Cember.net XING tarafından satın alındı!
Yenilikler

Cember.net XING tarafından satın alındı!

Cember.net'in bir süre önce Avrupalı yatırım şirketi ile yaptığı anlaşma sonucunda azınlık hisselerini sattığını duyurmuştum. Henüz bu haberin etkisi geçmeden biraz önce Türkiye'nin en büyük iş sosyal ağının, bu alandaki global dev XING tarafından satın alındığını öğrendim.

Birinci ağızdan aldığım bu haber, global boyutta ülkemizde yapılan önemli bir satın alma olduğu için bence çok dikkatle izlenmeli.

Konuyla ilgili aldığım detaylar var, onları biraz sonra bu yazıda güncelliyor olacağım.

GÜNCELLEME 1:

Cember.net'in kurucusu Çağlar Erol ile konuyla ilgili konuşmamın ardından sitede de satın alma ile ilgili bir açıklama yapıldı.

GÜNCELLEME 2:

XING tarafından yayınlanan basın bülteni biraz önce bana ulaştı. Bültende özellikle Türkiye pazarında yer almak, XING'in bu konudaki hedefleri ve Cember.net'in 280.000'den fazla üyesi ile sahip olduğu lokal güç özetleniyor.

Konuyla ilgili XING AG’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Lars Hinrichs şunları söylemiş:

“Türkiye kanımızca, bu kıtada en hızla büyüyen ekonomilerden birine sahip. Cember.net kârlı bir kuruluş ve kendini Türkiye’de marka olarak çoktan, başarıyla kabul ettirmiş bulunuyor. Beraberce Türkiye’deki varlığımızı pekiştireceğimiz için sevinçliyiz.”

Çağlar Erol ise satın alma ile ilgili görüşlerini şöyle belirtiyor:

"XING, online profesyonel networking alanında birinci sınıf bir servis sunarak kısa sürede tüm dünyada milyonlarca üyeye ulaştı. Türkiye’nin en başarılı web uygulamalarından biri olan cember.net’le bu birlikteliğin Türkçe konuşan profesyonellere kuruluşundan bu yana yer veren XING açısından Avrupa’da çok önemli bir stratejik adım olduğunu düşünüyorum. Seçkin cember.net üye kitlesi için de bu katılım, çok daha geniş ve global bir topluluğun bir parçası olma, ve XING’in sofistike servislerinden yararlanma olanağı anlamına geliyor. Ben cember.net için de her zaman bir rol modeli olan bu güçlü platformun tüm cember.net üyelerine yeni uluslararası fırsatlar ve profesyonel yaşamlarında çok daha büyük başarılar sunacağına inanıyorum."

Ayrıca XING tarafından yapılan açıklamada Cember.net kurucuları Çağlar Erol ve Nihan Çolak Erol'un satın alma sonrasında XING'in Türkiye'deki kontakları olarak küçük bir ekiple operasyonda yer almaya devam edeceklerini bildiriliyor.

GÜNCELLEME 3: 

XING tarafından yapılan satın almanın toplam değeri €4.36 milyon olarak bildirildi. (kaynak)

Ayrıca XING tarafından yapılan basın açıklamasına da buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (22)
 1. Osman Osman

  merhaba

  sizin önceki yazısında xing in alacağını söylemiştim. hayırlı olsun :)

 2. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Bu cember.net için de, sektör için de çok güzel bir haber.

  Bu satın almalar ile ödenen paraların genellikle aynı sektörde başka projelere yatırım olarak geri döndüğüne de dikkat etmek lazım..

  Tebrikler!

 3. Osman Osman

  ali ismi ile yazmışım :)

  fiyat beklediğimden çok yüksek çıktı.

  4. ali

  24 Nov 2007 20:45

  Avrupalı ortak eğer aynı sektördense büyük ihtimal http://www.xing.com dir. Bu tarz sitelerin içinde en başarılısı onlar zaten. Ne kadar fiyat verildi bilemiyoruz ama tahminen 500 bin dolar civarında diye tahmin ediyorum.

 4. Arda Bey merhaba,

  Daha önce 2008 yılında birçok satın almayı öngörmüştünüz. Bir bir gerçekleşiyor. Benim sorum şu; bu satın alımları ne kadar olumlu buluyorsunuz. Sonuş olarak yabancı yatırımcı birçok güzide sitelerimizi parselliyor ve reklam paylarını dışarıya akıtıyoruz. Benim böyle bir girişimim olsaydı kesinlikle dışarıdan bir firma ile işbirliği yapmazdım. Hele hele bahsettiğimiz ismin Türkiyede dişli bir rakibide olmamasını dikkate alırsak. Cember.net alanında tek gibi. Öyle değil mi?

