LinkedIn'de Kaç Türk Kullanıcı Var?
Analiz

LinkedIn'de Kaç Türk Kullanıcı Var?

Türkiye internet pazarında sessiz ve derinden büyümeye devam eden şirketlerden biri iş ağ LinkedIn. Henüz pazarda Facebook ya da Twitter kadar penetrasyonu olmasa da, sadece iş dünyasının ilgisini çeken bir servis olarak her geçen gün veritabanını güçlendiriyor diyebilirim.

Açıkcası özellikle son dönemlerde LinkedIn'de bulamadığımız profesyonel kontak yok denecek kadar az. Hesabı yoktur diye düşündüğümüz kişiler bile en azından yeni üye olmuş durumdalar.

Kısa süre önce kendi içindeki reklam ağını da hayata geçiren LinkedIn, Türkiye'yi de kapsayacak şekilde hedefleme yapmaya da olanak tanıyor. Ancak henüz şöyle bir sorun var ki, Türkçe reklam metni girmeniz malesef şimdilik mümkün değil. Bu sorun da ortadan kalktıktan sonra LinkedIn'in çeşitli reklam ve pazarlama kampanyaları bazında farklı bir alternatif olabileceğini düşünüyorum. Özellikle insan kaynakları, eğitim, organizasyon gibi alanlarda LinkedIn reklamlarının etkili olduğunu şahsen biliyorum.

Durum böyle olunca da merak edildiğini düşündüğümüz bir araştırma yapıp sizlerle LinkedIn'in Avrupa genelindeki üye sayılarını paylaşmaya karar verdik.

Yapmış olduğumuz araştırmaya göre Türkiye henüz LinkedIn'de Facebook'ta olduğu gibi çekici bir pozisyonda değil. Ama Türkiye pazarının dinamikleri göz önüne alınacak olursa, sadece iş dünyasına özel olan bu sosyal ağda değerli sayıda Türk kullanıcı bulunuyor diyebiliriz.

Yapmış olduğumuz araştırma LinkedIn'in reklam ağına bağlı resmi verileri üzerinden derlenmiştir ve buna göre Türkiye'den LinkedIn'de kayıtlı 530.426 kişi bulunmaktadır. Bu kullanıcı sayısı ile Türkiye LinkedIn'in Avrupa'daki en yoğun popülasyona sahip 11. ülkesi konumunda.

Listenin en başında 6.259.788 ile İngiltere yer alıyor ve onu büyük bir farkla 2.628.434 ile Hollanda takip ediyor. Fransa'da 2.371.492, İtalya'da 1.790.248 ve İspanya'da ise 1.738.794 LinkedIn kullanıcısı bulunuyor.

Cember.net'i satın alarak Türkiye pazarına giren, ancak daha sonra ofisini kapatarak Almanya'ya kesin dönüş yapan XING'in anavatanında ise LinkedIn üyesi 1.140.530 kişi var. Belçika'da 837.816, İsveç'te 698.982, Danimarka'da 683.779, sıralamada Türkiye'nin hemen üzerinde yer alan Portekiz'de ise 560.273 LinkedIn kullanıcısı bulunuyor.

Listenin tamamını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz. Ayrıca üzerine tıklarsanız grafiğin büyük versiyonuna da ulaşabilirsiniz.

Hergün popülaritesi artan ve sahip olduğu nitelikli kitlesi ile ilerleyen dönemlerde reklam ağının da değerini artıracağını düşündüğüm LinkedIn'in Türkiye pazarında adını biraz daha fazla duymamız muhtemeldir.

Yukarıda paylaşmış olduğumuz verileri göz önüne alacak olursanız, Facebook reklamlarında önemli bir pay sahibi olan Türkiye'nin yakında LinkedIn'in de radarına gireceğini düşünüyorum.

Tüm verilerin ve stratejik fikirlerin dışında benim merak ettiğim ise LinkedIn'deki Türk üye sayısı olan 530.426'nın tahminlerinize uyup uymadığı. Bu sayı tahminlerinizin üzerinde mi oldu yoksa altında mı kaldı?

Yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

 

Yorumlar (12)
 1. Nezih Darçın Nezih Darçın

  150.000 falandır zannediyordum. Heralde 500.000 sayısının çoğunluğunu öğrenciler ve gençler oluşturuyor. Madem bu kadar sessiz ve derinden büyümüş bir site, Türkçe dil desteği yapsa kolayca Milyonlarca kişiye ulaşacak. Tabi o zaman amele de dolmuş olur. Amele CV'leriyle sık sık göze çarpar.

