. Pilli'nin sahip olduğu tüm servislerde yarı yarıya ortak olan ikili, dün itibariyle yaptıkları anlaşma gereği yollarını ayırmışlar ve Cem Başpınar ortaklıktan çıkarak hissesini Hasan Yalçınkaya'ya satmış.

Konuyla ilgili olarak Cem Başpınar'la telefonla konuştum ve Hasan Yalçınkaya'yla aralarında herhangi bir problem olmadığını, kendisinin hem yeni projelere hem de ürün tasarımı tarafında danışmanlık işlerine zaman ayırmak için böyle bir yola gittiklerini dile getirdi. Hasan Yalçınkaya'nın kendisine ait olan hisseleri satın aldığını da doğrulayan Cem Başpınar, bu süreçteki rakamlarla ilgili bilgi vermedi.

Golden Horn Ventures'dan küçük ölçekli bir yatırımla hayatını sürdüren put.io'nun yanında yıllardır popüleritesini yitirmemiş bildirgec.org gibi mecraların değeri göz önüne alındığında Pilli'nin şu anda şahsen 1 milyon dolara yakın bir değeri olduğunu düşünüyorum. Ancak söz konusu hisse el değişikliğinde Hasan Yalçınkaya, Cem Başpınar'a 500 bin dolar vermiş midir derseniz, sanmıyorum. Yine de kişisel tahminim ikili arasındaki satışta birkaç yüzbin liralık bir işlem olduğunu tahmin edebiliyorum.

Cem Başpınar'a geleceğe yönelik olası bir Pilli satışında doğacak gelir üzerinden payı olup olmayacağını da özellikle sordum ve böyle bir durum olmadığını belirtti.

Arayüzleri ve minimalist çizgisiyle Türkiye'nin bence en başarılı tasarım ve kullanılabilirlik çözümlerine sahip Pilli sitelerinin bundan sonra iki değerli isminden birisinin kendi yoluna gitmiş olması açıkcası beni biraz üzdü. Hatta dürüst olmak gerekirse Zeki Alasya ile Metin Akpınar ayrılığı gibi bir his yarattı. Ancak Cem Başpınar'ın bundan sonra kendi projelerini de yapabilecek olmasını "sektör başka bir girişimci daha kazandı" şeklinde değerlendiriyorum ve rahatlıyorum.

Pilli'nin genel işleyişinde herhangi bir değişikliğe sebep olmayacak bu ortaklık değişimi neredeyse her yıl düzenli olarak yatırımcıların ve çeşitli şirketlerin radarına giren Pilli grubunun olası bir satışında Hasan Yalçınkaya'nın elini güçlendirecektir. Ama açık konuşmam gerekirse şu günlerde süren bir görüşmeleri olduğunu henüz duymadım. Zaten öyle bir durum olsa Cem Başpınar da hisselerini satmazdı diye tahmin ediyorum.

Aldıkları kararla ilgili her iki arkadaşıma da başarılar ve bol şanslar diliyorum. Umarım kendileri ve tabi ki girişimleri için de hayırlı bir değişim olacaktır.

Yorumlar (10)
 1. pilli siteleri eskisi kadar aktif değil. özellikle bildirgec içerik yeniliği bakımından sürünmekte. hitlerinin oldukça düştüğünü tahmin etmek de çok güç değil. aldığı sabit reklamlar da artık bitmiş gözüküyor. ya da günlük bazda olduğu için farkedemiyoruz bile. özetle eğer profesyonel yazar kadrosu kurulmaz ise mevcut hali ortaklığı ayırmanın makul olduğu izlenimi veriyor. kullanıcıların içerik yazdığı sistemler güzel olmakla birlikte bunu ekstra bir dinamizm olarak kullanmak gerek, webrazzi, shiftdelete'de gibi artık işi sadece ilgilendiği alanla ilgili keyifle içerik yazabilecek yazar kadroları gerekiyor. blog dünyası da profesyonelliğe doğru bir geçiş istiyor özetle.

  1. Pdfdergi Pdfdergi

   +1

   uzun zamandır -belki aylardır- ziyaret etmediğim bildirgec' e baktımda 3-4 gün arayla sadece 1-2 yazı girilmiş. Ayrılık kaçınılmaz olmuş zaten.

   Ancak ayrılıkla birlikte -senin de dediğin gibi-

   "Ancak Cem Başpınar’ın bundan sonra kendi projelerini de yapabilecek olmasını “sektör başka bir girişimci daha kazandı” şeklinde değerlendiriyorum ve rahatlıyorum."

   düşüncesi hoş. Umarım yakında yeni ve güzel projeler görürüz. Özellikle dünyada marka olan 1 projemiz olsun artık yahu.