 5. Levent Levent

  Sonuçta web siteleride ticari amaçlar icin kurulduğunu düşünürsek iyi para veren bir alıcıya satmamak bence yanlış olur.

 6. Tebrikler Çağlar, Nihan, Volkan... Çember.net çıtayı epey yukarı çekti.

  Bakalım bu satışa da olumsuz yorum gelecek mi :)

 7. Bu arada, satışın bedelini görüp de "vay bee ne para ama!", "bu site bu kadar eder mi yahu?" diyenlere Cem Sertoğlu'nun dikkati çektiği noktayı göstermek gerekiyor. Xing, kendi üye başına 45 Euro'luk değerine karşılık Cember.net 15 Euro/üye ödemiş oluyor. Türk insanı yüksek İnternet erişim bedeline rağmen MSN'de, Facebook'ta görüldüğü gibi inanılmaz bir penetrasyon sergiliyor. Bu satışla gurur duyuyor, bu değerin gereğinden yüksek olduğunu düşünenlere "sizin görmediğiniz değeri yabancı yatırımcı görüyor" deyip, 15 Euro'luk değeri 45'e yükseltmek için sektör olarak çalışmaya devam ediyoruz...

 8. Sunset Sunset

  Ekim, artik boyle atisacagiz herhalde. Neyse, ekonomi bilgine hayran kaldim. Derin analizine neden bir de GDP per capita kiyaslamasi eklemiyorsun? Xing, uygun gormeseydi elbette satin almazdi. Fakat, bu kullanici bazli dusunursek Turk sektorundeki en yuksek rakamin odendigi satislardan biri oldugu gercegini degistirmiyor di mi? Ustelik de dunya resesyonu konusurken.

  Benim baskalari gibi kompleksim olmaz. Tekrar, tebrikler.

 9. Sunset, ben üstteki yorumu ne seni düşünerek yazdım, ne de rakamın düşük olduğunu düşünüyorum. Haberi öğrendikten biraz sonra Arda'nın yanındaydım, birlikte Çağlar'ı arayıp coşkusunu paylaştık ve ne kadar mutlu olduğumuzu söyledik. Satış haberini paylaştığım iki ortamda dile getirilen yorumlar bu kadar sığ olduğu için bunlara karşı önlem olarak "bunu da bilin" demek istedim. Sakin, sakin...

 10. Emre Dirağ Emre Dirağ

  Her şeyden önce bu yeni değil çok zamandır beklenen bir satın almaydı. sadece 2006 yılında Türkiye için internet kullanımının 2 katına çıkması bekleniyordu. Takip eden 2007 senesinde ise yükseliş trendine devam etti. Hal böyleyken yabancı yatırımcı zaten çok önceden almış olduğu bilgileri değerlendirerek Türkiye pazarına girdi.

  cember.net'e gelecek olursak eğer. cember.net kendi alanında kuşkusuz pazar lideri konumunda idi. Xing daha önceden Türkiye'ye olan ilgisini göstermişti zaten. Türkçe arayüzü çıkalı da çok oldu fakat beklediği performansı elde edemedi, yayılamadı. Bu esnada cember.net patladı ve Xing' in tek başına pazarı elegeçirmesi iyice zorlaştı.

  Neden linkedin değile gelirsek eğer linkedin zaten Amerika ve avrupada nispeten Britanya' da güçlü. Avrupa'nın patronu yine Xing idi.

  Verilen meblaya gelirsek eğer açıkçası hiç de uçuk gelmedi bana. Türkiye koşullarına göre değerlendirecek olursak "iyi" diyebiliriz ancak. Youtube vs. yi karıştırmaya gerek yok. Avrupa'da da milyon dolarlar bazında pek çok satın alma gerçekleşiyor. Yonjaya vs. ye bakıp tıkanmamak, vizyonu daraltmamak gerek.

  Xing daha önce tek başına denedi, yapılanamadı bir şekilde ve olmadı. Satın almayı yaptı ve rahatladı. Tek başına girme çalışmalarına devam etseydi menzili kısa ve risk bütçesi çok daha büyük olacaktı.

  cember.net ekibini özellikle "ilk ataklarındaki başarı için" kutlarım. İlk planlamanın başarısı kanaatimce şu anki aşamanın en büyük mimarıdır.

  Bu arada dediğim gibi cember.net ve bahsedilen mebla "aman tanrım o kadar para etmez" bir para değil.

  Daha çok da edebilirdi, burası Türkiye değil de başka bir Avrupa ülkesi olsaydı.

 11. Sunset Sunset

  O zaman, yazimin GDP per capita kismini Cem Sertoglu'na ithaf ediyorum.

 12. Şöyle de ilginç bir durum olmuş

 13. Tolga Kaprol Tolga Kaprol

  Bu sene bu tür haberleri çok alacağız. Yabancı satımlar olduğu gibi başta medya sektöründekiler olmak üzere büyük holdingler de sektöre girecek.

