etohum Fonu 2011 Yatırımını Gideros Mobile ve PembePanjur.com'a Yaptı
Yatırım

etohum Fonu 2011 Yatırımını Gideros Mobile ve PembePanjur.com'a Yaptı

Burak Büyükdemir'in kurucusu olduğu etohum, 2011 yılı içinde 18 melek yatırımcının sağladığı kaynakla oluşturulan etohum fonu ile yatırım yapacağı şirketleri seçti.

Oyun geliştiricilerin bir oyunu birden fazla platforma taşımasına olanak sağlayan Gideros Mobile ve bilimsel eşleştirme yöntemiyle üyelerine ciddi ilişki kurabilecekleri bir arkadaşlık platformu sunan PembePanjur.com bu yıl etohum fonundan yatırım alan şirketler olarak seçildiler.

Gideros ve PembePanjur.com'a gerçekleşecek yatırımla, fona katkı sağlayan 18 melek yatırımcının her biri kurulacak şirketlerde hisse sahibi olacak.

Aldığımız bilgiye göre şirketlerin her birine toplamda 100.000 TL'ye yakın yatırım gerçekleştirilmiş ve tüm yatırımcılar %1 hisse sahibi olmuşlar.

etohum fonunun yatırım yapacağı şirketleri seçen ve ortak olan melek yatırımcıların listesini aşağıda paylaşıyoruz:

Nevzat Aydın Melih Ödemiş Burak Divanlıoğlu Serkan Borançılı Aydonat Atasever Ersan Özer Tümay Asena Burçin Didinedin Emre Kurttepeli Erdem Yurdanur Tarkan Onar Orkun Tekin Sina Afra Kerim Türe Dr. Haluk Elçi Kerim Baran Ari Keşişoğlu Burak Büyükdemir

etohum bu yıl ilk olarak böyle bir oluşuma gitmişti ve kabul etmek lazım, son derece zor bir çalışmaya imza atılmıştı. 2 şirkete gerçekleşen yatırımı etohum fonu için önemli bir başlangıç olarak görüyorum.

Burak Büyükdemir'le de yaptığım görüşmelerden bildiğim kadarıyla, önümüzdeki dönemlerde hem daha büyük fon değerleri hem de daha farklı bir yapılanma ile bu oluşum yoluna devam ediyor olacak.

Hem etohum fonu kapsamında yatırım gerçekleştiren yatırımcıları hem Burak Büyükdemir'i, hem de yatırım almaya hak kazanmış girişimcileri tebrik ediyorum.

Yorumlar (9)
 1. Bora Yalçın Bora Yalçın

  Gideros Mobile projesi sitelerinden incelediğim kadarıyla ilginç ve herşey yolunda gittiği takdirde (temkinli konuşmak lazım, tarih patlayan yazılım projeleri dolu) gelecek vaadeden bir projeye benziyor. Türkiye'den böyle bir projenin çıkması ve daha da güzeli destek görmesi sevindirici.

  Sitedeki örneklerden gördüğüm kadarıyla syntax büyük ölçüde actionscripti andırıyor, bu nedenle flash kökenli oyun geliştiricileri kolaylıkla adapte olabilir. En kısa zamanda deneyeceğim.

  Pembepanjur.com için söyleyebileceğim çok fazla bişey yok...sitelerinde pembe rengini abartmadan ve güzel tonlarıyla kullanmışlar(header kısmını biraz tenzih ederim). Altyapının php olması da güzel, asp'yi sevmedim sevemedim. Onlara başarılar çiftlere mutluluklar

 2. Yolları açık olur umarım. Tebrikler

 3. O kadar girişimcilik hikayesinden sonra pempepanjur.com gibi bir projenin yatırım alması ilginç geldi. Geçen sene daha "farklı" projeler vardı. Sanırım girişimci tarafında bir güven eksikliği var. Nevzat Aydın'ın Dragon's Den programında bu projeye yatırım yapmayacağına adım gibi eminim.

 4. Mrauthor Mrauthor

  Püfff!PembePanjur.Com'u gören bütün girişimciler "ben katılsam benim girişimim kesin seçilir" derler ... Sırf sosyoekonomik ve kişilik testlerine göre kişileri birbiriyle karşılaştırıyor diye onlarca hatta yüzlerce arkadaşlık sitesinden farklı olduğunu düşünmek mantıksız.Kaldı ki sadece evlenmeye yönelik deniliyor fakat kişilerin niyetlerini bilmeleri imkansız.Bana göre bu tarz yatırımlar e-tohuma olan güvenirliği ve e-tohumun ciddiyetini sarsan yatırımlardır.Gideros için bir şey söyleyemeyeceğim,zaten herkes bangır bangır mobil uygulama ve oyun geliştirici arıyor yatırım yapmak için.O nedenle Gideros'a yapılan yatırım şaşırtmıyor.

 5. Mehmet Özturk Mehmet Özturk

  E-Tohum jurisi bence esra erolla izdivaç programının fanatiği... bu seçim için tebrik ediyorum. Bence juri, siteden ilk evlenen kişilerin düğününde oynamalı da. Desinler o kadar para verdik hakkımız tabi:))

  1. Mehmet Özturk Mehmet Özturk

   Bu arada evli ve çocuk sahibi olmama rağmen, sırf neden böyle bir siteye destek verildi sorusuna cevap bulmak için test ettim sistemi. Sorulara sıkılmadan cevap verdim. Açıkçası çok daha özgün sorular beklerken aradığımı bulamadım.

   Tüm sorulara tüm samimiyetimle cevap verdim. Sonrasında bana uygun çıkan üyelere baktığımda sonuç fiyasko. Ben sosyal biri değilimdir kalabalık mekanlardan sıkılırım. Bana tavsiye edilen ilk üyenin profilinde 'gezmeyi çok severim, neşeliyim" gibi benle alakası olmayan şeyler yazıyordu. Tamam belki sorulara farklı cevaplar vermiş olabilir ama bu kadar uç örnek de çıkmamalı.... Sonuç:Fikrin geliştirmeye ihtiyacı var.

 6. Tarik Sucu Tarik Sucu

  aynen katılıyorum, gideros ok ama pembepanjur.com torpilli öğrenci gibi. Burak Bey, bir projeye yatırım yaparken kendi projesine zarar vermekten başka bir şey yapmamış. Fikir üretmeye çalışanları kolay şeyler düşünmeye iten bir seçim olmuş.

 7. yemin ederim burak buyukdemir torpillisi bu siteler oyuncakdenizi,sepeteindir gibi e-commerce tarzı başarı elde etmiş siteler varken böle tarz şeylere yatırım saçma

 8. Daha değer katan projeler varken böyle oyun,arkadaşlık sistemi vs gibi mevzulara destek olmaları şaşırtıcı.