Devrim Demirel'den Program İndirme Platformu Tamindir.com'a Yatırım
Yatırım

Devrim Demirel'den Program İndirme Platformu Tamindir.com'a Yatırım

Beriltech'in kurucusu Devrim Demirel'in Türkiye'nin en popüler program indirme sitelerinden Tamindir.com'a ortak olduğunu öğrendik.

İzmir merkezli şirkete gerçekleşen yatırımla ilgili aldığımız bilgilere göre 1.3 milyon dolara değerlenen Tamindir.com'un %10 hissesi Devrim Demirel'e geçmiş.

Konuyla ilgili Devrim Demirel'le görüştüm ve hem bize Tamindir.com'la ilgili ek bilgiler aktardı hem de yatırım haberini doğruladı.

Sektörün e-ticaret başta olmak üzere hareketli olduğu alanları göz önüne alacak olursak, sessiz sakin şekilde ilerleyen bir kulvarda hayatını sürdüren Tamindir.com'a gerçekleşen yatırım alıştığımızın dışında bir gelişme olduğu için şahsen şaşırmıştım. Ancak sonrasında şirketle ilgili detayları öğrendiğimde geçtiğimiz günlerde paylaştığım gibi gözden kaçan alanlara da dikkat etmek gerektiğine bir kez daha emin oldum.

2010 yılında 65 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan site, 2011'in ilk yarısında ise 42 milyon tekil ziyaretçiye ulaşmış. Sitede her ay 1 milyon arama yapıldığı da yatırım haberi sonrasında aldığımız bilgiler arasında.

Google verilerine göre Türkiye'nin en çok ziyaret edilen 42. sitesi olan Tamindir.com, lisanslı yazılım dağıtımı ve satışı yapıyor. Birçok yazılım ve oyun üreticisinin Türkiye'deki indirme merkezi konumundaki siteden haftada 2 milyondan fazla program indiriliyor. Söz konusu dosya indirmelerin %20'sinin Tamindir.com'un kendi sunucularından gerçekleştiğini de paylaşmış olalım.

Ek olarak güzel bir veri olduğu için belirteyim, şirketten TTNET raporlarına göre Türkiye'de web üzerinden gerçekleşen günlük dosya indirmelerin %9'unun Tamindir.com üzerinden yapıldığını da öğrendik.

Gerçekleştirdiği yatırımlarda Beriltech'le yaratılacak sinerjiyi ön plana çıkartmayı hedefleyen Devrim Demirel, bir süre önce Botégo'ya da ortak olmuştu. Semantik teknolojilere odaklanan şirket arama motoru Şirketçe'yi bünyesinde barındıran Beriltech, aynı zamanda bir süre önce Kimdir.com'u da hayata geçirmişti.

Yazımın başında da belirttiğim gibi e-ticaret ve online oyun hareketliliğinde gözümüzden kaçırdığımız bir alanda hizmet vermekte olan Tamindir.com'un istatistikleri ve değerlemesi oldukça dikkatimi çekti. Bu gelişmenin de ispatladığı gibi, Türkiye internet pazarında girişimci ve yatırımcıların radarlarını biraz genişletmeleri ve farklı alanlara da kesinlikle odaklanmaları gerekiyor.

Yorumlar (12)
 1. Caner ilk tebrik ve hayır dilekleri benden olsun. :)

 2. Tebrikler caner,

 3. Deniz Gürbüz Deniz Gürbüz

  Çok güzel bir haber, tebrik ederim Caner Bey.

 4. Mustafa Mustafa

  "web ikiyuz otuziki nokta sifir" diyoduk hani? masaustumuzdeki programlardan kurtulmak degil miydi bunun bir sebebi?

  1. Ayşenur Yılmaz Ayşenur Yılmaz

   O zaman Chromeos kullanip, bilgisayarimiza hicbirsey kurmamaliyiz?

   Ben tamindiri 2 yildir kullanan bir ziyaretcisiyim ve boylesine yaygin kullanilan bir projenin bu basarisina yapilan bu yorumu sadece kiskanclik olarak yorumluyorum.

 5. Huseyin Huseyin

  Ardanında belirttiği gibi Tamindir son derece değerli bir yatırım. Program indirme siteleri arasında içeriği ve editörleri ile çok kalite bir firma. Gerçekten gözden kaçan fırsat denilebilecek bir yapıda ve BerilTech ile değeri ve aktivetesi en az 2 katı artacağını düşünüyorum.

  İki grup içinde başarılar

 6. Önemli olan yatırım yapmak mı yoksa yatırım yaptığın alanda aktif olmak mı. Devrim bey gaxxi'yi de satın aldı ama sonuç ortada. Sıfır gelişme ve Sıfır yenilik

 7. Ya anlamadığım bir şey var, yatırım haberlerindeki rakamlarda bir adet sıfır fazladan mı var acaba ?

  1. Devrim Demirel Devrim Demirel

   Kim olduğunuz belli değil, ama yine de anlamanıza yardımcı olmak isterim. Bir sıfırı kaldırdığınız zaman, sözkonusu şirketi değil, o siteden 6 aylık reklamı bile satın alamazsınız.

   Şirketler, siz dışardan baktığınızda gördüğünüz, umduğunuz veya sandığınız gibi değerlenmez.

   1. Artık kim olduğum belli, verilen paraya aynı tarzda ve daha kaliteli site yapılabilir.

    Zamanında lale fidanlarına yüzbinlerce dolar ödeniyor muş, şimdi acaba tenezzül eden var mı.

   2. Para sizin kararda sizin tabiki ama;

    130.000$'a tamindir tarzında yüzlerce site hazırlatabilirsiniz. Hatta hazırlatmanıza gerek yok hazır yapılmış onlarcasını satın alabilirsiniz.

    1.3 milyon dolara ise diyecek birşey yok...

 8. Erhan Ünal Erhan Ünal

  Devrim bi işe girdiyse vardır bir bildiği. İki tarafıda tebrik etmek gerekiyor. Şahsen benimde gelişimini beğendiğim servislerden biriydi tamindir.com.