 2. Mehmet Köse Mehmet Köse

  @omer kesinlikle haklı, uzun zamandır takip ettiğim bildirgec'e artık uğramaz oldum. Bir şekilde yazarlara para ödeyen, premium derslerin de yayınlandığı nettuts benzeri bir yapı kurulabilir. getirisi çok daha fazla olacaktır.

 3. "Pilli’nin şu anda şahsen 1 milyon dolara yakın bir değeri olduğunu düşünüyorum"

  Eğer Pilli bu değerde ise Türkiyede bu rakamdan daha fazla değere sahip pekçok web sitesi veya network var demek

  1. Pilli = pillinetwork + sosyomat + put.io

   Bu şekilde değerlendirmek lazım...

  2. Katılıyorum. Pilli Network parlak günlerini geride birakti. Bir sitenin değeri sadece ziyaretçi sayısı olmamakla birlikte, 2-3 sene önceki değeri bu olabilir ancak bugünkü haliyle bu rakam pek mantıklı değil.

 4. Umarım dostça ayrılmışlardır. Keze siteler güncellenmiyordu. Kapanacak zannetmiştim. Umarım eski dinamik günlerinde döner. İlk blog yazılarımı bildirgeçde yazmıştım. Benim için önemli bir site...

 5. Pilli bloglarına/servislerine nasıl 1 milyon $ değer biçiliyor anlamadım. Bu değerleme bu tarz blogların değerini şişirmekten başka bir işe yaramaz bence. Aşağıda Pilli'nin lokomotif sitelerinin trafik değerleri var. Etiketle köpürtülen 1 paragraflık yazıların sonu böyle oluyor işte. Pilli'nin sistemi çok akılcı ve yurtdışında bile seneler sonra uygulanan yaratıcı bir sistemdi. Bize uymadı o kadar.

  bildirgec.org http://www.alexa.com/siteinfo/bildirgec.org#trafficstats

  zamazing.org http://www.alexa.com/siteinfo/zamazing.org#trafficstats

  10marifet.org http://www.alexa.com/siteinfo/10marifet.org#trafficstats

  Çoğunluğu google image'dan gelen ve sayfayı dahi görmeyen, reklam değeri çok az olan ziyaretçiler.

  put.io https://www.google.com/adplanner/planning/site_profile#siteDetails?identifier=put.io&geo=001&trait_type=1&lp=false

  Ayda 8500 tekil, %5'i müşteri olsa bile hiç iç açıcı değil.

  1. double click ad planner ile bir de 10marifet'e baksaydınız ya?

   https://www.google.com/adplanner/planning/site_profile#siteDetails?identifier=10marifet.org&geo=001&trait_type=1&lp=false

   bir de benim bildiğim pilli'de 350.000 civarında yazı var, ama kullanmayı bilmiyorlar. bana verseler 10 milyon dolar kazanırım.

 6. Mrauthor Mrauthor

  Pilli tarzında bir şey yapmayı arkadaşımla geçtiğimiz yaz düşünmüştük fakat maddi yetersizliğimiz nedeniyle çok kafa patlatmamıza rağmen düşünceden öteye çok fazla geçemedi.Bir iki site açtık,öyle kaldılar =) Pilli varken pilli gibi bir network ağı oluşturmamızı düşünmemize neden olan,Pilli'nin çokta fazla kullanıcıya hitap etmemesiydi.Pilli'nin NetWork ağındaki sitelerin en babası bildirgeç'e bir giriyorsunuz sürekli derleme temalar,wordpress scriptler falan filan.En kötüsü de kullanıcı dostu bir arayüze sahip değil.En azından tablolara bir Border değeri verse bile daha düzgün görünür.Çok daha farklı bir şekilde yönetilse Ali arkadaşımızın da dediği gibi 10 Milyon dolar bile kazanılır.Çünkü Türkiye'de muazzam bir genç nesil var,o genç nesil internetten para kazanmaya deli gibi meraklı çünkü aileleri bilgisayarda sadece oyun oynandığını sanıyorlar,o genç nesilde bilgisayarın bir para kazanabilme aracı olduğunu göstermek istiyor ve her gencin yapabileceği bir şekilde para kazanma imkanı sunuyor pilli network.Fakat ne yazık ki bu imkanları kullanamadıklarını düşünüyorum ve sağlam bir rakipleri olması durumunda,bildirgeç'te olmasa şimdi kurulan ve akıllıca yönetilen bir network sisteminin 6 ayda onları geçeceğine inanıyorum.