Zinncir.com ve Kref.net: Kariyer.net Bağlantılı İki İş Ağından Bir Çember.net Çıkar mı?
Analiz

Zinncir.com ve Kref.net: Kariyer.net Bağlantılı İki İş Ağından Bir Çember.net Çıkar mı?

Online iş bulma servisleri bir dönem oldukça popüler olmayı başarmıştı. Ardından profesyonel iş ağlarının önemi arttı ve bu alanda lider konumdaki Linkedin geçtiğimiz hafta borsada oldukça iyi karşılandı. Biz de size daha önce Webrazzi'de yer vermediğimiz Kariyer.net'le bağlantılı iki profesyonel iş ağından ve biraz da geçmişten söz etmenin doğru olacağını düşündük.

Bu girişimlerden ilki Zinncir.com. ilab Ventures portföyünde olan Zinncir.com'un yolu yine iLab Ventures bünyesinde olan Kariyer.net ile doğal olarak kesişiyor. 2010 yılında hayata geçen Zinncir.com, halen davetiye ile üye kaydı alıyor ve profesyonel iş çevrenizi genişletmenizi sağlıyor.

Kariyer.net ile bağlantısı olan bir diğer profesyonel iş ağı ise Kref.net. Eski Kariyer.net ortağı ve yönetim kurulu üyesi Sungur Ilgaz'ın şirketi olan Turksnet, Kref.net adı altında iş profesyonellerini biraraya getiriyor. 2009'un ikinci yarısında yayına başlayan Kref.net, referanslar üzerine kurulu bir iş ağı olarak hizmet veriyor.

Hatırlayacağınız üzere Çember.net'in Xing'e satılması bu alanda oldukça ses getiren bir gelişme olmuştu. Ancak bu satın alma sonrasında pazardan ikinci bir Çember.net çıkmadı. Bu alanda aklımıza gelen çeşitli girişimler var ancak halen Cember.net gibi şeytanın bacağını kıran bir girişime rastlamış değiliz.

Linkedin'in Türkiye pazarına yönelik bazı atılımlar yapacağını duyarken Xing'in Türkiye operasyonunu Almanya'ya çekmiş olması şaşırtıcı olduğu kadar Zinncir.com ve Kref.net için de yeni bir şans olarak düşünülebilir. Umarım Türk internet kullanıcılarının profesyonel iş ağlarına olan ilgisi artar ve biz de yeni yatırım haberleri paylaşırız.

Eğer bu yazıda sözünü ettiğimiz servisleri kullanıyorsanız, görüş ve düşüncelerinizi paylaşırsanız seviniriz.

Yorumlar (5)
 1. Bu girişim sahiplerinin hangi yılda olduğumuzu bildiklerinden emin değilim.

  Yahu para babası adamlar, karşında sende ciddi bir girişim bekliyorsun, birde ne göreyim, adam akıllı bir tasarım dahi yapamamışlar.

  Ama en azından nostalji olmuş 2000'li yılları hatırladım siteleri görünce :)

  @Fırat bey, "Umarım Türk internet kullanıcılarının profesyonel iş ağlarına olan ilgisi artar ve biz de yeni yatırım haberleri paylaşırız."

  Bunun için 2000'li yıllar kafasında değil 2011 ve hatta 2012'lik bir bakış açısı lazım. Para var ne olsa tutturum mantığı her yerde işe yaramıyor.

  Aynı mantıkta Doğan grubu "bizebiz.com" vardı onu hatırlayın.

  Biraz fazla sert uslup oldu sanırım ama beni anlayan anladı.

  Teşekkürler.

  1. Dr. Özgür Zan Dr. Özgür Zan

   Mehmet Bey, merhaba,

   LinkedIn'in tasarımı 2011 yılına göre çağdaş ve modern mi? LinkedIn'i başarılı buluyor musunuz?

   Selamlar,

   Dr. Özgür Zan

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Evet, Bizebiz de bu alanda etkili olamadı. Yazıda bağlantı vermiştim zaten.

   Türkiye'de Linkedin bile çok aktif değilken bu servisleri de çok sert eleştirmek de mümkün değil. Özellikle gençler profesyonel iş ağlarına pek ilgi göstermiyor. Linkedin'de yaş ortalamamız 30'un üzerindendir sanırım. Bunun çok aşağılara inmesi lazım.

 2. Bahadir Bahadir

  Yanlızca giriş sayfasına bakarak bir siteyi bu şekilde eleştirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Siteyi gerçekten üye olarak kullanmak gerekiyor anlamak için.

  Kref.net'te tasarımsal ve kullanım açısından bazı sorunlar olsa da arka planda çok ciddi emek sarf edilmiş bir yazılım olduğu çok açık.

  Zinncir'de de üyeliğim bulunmakta ve Kref.net ile Zinncir'i kıyasladığımda, Kref.net'in içerik ve üyesine verdiği hizmetler açısından Zinncir'den açık ara ileride olduğunu söyleyebilirim. Kıyaslayamıyorum bile.

  Bence birazda önyargılarımızdan kurtulup, tarafsız gözle bakabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Bir de bazı işlerde gerçekten zaman tanımak gerekiyor. Büyük bir proje yapıp 1 yılda para kazanmaya başlamasını beklemek zaten abesle iştigal etmek olur. Linkedin bile şuanki durumuna 10 yılda gelebildi. 2 yıl öncesine kadar TR'de Linkedin'i bilen kaç kişi vardı ki.

 3. Olmamış.