Teknoloji Şirketleri Yetenekli Elemanlarını Ne Kadar Koruyor?
Kariyer

Teknoloji Şirketleri Yetenekli Elemanlarını Ne Kadar Koruyor?

Son yıllarda teknoloji dünyasında yetenekli eleman arayışı en çok tartılılan konulardan biri haline geldi. Kimi yetenekli isimler rakip şirketlerin cazip teklifleriyle bocalarken, kimileri sıkıntılarından kurtulmak için karşı kıyıya kulaç atmaktan çekinmedi. 1998'de McKinsey'nin dikkat çektiği bu mesele, Top Prospect'in ortaya koyduğu veriyle somut olarak kendini gösterdi.

Özel bir kariyer referans ağı olan Top Prospect, üyelerinin bir başka şirkete eleman bulması karşılığında onları ödüllendiriyor. Üst düzey işe alımların önem taşıdığı bu pazarda, sosyal bir kariyer sitesi olarak dikkat çeken Top Prospect, 2.5 milyon üyesi üzerinde yaptığı araştırma ile büyük teknoloji şirketleri arasındaki çapraz işe alımları ortaya koyuyor.

Söz konusu araştırma son 2 yılda yapılan iş değişikliklerini masaya yatırmış ve şirketlerin karşılıklı olarak kazandığı ve kaybettiği eleman sayısı oranlamış. Sonuçlar pek sürpriz değil, pastanın tamamını da göstermiyor ama işin rengini belli ediyor.

Top Prospect'in görselleştirdiği bilgiye göre yetenekli eleman konusunda Facebook rakiplerinin oldukça önünde. Apple, Google ve Microsoft üçlüsü Facebook'a karşı yetenekli elemanlarını korumayı pek başaramamış. Sıkıntılı zamanlar yaşayan ve çalışanlarını elinden kaçırmamak için prim dağıtan Google, bu konuda pek fazla ses çıkarmayan Microsoft'tan iyi bir durumda. Apple ise Google'a göre biraz daha şanslı.

Grafikte yer almayan ancak Facebook'tan daha başarılı bir iş yürüttüğü ifade edilen şirket ise Twitter. Yine Twitter gibi genç bir şirket olan Zynga da yetenekli eleman 'ticaretinden' karlı çıkan şirketlerden.

Genç ve hızlı büyüyen bir sektörde olmamız dünyada olduğu gibi ülkemizde de tecrübeli eleman bulmak konusunda sıkıntı yaratıyor. Hem çevremizden hem de Webrazzi Kariyer'den bunu net olarak qgörebiliyoruz. Henüz Top Prospect gibi bir araştırma yapmış değiliz ancak McKinsey'nin yetenekli elemanları elde tutmanız için yapmanız gerekenleri anlattığı dökümana göz atmanızı tavsiye ederim. :)

Yorumlar (3)
 1. Görselde Yahoo!-nun renginin olmaması (yani eleman transfer edememesi) dikkatimi çekti. Demek ki, Yahoo-nun devri hakiketen geçti. Sürekli kan kaybediyor. Öte yandan Linkedinin başarısını taktir ettim.

  Twitter-de yakında Facebook kadar adından söz ettirecektir. Facebook-un üzerine hamleleri peş-peşe geldi.

 2. Tankdriver Tankdriver

  Turkiye'de yasamiyormus gibi yasayanlardansiniz anlasilan siz de. Sanirim hem Turk yazilim firmalariyla ilgili edecek laf yok, hem de bir miktar konusma ozgurlugu kisitli.

  Turk yazilim firmalarinin, Istanbul gibi, insana kaybettirdigi zamanla ve yazilim konusunda tutkusu olanlara dikkat dagitici problemler yaratmak konusunda hicbir ozelligi (kulturel ve turistik harika yanlari var ancak bahsettigim sey farkli) olmayan bir sehirde toplanmis olmasi buyuk kayip.

  Ankara bir miktar daha San Francisco'yu andiriyor duzeni ve iklimiyle. Bu yuzden Ankara'da yasamak isterdim. Izmir'i de unutmamak lazim.

  Boylesine onemli bir konuda Turkiye'yi konusmamaniz cok abes, tekrar deginmemek elde degil. Bu baslikta konusulmayacak da ne zaman konusulacak bunlar, hic mi topluluk kulturu yok Turk yazilim insanlarinin?

  Bunu okuyan butcesi genis yazilim firmalari yoneticileri varsa eger lutfen bu yorumu dikkate alsinlar ve Ankara'ya veya Izmir'e relocate ettirebilecekleri bi ekip toplayip sirketlerini Ankara'da kursunlar paraya kiymadan.

  Istanbul'da calistigim sure boyunca ogrendigim tek sey orada yazilim yapilmayacagi oldu. Kaldi ki yapilmiyor da, aksini iddia edenler muhakkak vardir, kendilerine bireysel/cevresel degil global olculeri kullanmalarini tavsiye ediyorum. Istanbul'da yazilim yapilmiyor.

  1. Başlığı okuyunca sonunda Türkiye'de de bu olayla ilgili birşeyler yazıp çizen bir insan çıktı diye düşünmüştüm ki yanılmışım...