Shazam 100 Milyon Kişiye Nasıl Ulaştı?

Shazam 100 Milyon Kişiye Nasıl Ulaştı?

ShazamPopüler müzik tanımlama uygulaması Shazam, 6 ay önce bir milyar şarkı tanımladığını açıklamıştı. Shazam, kullanıcı sayısının ise bu sürede 75 milyondan 100 milyona çıktığını söyleyerek dikkatleri üzerine yine çekti. 200 ülkeden kullanıcıları olan şirketin başarısının ardında farklı platformlara yönelmesinin yanında ciddi bir pazarlama stretejisi yürütmesi yatıyor.

Ücretli mobil uygulamaları ile hizmet veren Shazam'ın iPhone, iPad, Android, BlackBerry, Nokia ve Windows Phone 7 için farklı mobil uygulamaları bulunuyor. Shazam'ın sahibi olan Shazam Entertainment, sadece farklı mobil cihaz kullanıcılarına ulaşmakla hitap etmekle yetinmeyip ürününü TV ve reklam çalışmalarıyla da değerlendiriyor.

Shazam  iPhone, iPad, Android, BlackBerry, Nokia, Windows Phone 7

Ses tanıma teknolojisini reklam bağlantılı bir modelle SARA(Shazam Audio Recognition Advertising) adı altında sunan şirketin NBC Universal, HBO gibi televizyon kanalları ile Levi’s ve Dockers gibi ünlü markalarla ortak çalışmalar yapmış olması da Shazam'a ciddi bir popülerite kazandırıyor. TV programları veya reklamlar üzerinden kullanıcılara özel içerikler ve fırsatlar da sunan Shazam, markalara ürün satışı için alternatif bir model sunmuş oluyor.

10 yıl önce ilk mobil servisini çıkaran şirketin mobil uygulamasıyla fenomen olması şirkete göre "Shazaming" kelimesinin de kullanıcılar  arasında kullanılmasına neden olmuş. Adı ile yaptığı işi özdeşleştiren Shazam'ın 100 milyon kullanıcı tarafından kullanılması, bu nedenle pek de şaşırtıcı gelmiyor.

Shazam'ın uyguladığı başarılı stratejilerle Global Mobile Marketing Awards'tan ödülle dönmesi ve Sunday Times'ın Tech Track 100 ödüllerinde Shazam'ın yönetim kadrosunu ödüllendirmesi de şirkete haklı bir motivasyon sağlıyor. Bu başarıdan girişimcilere çıkan ders ise "yeterli kaynak olduğu takdirde farklı platformlara da açılım yapmak" oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.