LinkedIn'in Değeri 8.91 Milyar Dolar!
Yatırım

LinkedIn'in Değeri 8.91 Milyar Dolar!

Dün Amerikan borsasına arz edilen LinkedIn'in hisse değeri 45$'dan ön talebe çıkmıştı. New York Borsası'ndaki ilk günün sonunda ise hisse değeri 94.25$'ten kapanmış. İlk gün sonunda hisse değeri 94$ olan şirketin toplam değeri ise 8.91 milyar dolar oldu. Kurucuları arasında Reid Hoffman'ın olduğu ve yılda 243 milyon dolar ciro elde eden şirket beklentilerin üzerinde bir değerlemeye ulaştı.

45$'dan ön talep alan LinkedIn hisseleri ilk satışa çıktığı anda 83$'a çıkış yapmış, günün ortalarında 122$'a kadar yükselip kapanışta 94$'a gerilemiş. Şu anda bir iş ağı olarak tanımlanabilecek LinkedIn'i kariyer sitelerin geleceği olarak tanımlamak da mümkün. Bu açıdan bakıldığında şirketin büyük potansiyeli bulunuyor ancak gerçekten LinkedIn 8.91 milyar dolar eder mi?

Şimdiye kadar 103 milyon dolar yatırım alan şirketin yatırımcılarına baktığımızda böyle bir halka arzın nasıl gerçekleştiğini de anlayabiliyoruz. Sequoia Capital, Greylock Partners, European Founders Fund, Bessemer Venture Partners, Bain Capital Ventures, SAP ventures, McGraw-Hill Companies ve Amerikan'ın en büyük finansal organizasyonlarından olan Goldman Sachs'ı gibi devlerin bulunduğu şirket ortaklarından aslında daha küçük bir halka arz beklenemezdi.

Amerika'da 2008 yılında yaşanan ekonomik krizin baş oyuncularından biri olan Goldman Sachs'ı listede görmek ister istemez internet balonu yeniden mi şişiriliyor diye düşündürüyor. 2001'deki internet balonunu biraz araştırırsanız değerinin çok altındaki internet şirketlerine Goldman Sachs gibi devlerin milyonlarca dolar aktardığını göreceksiniz. LinkedIn'in aşırı yüksek değerlenip değerlenmediğinin analizi yapmak için şu an biraz erken olabilir. Ancak 2010'da 243 milyon dolar ciro yapan bir şirketin yaklaşık 9 milyar dolara değerlenmesi sanırım herkesin aklında soru işaretleri yaratıyordur.

Creditscore, LinkedIn'in halka arza kadar olan sürecini ve şu andaki hisse durumlarını bir infografikle açıklamış. Infografiği aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yorumlar (7)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  Kesinlikle çok yüksek bi rakam, ben etmez o kadar diyorum.

  İnternet balonu da şişeceği kadar şişti zaten, dünya üzerindeki yatırımları takib edin, 1m$ yapıcak firmalar 100m$ lara satılıyo.. özellikle techcrunch haberlerinde çok acaip yatırımlar görüyorum bu aralar..

  Balon çoktan şişti de, kim ne zaman patlatıcak onu bekleyip görecez.. Ama fazla bekliceğimizi sanmıyorum. En fazla 2013.

 2. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  Sırada, Facebook ve Goupon gibi internet şirketlerinin halka arzı var ve bu değerleme çılgınlığının 2000 yılındaki DotCom balonunu tekrarlayıp tekrarlamayacağı merak konusu. Olası bir DotCom balonu patlamasının Türkiye’deki internet girişimlerini de olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Umarız ki bu bir balon değildir ve patlamaz ve şirketler gelirlerindeki hedefledikleri büyümeyi gerçekleştirebilirler.

 3. Koç Blog Koç Blog

  Bigün bu internet şirketlerinin balonuda patlayacak ama ne zaman bilmiyorum. Yani bir Facebook kadar fiyatı olabilirmi sadece cv işlevi gören bir sitenin. O zaman monster'de 100 milyar dolar etmeli ona kalırsa.

 4. Osman Bulut Osman Bulut

  yeni bir balon olduğunu düşünmüyorum. en azından günümüzdeki web tabanlı reklam anlayışı milenyumun başındaki dot com iflaslarına göre çok daha fazla değişti. örneğin youtube bu yıla kadar kâr edememişti, keza amazon da üst üste satın almalarından ötürü bir türlü kâr-zarar dengesini oturtamıyordu. ancak artık bu şirketlerin hepsi para yapmaya başladılar. facebook'un bu yılın sonunda yapacağı gelir 1 milyar doların üstünde (en azından ilk çeyrek raporları bunu gösteriyor).

  ancak en önemli gelişme facebook'un ipo'su ile beraber olacaktır. facebook'un arkasında özellikle israil merkezli çok büyük yatırım firmaları var, google'ın pabucu dama atılabilir. zaten google'ın son dönemde yaşadığı düşüş de yeni bir "big brother'ın" arandığını gösteriyor.

 5. Kesinlikle manipule edilmiş bir değer. Bugün linkedin'in muadili olan ve ülkemizde daha da popülerliğe sahip olan Xing bir süre önce Türkiye ofisini kapatmıştı ve tam bu noktaya gelinmişken amerikalı bir fona veya linkedin'e de olabilir satış gerçekleştirmelerinin faydalarına olacağına inanıyorum.

 6. Orjinmarket Orjinmarket

  bencede çok yüksek bir rakam neye göre bu rakam veriliyor anlamadım

 7. Bu tür şirketler değerlendirilirken sadece bugün değil, gelecek değeri göz önüne alınır. Şu an yüksek gelen değer, 1-2 sene içinde düşük kalabilir. :-) Başarılı olmasına bağlı tabii. İlave bilgi olarak LinkedIn'in yaklaşık 3 senedir ücretsiz, son bir senedir ücretli üyesiyim. Gelişimi gerçekten etkileyici, yani sadece CV sitesi değil. Sundukları hizmetleri artırıyorlar. Bakalım, gelecek ne gösterecek? :-)