 14. Codemaniak Codemaniak

  GDP per capita = kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla

 15. Sunset Sunset

  Erol ciftine tebrikler. Inanilmaz iyi bir satis. Yonja'ya odendigi soylenen para bile daha mantikli geliyor.

  Durgunluk yaklasiyor olmasa, piyasayi oldukca yukari cekerdi.

  @Omer: Genelde, tum satislar uc olumlu sonuc doguruyor. Birincisi satistan sonra hizmet daha iyiye goturuluyor. Ikincisi, satanlar yeni projeleri icin kaynak buluyor. Ve bence en onemlisi yeni girisimcileri tesvik ediyor.

 16. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Peki XING sizce bu parayı hangi yöntemlerle geri kazanmayı planlıyor? Türkiye'de İnternetten -siteyei başkasına satmak dışında- nasıl para kazanılır? Siteme üye olan bir kişiden 15 Euro'yu hangi yollarla ve ne kadar zamanda kazanabilirim? Uzmanlardan cevap bekliyoruz.

 17. Cem Sertoğlu Cem Sertoğlu

  TCELL ARPU'su (average revenue per user) ile örneğin ortalama Almanya telecom ARPU'ları karşılaştırılınca, bu GDP per capita farkını aynı oranda görmüyoruz. Keza Migros'ta öngörülen rakamlar ve çarpanlar, AB ülkeleriyle GDP/capita farklarıyla oranlı değil.

 18. Sunset Sunset

  DT Almanya'nin arpusu Turkcell'in 2 kati. Cok daha onemlisi monopol ve oligopol pazarlari ornek veriyorsun. Oligopol bir pazarda, rekabet hic bir zaman ortak cikara zarar verecek kadar olmaz. Dolayisiyla urun fiyati/kisisel gelir oranini yuksek tutabilirsiniz.

  Burada ise pazara giris icin ne yasal bir kisitlama var, ne yuksek lisans parasi, ne de milyar dolarlik altyapi ve ag yatirimi soz konusu. Aksine pazara giris cok kolay ve rekabet sartlari cok sert. Bir pazarin seklini oyuncu sayisi degil, o pazara girisin kolayligi belirler.

  Ozetle, rekabetin yuksek oldugu pazarlarda ekonomik olarak karar verdirici etken hedef kitlenizin kisi basina dusen GDP ortalamasidir.

  Benim tahminimce bu rakami odemelerinin arkasinda yeni bir halka arz plani yatiyor. Bu ortamda ne kadar gerceklesir, bilmiyorum.

 19. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Çoğunun vergiye gideceğini düşünsek bile satın alma bedeli çok yüksek bir rakam gibi görünüyor. Xing markalaşmış bir ürün satın aldığı kanaatinde eminim. Netekim öyle de. Ama Türkiye'deki marka değeri ile avrupa ve dünyadaki marka değerinin çok farklı olduğunu unutmamak gerek. Türkiyenin kullanıcı profili diğer ülkelere göre çok çok hızlı karar değiştirebilen ve her zaman en büyük ile çalışmayı seven bir profil.

  Örneğin Google alternatif bir girişimde bulunsa kullanıcı hatta eminim çember.net çalışan kitlesi derhal oraya kayacaktır. Google olmaz başka bir girişimci elindeki halihazırda bulunan farklı argümanlarla benzeri bir girişimi şekillendirdiğinde çok etkili olabilir.

  Özet olarak demek istediğim vaad ettiği potansiyel bulunduğu yerel piyasa şartları göz önüne alındığında biraz fazlaca görülmüş.

  Tabi toplamda girişim sayısı artacak, web 3.0 eşliğinde daha fazla uzmanın çalıştığı yüksek sermaye gerektiren girişimlerin doğmasınıda hızlandıracaktır. En güzel yanıda bu zaten.

 20. Duygu Akcan Duygu Akcan

  ya ben xing üyeliğimi iptal etmek istiyorum ne olu yardım edın nasıl yapmam gerekıo bılmom bı türlü iptal edemedım

 21. Selen Ünsalan Selen Ünsalan

  ve aradan sadece 3 sene geçer, paralar suyunu çeker. Xing "overrated operation" farkına varır ve zararın neresinden dönsek kardır diyerek afilli bir açıklama ile Xing Türkiye ofisini kapattığını bildirir. Çember.net aynı facebook gibi üyeleri sayesinde sahibine para kazandırdı ve maalesef kendisini geliştiremediği/altyapısını sağlam tutamadığı için battı.bildigim kadarıyla Erol çiftinin de hissesi olduğu için vergi borcundan sorumlulukları var, umarım sorunlarını aşabilirler.