  1. Size insanlara amele deme hakkınız kim vermiş oluyor Nezih Bey. Bu sözünüzle ameleleri aşağılamanızı ise es geçiyorum.

 2. Fırat Demirel Fırat Demirel

  Soruyu görünce Google'dan Hüseyin'in bir güncellemesi geldi aklıma ve 500 bin kullanıcının ortalama doğru bir rakam olduğunu gördüm. Hüseyin'in verdiği oranı doğru kabul edersek, 530.000 x 50 = 26.5 milyon Facebook kullanıcımız olduğunu görüyoruz ki bu da 27 milyona epey yakın. :)

  https://twitter.com/#!/hsavas/statuses/50327674865979392

 3. Hiçkimse Hiçkimse

  linkedin isimli bir web sitesi duymadım işin açığı biyerde reklamınada reslamadım ama türkiyede 500 bin küsür kişi kayıtlıysa bunada şaşırmamak gerekir türkiyenin 10/1 linkedin'e üyeyse reklamsız bir web sitesi için iyi üye sonucu var reklam atağına girerlerse ve facebook gibi devasa bir web sitesine kafa tutacağını düşünüyolarsa siteyi türkçe yaparak başlamalılar bence ikinci dil yoksunu ülkemiz için iyibir atılım olur :)

 4. Bu sayının linkedinde, öğrencilerin de aktif olarak bulunduğunu düşünürsek çok olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca sayının 1-3 yıl içerisinde bir milyonu aşacağını düşünmekteyim.

  *linkedin benzeri bir proje olan zinncir bu rakama yaklaşabilir mi merak ediyorum?

 5. M.akif M.akif

  Bence bu istatistiği biraz açmak gerekiyor.Aktif nüfus, bu nüfusun internet kullanımı, Facebook internet kullanıcıları ve ne amaçla Facebook kullanıldığı gibi şeylerin açıklanması gerekiyor...

  Bugün Facebook 'da sadece Cityville vb oyunlar için dahi sahte hesap açanları bile göz ardı etmemek gerekir.Liseli gençlerin Facebook dramını zaten günlük görüyorum.Şimdi Twitter Türkçe oldu orası da yakında Facebook gibi olacak en fazla 1,5 yıl sürecek zaten bu süre.

 6. Hakan Aytaş Hakan Aytaş

  Verilen istatistiğe göre bu sayıyı kimler oluşturuyor? Yine de yakın zamanda ilk sıralara yerleşeceğimizi umuyorum. LinkedIn henüz çoğu Türk kullanıcıları tarafından bilinmemekte. ya ben gözümde çok büyütüyorum ya da ani artış olabileceğinin kanaatindeyim.

 7. Converse Converse

  Linkedin ingilizce olduğu için bide oldukça karışık görüntüğü için türk kullanıcısı çok az. twitterde ingilizceydi ama gayet basitti. türkler yakında orayıda feth eder gibime geliyor.

 8. Deniz Kayahan Deniz Kayahan

  İnsan kaynakları şirketleri tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyordu ancak son dönemde networking konusunda profesyonel yaklaşımlarında kullanıldığını görüyoruz.

 9. Gökay Ergene Gökay Ergene

  xing.com varken linkedin pekte başarılı sayılmaz.

 10. Aykut İçöz Aykut İçöz

  İlgilenenlere LinkedIn'in premium (paralı) özelliklerini incelemelerini öneririm. Giderej artan oranda cazip ve yenilikçi uygulamaları var. Networking konusunu daha iyi öğrendikçe ve uyguladıkça, bu tür destekleyici platformları daha fazla kullanacağız. Sadece zaman meselesi bence. :-)

 11. Yaklaşık 1 senedir Linkedin.com'un premium versiyonunu kullanıyorum. Türkiye'de yıllar öncesinden bu yana özellikle üst düzey yöneticilerin yoğun olduğu ağa, şu aralar öğrenciler ve finans/bilişim sktöründen uzman seviyesindeki kişiler de katıldı. Özellikle linkedin like ve grup özellikleri sayesinde gayet iyi bir çıkış yakalamıştı. Tek eksiği Türkçe olmasıydı. Türkçeye geçişle birlikte, Kreff, zinncir gibi sosyal ağların işlerinin daha da zorlaştığını söyleyebilirim