Girişimciler İçin Gözden Kaçan Fırsat Alanlar
Analiz

Girişimciler İçin Gözden Kaçan Fırsat Alanlar

Türkiye internet pazarının hem ekonomik olarak büyüme evresinde olduğunu hem de yatırımcılar tarafından gözde pazarlar arasında kabul edildiğini biliyoruz. İlginin büyük bölümünün de özellikle online oyun ve e-ticaret girişimlerine yönelik olduğunu görüyoruz.

Hatta biraz daha detaylandırmak gerekirse sosyal oyun şirketleri, özel alışveriş ve grup alışveriş servislerinin içinde bulunduğumuz dönemin popüler girişimleri olduğu artık kesin olarak belli.

Ama tüm dikkatler bir noktaya çevrilmişken Türkiye internet pazarında aslında en az bu alanlardaki girişimler kadar potansiyeli olan başka girişim konuları da var.

Bu sebeple bana göre açık ve başarı potansiyelini yüksek gördüğüm girişim alanlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsan Kaynakları ve Kariyer Servisleri

Dünyada son dönemlerde özellikle teknoloji gibi belirli sektörlere yönelik insan kaynağı ihtiyaçları için yeni kanallar kullanılmaya başlandı. Klasik işe alım siteleri elbette sektördeki yerlerini koruyorlar ama iş ağlarına hatta hedef kitlesi belli sitelerin ilan servislerine de ciddi bir talep gelmeye başladı.

Bu konuda en güzel örnek aslında LinkedIn ve elbette popüler blogların ilan sayfaları. Webrazzi'de de bu konuda önemli bir talep görüyoruz. Son aylarda Webrazzi Kariyer'e gelen ilan sayısındaki artış bizim de dikkatimizi çekti ve bu konuda farklı seçenekleri değerlendirmeye karar verdik.

Profesyonellerin kontakları ve sahip oldukları network işe alım sürecindeki değerini artırırken, Türkiye internet pazarında da yeni nesil insan kaynakları ve kariyer servislerine talep artmaktadır. Bu açığı ya girişimciler ya da hali hazırda bu alanda hizmet veren popüler şirketlerin kapatması gerekiyor.

Sosyal Medya Hizmetleri

Sosyal medya takip araçları, sosyal medya yönetim araçları gibi sosyal medyaya odaklı birçok alanda halen Türkiye'de yeterli sayıda çözüm bulunmuyor. Bunlar elbette ilk akla gelen çözümler ve bunları sunan az da olsa çeşitli firmalar var. Ama Webrazzi takipçisi sizlerin bu alanda henüz yapılmamış ve ihtiyaç olduğunu farkedeceğiniz başka seçenekler de bulunuyor.

Sosyal medya içeriğin filtrelenmesi, sosyal medyanın etki alanlarının ölçümü, sosyal medya pazarlama araçları gibi birçok konuda inovatif girişimleri kurgulayabileceğinizi biliyorum. En güzeli de bu alanların hepsi şu anda neredeyse ya da tamamen boş.

Sosyal medya araçlarına yönelik talepler hızla artıyor ve sosyal medyayı stratejilerini değerlendiren şirketlerin de sayısı gözardı edilemeyecek kadar fazla. O yüzden bu konuda girişimcilerin çalışmalara başlamalarını ve açık alandaki fırsatları yakalamalarını tavsiye ederim.

Servis Olarak Sunulan Yazılımlar (Saas - Software as a Service)

Kurumsal ya da bireysel olması farketmez ama Türkiye'de servis olarak sunulan yazılımlar konusunda ciddi bir boşluk bulunuyor. Burada SalesForce.com gibi büyük ölçekli girişimlerin yanı sıra 37 Signals'ın sunduğu Highrise, Basecamp gibi servislerin de kesinlikle değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle hangi alanlarda açık var derseniz, CRM, finans, proje yönetimi, ortak çalışma uygulamaları gibi "eğer olsaydı ben kullanırdım" diyebileceğim alanları sayabilirim.

Hem Türkiye hem de dünya çapında piyasaya sunulma şansı olan bu alanda girişimlerin başarı ve yatırım potansiyelinin yüksek olduğuna inanıyorum.

Mobil Oyunlar ve Uygulamalar

Dünyada özellikle App Store'daki popüler oyunlara ve uygulamalara baktığınızda, önemli bir kısmının Avrupa merkezli şirketlerden çıktığını görüyoruz. Bunun sebebi nedir bilemiyorum ancak pazar yeri belli, pazarlama kanalları belli, gelir modeli belli ve kitlesi tanımlı olan bu alanda üretim yerinin önemi olmadığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Türkiye'de hem yerel pazara hem de global pazara sunulabilecek başarılı mobil oyun ve uygulamalar hayata geçirebilecek şirketlerin ve kişilerin olduğunu biliyorum. Bu alandaki fırsat çok büyük ve pazar henüz çok açık olduğu için gecikmeden planlarınızı yapmanızı öneririm.

