Devrim Demirel'den Program İndirme Platformu Tamindir.com'a Yatırım

Devrim Demirel'den Program İndirme Platformu Tamindir.com'a Yatırım

Beriltech'in kurucusu Devrim Demirel'in Türkiye'nin en popüler program indirme sitelerinden Tamindir.com'a ortak olduğunu öğrendik.

İzmir merkezli şirkete gerçekleşen yatırımla ilgili aldığımız bilgilere göre 1.3 milyon dolara değerlenen Tamindir.com'un %10 hissesi Devrim Demirel'e geçmiş.

Konuyla ilgili Devrim Demirel'le görüştüm ve hem bize Tamindir.com'la ilgili ek bilgiler aktardı hem de yatırım haberini doğruladı.

Sektörün e-ticaret başta olmak üzere hareketli olduğu alanları göz önüne alacak olursak, sessiz sakin şekilde ilerleyen bir kulvarda hayatını sürdüren Tamindir.com'a gerçekleşen yatırım alıştığımızın dışında bir gelişme olduğu için şahsen şaşırmıştım. Ancak sonrasında şirketle ilgili detayları öğrendiğimde geçtiğimiz günlerde paylaştığım gibi gözden kaçan alanlara da dikkat etmek gerektiğine bir kez daha emin oldum.

2010 yılında 65 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan site, 2011'in ilk yarısında ise 42 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış. Sitede her ay 1 milyon arama yapıldığı da yatırım haberi sonrasında aldığımız bilgiler arasında.

Google verilerine göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 42. sitesi olan Tamindir.com, lisanslı yazılım dağıtımı ve satışı yapıyor. Birçok yazılım ve oyun üreticisinin Türkiye'deki indirme merkezi konumundaki siteden haftada 2 milyondan fazla program indiriliyor. Söz konusu dosya indirmelerin %20'sinin Tamindir.com'un kendi sunucularından gerçekleştiğini de paylaşmış olalım.

Ek olarak güzel bir veri olduğu için belirteyim, şirketten TTNET raporlarına göre Türkiye'de web üzerinden gerçekleşen günlük dosya indirmelerin %9'unun Tamindir.com üzerinden yapıldığını da öğrendik.

Gerçekleştirdiği yatırımlarda Beriltech'le yaratılacak sinerjiyi ön plana çıkartmayı hedefleyen Devrim Demirel, bir süre önce Botégo'ya da ortak olmuştu. Semantik teknolojilere odaklanan şirket arama motoru Şirketçe'yi bünyesinde barındıran Beriltech, aynı zamanda bir süre önce Kimdir.com'u da hayata geçirmişti.

Yazımın başında da belirttiğim gibi e-ticaret ve online oyun hareketliliğinde gözümüzden kaçırdığımız bir alanda hizmet vermekte olan Tamindir.com'un istatistikleri ve değerlemesi oldukça dikkatimi çekti. Bu gelişmenin de ispatladığı gibi, Türkiye internet pazarında girişimci ve yatırımcıların radarlarını biraz genişletmeleri ve farklı alanlara da kesinlikle odaklanmaları gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.