Online Eğitim

Türkiye'de online eğitim alanında o kadar büyük bir açık ve bir o kadar da büyük fırsat var ki, nasıl bu alanın bu kadar boş kaldığını gerçekten anlayamıyorum. Burada bahsettiğim kurumsal online eğitim çözümleri değil, bahsettiğim tamamen bireysel online eğitim servisleri. Yani, bir kişinin istediği bir konuda online olarak gerekirse birkaç saatlik, gerekirse aylarca süren programlara kayıt yaptırabilmesi.

Bu alanda son derece yenilikçi, kolay kullanımlı ve internet kullanıcılarına değer katacak uygulamalar hayata geçirmek mümkün. Video ya da metin içerikli olarak bir ayrıma gitmiyorum ama kısa videolarla desteklenmiş servisler olursa Türkiye pazarı ve yakın coğrafyalara da açılabilecek ciddi bir girişim potansiyeli olduğunu söyleyebilirim.

Eğer online eğitim konusu ilgi alanınıza giriyor ve içerik üretimi konusunda da sermaye ya da insan kaynağı imkanınız varsa, Türkiye pazarında önemli bir boşluğu doldurmak için zaman kaybetmeyin derim.

Servisin detayları sizin akıl gücünüze kalmış ama iş ağları ile entegre online sertifika programları, kullanıcıların yarattığı içeriğe dayalı eğitim programları gibi birçok alternatif seçenek halen hayata geçirilmeyi bekliyor diyebilirim.

Fırsat alanlar bu kadar değil, devamı gelecek...

Yukarıda saymış olduğum bana göre önemli fırsatlar barındıran alanlar bunlarla sınırlı değil. Farklı alanlarda da sektör henüz boş ve hem girişimciler hem de yatırımcılar için potansiyeli yüksek. Ancak hepsini tek seferde paylaşmak bu yazıyı ve elbette sizlerin konsantrasyonunuzu gereksiz yere dağıtacaktır. Bu sebeple farklı alanlarda gördüğüm fırsatları bir sonraki yazılarda paylaşacağım.

Görsel Kaynak: lockstockb

Yorumlar (15)
 1. Utku Uçar Utku Uçar

  Teşekkürler Arda Bey size yakışır bir yazı olmuş. Devamını bekliyoruz.

 2. Kariyer/iş arama tarafında kesinlikle hem yerel hem global düşünen sosyal yenilikçi bir uygulamaya ihtiyaç var. Biz de bunun farkına varıp 1.5 yıldır QuikRise'ı geliştiriyoruz. Amaç LinkedIn'in başarılı olamadığı alanları iyi kapatmak ve farklı bir iş modeli sunmak. Fakat sorunumuz her zamanki gibi kaynak. Kısıtlı kaynaklarla ne yazık ki bu tip büyük bir uygulama çok yavaş ilerliyor. Minimum fonksiyonla pazara çıktığınız takdirde ise kullanıcıların "neden LinkedIn'i bırakayım" diye düşünmeleri mümkün. İlk ürün-fayda ilişkisini optimum tutmak gerekiyor. Dolayısıyla, her ne kadar son dönemde çok yol katedilse de, Türkiye'deki mevcut yatırım ekosistemiyle bu tip uygulamaların çıkması çok zor oluyor. Özellikle ilk kez girişimciliğe soyunanların işi daha da zor.

 3. Online eğitim/kurs tarafında çıkan Udemy bilindiği gibi Türk girişimciler tarafından kurulmuş güzel bir sistem. Uzun süre Türkiye'de zorluklarla boğuştuktan sonra şirketi Silikon Vadisi'ne taşıyıp orada yatırım bulup ancak başarılı olabildiler. Kurucu Ortak Eren Bali, eTohum'da başlarından geçenleri anlattığı oldukça aydınlatıcı, güzel bir sunum yapmıştı. http://www.vimeo.com/20993420

 4. Türkiye 'de yatırımcı ve geliştiricilerin ilgisinin -büyük bölümünün- "online oyunlar/sosyal oyunlar" üzerine olduğu yönündeki fikrinize katılmıyorum.

  Online oyun piyasasında Türkiye'de ürün geliştiren çok az firma var, ve zaten oldukça küçük olan pazarın çok daha küçük bir kesimi de yatırımcıların ilgisini çekebilmiş, değerli olarak görülmüş ve yatırım almış durumda. Ceidot, Sobee, Peak Games bu firmalardan en çok bilinenleri.

  Tabii bir 5 sene öncesine göre en azından oyun yapma fikrini insanlara anlattığınızda, ya da ben oyun yapıyorum dediğinizde size çok da garip bakmıyorlar. Bu da bir -gelişme- sayılabilir.

  \m/ İçeriden \m/ birisi olarak benim fikirlerim bu şekilde.

 5. Uğur Sıtartap Uğur Sıtartap

  crm de yazmışsınız. eski günlere döndüm. bi crm projesi dosyasıyla vakıfrisk'e gitmiştik. biraz muhabbet edip dönmüştük. hiç sallamamışlardı. ne işe yarıyor, ne farkı var benim şu şu programımdan falan diye sormuşlardı. anlatmaya çalıştık, olmadı. tabi sorun bizde de olabilir.

 6. Pınar Tahsin Pınar Tahsin

  Sosyal medyada sağlıklı ölçüm alanında gerçekten eksik var. Online eğitim konusunda bence de yeni bir makra çıkmasındansa udemy'nin Türkiye'ye servis vermesi daha doğru olur, hem bu işi oldukça iyi yapıyorlar hem de bu Türkiye'de bu işi başarmak için büyük emek verdiler.

  Bir de benim aklıma etohum 15'den Sınavo.com geliyor ama onlar eğitimden çok sınavlara hazırlıyorlar diye biliyorum.

 7. Mustafa Turan Mustafa Turan

  Öncelikle yazı gerçekten çok yararlı olacaktır. Fakat acele etmekte yarar var diye düşünüyorum. Bizim de küçük bir çalışmamız devam ediyoruz.

  Türkiye Türkçesi sosyal için medya takip alanındaki otomatik pozitif, negatif ve nötr filtreleme, yazıyı otamatik kategoriye ayırma ve kullanıcı skorlama gibi radian6.com benzeri özelliklerini barındaran girişimimizi Temmuz ayının ortalarında sizlerle paylaşacağız. Ayrıca Türkiye Türkçesine has doğal dil işleme ve yapay zeka teknikleriyle otomatik pozitif, negatif ve nötr ayrımını api olarak hizmet vermeyi planlıyoruz. (Google şu an benzeri bir apiye sahip fakat günlük 100 request'e izin veriyor ve paralı hizmet şu an için kapalı ve sadece ingilizce)

  Bu arada sosyal medya takibindeki şirketlerin bir yıl kadar kısa bir sürede büyüdüğü gerçeğini : ubervu.com, brandtology.com, sysomos.com, trackur.com ve radian6.com servis sağlayacıların sayfalarından anlayabilirsiniz.

  Tüm girişimci arkadaşlara başarılar ve iyi çalışmalar...

  twitter @mustafaturan, @bilgo

  1. Murat Demir Murat Demir

   Mustafa Bey,

   Keşke twitter yerine Linkedin filan verseydiniz, daha verimli olurdu ;)

 8. Teşekkürler Arda,

  Ben de yazından feyz alarak bir yorum yazısı yazdım.

  http://blog.promoqube.com/2011/06/is-fikirleri/

 9. Online eğitim alanına vurgu yapmanıza sevindim. Konuyla ilgilenen arkadaşlara birkaç sorum olucak.

  Sizce UzmanTV bir online eğitim sitesi kategorisine girer mi?

  Online eğitim sektörüne girmek için nasıl bir bütçe gerekir? İş içerisinde bu bütçenin en çok nereye ayırılması gerekir?

  Yurtdışında (udemy haricinde) bu alanda hizmet veren siteler neler?

  1. Murat Demir Murat Demir

   Mesut bey Merhaba,

   Ben Sınavo Projesinin kurucularındanım. Bütçe olarak yazılım takımınızı saymıyorum (çünkü projenin büyüklüğüne göre değişiyor) minimum 200.000TL gibi (benim tavsiyem 400bin civarı) bir para gerekiyor. Bunun büyük bir çoğunluğu içeriğe harcanıyor. Tabi eğer uzun vadede dezavantaj yaratmayacaksa içerik adına stratejik partner olarak bir eğitim kurumuyla ortak olabilirsiniz ama bu kurumlarda da çok büyük vizyon problemleri oluyor. (en azından bizim ülkemizde)

   udemy'e en güçlü rakip heralde 2tor.com gösterilebilir daha 2 ay önce 32 milyon dolar serie C topladılar böylece toplam nakit girişleri 60M$'ı geçti. Bana udemy daha sempatik geliyor ve uzun vadede 2tordan daha fazla gelecek vaadediyor.

   UzmanTV bana göre eğitim alanında biraz HowTo sitesi gibi kalıyor.

 10. Arda hocam bu yazının devamını en kısa sürede bekliyoruz.

 11. Bence çok iyi bir proje olmasından ziyade reklam/marketing seo ve bilinirlik çok önemli

  Kaynağın büyük kısmını bu işlere ayırmak gerek.

  İmkan varsa profesyönel destek alınması gerek.

  1. Naçizane fikrim, tam tersi startuplar öncelikle iyi bir ürün ortaya koymaya çalışmalı ve kaynaklarının büyük çoğunluğunu bu işe ayırmalıdır. Kullanıcılar için değer yaratan bir ürün zaten "word of mouth" ile epey bir yol katedecektir. Marketing daha ürünü inşa ederken düşünülmesi gereken bir konu. Öncelik viralite, kullanıcı deneyimi ve fayda. Reklam ise sonraki aşamalarda belli bir noktaya geldikten sonra düşünülecek bir şey olmalı. Proje çok iyi değilse, reklam vs size bir yere kadar traction sağlar.